Miasto Krk na wyspie Krk

Miasto Krk na wyspie Krk w regionie Kvarneru, jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc na wyspie na dłuższy pobyt. Wszystko za sprawą dobrze rozbudowanej bazy noclegowej, a przede wszystkim ze względu na mnogość atrakcji, które mamy do dyspozycji w Krku. Krk to bardzo przyjemne miasteczko, również dla rodzin z dziećmi, a wieczorne spacery po starej części miasta są pozwalają odpocząć po całodziennym plażowaniu.

Krótko o Krku

Historia miasta Krk na wyspie o tej samej nazwie sięga korzeniami czasów prehistorycznych. Zostało ukształtowane przez przemiany tubylców i przybyszów, poczynając od Liburnów, Rzymian, Słowian, Franków, Wenecjan. Miasto zostało zbudowane na starożytnych fundamentachZlokalizowane na starożytnych fundamentach (dwie główne ulice miasta: Dekumanus oraz Cardo znajdują się do dziś dokładnie w tym miejscu, w którym wytyczyli je Rzymianie), obrastało murami obronnymi aż do XV wieku, kiedy zyskały one swój ostateczny kształt. O istnieniu miasta Krk wspominał już Homer w swoim wierszu, używając nazwy Koureto. Jednym z dowodów na siłę wpływów antycznych jest mozaika odkryta w budynku przy ulicy Ribarskiej.

Zamek Frankopanów w Krku

Usytuowany nad samą zatoką Zamek Frankopanów to twierdza zbudowana między XII a XIV wiekiem. Dziewięciometrowe mury miały za zadanie ochronę miasta od strony morza.

Dziś całą budowlę można obejrzeć spacerując wzdłuż murów i zwiedzając baszty. Najstarsza jest baszta kwadratowa, stanowiącą dzwonnicę katedry. Oprócz dzwonów kościelnych, wzywających na mszę, rozlegały się z niej również dźwięki dzwonów alarmujących miasto o zagrożeniu. W pewnym okresie baszta pełniła też funkcję sali sądowej.

Z kolei baszta okrągła, zwana jest też wenecką, ponieważ powstała w okresie, gdy Krk był pod rządami Republiki Weneckiej, ma charakterystyczne nisze armatnie. Wspinając się na drugie piętro możemy rozpocząć zwiedzanie całego zamku wzdłuż murów, z których roztacza się przepiękny widok na zatokę i port.

W północno-zachodniej części zamku, zamiast kolejnej wieży narożnej znajdujemy tzw. „mashikul”, posterunek wartowniczy, który był zadaszony i ogrodzony. Wnętrze kaštelu to duża odkryta przestrzeń, w której obywatele chronili się w okresach zagrożenia. Był tu zbiornik dostarczający wodę pitną oraz dwa wyjścia – po stronie południowej i zachodniej.

REKLAMA

Umiejętne wkomponowanie Zamku Frankopanów w rzymskie mury miejskie do dziś budzi podziw historyków.

Miejskie fortyfikacje

Część murów obronnych Krku zostało zlikwidowanych. Pozostały natomiast m.in. wieże obronne.

Plac Kamplin

Od strony południowej z Zamkiem Frankopanów graniczny Plac Kamplin. Jego nazwa wywodzie się albo od rzymskiego słowa kampus – pole, albo od włoskiego słowa campanile – dzwonnica. W średniowieczu teren ten był miejscem rycerskich zawodów jeźdźców w rzucaniu kopiami.

Rynek miejski Vela Placa

Kolejny wart zaoczenia plac to wspomniany już Vela Placa – rynek miejski, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1263 roku. Sześciościenna studnia w jego centralnym punkcie datowana jest na XVI wiek.

Pod rynkiem znajduje się cenne stanowisko archeologiczne, ujawniające najstarszą część murów miejskich z okresu od IV do III wieku p.n.e.

REKLAMA

W jednym z budynków na Vela Placa, w balustradę schodów wmontowana jest replika antycznego kamienia nagrobnego z IX wieku z napisem, w którym pojawia się jedna z pierwszych pisemnych wzmianek o istnieniu miasta Krk.

Klimatyczne uliczki Krku

Po całodziennym plażowaniu, klimatyczne uliczki starego miasta przynoszą nam ukojenie.

Plac Głagolicy

Trzeci plac miejski to Plac Głagolicy. W średniowieczu graniczył on aż z czterema zespołami klasztornymi. Do dziś zachowały się: klasztor franciszkanów na północy i klasztor benedyktynek na zachód od rynku. Po stronie wschodniej znajdował się klasztor benedyktynów, a po stronie południowej, gdzie dziś jest szkolna sala gimnastyczna, usytuowany był klasztor klarysek.

Krušija

Nazwa Krupia pochodzi od włoskiego terminu „corso”, co oznacza przepływ. Można tu znaleźć studnię, która służyła jako źródło wody pitnej, a także pralnię, do której kiedyś przychodziły miejscowe kobiety, aby wyprać swoje ubrania. W przeszłości Krušija służyła również jako miejsce spotkań.

Źródło Krušija znajdowało się poza murami miejskimi i było zlokalizowane na tyle blisko brzegu, że podczas silnych wiatrów, woda morska mieszała się wodą pitną. Dlatego też, w statusie miasta Krk tak wiele uwagi poświęcono ochronie źródła.

Mozaiki z Krku

Przy ulicy Ribarskiej prowadzącej do głównego placu miasta, Vela Placa, znajduje się kawiarnia, zlokalizowana w obiekcie stanowiącym pozostałości rzymskich łaźni termalnych. To tutaj badania archeologiczne ujawniły mozaikową posadzkę datowaną na I wiek.  W centrum mozaiki dominuje mitologiczna postać – Tryton, czyli stwór z ludzkim ciałem i rybim ogonem. To bóstwo morskie, syn Posejdona i Nereidy Amphitrite. Otaczają go delfiny i ryby. Druga postać na mozaice to prawdopodobnie ichtiocentaur, czyli istota z ludzkim torsem, końskimi nogami i rybim ogonem (można rozpoznać tylko jej grzywę i trójząb w lewej ręce). Trzyma ona pojemnik na wino – cantharus.

Innym dowodem na antyczne fundamenty miasta są pozostałości świątyni Wenus. Podobnie jak mozaiki, kryją się one w obiekcie komercyjnym – tym razem jest to… sklep z odzieżą Templum Veneris. Pod szklaną podłogą można zobaczyć fragment muru i okrągły płaski kamień, który najprawdopodobniej stanowił absydę świątyni. Kamień z napisem świadczącym o kulcie bogini wyeksponowano w galerii Fortis.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krku

Zdaniem badaczy do całkowitego przekształcenia starożytnych term we wczesnochrześcijańską bazylikę Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny doszło w V wieku. W kolejnych stuleciach obiekt był wielokrotnie przebudowywany.

W XVI wieku katedra otrzymała dzwonnicę w stylu gotyckim, a w roku 1767 r. dobudowano barokową dzwonnicę z charakterystyczną pękatą kopułą z drewnianym aniołem na szczycie.

Podobnie jak drewniany posąg św. Eufemii na szczycie wieży kościoła w Rovinju, krcka figura anioła miała za zadanie obracać się zgodnie z kierunkiem wiatru i sygnalizować w ten sposób naciągającą zmianę pogody. Dziś anioł na kościele w Krku wykonany jest z tworzywa sztucznego, a posąg św. Eufemii na kościele w Rovinju – z miedzi.

REKLAMA

Kaplica św. Józefa

Kaplica sv. Josipa (Józefa) znajduje się przy głównej ulicy miasta (Decumanus). Pierwotnie kaplica była poświęcona Matce Bożej z Góry Karmel. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1672 r. Jest bardzo dobrze zachowana i można przypuszczać, że powstała w XVII wieku, na co wskazuje zachowany ołtarz z tego samego okresu, dzieło nieznanego mistrza.

Święty Kwiryniusz – patron miasta Krk

Patronem miasta Krk jest święty Kwiryniusz (Quirinus). Płaskorzeźbę z jego podobizną można zobaczyć nad bramą miejską prowadzącą do centrum od strony morza. Kościół pod wezwaniem św. Kwiryniusza to cenny przykład architektury rzymskiej z XII wieku. Został on zbudowany z miejscowego białego kamienia. Niegdyś był połączona z katedrą jako jej empora – miejsce, w którym we mszy uczestniczyły kobiety.

Akwarium i terrarium w Krku

Powstałe w 2008 roku akwarium zamieszkuje około 70 gatunków adriatyckich ryb i innych gatunków morskich, wzbogacone wystawą muszli. Wkrótce potem powstało tropikalne akwarium, a naturalną kontynuacją idei akwarium jest to akwarium z zimnowodnymi rybami słodkowodnymi, gadami i płazami, głównie z Chorwacji, ale także z reszty świata. Kolekcję tę uzupełnia terrarium z około 20 gatunkami egzotycznych zwierząt. Więcej o akwarium i terrarium napiszemy w osobnym artykule.

Guc

Guc to łódź charakterystyczna dla wyspy Krk i północnego Adriatyku. Ma od 3 do 8 metrów długości, ze spiczastymi linami i słupkami na dziobie i rufie. Guc był początkowo napędzany wiosłami, następnie żaglami. Łodzie te służyły do wędkowania, transportu ludzi i towarów, a później do żeglarstwa sportowego.

Plaże w Krku

W Krku i najbliższej okolicy znajdziemy sześć plaż, z czego te najbliższe starej części miasta to plaże Porporela i – po drugiej stronie – Porto Pižana. Pozostałe plaże w Krku to:

  • Plaża Dražica
  • Plaża Ježevac
  • Plaża Koralj
  • Plaża Politin

Część zawartych w powyższym artykule informacji pochodzi ze stron tz-krk.hr oraz history.grad-krk.hr

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Tagi wpisu:
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

2 komentarze

  1. Thomas
    -

    A wszystko przez to, że miejsce jest oblegane przez niemieckojęzycznych turystów. Ceny 150 % względem reszty Chorwacji. Pogoda -istna huśtawka nie przypominająca aury w reszcie kraju. Owszem, zabytki niczego sobie i koniec. Korki na autostradzie od Zagrzebia tylko do momentu rozjazdu na południe CRO.