Czy w Chorwacji są rekiny?

Odwieczne pytanie „czy w Chorwacji są rekiny?”, potęgowane jest zawsze wtedy kiedy w sieci pojawia się kolejne nagranie przedstawiające pływającego w chorwackiej części Adriatyku rekina. Tak, w Adriatyku żyją rekiny i trochę ich jest, łącznie z żarłaczem białym. Czy to oznacza, że pływając w Adriatyku spotkacie rekina? Prędzej traficie szóstkę w totolotka. Chociaż w Morzu Adriatyckim pływają setki rekinów, rzadko je widuje się, ponieważ zwykle trzymają się z daleka od zatłoczonych plaż. Żeby nie być gołosłownym, poszperaliśmy trochę w sieci w poszukiwaniu twardych faktów, aby rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości.

W Adriatyku żyje ponad 30 gatunków rekinów

Chociaż obecność rekinów w chorwackich wodach może budzić niepokój, rzeczywistość jest taka, że spotkania z tymi morskimi drapieżnikami na wybrzeżu Adriatyku są wyjątkowo rzadkie. Morze Adriatyckie jest domem dla ponad 30 różnych gatunków rekinów, w tym żarłacza białego i żarłacza błękitnego, ale większość z nich nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Tylko kilkanaście ataków rekinów w Chorwacji

W historii odnotowano jedynie kilka ataków, z których ostatni miał miejsce w 2019 roku. W przeszłości, mimo sporadycznych spotkań z większymi rekinkami, takimi jak 6,5-metrowy żarłacz biały, większość przypadków nie prowadziła do poważnych konsekwencji. W minionych 150 latach w Chorwacji w wyniku ataku któregokolwiek z morskich drapieżników zginęło… 9 osób. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 1974 roku. W 2008 roku odnotowano atak rekina, ale słoweński nurek Damjan Pesek uszedł z życiem.

W 2019 roku niemieckiemu turyście udało się sfotografować i nagrać w pobliżu Makarskiej pływającego rekina ostronosego zwanego też Mako. Nie był agresywny, choć ten akurat gatunek bywa dla ludzi niebezpieczny. Jak jednak podkreślają znawcy tych zwierząt, występujące w chorwackim Adriatyku rekiny mają tendencję do pozostawania z dala od ludzi i życia w spokoju, przy czym większość czasu spędzają na poszukiwaniu pożywienia. Rekiny Mako zwykle jedzą ryby (tuńczyk, makrela, miecznik) ale nie pogardzą żółwiami morskimi, a nawet ptakami. 11 czerwca 2019 r., dwa dni po tym, jak Mako został sfilmowany przez niemieckiego turystę w pobliżu Makarskiej, inny gatunek rekina, pojawił się w kanale Korčula.

Spotkać rekina w Adriatyku to jak trafić szóstkę w totolotka

Obserwacje wskazują, że agresywne interakcje z rekinami w Adriatyku nadal należą do rzadkości. Nawet biolodzy morscy podkreślają, że ryzyko spotkania z rekinem w wodach basenu Morza Śródziemnego, gdzie żyje jedynie kilkaset dorosłych żarłaczy białych, jest niezwykle niskie.

Fakty dotyczące obecności rekinów w Adriatyku

Mimo że rekin może pojawić się w wodach Chorwacji, to szanse na niebezpieczne spotkanie są minimalne. Warto cieszyć się pięknymi chorwackimi plażami bez nadmiernego niepokoju, pamiętając, że:

REKLAMA

  1. Liczba gatunków rekina w Adriatyku: ponad 30, w tym żarłacz biały, żarłacz błękitny, żarłacz ostropłetwy, żarłacz zwyczajny i żarłacz śledziowy.
  2. Liczba gatunków rekina w całym basenie Morza Śródziemnego: około 80, połowa uznawana jest za zagrożone wyginięciem, głównie z powodu wpływu rybołówstwa (raport WWF z 2019 roku).
  3. Ostatni odnotowany atak rekina: 2008 rok – instruktor nurkowania został ugryziony przez żarłacza białego.
  4. Śmiertelne ataki od 1868 roku: zarejestrowano 11 śmiertelnych ataków rekinów w basenie Morza Śródziemnego.
  5. Liczba lat bez ataków rekinów (do 2024 roku): brak ataków w latach 2015-2024.
  6. Historyczne obserwacje: Od średniowiecza do roku 2015 zanotowano 628 przypadków obserwacji lub spotkań z żarłaczami białymi w Morzu Śródziemnym.
  7. Ryzyko spotkania z rekinem: Według badań, ryzyko ataku rekina jest wyjątkowo niskie w porównaniu z liczbą osób korzystających z wód morskich.

Źródła informacji: blue-world.org / stiftung-meeresschutz.org

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA