Ranking Polskich Blogów Podróżniczych 2018

Według różnych szacunków, w sieci znajduje się ponad tysiąc polskich blogów podróżniczych oraz takich, których tematyka częściowo powiązana jest z podróżami (chociażby blogi lifestylowo-podróżnicze czy kulinarno-podróżnicze). Tworząc rankingi w 2017 i 2018 roku dotarłem do mniej niż sześciuset z nich – blogów podróżniczych, aktywnych w badanym roku. Tak duża liczba sprawia, że, w gąszczu różnych blogów możemy przegapić wartościowe pamiętniki z podróży. Już po raz trzeci, postanowiłem stworzyć ranking 500 blogów podróżniczych, które, według dostępnych narzędzi, są najbardziej widoczne w naturalnych wynikach wyszukiwania Google.

W ubiegłych latach, jako uzupełnienie rankingu widoczności w Google, stanowiły statystyki blogów podróżniczych  w mediach społecznościowych. W tym roku, z racji zmian w politykach prywatności (również RODO) poszczególnych portali, formuła ta uległa zmianie, o czym piszę poniżej.


Mam nadzieję, że tegoroczny ranking będzie dla autorów znajdujących się na liście blogów, powodem do dumy, a także motywatorem do dalszych prac nad blogami. Mam również nadzieję, że tak jak w poprzednich latach tak i w tym, agencje marketingowe, zajmujące się współpraca z blogerami/influencerami, wykorzystają ranking we właściwy sposób. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielicie się rankingiem z Waszymi czytelnikami.

Krótkie podsumowanie rankingu

Analizując czołówkę blogów z Rankingu, na pierwszy rzut oka widać, że ich autorzy znają podstawy SEO oraz wiedzą jaką moc daje optymalizacja strony. Blogerzy, którzy są dopiero na początku blogerskiej drogi, śmiało mogą brać z nich przykład.

W sieci pojawiają się oskarżenia w kierunku blogerów, którzy w swoich działaniach wykorzystują zoptymalizowane, dobrze klikalne tytuły. Co w tym złego jeśli za często klikanym, przyciągającym wzrok tytułem wpis niesie wartościową dla czytelnika treść?

Oczywiście nie mam na myśli technik clickbaitowych, które, uważam, że są za słabo piętnowane przez algorytm Google.

REKLAMA

Przeglądając każdy blog z osobna, poznałem wielu wspaniałych podróżników, o których nigdy wcześniej nie słyszałem. To wartość dodana tworzenia poniższego Rankingu. Gorąco polecam zapoznanie się z poniższymi blogami, naprawdę warto!

Skąd brane są do rankingu blogi i dlaczego na liście nie ma Twojego bloga?

W związku z licznymi zapytaniami o nieobecność w rankingu niektórych blogów, informuję, że lista blogów podróżniczych, na podstawie której powstaje ranking tworzona jest w oparciu o:

 • polecenia blogów przez różne osoby,
 • listy blogów znajdujących się w rankingu w ubiegłych latach,
 • listy blogów znajdujące się na grupach podróżniczych na Facebooku,
 • prośby o dopisywanie się komentarzach na blogu pod corocznym rankingiem,
 • prośby o dopisywanie się w komentarzach na grupach podróżniczych na Facebooku,
 • własne poszukiwania w wynikach wyszukiwania Google.

Nie jest to żadna złośliwość z mojej strony. Jeżeli Twój blog nie znalazł się na liście, dopisz go proszę w komentarzu pod rankingiem, tylko w ten sposób mogę obiecać, że za rok na pewno się spotkamy w rankingu.

Ranking w liczbach

 • 525 odnotowanych polskich blogów podróżniczych, które posiadały co najmniej jeden wpis w 2018. Ranking obejmuje 500 blogów najlepszymi parametrami,
 • 125 blogów, których nie było w poprzednim rankingu (nowe lub wcześniej przeoczone),
 • 181 blogów odnotowało wzrost pozycji w rankingu
 • 4 blogi nie odnotowały zmian pozycji w rankingu
 • 215 blogów odnotowało spadek pozycji w rankingu
 • 3900/11562/53360 – tyle (najwięcej) fraz w TOP3/TOP10/TOP50 posiada blog gdziewyjechac.pl
 • 149736 – taki (największy) współczynnik widoczności posiada blog roadtripbus.pl
 • 45 – tyle wynosi najwyższy wskaźnik TrustFlow i należy do bloga loswiaheros.pl

Dwie duże zmiany mające wpływ na ranking

W 2018 roku wydarzyły się dwie znaczące zmiany, które miały wpływ na kształt tegorocznego rankingu.

Pierwszą z nich jest wyłączenie przez Onet platformy blogowej blog.pl. Co prawda, w ostatnim czasie większość  znajdujących się tam blogów było albo nieaktualizowanych albo powstały tylko i wyłącznie jako zaplecza SEO. Nie mniej jednak kilka blogów (nie tylko podróżniczych), z bardzo dużym potencjałem ruchu zniknęło, a blogerom nie dano możliwości wykonania przekierowania na nowe domeny. Według mnie, zachowanie Onetu było co najmniej nie fair! Nic nie stało na przeszkodzie, by blogerom, generującym duży ruch, pozwolić, chociażby na 2-3 miesiące wykonać przekierowanie na nową domenę. Niestety w którymś momencie zabrakło zrozumienia drugiej strony, która przez ostatnie lata sprowadzała ruch na blog.pl. Jedną z blogerek, która najmocniej odczuła brzydkie zachowanie Onetu była, czwarta w 2017 roku, Agnieszka Ptaszyńska, której blog pozornie-zalezna.blog.pl (obecnie zaleznawpodrozy.pl) zanotował spadek z 4 na 40 pozycję. Mam nadzieję, że już za rok, Aga „wróci do gry”!

REKLAMA

Onet wyłącza platformę blogową

Drugą, istotną zmianą w ubiegłym roku była aktualizacja algorytmu Google, którą nazwano Medic Update lub YMYL (Your Money Your Life) – z racji największych, odnotowanych spadków na stronach z branż: medycznej oraz finansowej, a także takich, które gromadzą informacje o klientach, czyli stron sklepów internetowych. Życie pokazało jednak, że po „tyłkach” dostało się każdej branży w sieci – również blogom podróżniczym. Aktualizacja ta miała miejsce 1 sierpnia i była trzecią, dużą aktualizacją algorytmu Google w 2018 roku. Kolejne przeliczenie/korekta algorytmu, prawdopodobnie miała miejsce 1 października. Część z blogów, które nie odczuło w sierpniu tąpnięcia, w październiku zaliczyło spadki. Byli też tacy, którzy po sierpniowych spadkach „doczekali” się kolejnych.

Google Medic Update

Parametry wykorzystane do stworzenia rankingu

Ranking tworzony jest na podstawie czterech parametrów, dostarczonych przez SENUTO – ilość fraz w TOP3, TOP10 i TOP50 (średnia całoroczna), a także Współczynnik widoczności, szacowany na podstawie średniej rocznej, która pozwala określić jaki wolumen ruchu z wyników wyszukiwania ma określona domena.

Do Rankingu dołączony został także Wskaźnik Trust Flow od Majestic, a także liczba Wartościowych linków od Surfer SEO. Zarówno Trust Flow jak i wartościowe liki nie są brane pod uwagę przy tworzeniu rankingu, a mają na celu wyłącznie wskazanie ilości i jakości dostarczanych linków zewnętrznych. Więcej mierzonych parametrach oraz o Trust Flow oraz wartościowych linkach od Surfera przeczytacie w Metodologii, która znajduje się w Rankingu.

SENUTO

Bardzo cenię sobie sposób zliczania widoczności, dostarczony przez SENUTO. Pokazuje on wyraźnie, że nie wystarczy posiadać bardzo wiele wpisów na blogu – ważne jest też by niosły one za sobą „moc wyszukiwania” przez użytkowników Google. W pracy korzystam z Senuto praktycznie każdego dnia, nie trzeba być uczonym w piśmie analitycznym by móc wyciągnąć właściwe wnioski. Specjalnie dla Was załatwiłem 30-dniowy darmowy dostęp do Senuto, który znajdziecie TUTAJ.

W tym roku nie będzie rankingu Social Media!

Z przykrością informuję, że tegoroczny Ranking pozbawiony będzie części dotyczącej mediów społecznościowych, dostarczanych przez Platformę NapoleonCat. Powodem tegorocznej absencji są duże zmiany, poczynione w tym roku przez Facebooka i Instagrama w obszarze pobierania danych z publicznych stron/kont. W związku z tym NapoleonCat zmodyfikował swój produkt, ograniczając udostępnianie części danych.

Mam szczerą nadzieję, że za rok NapoleonCat powróci do rankingu w wielkim przytupem!

[NOWOŚĆ] Wartościowe linki przychodzące od Surfera!

Od jakiegoś czasu, coraz głośniej słychać o nowym na rynku narzędziu do analityki – Surfer SEO, któremu niemalże z każdym miesiącem przybywa nowych, bardzo przydatnych funkcjonalności. Ostatnią nowością Surfera jest możliwość analizy wartościowych linków zewnętrznych, prowadzących do strony. Ten właśnie czynnik znalazł się w rankingu. W tym roku, testowo, wyłącznie dla TOP20 blogów.

Autorami Surfera są Sławek Czajkowski, Lucjan Suski, Michał Suski, Kazik Piętka i Tomek Niezgoda.

Z przeprowadzonych przez Surfera badań wynika, że linki nadaj są ważnym czynnikiem rankingowym. Moc linków potwierdzają również ostatnie badania, prowadzone przez wielu specjalistów SEO na świecie.

Na przyszły rok, planuję rozszerzyć współpracę o inne parametry dostępne w Surferze, dla wszystkich blogów znajdujących się w rankingu.

REKLAMA

Kilka słów o autorze rankingu oraz skąd pomysł na taką formę?

Mam na imię Wojtek, wspólnie z żoną Agnieszką i córką Krysią prowadzimy Bloga CroLove.pl, bloga w pełni poświęconego podróżom po Chorwacji. Nasza przygoda z CroLove rozpoczęła się w sierpniu 2012 roku. Przez ten, ponad 7-letni okres, pokonaliśmy dziesiątki tysięcy kilometrów poznając większość chorwackich regionów oraz poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, którzy utwierdzili nas w przekonaniu, że „emeryturę” spędzimy nad Adriatykiem.

Ukoronowaniem naszego blogowania było otrzymanie w 2016 roku, z rąk Ministra Turystyki Republiki Chorwacji, GRAND PRIX Golden Pen Award za promocję Chorwacji na świecie. Po więcej informacji o nas zapraszam tutaj.

Po ponad 8 latach pracy na stanowisku specjalisty SEO, w 2018 odszedłem z jednej z wiodących agencji marketingu internetowego w Polsce i założyłem firmę – CroMedia, w której również zajmuję się marketingiem internetowym. Moją misją jest dostarczanie pomysłów i rozwiązań, które przynoszą wymierne korzyści. Chętnie wymieniam się poglądami i spostrzeżeniami, zarówno z innymi specjalistami z branży jak i Klientami. Pomogę także Tobie! Skontaktuj się ze mną na Linkedinie.

Jeśli masz do mnie pytania, serdecznie zapraszam do kontaktu!


Ranking Polskich Blogów Podróżniczych 2018

Ranking Polskich Blogów Podróżniczych 2018 jest trzecią edycją rankingu CroLove.pl, który powstaje cyklicznie, jako podsumowanie mijającego roku w polskiej blogosferze podróżniczej.

Ranking jest zestawieniem widoczności 500 polskich blogów podróżniczych w wynikach organicznych w wyszukiwarce Google. Dane na podstawie których powstał poniższy ranking pochodzą z SENUTO, narzędzia wspierającego efektywny marketing w wyszukiwarkach.

Celem Rankingu jest przedstawienie polskich blogów podróżniczych, które, dzięki pracy swoich autorów, są najbardziej widoczne w wynikach wyszukiwania Google, a co za tym idzie, docierają do najszerszego grona Internautów (według danych SENUTO).

Poniższy ranking nie jest subiektywną oceną popularności blogerów i ich blogów! Zawiera wyłącznie dane liczbowe, dostarczone przez Partnera Rankingu. Z tego powodu, w obu rankingach ująłem również swojego bloga, CroLove.pl. W innym przypadku zostałby on, z oczywistych względów pominięty.

W Raporcie znajdziecie pełne zestawienie danych, blogów oraz metodologię jaką posłużyłem się tworząc Ranking.

REKLAMA

Ranking dedykuję wszystkim polskim blogerom podróżniczym, którzy się w nim znaleźli. To Wy, często zarywając nocki opisujecie swoje podróże na blogach i w Social Media. Ranking ten, w jakiś sposób pokazuje, kto zarwał tych nocek najwięcej.

20 NAJLEPSZYCH POLSKICH BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH W GOOGLE

1. GDZIEWYJECHAC.PL

Blog gdziewyjechac.pl
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
3900115625336010875619+1
Ranking Polskich Blogów Podróżniczych - Dane SenutoRanking Polskich Blogów Podróżniczych - Dane Senuto

2. ROADTRIPBUS.PL

Blog roadtripbus.pl
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
22345445198961497369+7
roadtripbus.plroadtripbus.pl

3. PRZEDREPTACSWIAT.PL

Blog przedreptacswiat.pl
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
12854034209565135410+8
przedreptacswiat.plprzedreptacswiat.pl

4. TASTEAWAY.PL

Blog tasteaway.pl
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
10613669183846069223-1
tasteaway.pltasteaway.pl

5. WSZEDOBYLSCY.PL

Blog wszedobylscy.com
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
10653310146249596113BEZ ZMIAN
wszedobylscy.comwszedobylscy.com

6. CROLOVE.PL

Blog crolove.pl
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
15983614127695600335+7
crolove.plcrolove.pl

7. LKEDZIERSKI.COM

Blog lkedzierski.com
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
9513130123346634614BEZ ZMIAN
lkedzierski.comlkedzierski.com

8. LAZUROWYPRZEWODNIK.PL

Blog lazurowyprzewodnik.pl
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
1105277588145763110+10
lazurowyprzewodnik.pllazurowyprzewodnik.pl

9. BUSEMPRZEZSWIAT.PL

Blog busemprzezswiat.pl
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
5322077147006018123+12
busemprzezswiat.plbusemprzezswiat.pl

10. WIECZNATULACZKA.PL

Blog wiecznatulaczka.pl
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
786259191534289711-2
wiecznatulaczka.plwiecznatulaczka.pl

11. KOLEJNAPODROZ.PL

Blog kolejnapodroz.pl
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
638292415365242966+12
kolejnapodroz.plkolejnapodroz.pl

12. KOLEMSIETOCZY.PL

Blog kolemsietoczy.pl
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
705245799893219412-6
kolemsietoczy.plkolemsietoczy.pl

13. BLOGGLOBTROTERA.PL

Blog blogglobtrotera.pl
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
735245311046286209+1
blogglobtrotera.plblogglobtrotera.pl

14. ITALIA-BY-NATALIA.PL

Blog italia-by-natalia.pl
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
61718099550508508+23
italia-by-natalia.plitalia-by-natalia.pl

15. POLSKAPOGODZINACH.PL

Blog polskapogodzinach.pl
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
5641914100284887422NOWY
polskapogodzinach.plpolskapogodzinach.pl

16. READYFORBOARDING.PL

Blog readyforboarding.pl
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
610211791304763110+13
readyforboarding.plreadyforboarding.pl

17. CROMANIA.PL

Blog cromania.pl
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
888251577482622014+2
cromania.plcromania.pl

18. RUSZAJWDROGE.PL

Blog ruszajwdroge.pl
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
587235674962310516-6
ruszajwdroge.plruszajwdroge.pl

19. STACJABALKANY.PL

Blog stacjabalkany.pl
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
64717835249517767+77
stacjabalkany.plstacjabalkany.pl

20. ZLOTAPROPORCJA.PL

Blog zlotaproporcja.pl
TOP3TOP10TOP50WIDOCZNOŚĆTRUST FLOWZMIANA POZYCJI
565163078353022810-5
zlotaproporcja.plzlotaproporcja.pl

POBIERZ PEŁNY RANKING POLSKICH BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH 2018

Masz problem z pobraniem Rankingu. Skorzystaj z tego linku!

Twój Blog nie znalazł się w Rankingu? Zostaw link w komentarzu, a uwzględnię go w przyszłym roku

REKLAMA

231 komentarzy

 1. sunspot
  -

  Fajne zestawienie, chociaż opierając się na danych tylko z senuto to dość subiektywne zestawienie. Warto byłoby ranking zestawić z ahrefsem, majesticseo czy innymi narzedzami i wówczas zestawić te dane.

  • Wojtek Tyluś
   -

   Cześć, tak, dzięki, gdyby zestawić to z Ahrefsem + Majesticiem (oczywiście mowa o części dotyczącej widoczności/ruchu, a nie linków, których nie biorę pod uwagę) + pewnie jeszcze kilkoma/kilkonastoma innymi narzędziami, ranking byłby pewnie dokładniejszy.
   Być może ktoś kiedyś pokusi się o taki rankingowy kombajn, ja tymczasem wyraźnie komunikuję, że opieram ranking na jednym narzędziu, a brak subiektywizmu polega na tym, że mówimy o liczbach a nie na moim widzi mi się
   Jest szansa, że w przyszłym roku coś poprawię w rankingu, bądź, by nie psuć aktualne możliwości oceniania skoków w rankingu – po prostu zrobię drugi ranking
   Pozdrawiam

  • Bartek Michalak - Senuto
   -

   Moim zdaniem Wojtek wybrał Senuto ponieważ skupiał się na polskich blogach i analizie widoczności w Google.pl. Nie chcę żeby zabrzmiało to jak przechwałki, ale rynek twierdzi że jeżeli chodzi o google.pl to jesteśmy jednym z dokładniejszych narzędzi do analizy widoczności :).

   Pozdrawiam
   Bartek Michalak

 2. Łukasz
  -

  Super ranking, nawet o nim nie wiedziałem. Szkoda, ale wszystko do nadrobienia.
  Prosze o uwzględnienie mnie w przyszłorocznym rankingu :)
  Blog w 2 językach
  https://codeandtravels.com/pl

 3. Jacek
  -

  Od kilku dni byłem ciekaw kiedy się ranking pojawi i jestem bardzo miło zaskoczony. Po pół roku dotarłem do top100. Jeszcze wiele do zrobienia, ale jak widać efekty to jest motywacja :)

 4. Wojtek Tyluś
  -

  Dorzucam blogi, które mam zamieścić w przyszłorocznym zestawieniu:
  https://zwiedzajacswiat.com/
  https://antekwpodrozy.pl/
  https://www.naszeszlaki.pl/
  https://zalatanapara.wordpress.com/
  https://okazjepodroznika.pl/

 5. Marcin
  -

  Jesteśmy mega dumni że w drugim roku istnienia awansowaliśmy o 80 miejsc i wylądowaliśmy na 19 miejscu. Ponieważ blog to moja idea i chciałbym sprawiać aby Polacy właśnie zobaczyli dużo więcej, niż Chorwację na Bałkanach to Wasz ranking daje nam power do dalszej pracy i pisania o Bałkanach tych mniej znanych.

 6. Dariusz
  -

  Nie wiem, czy jest sens rozbudowywać ranking o odnośniki prowadzące do witryny – blogi, które nie mają zaplecza w postaci promocji przez organizacje turystyczne i nie kupują odnośników, są wtedy bez szans w starciu z gigantami. Równie bezsensowne są rankingi blogów, których jedynym kryterium jest liczba fanów. Na razie to jedyny wiarygodny ranking blogów podróżniczych i dobrze byłoby, aby tak pozostało.

  Co do zachowania Onet-u. Można mówić, że zachowali się nie fair w stosunku do blogerów, ale na przykład o takiej Zależnej pewnie nikt nie usłyszałby, gdyby Onet wielokrotnie nie umieszczał odnośników do jej artykułów na stronie głównej. To dzięki Onetowi zyskała mnóstwo sponsorów i zleceń oraz zarobiła ogromne, niewyobrażalne dla wielu blogerów pieniądze.

  • Wojtek Tyluś
   -

   Niestety w obecnej formie, ten blog nie może zostać wstawiony do rankingu, z bardzo prostej przyczyny – pod domeną główna jest sklep online, Senuto by to zliczyło, a to na pewno nie byłoby miarodajne i nie fair w stosunku do pozostałych. W skrócie to jest sklep z blogiem, nie blog ze sklepem, przykro mi.
   Pozdrawiam

 7. Agata
  -

  Prowadzę bloga o Turcji od 2005 roku i zastanawiam się co robię nie tak, że nie ma mnie w takim rankingu :) Nie, żebym jakoś za rankingami goniła, wprost przeciwnie, raczej myślę co mogę robić źle, że Google nie wypluło Wam mojego wyniku.. może jakiś poradnik? ;)

 8. Rebeka von Jurgen
  -

  Cześć!
  Ciekawy ranking, wiedziałam, że jest nas dużo rajzujących dusz… ale aż tyle:D!? Brawo dla wszystkich razem i każdego z osobna! A autorowi rankingu dzięki za zestawienie:). Może za rok się uda być chociaż na tym 500 miejscu:D?… W każdym razie prosimy o uwzględnienie w przyszłorocznym zestawieniu naszego bloga www.rebekarajzuje.pl
  Pozdrawiam,
  Rebeka von Jurgen
  Po

 9. Dorota
  -

  Dzięki za opracowanie rankingu i podzielenie się nim! Zabieram się za lekturę i będzie mi bardzo bardzo miło jeśli mój blog trafi do przyszłorocznego zestawienia: https://cokrajtoobyczaj.pl/

 10. Karina
  -

  Dobra robota! Co roku z ciekawością śledzę ten ranking, bo zawsze można trafić na bloga podróżniczego, którego jeszcze nie znam :)
  A z racji tego, że w tamtym roku dopiero założyłam bloga to bardzo chętnie go zgłoszę do następnej edycji rankingu😊
  www.razemwgorach.pl

 11. Tobiasz
  -

  Sporo roboty. Mega praca. To pokazuje jak co poniektórzy blogerzy wykonują dobra pracę przy budowie swojego bloga. Polecam swój blog (http://chodzwgory.pl) przy kolejnym zestawieniu w 2019!

 12. Michał
  -

  Cześć! Dzięki za ten ranking, jest bardzo przydatny i motywujący. Bierzmy się do pracy aby za rok poznać rankingową wartość naszego bloga podróżniczego – https://prostoopodrozach.pl/

 13. Olga
  -

  Hej, ciekawe zestawienie i mnóstwo nieznanych mi dotąd blogów, zapowiada się inspirująca lektura na zimowe wieczory. Na swoim blogu piszę głównie o górskich włóczęgach, proszę o dodanie, jeśli uznasz, że warto.
  http://footsteps.com.pl

 14. Dominika
  -

  Hej! Weszłam tu, ponieważ kilku blogerów, których obserwuję, opublikowało info o tym rankingu :-) Chyba o nim wcześniej nie słyszałam. Ciekawa byłam, czy się znalazłam. Niestety nie. Mam nadzieję, że za rok się znajdę! Zapraszam do siebie, piszę głównie o czeskiej Pradze, zahaczam o architekturę, robię mapki, czasem tworzę rysunki. Dla tych, co planują wycieczkę do Pragi – jak znalazł. Dla pasjonatów praskich również coś się znajdzie >> http://architrav.pl
  Pozdrawiam ciepło :-)

  • Wojtek Tyluś
   -

   Jeśli dobrze rozumiem piszesz o domenach:
   rodzinniedookolaswiata.pl
   rodzinniedookolaswiata.blogspot.com

   Jeśli tak to nie ma żadnego problemu, przecież macie wykonane przekierowanie 301 z domeny .blogspot.com na .pl – w takim przypadku zliczana jest domena ostateczna czyli .pl
   Żeby mówić o „aktywnych” dwóch domenach, obie musiałby funkcjonować jednocześnie, tutaj przecież tak nie jest :)
   Pozdrawiam

   • ania
    -

    Tak, tak mamy przekierowanie, dzięki za wyjaśnienie :) Szkoda tylko, że przez kilka miesięcy 2018 było tylko blogspot.com , ale na kolejny ranking już wszystko będzie u nas grało ;) pozdrawiam !

 15. Marcin BWZ
  -

  Kawał dobrej roboty, podziwiam za poświęcenie.
  Wspominaliście, że można się zgłosić samemu do rankingu, ale nie chcę tego robić. Stawiam swoje pierwsze kroki, ale mam nadzieję, że przez ten rok na tyle wyrobi się moja rozpoznawalność przez Google, że zajmę jakieś miejsce na 499 pozycji (żeby nie być ostatnim).

 16. Roman
  -

  Ale fajnie, że tak dużo nas dzieli się swoimi pasjami! My też wpisujemy się na przyszły rok! Szczególne pozdrowienia dla podróżujących rodzin! My jeździmy z naszą trójeczką ;-)
  gdziebytudalej.pl

 17. Podrozystka
  -

  Ciekawe czy w przyszłym roku znalazłoby się miejsce w pierwszej 500 dla bloga z długimi, opisowymi historiami z podróży, a nie listami „10 rzeczy które musisz zrobić/zjeść w Pipidowie Górnym” ;)
  chętnie zmierzę się w przyszłym roku, niech to będzie motywacja do uzupełnienia wpisów: https://podrozystka.com/

 18. Blanka
  -

  Nas też nie ma , ale to pewnie dlatego, ze dopiero w tym tygodniu włączyłam wyszukiwanie w „google” . Mam nadzieję za rok znaleźć się na liście :-)
  http://fotopodroze.eu/
  pozdrawiam podróżniczo :-)

 19. Kasia
  -

  Cześć, wiedziałam, że blogów podróżniczych jest dużo, ale że aż tyle? 😁 Wiele z nich faktycznie może być inspiracją do ulepszania własnego bloga. Ja w 2018 też dołączyłam do podróżniczych blogerów 😜. Blog jeszcze raczkuje, ale staje się coraz lepszy, dzięki podglądaniu tych z początku rankingu 😉. Czy moglibyście dodać moją stronkę do listy? https://a-kind-of-adventure.blogspot.com/
  Dzięki! Pozdrawiam, Kasia

 20. Dorota
  -

  Świetny ranking i ja również wpisuję się na przyszły rok :) Miło byłoby się znaleźć w tak zacnym gronie ludzi, którzy piszą o swoich pasjach :) Pozdrawiam wszystkich blogowiczów :)

 21. Ania
  -

  http://www.wsandalach.pl/ Polecam się jeśli chodzi o przyszłoroczny ranking! :)
  P.S. Jeśli ktoś planuje wyprawę do Japonii to zapraszam na bloga. Powoli kończę serię praktycznych wpisów, które pomogą w planowaniu. :)

   • Milena
    -

    Przeglądam sobie komentarza, a tu o mnie mowa :) Agata dziękuję. Bardzo miło, że ktoś mnie przy takiej okazji wspomina. Faktycznie, kiedyś byłam w tym rankingu (chyba w tamtym roku) jeszcze w ramach starej domeny latamyzwarszawy.blogspot.com. Teraz u mnie faktycznie dominują promocje i poradniki. Ale o więcej relacji proszę się nie martwić – będą już niedługo :)

 22. Martyna Soul
  -

  Hej. W zeszłym roku w ogóle mnie u Was nie było, a teraz od razu 153 miejsce na 500 blogów! Widzę, że moja praca nad blogiem przez ostatnich kilka miesięcy przynosi efekty. Bardzo Wam dziękuję i mam nadzieję, że za rok będę w pierwszej 100:) Pozdrawiam. Martyna Soul:)

 23. Konrad
  -

  Cześć,
  Nigdy nie korzystałem z narzędzia typu Senuto. Jak widać bardzo cenne informacje dostarcza na temat danej domeny, praktycznie wszystko możemy się dowiedzieć o niej. Niestety 30 dniowy darmowy dostęp do Senuto nie działa (jest napisane pakiet wygasł).
  Prowadzę bloga już kilka lat, jednak nie wstawiam zbyt często postów. Staram się aby każdy mój post przedstawiał wartościową treść oraz był pomocny dla wszystkich osób, które kochają podróże tak samo jak ja. Nie jest zwolennikiem pisania aby pisać tzw. chwytliwych tematów. Jeśli sądzisz, że warto umieścic mój blog w przyszłym rankingu to będe bardzo wdzięczny. Link do mojego bloga https://zwiedzajzemna.pl

 24. Krzysztof73
  -

  Jako czytelnik blogów turystycznych dorzucę swoje trzy grosze – zupełnie mnie nie interesują kryteria rankingu i kolejność, ale w jednym miejscu tyle adresów!!! – rewelacja. Biorę notes i czym prędzej zapisuję te, które dotyczą polskich gór i nie są nastawione wyłącznie na Tatry…

  • Wojtek Tyluś
   -

   W sumie niegłupim pomysłem byłoby dorzucanie przy konkretnych blogach informacji o jej głównej tematyce – czy to jest blog z tematyką górską, polską, zagraniczną, kulinarną czy ogólną

 25. Paweł
  -

  Tu są lwy, czyli blog Pawła Kempy, jest na razie małym lewkiem urodzonym w połowie 2018. Nieśmiało stawia kroki po wirtualnej sawannie podróżniczego świata. Dopiero rosną mu pazury i grzywna. Rozgląda się za antylopami, ale mu uciekają, unika hien i…. mruczy www.tusalwy.pl

 26. Filip&Monika
  -

  Naprawdę konkretny ranking, świetna praca :)
  Może uda nam się znaleźć w przyszłorocznym zestawieniu, czas pokaże. Poprosimy o dopisanie:
  http://www.topoftheworld.pl/

  Pozdrawiamy :)

 27. Justyna
  -

  Mega robota! Jestem pod wrażeniem Waszej pracy i ilości świetnych blogów. A w przyszłości proszę o uwzględnienie mojego bloga http://bliskocorazdalej.pl/ Podróżujemy z dziećmi, aktywnie, blisko i daleko, zapraszam :)
  Pozdrawiam serdecznie!

 28. Robert
  -

  Cześć,

  bardzo fajnie, że takie zestawienie powstało. Kawał świetnie wykonanej pracy! Korzystając z okazji z chęcią dodam do zestawu nowy blog, który uruchomiliśmy wspólnie z żoną w maju 2018 roku – https://www.dobarcelony.pl

  Jesteśmy wielkimi pasjonatami Barceony i Katalonii. Zależy nam na tym, by nasz blog był pomocny dla każdej osoby wybierającej się w ten region Europy. Chcemy pokazać, że Barcelona to coś więcej niż plaża i piękne zabytki Gaudiego. Bardzo ważne jest dla nas bycie turystami odpowiedzialnymi i propagowanie turystyki zrównoważonej. Odwiedzając inne miejsca staramy się, by nasz pobyt nie odcisnął negatywnego piętna na mieszkańcach.

 29. Olga
  -

  Ranking to świetna kopalnia inspiracji! Już zabieram się za czytanie :)
  I zostawiam tu swoje „podróżnicze dziecko”. Może damy radę wbić się na listę za rok :)
  https://www.olgusta.pl

 30. Dariusz
  -

  Mam propozycję co do zmiany zasad tworzenia rankingu.

  Moim zdaniem byłoby bardziej obiektywnie
  Liczba fraz i słów kluczowych z Senuto, ruch z Semstorm, wyeliminować współczynnik widoczności.

  Uzasadnienie jest następujące: współczynnik widoczności praktycznie pozbawia szans na wysoką pozycję blogi piszące o tematyce niszowej lub o mniejszych miastach, a premiuje blogi publikujące wpisy o modnych zagranicznych miejscach. Nie ma też nic wspólnego z ruchem na stronie.

  • Wojtek Tyluś
   -

   Cześć Darku,
   Tak bardzo Ci brakowało, że nie sprawdziłeś, że to już 3 rok kiedy publikuję ten ranking? ;)
   Uwzględnię Twojego bloga, mam nadzieję, że załapiesz się do TOP500 :)
   Pozdrawiam

 31. Dorota
  -

  Dorzucam do przyszłorocznego rankingu kilka blogów, które czytuję:
  http://www.pieknykrakow.pl/
  https://wonder175.blogspot.com/
  http://www.kochamywarmie.pl/
  https://lemurpodroznik.pl/
  http://wezplecakiwdroge.blogspot.com/
  https://pokochajczechy.pl/
  https://www.kawacaffe.pl/
  http://www.drogajestcelem.com/
  http://www.niebieskaplaneta.pl/index.php

 32. PIOTR
  -

  Mam wobec tego nadzieję, że uda mi się załapać z blogiem do kolejnej edycji, choć widzę, że konkurencja OGROMNA, ale może Barcelona stanie się równie popularna :) – tymczasem mam nadzieję dzięki wskazówkom i poradą odkrywcymiasta.pl staną się najchętniej czytanym blogiem o Barcelonie i Katalonii :)

 33. Aleksandra
  -

  Hej! W rankingu mnie nie było, ponieważ stronę założyłam dopiero w styczniu tego roku. Może blog zostanie uwzględniony w kolejnej edycji. https://www.whatthetravel.pl/
  Strona co prawda wciąż raczkuje, a szeroko pojęta technologia nigdy nie była moją mocną stroną (wszystkiego uczę się sama od podstaw, z większą lub mniejszą skutecznością), ale staram się tworzyć wartościowe treści, z których mogą skorzystać inni. :)

 34. Blanka
  -

  Czy uda mi się dołączyć do tego szacownego grona ?
  Będę wdzięczna za info , nad SEO dopiero zaczynam pracować i generalnie rozgryzam dla mnie tajemny dotąd świat wirtualnego pozycjonowania .
  Zapraszam na stronkę : http://fotopodroze.eu/
  pozdrawiam podróżniczo !!!

  • Wojtek Tyluś
   -

   Cześć,
   Proponuję zacząć od dodania zakładki „O mnie” i przedstawienie się swoim czytelnikom
   Aktualnie, wchodząc do Ciebie zupełnie nie wiem gdzie jestem – czy to rzeczywiście jest blogi czy stoi za nim prawdziwa osoba czy może jest to jakaś strona przewodnika po USA :)
   Polecam aktualizację ;)
   Pozdrawiam

 35. Łukasz
  -

  Cześć! W zeszłym roku nie udało się nam załapać do rankingu, bo działaliśmy głównie w social mediach. W tym roku w końcu uruchomiliśmy lepszą odsłonę bloga, więc może gdzieś tam może przy odrobinie szczęścia się pojawimy: https://www.tysiacstronswiata.pl/ Pozdrowienia :)

  • Wojtek Tyluś
   -

   Cześć,
   Z przykrością stwierdzam, że wybrana przez Was forma domeny nie przejdzie w rankingu
   Senuto odczyta Waszą stronę jako saabvoyage.com a nie subdomenę blog.saabvoyage.com/pl/
   Na domenie głównej nie dość, że zasysacie posty z Instagrama to na domiar złego wszystko jest EN
   Przykro mi

   Na przyszłość pomyślcie proszę nad przerzuceniem bloga na domenę główną, a strumień Instagrama np. do folderu /instagram/
   W przeciwnym razie Google Was nigdy nie polubi ;)
   Pozdrawiam

 36. Gracjan
  -

  Również i my polecamy się na przyszłość :)
  http://nastepnyprzystaneknamapie.pl/

  A od niedawna nasze podróżnicze grono powiększyło się o nowego członka – srebrnego kota bengalskiego 😻. Snowy powoli zaczyna nam towarzyszyć w bliższych wycieczkach i jak na razie bardzo mu się to podoba 😹

 37. Irmina Liczbik
  -

  Jestem bardzo ciekawa jak to wyjdzie w tym roku:) W zeszłym roku jako https://www.napokladziezycia.pl/ zadebiutowałam, a co będzie teraz?… Wyżej, niżej?… Swoją drogą brawa dla ciebie za ogarnianie tematu- nie ma co kryć, to kosztuje sporo pracy i czasu.

 38. Kasiek
  -

  Fajnie, że są jeszcze rankingi, gdzie można znaleźć – nawet w top 20 – kogoś poza gronem szeroko znanych influencerów;) my bylibyśmy bardzo ciekawi czy załapiemy się choć do drugiej 500-tki?;) Dzięki! zryskamiprzezswiat.com

 39. Michał
  -

  Fantastyczne blogi. Wielokrotnie z części z nich korzystałem przygotowując wyprawy.
  Osobiście polecam jeszcze nowy blog traktujący o podróżach z dziećmi na wesoło.
  www.blogcyrknakolkach.pl lub www.facebook.com/cyrknakolkach
  Pozdrawiam
  Michał

 40. Wanda
  -

  Dzień dobry,
  i mnie ominął ranking, ale jestem mało widzialna patrząc na liczbę odwiedzających. Nie mniej jednak zapraszam na stronę Cudownego Świata https://www.wonder175.blogspot.com gdzie pokazuję od prawie 7 lat, że świat może być cudowny.
  Pozdrawiam wszystkich serdecznie i gratuluję tym, którzy załapali się w rankingu :) Szczęśliwego Nowego Roku!

  • Wojtek Tyluś
   -

   Cześć,
   Jesteś ostatnią osobą, którą dodaję w tym roku do listy.
   Akceptuję Twoje zgłoszenie ale musisz wiedzieć:
   – dla Twojego bloga nie mam pełnych danych dodatkowych
   – spokojnie, te najważniejsze dane na bazie których tworzony jest ranking są
   Pozdrawiam

  • Wojtek Tyluś
   -

   Cześć,
   Ranking za 2018 nie jest dostępny w xls
   Za kilka dni ukaże się ranking za 2019 rok i ten już będzie dostępny w xls – z racji umieszczenia ponad 40 parametrów – xls będzie udostępniany odpłatnie
   Pozdrawiam

 41. Wayamaya
  -

  Świetne zestawienie. Dużo inspiracji. Zapraszamy do nas. Od roku prowadzimy bloga podróżniczego wayamaya.com . Narazie zaczęliśmy od Włoch, ale niebawem pojawią sie posty dotyczące Hiszpanii, Niemiec, Malty, Holandii, Czech, Rosji, a przede wszystkim o naszej pięknej Polsce! Zapraszamy! Keep calm and wayamaya!

 42. Łukasz
  -

  Dzień dobry :)
  Poprosił bym o rozpatrzenie dodania, młodego, acz bardzo ciekawego bloga który posiada sekcję o podróżach, do której link znajduje się poniżej:

  https://mojlifestyle.blog/category/podroze/

  Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam!

   • Łukasz
    -

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Być może w przyszłości (jak blog mojlifestyle.blog nieco się rozwinie), da radę się na tą listę dostać… Czy może miejsce na liście znajdą tylko i wyłącznie o tematyce podróżniczej, a nie mieszanej?

    Pozdrawiam serdecznie!

    • Wojtek Tyluś
     -

     Przykro mi, jak sama nazwa bloga, jego domena, a także podpis wskazują, Twój blog jest blogiem lifestylowym i z samymi podróżami ma za mało wspólnego aby załapać się do rankingu.
     Pozdrawiam

     • Łukasz
      -

      Rozumiem. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. To blog mojej żony, ale ja zaczynam bloga czysto podróżniczego, zatem jak tylko będzie już funkcjonował to się odezwę. Kto wie, może będzie szansa aby tamten dostał się na listę :)

      Pozdrawiam!

 43. Łukasz
  -

  Witam serdecznie,

  Czy jest szansa, żeby się dostać na listę? Blog co prawda dopiero zaczynam, ale było by miło się gdzieś pojawić wśród ludzi :) ;)

  https://podrozniczy.blog

  Pozdrawiam