Ranking Polskich Blogów Podróżniczych 2020

Przed Wami 5. edycja Rankingu Polskich Blogów Podróżniczych. Rankingu 500* blogów podróżniczych z największą widocznością w organicznych wynikach wyszukiwania Google (* tym roku nie ma podziału na TOP500 i pozostałe). Ranking ten nie jest subiektywną opinią jego autora, a wynikiem analizy danych z narzędzi analizujących ruch w sieci. Z każdym rokiem ranking wzbogacał się o kolejne dane. W tym roku jest ich jeszcze więcej, natomiast baza danych, branych pod uwagę przy wyliczaniu rankingu pozostała bez zmian, przez co, każdy bloger będzie mógł porównać tegoroczną pozycję z pozycją z poprzedniego rankingu. Rankingi z poprzednich lat znajdziecie tutaj.

Prócz danych, dostarczonych przez naszego głównego partnera – Senuto – ranking wyliczany jest również z danych dotyczących widoczności w Google z takich narzędzi jak Semstorm, Ahrefs oraz SEMrush. Zeszłoroczne rozszerzenie do czterech, różnych narzędzi analitycznych ucieszyło tych, którzy w poprzednich latach twierdzili, że pokazywanie danych wyłącznie z jednego narzędzia nie jest w pełni miarodajne. Problem rozwiązany.

Tegoroczny ranking, prócz wymienionych powyżej narzędzi, korzysta również z danych dostarczonych przez narzędzia: Surfer, Majestic oraz MOZ. Przy tej okazji chciałbym szczególnie podziękować Łukaszowi Żeleznemu za dostarczenie danych z SEMrush, MOZ i Majestic.

W tym roku dołączył do nas nowy partner – Smarthost – polski hostingodawca. Przechodząc przez ten link otrzymujecie 20% rabatu na zakup planu hostingowego Smarthost >> www.smarthost.pl

W zamian za czas poświęcony w realizację rankingu, chcę połączyć przyjemne z (bardzo) pożytecznym. Ponieważ ranking zawiera bardzo dużo dodatkowych danych, wszystkie parametry zostaną wyświetlone w rankingu tylko dla TOP20. Osoby spoza pierwszej dwudziestki, które tak jak czołowa dwudziestka, chciałyby poznać wszystkie zebrane w rankingu parametry dla swojego bloga, otrzymają je w zamian za wsparcie poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, które pod koniec roku nawiedziło północną Chorwację, a dokładniej okolice miejscowości Petrinja, Sisak, Glina i Majske Poljane. Wszystkie niezbędne informacje jak wspomóc Chorwatów znajdziecie poniżej. Więcej o trzęsieniu przeczytacie na naszym blogu.

 

REKLAMA

Spis treści (kliknij by przejść)
 1. Lockdown – ciężki rok dla blogosfery podróżniczej
 2. Kto wygrał ranking 2020?
 3. Ile jest polskich blogów podróżniczych w sieci?
 4. Krótkie podsumowanie tworzenia rankingu
 5. Najczęstsze błędy popełniane podczas informowania o rankingu
 6. Chcesz zobaczyć pełne dane dla swojego bloga? Pomóż poszkodowanym w trzęsieniu ziemi
 7. Część ekspercka
 8. Kilka słów od zwycięskiej trójki
 9. Kilka słów o autorze rankingu oraz skąd pomysł na taką formę?
 10. Ranking Polskich Blogów Podróżniczych 2020
 11. 20 NAJLEPSZYCH POLSKICH BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH W GOOGLE
 12. POBIERZ PEŁNY RANKING POLSKICH BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH 2020

Lockdown – ciężki rok dla blogosfery podróżniczej

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 okazała się poważniejsza niż nam się na początku mogło wydawać. Niemal z dnia na dzień, większa część świata zamknęła się na przybywających zzewnątrz. Turystyka, szczególnie ta zagraniczna, z drobnymi wyjątkami, przestała istnieć. Wielu blogerów podróżniczych musiało odwołać swoje wyjazdy, zmienić podróżnicze plany, odwołać lub wstrzymać współprace komercyjne, a nawet zastanowić się nad znalezieniem nowego źródła dochodu. Podczas poszukiwania blogów do tegorocznego rankingu poznałem też kilka przypadków zamknięcia bloga.

Jeśli miałbym szukać światełka w tunelu, z pewnością byłyby nim te blogi, które „przebranżowiły się”, stawiając w minionym roku na turystykę krajową.

Nie wdając się w polemikę czy rzeczywiście potrzebny był – i nadal jest – światowy lockdown, przyznać musimy, że jeszcze trochę potrwa powrót to względnej normalności podróżowania po świecie. O ile w 2020 roku było zbyt wiele niewiadomych, tak teraz, rok 2021 będzie rokiem „sprawdzam”.

 

Kto wygrał ranking 2020?

And the Oscar goes to …Poland! Polska Mistrzem Polski! Tak, 2020 jest rokiem Polski i blogów piszących o Polsce. Chyba nikt z nas nie jest zdziwiony, prawda? Oczywiście, nie da się ukryć, że tak silne roszady w tegorocznym rankingu wynikają z lockdownu. Wygrali Ci, którzy prowadzą blogi poświęcone głównie Polsce oraz Ci, któzy nie tracąc czasu, zmienili swoje plany podróżnicze i wzięli się za eksplorację Ojczyzny. Pierwsze 3 miejsca to blogi mocno „polskie”, a w pierwszej dzisiątce mamy ich aż 6. Brawo!

REKLAMA

 

Ile jest polskich blogów podróżniczych w sieci?

Według różnych szacunków, w sieci znajduje się ponad tysiąc polskich blogów podróżniczych oraz takich, których tematyka częściowo powiązana jest z podróżami (chociażby blogi lifestylowo-podróżnicze czy kulinarno-podróżnicze). Tworząc każdy kolejny ranking, cały czas bazuję na pierwszej liście (z 2017) dorzucając do niej nowo powstałe blogi, a także te, które do tej pory były przeze mnie przeoczane. W ten sposób powstała lista ponad tysiąca blogów, z których, aktywnych, czyli posiadających co najmniej jeden wpis w 2020 było 597. Oczywiście zdaje się w pełni sprawę z tego, że w sieci jest jeszcze wiele blogów przeoczonych przeze mnie.

Mam nadzieję, że tegoroczny ranking będzie dla autorów znajdujących się na liście blogów, powodem do dumy, a także motywatorem do dalszych prac nad blogami. Mam również nadzieję, że tak jak w poprzednich latach tak i w tym, agencje marketingowe, zajmujące się współpraca z blogerami/influencerami, wykorzystają ranking we właściwy sposób. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielicie się rankingiem z Waszymi czytelnikami.

 

Krótkie podsumowanie tworzenia rankingu

Analizując blogi z Rankingu, można łatwo dostrzec postęp jaki dokonał się w ciągu ostatnich 5 lat. Dotyczy to zarówno posiadanej przez blogerów wiedzy z zakresu SEO jak i dziennikarstwa czy designu. Z każdym rokiem, przybywa nam coraz więcej pięknych blogów podróżniczych. I wcale nie dotyczy to już wyłącznie czołówki rankingu. Mam ogromną nadzieję, że wszystkie blogi przetrwają zapowiadaną na maj aktualizację algorytmu Google – Core Web Vitals, o której więcej przeczytacie poniżej.

Na szczęście, w sieci coraz mniej słychać oskarżeń malkontentów w kierunku blogerów, którzy w swoich działaniach wykorzystują zoptymalizowane, dobrze klikalne tytuły. Prawdopodobnie, w końcu sami wzięli się do roboty. Nie ma nic złego w klikanym, przyciągającym wzrok tytule jeśli wpis ten niesie wartościową dla czytelnika treść! Oczywiście nie mam na myśli technik clickbaitowych, które, uważam, że nadal są za słabo piętnowane przez algorytm Google.

Jak co roku, przeglądając każdy blog z osobna, poznałem wielu wspaniałych podróżników, o których nigdy wcześniej nie słyszałem. To wartość dodana tworzenia poniższego Rankingu. Gorąco polecam zapoznanie się z poniższymi blogami, naprawdę warto!

UWAGA: ponieważ w tym roku ranking zawiera 597 postanowiliśmy opublikować pełną listę w jednym raporcie, bez jego dzielenia na TOP500 i pozostałe.

 

Najczęstsze błędy popełniane podczas informowania o rankingu

Myślałem, że jeśli będę powtarzał na każdym kroku pewne fakty dotyczące rankingu, w sieci nie będą pojawiać się nieporozumienia. Myliłem się. W związku z tym postanowiłem dodać tą część, w której będę publikował nieprawdziwe informacje dotyczące rankingu.

REKLAMA

  • CroLove.pl to BLOG, nie portal,
  • Ranking nie jest rankingiem „najlepszych” blogów – jest rankingiem blogów według widoczności w wynikach wyszukiwania Google,
  • Ranking nie jest rankingiem „najczęściej wyszukiwanych” blogów – jest rankingiem blogów najbardziej widocznych w wynikach wyszukiwania Google.

 

Skąd brane są do rankingu blogi i dlaczego na liście nie ma Twojego?

W związku z licznymi zapytaniami o nieobecność w rankingu niektórych blogów, informuję, że lista blogów podróżniczych, na podstawie której powstaje ranking, niezmiennie tworzona jest w oparciu o:

 • polecenia blogów przez różne osoby,
 • listy blogów znajdujących się w rankingu w ubiegłych latach,
 • listy blogów znajdujące się na grupach podróżniczych na Facebooku,
 • prośby o dopisywanie się komentarzach na blogu pod corocznym rankingiem,
 • prośby o dopisywanie się w komentarzach na grupach podróżniczych na Facebooku,
 • własne poszukiwania w wynikach wyszukiwania Google.

Nie jest to żadna złośliwość z mojej strony. Jeżeli Twój blog nie znalazł się na liście, dopisz go proszę w komentarzu pod rankingiem, tylko w ten sposób mogę obiecać, że za rok na pewno się spotkamy w rankingu.

 

Ranking w liczbach

 • 597 odnotowanych polskich blogów podróżniczych, które posiadały co najmniej jeden wpis w 2020,
 • 119 blogów, których nie było w poprzednim rankingu (nowe / ponownie aktywne / wcześniej przeoczone),
 • 131 blogów, które zniknęły z sieci lub nie opublikowały żadnego wpisu w 2020,
 • 225 383 – taki (największy) współczynnik widoczności (wg Senuto) posiada blog hasajacezajace.pl,
 • 382 510 – taki (największy) współczynnik widoczności (wg Semstorm) posiada blog mynaszlaku.pl,
 • 382 510 – taki (najlepszy) współczynnik widoczności Ahrefs Rank posiada blog mynaszlaku.pl,
 • 338 814 – taki (największy) współczynnik widoczności (wg SEMRush) posiada blog hasajacezajace.pl,
 • 43 – taki (najwyższy) wskaźnik Trust Flow posiada blog loswiaheros.pl,
 • 4.5 – taki (najlepszy) współczynnik MozRank posiada blog btth.pl,
 • 312 – o tyle (najwięcej) pozycji zanotował wzrost w rankingu blog przekraczajacgranice.pl

 

Parametry wykorzystane do stworzenia rankingu

Ranking tworzony jest na podstawie współczynnika Widoczność, dostarczonego przez cztery niezależne narzędzia: Senuto, Semstorm, Ahrefs i SEMrush.

Współczynnik Widoczności (Ruchu) pozwala określić jaki wolumen ruchu z wyników wyszukiwania ma określona domena. W zależności od narzędzia liczby te mogą znacząco różnić się od siebie. Wynika to ze sposobu mierzenia, jaki każde z narzędzi przyjęło dla swoich potrzeb. Dla jasności/informacji/jako ciekawostka – nawet Wasz Google Analytics nie zagwarantuje Wam, że przedstawione dane są w 100% dokładne.

 

Pozostałe parametry, które znalazły się w rankingu

Prócz powyższych, czterech parametrów Widoczności, w rankingu znalazły się około 40 różnych parametrów, pochodzących z siedmiu narzędzi analitycznych: Senuto, Semstorm, Surfer, Ahrefs, Majestic, Moz oraz Semrush. W raporcie dane te znajdują się wyłącznie dla pierwszych 20 blogów. Informacja, jak zdobyć dane dla pozostałych blogów z rankingu znajduje się poniżej.

 • Dane z Senuto:
  • Liczba fraz w TOP3/TOP10/TOP50
  • Główna kategoria tematyki bloga
  • Ekwiwalent AdWords
  • Wpis na blogu, który generuje największą widoczność w wynikach organicznych Google (nie dla wszystkich blogów)
  • 10 fraz z TOP10, generujących największy ruch we wpisie z największą widocznością (patrz powyżej)
 • Dane z Semstorm:
  • Liczba fraz w TOP3/TOP10/TOP20/TOP50/TOP100
 • Dane z Surfer:
  • SURFER Number of ranked keywords
  • SURFER Estimated organic traffic
  • SURFER Number of linking domains
  • SURFER Number of backlinks
 • Dane z Ahrefs:
  • Ahrefs Domain Rating
  • Ahrefs Rank
  • Ahrefs Domains
  • Ahrefs Ref domains Dofollow
  • Ahrefs Total Backlinks
  • Ahrefs Total Keywords
 • Dane z SEMrush
  • SEMRush Rank
  • SEMRush Organic Keywords
  • SEMRush Organic Traffic
  • SEMRush Organic Cost
 • Dane z Majestic:
  • Domain Majestic CitationFlow
  • Domain Majestic TrustFlow
  • Domain Majestic Ext Back Links
  • Domain Majestic Ref Domains
  • Domain Topical Trust Flow Topic 1/2/3 i ich poszczególne wartości
 • Dane z MOZ:
  • Domain Mozscape Domain Authority
  • Domain Mozscape Page Authority
  • Domain Mozscape External Equity Links
  • Domain Mozscape MozRank
  • Domain Mozscape MozTrust

Objaśnienie poszczególnych parametrów znajdziecie na stronach twórców tychże narzędzi. I tak, dla Ahrefsa znajdziecie tutaj, dla SEMrusha tutaj, a dla MOZa tutaj.

REKLAMA

 

Chcesz zobaczyć pełne dane dla swojego bloga? Pomóż poszkodowanym w trzęsieniu ziemi

Ostatecznie w rankingu znalazło się ponad 40 różnych parametrów. Wszystkie najważniejsze parametry zostały przypisane publicznie wyłącznie do TOP20 blogów. W tym roku, w zamian za czas poświęcony na realizację rankingu, chcemy połączyć przyjemne z (bardzo) pożytecznym.

Osoby, spoza TOP20, które chciałyby poznać wszystkie zebrane w rankingu parametry dla swojego bloga, otrzymają je za wsparcie poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, które pod koniec roku nawiedziło północną Chorwację, a dokładniej okolice miejscowości Petrinja, Sisak, Glina i Majske Poljane.

Klikając w ten link przejdziesz do listy instytucji pomagających poszkodowanym

Ważne: zanim wykonasz przelew – skontaktuj się ze mną w celu ustalenia czy dla Twojego bloga posiadam wszystkie dane.

Dane zostaną przesłane po otrzymaniu na adres mailowy kontakt@crolove.pl potwierdzenia wykonania przelewu.

Prowadzisz lub pracujesz w firmie lub agencji zajmującej się marketingiem i chcesz zobaczyć pełną listę? Napisz do mnie!

 

POBIERZ RAPORT

 

REKLAMA

Część ekspercka

Poniżej znajdziecie wypowiedzi ekspertów, które będą bezpośrednio lub pośrednio nawiązywać do rankingu. Zapraszam do lektury!

 

Damian Sałkowski – Senuto

Poprosiłem Damiana Sałkowskiego z Senuto o przeprowadzenie, w telegraficznym skrócie, audytu treści na blogu przy użyciu Senuto. Damian, w 10 krokach pokaże Wam jakie to proste, korzystajcie!

Krok 1. Pozyskanie adresów URL
Najpierw przygotuj listę wszystkich adresów URL, które zawierają treści (artykuły). Możesz zrobić to na dwa sposoby: uzyskać adresy z mapy strony XML albo skorzystać z zewnętrznego narzędzia – np. Screaming Frog lub Sitebulb. Mapę XML wygenerujesz m.in. za pomocą jednej z wielu wtyczek do WordPressa.

Możesz również pobrać adresy URL witryny za pomocą Senuto. Wystarczy, że w raporcie Pozycje w module Analiza widoczności założysz filtr, który pokaże adresy URL zawierające blog.

Krok 2. Podstawowe informacje o adresach URL
W tym kroku musisz pozyskasz najważniejsze informacje o adresach URL, w tym m.in.:

 • znaczniki title
 • nagłówki
 • daty publikacji
 • linki kanoniczne
 • znaczniki meta robots
 • odległość od strony głównej
 • długość treści
 • liczby linków wewnętrznych
 • liczby linków zewnętrznych
 • inne elementy

Zrobisz to za pomocą crawlu witryny np. przy użyciu narzędzia Screaming Frog.

Aby ułatwić Ci audyt contentu, wdrażamy obecnie w Senuto narzędzie, które pozwoli Ci pobierać informacje z Twojej listy adresów URL.

Krok 3. Dane o widoczności adresów URL
Pozyskaj dane o widoczności adresów URL w dwóch wymiarach:
na ile fraz kluczowych w TOP 3/TOP 10 widoczne są Twoje adresy URL
na jakie frazy widoczne są poszczególne adresy

Wykorzystaj w tym celu narzędzie Analiza URL w Senuto.

REKLAMA

Krok 4. Dane o frazach, na które widoczne są adresy URL
Potrzebne Ci informacje nt. średniej miesięcznej liczby wyszukiwań danej frazy oraz pozycji, jaką serwis zajmuje na dane słowo kluczowe. W tym kroku również możesz posłużyć się modułem Analiza URL w Senuto.

Krok 5. Dane o linkach z Ahrefs
Pobierz informacje o liczbie linków i domen prowadzących do każdego adresu URL. Zrobisz to dzięki wykorzystaniu modułu Batch Analysis narzędzia Ahrefs.

Krok 6. Keyword Gap
Wykonaj analizę Keyword Gap, której celem jest określenie, na jakie frazy kluczowe artykuł powinien być widoczny, a jeszcze nie jest. W tym celu należy określić główną frazę artykułu – to słowo kluczowe, pod które optymalizujesz treść.

W tym celu pobierz TOP 20 wyników z Google dla głównego słowa kluczowego każdego z artykułów.
Pobierz wszystkie frazy, na które widoczne są adresy URL znajdujące się w TOP 20
Sprawdź pozycję domeny na te frazy

Analizę Keyword Gap dla dowolnego adresu URL niedługo wykonasz bezpośrednio przy użyciu narzędzia Senuto. Obecnie TOP 20 wyznaczysz za pomocą narzędzia Historia SERP.

Krok 7. Analiza konkurentów
Sprawdź, czy Twoje treści nie są zbyt krótkie względem treści opublikowanych przez konkurencję. Skorzystaj w tym celu z modułu Analiza SERP w Senuto, gdzie znajdziesz informację o długości treści u konkurencji.

Krok 8. Zależności
Zbadaj zależności pomiędzy różnymi metrykami. Dzięki temu dowiesz się, które dane w audycie powinny mieć najwyższy priorytet.

Krok 9. Dane o ruchu z Google Search Console
Sprawdź również liczbę kliknięć każdego z adresów URL w ostatnim czasie (np. w ostatnich 6 miesiącach). Wykorzystaj w tym celu narzędzie Google Search Console.

Krok 10. Duplikaty
Ostatnim krokiem jest weryfikacja, czy adresy URL nie mają zduplikowanej głównej frazy kluczowej.

Co dalej?
Dalej wystarczy odpowiednio zaprezentować wyniki audytu i wyciągnąć z niego odpowiednie wnioski.

REKLAMA

Jeżeli chcesz wykonać kompleksowy i dokładny audyt contentu, wykorzystaj w tym celu Senuto i zapewnij sobie intuicyjny i prosty audyt swojego bloga lub strony internetowej!

Wypróbuj Senuto 14 dni za darmo!

Potrzebujesz więcej wskazówek? Szczegółowy poradnik jak wykonać audyt treści oraz darmowy szablon do przeprowadzenia własnego audytu znajdziesz na blogu Senuto.

 

Marcin Nowak – GdzieWyjechac.pl

W tym roku nie zobaczymy Ani i Marcina Nowaków z bloga GdzieWyjechac.pl w TOP3 – co jest dla mnie największym zaskoczeniem tego rankingu. Marcin, prócz blogowania, jest też ekspertem w szeroko pojętej tematyce turystycznej. Zapytałem jak według niego będzie wyglądać ten rok w blogosferze podróżniczej oraz ogólnie – turystyka postpandemiczna. Zapraszam

Dla nas pandemia dokładnie otrzymuje TERAZ wymiar roczny. Rok temu w drugiej połowie lutego udaliśmy się na tzw. „awaryjną” podróż, wobec odwołanych i przełożonych dwóch wcześniejszych. W tym jednej do Azji. W tej rocznej perspektywy możemy podsumować rok 2020 jako bardzo nietypowy, pełen niewiadomych, obaw i gdybania. Jednak już wiosną przestawiliśmy swoją komunikację we wszystkich swoich mediach na Polskę, pobudzenie wrażliwości na lokalność, ewentualnie bliskie okolice Polski, co okazało się finalnie bardzo dobrym ruchem. Niekoniecznie dla bloga, bo tu trudno było utrzymać tak gigantyczne zasięgi w tak nie podróżniczym roku, ale za to jak najbardziej dla naszego kanału na Youtube, gdzie liczba widzów wzrosła o ponad 100%.

Rok pandemiczny okazał się rokiem nie tylko Polski ale też rokiem youtube – konsumpcja treści w zaciszu domowym ewidentnie skręciła w stronę ruchomych wizualiów. I oczywiście nie jest to odosobniona opinia a raczej obserwacja na podstawie konsultacji. Z tej perspektywy cudem okazało się wyprzedane praktycznie całego nakładu książki o samodzielnym podróżowaniu. Dosłownie 90% jej okna wydawniczego założyła się na pandemię. Miało być inaczej. Dodruk jesienią. To będzie ważna lekcja biznesowa. Jednak umówmy się – z uwagi na dużą dywersyfikację w działalności Twórców internetowych (szkolenia, doradztwo, produkty, wideo, copywriting etc), nie można mówić, że nasza branża się załamała. Czymże jesteśmy przy NAPRAWDĘ podstawowych filarach turystyki jak Organizatorzy Turystyki, przewoźnicy, przewodnicy itd itp. I tutaj tkwi pytanie o kondycje podróży w roku 2021.

Zgadzam się z Marcinem Wesołowskim, blogerem ale też czynnym uczestnikiem branży, że ten rok będzie dla podróży trudniejszy. Chaos szczepionkowy, duży przeciw społeczny z jednej i presja z drugiej, niepewność i znów zasada „gry w sapera” jeśli chodzi o kwarantanny, testy i otwarte granice, spowoduje, że jeszcze jeden rok turystyka krajowa może ratować choć częściowo branżę. Przynajmniej jej część. Drugim trendem (kontynuowanym) będzie vanlife i szeroko pojęta turystyka samochodowa – z uwagi na sporą niezależność od równie niepewnej branży noclegowej. Liczba lotów raczej nie zbliży się nawet do poziomu 50% sprzed pandemii. Nie łudźmy się.

Twórcy z pewnością nie są uprzywilejowaną grupą społeczną, więc trudno mi wyobrazić sobie tak dużą mobilność w naszym świecie, zleceniach, kontraktach, kampaniach itd. itp. jak w roku 2019. Nie wszyscy zdają sobie też sprawę z tego, że pewne kraje z okazji pandemii postanowiły w ogóle przemodelować swój system gałęzi gospodarki opartej na turystyce. Przykładowo z Tajlandii czy Malezji dochodzą hasła o skończeniu z promowaniem backpackingu na rzecz bogatszego turysty, Hiszpania zamknie się na ruch turystyczny dopóki nie zaszczepi odpowiedniego procenta społeczeństwa.

Oczywiście część krajów trochę na przekór wyczuje koniunkturę na rozluźnienie zasada i skieruje dużą część spragnionych do siebie. Będzie to zapewne Turcja czy Grecja, które dołączą do Tanzanii, Dominikany i Meksyku. Tylko czy dla Twórców internetowych, działających w podróżach atrakcyjne będzie tworzenie treści z miejsc, gdzie już jest „połowa Polski”? Zapewne dużo ruchu ugrają Ci, którzy z tych krajów mają już dobrej jakości treści wypozycjonowane w wyszukiwarkach i na youtube. Z drugiej strony… ten rok tak nas wszystkich doświadczył, że tak po ludzku… wielu chciałoby złapać trochę słońca – gdziekolwiek. Dla siebie.

REKLAMA

 

Jakub Sawa – JakubSawa.pl

Jakub Sawa z JakubSawa.pl podsumował największe zmiany w Google w 2020 w telegraficznym skrócie.

Ubiegły rok był dla nas wszystkich rokiem ogromnych zmian. Wybuch pandemii o zasięgu globalnym sparaliżował wiele krajów, branż i działalności. Jedną z najbardziej poszkodowanych gałęzi gospodarki to branża turystyczna. Zarówno duże firmy z ofertą dla Kowalskiego i full-exclusive, jak i ekstremalne podróże w pojedynkę przez Saharę. Wszystkie aspekty branży turystycznej zostały doświadczone, w tym również zmiany boleśnie odczuli blogerzy turystyczni. Nawet jeżeli Twój blog nie został dotknięty jednym z kilku update Google, to wpływ na wyniki na pewno miało mniejsze zainteresowanie użytkowników podróżami.

W 2020 roku miały miejsce 3 duże update’y głównego algorytmu wyszukiwarki Google. Pierwszy, którego wdrożenie rozpoczęło się 13 stycznia, a już 16 stycznia Google ogłosił zakończenie wdrożenia. Zazwyczaj duże zmiany trwały 2 tygodnie, tym razem Google uwinął się już w 3 dni. Ten update był szeroki, co oznacza, że dotknął wielu obszarów, nie był skierowany w konkretną tematykę jak np. “medic update”.

W międzyczasie, w marcu 2020 świat zamarł i zamknął się w domu. Google jednak nie spoczęło na laurach i na następny nie musieliśmy długo czekać. Kolejna fala zmian rozpoczęła się 4 maja 2020 i zakończyła 18 maja 2020. Według specjalistów monitorujących miliony domen ten update był znacznie silniejszy niż styczniowy. W jego wyniku ucierpiała m.in. branża turystyczna, już i tak doświadczona przez Covid-19. Niektóre serwisy utraciły sporo ruchu organicznego. Jednym z przykładowych blogów, który najpierw stracił, a podczas kolejnych zmian zyskał, jest blog CroLove.pl.

Na kolejne kilka miesięcy SERPy uspokoiły się i gdy już myśleliśmy, że nic więcej się nie wydarzy w pechowym 2020 roku, nadeszła kolejna fala. Od 3 do 19 grudnia zatrzęsła się ziemia. W samym szczycie sezonu zakupowego – tuż po “black friday” i “cyber monday” a przed świętami. Dokładnie wtedy, gdy sektor e-commerce przeżywał prawdziwe oblężenie – ludzie zamknięci w domach, masowo kupowali w sklepach online. Jeżeli myślisz, że po majowym trzęsieniu ziemi, będzie spokojniej – grudniowy był niczym tworzeniem się nowych kontynentów. Ponownie jedną z bardziej dotkniętych dziedzin była turystyka.

Jeżeli Twój blog gwałtownie utracił ruch w którymś z wyżej podanych okresów, sprawdź, czy przypadkiem nie dotknął Cię jeden z wyżej wymienionych update’ów Google.
Transformacje w SERPach wynikają ze zmian w mechanizmach Google, które próbują jak najlepiej dopasować wyniki w wyszukiwarce do oczekiwań użytkowników. Z powodu ogromnej skali – miliardy zapytań i jeszcze więcej wyników wyszukiwania, Google stara się opracowywać nowe zautomatyzowane mechanizmy rozpoznające intencje i oceniające zaindeksowane materiały.

Jeżeli Twój blog odczuł boleśnie te zmiany – proponuję wykonać poniższe ćwiczenia. Po pierwsze sprawdź w swoim Google Search Console ostatnie 12 miesięcy (oczywiście masz założone GSC? ;) ). Następnie sprawdź w jednym z narzędzi np. Senuto czy w styczniu, maju lub grudniu wykres top10 nie notuje jakiś gwałtownych zmian. W następnym kroku zastanów się, o czym piszesz, jakiś konkretny temat np. “Co warto zobaczyć w Zagrzebiu”, wyszukaj go w Google i w pierwszej kolejności zobacz co pokazują SERPy. Czy jest tam mapka, a może featured snippet (czyli tzw. wynik ZERO tj. fragment treści pokazywany nad wszystkimi wynikami), a może “knowledge graph”? Jakie materiały znajdują się w top10? Jakie informacje zawierają? Zrób notatki z każdego materiału w top10. Porównaj to z tym, co jest w Twoim materiale i wyciągnij wnioski. Może warto go przerobić? A może po prostu się zdezaktualizował? Popatrz na wyniki oczami użytkownika, a nie wyszukiwarki. Często zmiana perspektywy pomaga dostrzec problemy z serwisem. Wykonaj takie ćwiczenie dla kilkunastu dobrze rankujących materiałów, które spadły w Google w wyniku update. To ćwiczenie również dobrze się sprawdza przed napisaniem nowego artykułu na blogu.

W 2021 roku na pewno czekają nas kolejne update’y w tym od dawna zapowiadany Mobile-First Index (marzec 2021), czyli jeden indeks stron, ustawiany na podstawie treści mobilnych w serwisie. Sprawdź, czy wszystkie materiały z Twojego bloga, które czytasz na komputerze bądź laptopie, są obecne na wersji mobilnej (przeglądnij bloga na smartfonie). Kolejny od dawna zapowiadany to “Page Experience Update”, czyli mocno techniczny aspekt wyglądu Twojego bloga na urządzeniach mobilnych. Myślę, że spotkałeś się z efektem tzw. ”skakania” strony w trakcie jej wczytywania. Efekt doczytywania reklam, grafik i innych elementów strony, który jest bardzo denerwujący i często powoduje “missed clicks”, czyli przypadkowe kliknięcia elementu doczytującej się strony. W tym zakresie masz 2 wyjścia – sprawdzisz i przebudujesz templatkę Twojego bloga w odpowiedni sposób lub użyjesz systemów automatycznie optymalizujących np. Nitro Pack. Pierwsza opcja, mimo że wydaje się pozornie droższa (zlecenie freelancerowi lub agencji) w dłuższym terminie bardziej się opłaca niż druga, która jest praktycznie natychmiastowa, jednak przy większym ruchu jest dość droga.

Sumując, warto monitorować informacje o zmianach w branży SEO, aby na bieżąco reagować na zmiany. Jeżeli nie masz czasu na czytanie dziesiątek specjalistycznych serwisów, możesz zapisać się na mój newsletter o newsach SEO pod adresem https://www.jakubsawa.pl/newsletter/ i otrzymywać najważniejsze informacje na swoją skrzynkę mailową.

REKLAMA

 

Sławomir Borowy – Asante

Na jednej z grup SEO/SEM, Sławek Borowy z Asante przytoczył bardzo interesujący wywiad, w którym była mowa m.in. o rosnącej sile marki osobistej przy tworzeniu rankingu wyników wyszukiwania Google. Personal branding lub rozpoznawalność nazwy naszego bloga, faktycznie, nabiera większej mocy. Pamiętajcie o tym podczas wymyślania nazwy bloga. Niech będzie nieskomplikowana i prosta do zapamiętania przez Waszych czytelników! Poniżej znajdziecie wypowiedź Sławka, zatytułowana „Ufam tym, których znam”. O budowaniu marki osobistej”.

Na pewno znasz kogoś z niesamowitą wiedzą, czy umiejętnościami w jakimś obszarze, ale mało kto o tym wie. Łatwo też jest wskazać marki i osoby powszechnie znane w branży, które niekoniecznie dają dużą wartość, za to wszędzie ich pełno.

Na kogo łatwiej trafisz szukając wiedzy w dziedzinie, gdzie nie masz dużego pojęcia?
Dla twórców to często frustrujące, ale w zalewie treści i samozwańczych specjalistów od wszystkiego, aktywna promocja swojego projektu jest koniecznością. Pokazuj się, buduj kontakty, świadomie, aż Twój blog stanie się pierwszym, co przychodzi ludziom i robotom do głowy w odpowiedzi na nurtujące pytania.

Włącz się w społeczności
Poznawaj ludzi z Twojej, ale też pokrewnych branż. Jeśli to możliwe – osobiście!
Stwórz bazę miejsc – wirtualnych oraz rzeczywistych – gdzie dyskutuje się na tematy związane z Twoim i pokrewnymi obszarami działalności. Jesteś podróżnikiem – spróbuj na grupach związanych z fotografią, czy gotowaniem. Jesteś krytykiem filmowym – to mogą być fora o muzyce, teatrze, albo montażu video. Tytułujesz się blogerem lifestylowym? to może być chyba wszystko ;)

Bardzo trudno jest stać się uznanym ekspertem wśród pasjonatów. Dużo łatwiej zostać nim w otoczeniu, które nie zajmuje się naszą tematyką, ale dzięki naszej wiedzy może coś zyskać.

Nie będąc konkurentem, nie tracisz czasu na wyjaśnianie swoich racji, łatwiej też przemycić szczyptę autopromocji. Pomagaj, dyskutuj, dopytuj, nie spamuj linkami – albo chociaż zachowaj umiar obserwując innych w tej aktywności. Testuj i bez żalu porzucaj społeczności, gdzie się nie odnajdujesz – szkoda Twojego czasu!

Z on- do off-line
Spróbuj czasem zamienić awatary na kontakty z rzeczywistymi ludźmi – to zupełnie inna jakość komunikacji, która bardzo przyspiesza budowanie zaufania.
Ważna, a niedoceniana grupa, to skupione wokół branży społeczności lokalne, gdzie łatwo spotkać się w małym gronie na żywo, nawiązać bliskie kontakty, czy wręcz zawodowe przyjaźnie.
Zdobyte zaufanie, to waluta którą wykorzystasz w bezpośredniej prośbie o pomoc – promocję, oficjalny wywiad, czy współpracę blogerską.
Z nieformalnych spotkań wyrosła niejedna znana konferencja branżowa, a pandemia w końcu się skończy i głód osobistych kontaktów będzie okazją do nowych aktywności.

Marka w Google
Google jest niemal równie „technologicznie leniwe” jak nasze umysły i dla ułatwienia sobie pracy wyszukiwarka promuje raczej domeny które mają dużo linków, albo są często wspominane w sieci.
Tzw. „outreach”, czyli – mówiąc wprost – żebranie o linka, będzie daleko łatwiejszy, jeśli znasz autora serwisu, gdzie chcesz zdobyć link. Nie nadużywaj tych znajomości, ale też nie popadaj w niepotrzebną skromność – masz świetny materiał i potrzebujesz promocji? Po to budujesz sieć kontaktów!
Jeśli właśnie startujesz, zadbaj żeby Twoja blogowa marka – jeśli nie będzie nazwiskiem – była unikalna. Google „obserwuje” nie tylko aktywne odnośniki do naszej domeny, ale też i same wspomnienie o marce – o ile tylko nie będzie ona kopią innego brandu, lub generycznym zwrotem.
Unikaj pułapki skupiania się na wciąż tych samych źródłach –różnicowanie miejsc, gdzie zdobywasz linki lub wzmianki jest wyczerpujące, ale efektywniejsze niż angażowanie wciąż tych samych zaprzyjaźnionych serwisów.

Społeczności są kruche!
Taktyka „wsadzania kija w mrowisko” jest doskonała, jeśli doskonale wiesz, co robisz. Narobienie szumu wpisem, który stoi przeciw wszystkim w branży, zwykle narazi Cię na śmieszność lub ostracyzm. W branży SEO, gdzie nie ma miękkiej gry, a kwestionowanie, ośmieszanie i werbalną agresję traktujemy jak pozdrowienia, finalnie dla postronnych czytelników niemal wszyscy komentujący wyglądają na umazanych błotem.
Uważam, że daleko bezpieczniej jest budować swój wizerunek na pozytywnym przekazie, ograniczając do niezbędnego minimum zaczepki i kontrowersje. Zyskując chwilowy poklask, można niezauważalnie stracić wielu sprzymierzeńców, którzy nigdy o nas nie wspomną, nie podlinkują, nie zaproszą do komentarza eksperckiego.

REKLAMA

Marka osobista w trzech krokach

 • Poświęć choć 20% swojej blogowej aktywności na obecność w społecznościach, gdzie dyskutują potencjalni odbiorcy Twoich treści.
  Okaż cierpliwość, a przy okazji znajdziesz kopalnię tematów do nowych wpisów (które pokażesz im potem z niewinnym pytaniem: „czy o czymś tu zapomniałem?”).
 • Buduj kontakty w świecie rzeczywistym. Nie musisz być na każdym spotkaniu i każdej konferencji – ale wybieraj raczej te mniejsze, gdzie łatwiej nawiązać kontakt.
  Na dużych nie chcesz być uczestnikiem, tylko prelegentem.
 • Skoro potrzebujesz linków i wzmianek, podaruj je innym, jeśli nie bezpośrednim konkurentom, to interesującym blogerom z pokrewnych dziedzin. Zapytanie o komentarz, ranking osobistości, nawiązanie do czyjegoś dobrego wpisu. Niewiele rzeczy podczas czytania elektryzuje bardziej, niż trafić na własne nazwisko. Jeśli podarujesz komuś ten dreszczyk emocji na swoim blogu, możesz liczyć na zainteresowanie, a czasem i rewanż. Przy braku reakcji, możesz też aktywnie zagaić e-mailem ;)

 

Szymon Słowik – SzymonSlowik.pl

Poprosiłem Szymona Słowika z SzymonSlowik.pl czy może powiedzieć nam coś więcej na temat dopasowania treści do intencji użytkownika. Oczywiście Szymon zgodził się, on nigdy nie odmawia! I tak powstał bardzo obszerny artykuł „Dopasowanie treści do frazy nie wystarczy. Dopasuj się do intencji użytkownika.” Zapraszam!

Mówiąc o tzw. dopasowaniu do intencji należy zacząć od tego, jaka jest istota SEO. To kwintesencja inbound marketingu, w ramach którego zamiast zaczepiać odbiorcę, wychodzić do niego z komunikacją, czekamy aż sam zgłosi zainteresowanie danym tematem i staramy się na to zainteresowanie odpowiedzieć. Przekładając to na blogowanie – zawsze powinno nam zależeć (piszę w liczbie mnogiej, ponieważ też prowadzę blog), aby nasze treści odpowiadały potrzebom użytkowników.

Ściągnięcie czytelnika na stronę nigdy nie powinno być celem samym w sobie. Wiadomo, że w dobie nabijania liczby wyświetleń, klików w reklamy, przerzucania się statystykami popularności, każda odsłona przynosi pewną korzyść, ale finalnie powinno nam zależeć głównie na budowaniu relacji z odbiorcą i kreowaniu swojego wizerunku, jako autorytetu w jakiejś dziedzinie.

Dlatego pisząc posty warto skupić się nie tylko na optymalizacji i formatowaniu tekstu pod jakieś popularne słowo kluczowe, ale przede wszystkim na rozwiązaniu problemu czytelnika, zaspokojeniu jego potrzeby. Tak uważam. Wiesz kto jeszcze tak uważa? Google.

Celem Google jest być ulubioną (czyt. jedyną) wyszukiwarką internautów (to fundament ich rozbudowanego biznesu reklamowego). Aby to było możliwe, musi dążyć do minimalizowania ryzyka, że wyniki wyszukiwania będą dla odbiorców mało użyteczne, niesatysfakcjonujące. Dlatego rozwijając swoje algorytmy dąży do identyfikacji realnych potrzeb użytkowników. Jeśli chcesz być wysoko w Google w dłuższej perspektywie czasu, to musisz za tym nadążyć. Zaraz Ci w tym pomogę.

Załóżmy, że bloguję o podróżach, a nie o SEO :) Byłem ostatnio we Francji przez jakiś czas i chcę to opisać w kilku artykułach. Chcę żeby były dopasowane do tego, czego szukają użytkownicy Google. Darmowy ruch zawsze mile widziany, prawda? Z analizy słów kluczowych (np. w Senuto) wyszło mi, że taką popularną frazą pasującą do mojego planu jest „wycieczka do Paryża”. Ma średnio około 3600 wyszukiwań miesięcznie. Do tego jest wyszukiwana w kilku bliskoznacznych odmianach (np. „wycieczki do paryża” – 1900 wyszukiwań; „weekend w paryżu” i „paryż wycieczka” – po ok. 1600 wyszukiwań).

Idealnie. Przecież byłem tydzień w Paryżu – opiszę to i będę miał wielu nowych gości na blogu. No i tu zaczynają się schody.

Targetowanie słów kluczowych to podstawa, jeśli chcesz pozyskiwać ruch organiczny z Google. Dotychczas żeby wyświetlać się na dane popularne słowo kluczowe, wystarczyło użyć go w tytule artykułu (a co za tym idzie zwykle w tagu title strony oraz nagłówku H1), a także parę razy w treści. Wraz z rozwojem algorytmów analizujących content doszły wymogi, aby strona pokrywała temat w możliwie wyczerpujący sposób. Zatem, aby rankować na hasło „wycieczka do Paryża” trzeba było użyć w treści artykułu fraz, które często współwystępują z tym określeniem w sieci. Do dzisiaj w wielu miejscach to tak działa i jeśli masz odpowiedni autorytet domeny (inne strony ją polecają linkując do niej), to wystarczy, aby zdobywać wysokie pozycje i pozyskiwać ruch.

REKLAMA

Tylko, co jeśli okaże się, że użytkowników wpisujących „wycieczka do Paryża” w Google wcale nie interesują Twoje doświadczenia? Co jeśli intencją przeważającej większości z nich jest dotarcie do ofert biur podróży?

Google może mierzyć, które wyniki wyszukiwania są satysfakcjonujące dla użytkowników. Jeśli wyszukiwarka zaprezentuje same strony z artykułami, a użytkownicy nie będą w nie klikać (lub będą wchodzić tylko na chwilę i zaraz je opuszczać, gdy zorientują się, że to nie to, czego szukają), będą przechodzić do drugiej, trzeciej strony wyników lub powtarzać wyszukiwanie z użyciem trochę innej frazy, to wniosek jest jeden: wyniki wyszukiwania muszą być przebudowane, aby lepiej pasowały do intencji odbiorcy. I wyobraź sobie, że Google z powodzeniem to robi. Wielokrotnie, zwłaszcza przy ostatnich większych aktualizacjach algorytmu, Google fundamentalnie zmieniało zawartość pierwszej strony wyników, aby prezentowane strony lepiej pasowały do intencji (aby lepiej realizowały zasadę inbound marketingu, od której wyszliśmy). W wynikach anglojęzycznych widać to już od dawna i na dużo większą skalę. Pora zmienić podejście i w Polsce – niezależnie od tego, czy mówimy o pozycjonowaniu stricte komercyjnym, czy o pisaniu blogów.

Pozostaje jedno pytanie. Skąd mamy wiedzieć, jaka intencja stoi za danym słowem kluczowym? Nie jest to takie proste, ale da się z tego wybrnąć. Najlepszym rozwiązaniem jest regularnie sprawdzać, co Google wyświetla obecnie w wynikach wyszukiwania dla wybranych słów kluczowych. Analizując rezultaty dla słów kluczowych związanych z podróżowaniem na pewno zauważysz z czasem pewne prawidłowości. Na przykład dla zapytania „wycieczka do Paryża” w wynikach dominują strony z różnego rodzaju ofertami wycieczek.

Możesz też spojrzeć na to, jakie zapytania doprecyzowujące wpisują użytkownicy dla danego hasła. Innymi słowy, w jaki sposób zawężają swoje wyszukiwania. Czy te wyniki ich satysfakcjonują, czy szukają czegoś całkiem innego. Podpowiedzią niech będzie sekcja „Wyszukiwania podobne do” na samym dole strony w Google. Dla hasła „wycieczka do Paryża” pojawią nam się zapytania „Wycieczka do Paryża autokarem”, „Wycieczka do Paryża weekend” czy „Wycieczka do Paryża 2021” czy „Wycieczka do Paryża ITAKA”.Widać czarno na białym, że ludzie szukają ofert (ich celem jest zakup wycieczki) i wpychanie się tu z naszą historią nie ma sensu. Za tymi wyszukiwania stoi intencja zakupowa.

Powinniśmy (przynajmniej pisząc blog podróżniczy) szukać takich fraz, za którymi stoi intencja informacyjna. W końcu chcemy dotrzeć do użytkowników, którzy szukają porad, inspiracji.

Jednym z elementów, które mogą stanowić wskazówkę, że kombinujemy w dobrym kierunku będzie budowa wyników wyszukiwania z mniejszą liczbą reklam (firmy w mniejszym stopniu targetują frazy, które nie przekładają się na sprzedaż), z widgetem Knowledge Graph (bloczek informacyjny o danym miejscu w prawej kolumnie), a także np. obecność wyników z Google Images lub w formie wideo. Od jakiegoś czasu w branży turystycznej można też znaleźć wyniki z zasobów google.com/travel/.

Jak przyjrzysz się samym wynikom w postaci stron www, do których kieruje Google, to również zauważysz, że preferowane są wyniki w postaci artykułów. Tytuły, które zastaniemy w Google po wpisaniu hasła „Co zobaczyć w Paryżu” to np. „Paryż – zwiedzanie, zabytki i atrakcje turystyczne”, „”Zwiedzanie Paryża w 2 dni lub na weekend. Co warto …”, „Co warto zobaczyć w Paryżu? – (Zabytki i atrakcje Paryża …”, „Weekend w Paryżu – plan zwiedzania z mapą za darmo!” itp.

Szukaj słów kluczowe, które są popularne, ale pamiętaj, że za liczbami kryją się ludzie – użytkownicy szukający informacji, ofert, porad lub produktów. Dopasuj się do ich potrzeb, a wyższe pozycje Twojego bloga będą miały uzasadnienie – w oczach Google, jak i odbiorców, do których chcesz dotrzeć.

 

Tomek Stopka – Semurai

Tomka Stopkę z SEMURAI zapytałem o to na jakim elemencie SEO powinni skupić się właściciele blogów 2021 roku? Poniżej odpowiedź Tomka.

Jeżeli w 2021 wciąż twierdzisz, że SEO nie jest dla Ciebie istotne, to oczywiście masz prawo tak twierdzić. Być może faktycznie ruch z social mediów lub bezpośredni ruch od powracających użytkowników jest dla Ciebie na tyle duży, że czujesz z tego powodu satysfakcję i jest to dla Ciebie po prostu opłacalne. Możesz także twierdzić, że skupienie się na SEO powoduje, że Twój blog może stracić swoją duszę i zacznie przypominać zaplecza SEO. Niezależnie jaki powód podasz aby nie zajmować się SEO na swoim blogu – masz do niego prawo. Ja jednak pozwolę sobie z tym zdaniem po prostu nie zgodzić.

Patrząc na rozwój blogsfery i tego jak nawiązywane są różnego rodzaju współpracę lub po prostu – jak użytkownicy trafiają na nowe blogi – skupienie się na budowaniu widoczności w Google jest po prostu kluczowe. Co więcej – wcale nie wymaga to zatracania DNA bloga i niwelowania swojego stylu pisania!

O czym trzeba pamiętać w SEO w 2021?
Pracownicy Google w różnych materiałach wideo i publikacjach tekstowych wspominają, że budowanie widoczności w wyszukiwarce powiązane jest z ponad 200 (a czasem wspominają nawet o 400) czynnikach rankingowych. Znaczy to tyle, że budując swój blog i wpisy na nim, musimy zwracać uwagę na wiele różnych elementów.

Na szczęście, wiele z nich załatwia nam platforma z której korzystamy (WordPress, Blogspot) a my jako twórcy musimy skupić się tylko na tym o czym będzie wpis i jak będzie on zbudowany.

Od lat pracownicy Google mówią aby skupić się na jakości strony i treści i maksymalnej przydatności tychże treści dla użytkowników. Rok 2020 pomimo całej swojej aury, stał się czasem gdzie faktycznie tak jakość i przydatność stanęły na pierwszy miejscu.

Można łatwo zauważyć, że ostatnie większe aktualizacje w Google sprawiały, że strony z dobrze wykonanym SEO oraz przydatnymi treściami otrzymywały spory wzrost widoczności – nieraz nawet dwu- lub blisko trzykrotny.

O czym zatem pamiętać dbając o SEO naszego bloga?
O każdym z elementów na który należy zwrócić uwagę można stworzyć osobne, długie poradniki które pokazywać będą co i jak skonfigurować. Pozwolę zatem wylistować te według mnie kluczowe elementy:

 • Słowa kluczowe – zadbaj aby Twój wpis posiadał wystąpienia wyszukiwanych przez użytkowników słów oraz zwrotów. Zwróć uwagę, że stosowanie odmian i synonimów może być korzystne!
 • Trendy/tematy – poruszaj na swoim blogu naprzemiennie tematy dla Ciebie ważne oraz takie które są dopasowane do tego co szuka użytkownik. Piszesz bloga prezentując swoje życie? Pomyśl czasem o tym, że Twoi użytkownicy chcieliby przeczytać jak zrobić te pyszne babeczki o których tyle razy wspominałaś! Albo jak wymienić uszczelkę pod głowicą w Passacie. Dobrze przygotowane poradniki świetnie się pozycjonują i zbierają ruch przez cały rok. Chyba, że wolisz ruch sezonowy – wtedy zadbaj o przepisy na wielkanoc lub o sposoby na ochłodzenie psa w upalny, lipcowy dzień.
 • Linkowanie wewnętrzne – łączenie wpisów w węzły i powiązane tematycznie grupy może być bardzo pomocne. Linkuj z treści konkretnymi słowami kluczowymi (nie “kliknij tutaj” tylko bardziej “wycieczka do Wenecji”). Pamiętaj, że zawsze możesz linkować wpisy nie powiązane tematycznie pomiędzy akapitami (“Zobacz także: Wybieramy kwiaty do salonu”)
 • Prędkość ładowania strony – super ważna rzecz. O ile na blogspocie sprawa jest raczej nie do poprawy, tak w przypadku WordPressa i innych rozwiązań gdzie masz dostęp do wtyczek/kodu strony poprawa działania strony jest kluczowa dla lepszej poprawy widoczności. Szczególnie zwróć uwagę na wskaźniki Web Core Vitals oraz narzędzie Google PageSpeed Insights. To będzie kluczowy temat na 2021 rok. Jeżeli szukasz szybkich wyników, sprawdź wtyczkę do WordPressa Nitro Pack!

Czy to wszystko?
Absolutnie nie! Na szczęście, z powodu pandemii w 2020 roku, pojawiło się wiele nagrań oraz wpisów które w bardzo dobry sposób tłumaczą aktualne trendy w SEO i to jak je realizować. W mojej opinii, to co wylistowałem powyżej jest – przy dobrze zarządzanej stronie – kluczowe dla poprawy SEO w roku 2021 i piszę to z pełną świadomością!

 

Maciej Cherubin – Octamedia

Zapytałem Maćka Cherubina z Octamedia, Czy szybkość działania bloga ma znaczenie w kontekście obecności w Google?

Moim zdaniem szybkość działania strony, czy też bloga ma naprawdę duże znaczenie jeśli chodzi doświadczenie czytelnika. W sieci mamy ogromny przesyt treści, a czytelnicy w większości konsumują je na urządzeniach mobilnych o różnej wydajności.

Na pierwszej stronie w Google znajduje się 10 wyników wyszukiwania, a to oznacza 10 artykułów na ten sam temat. Nawet jeśli Twój wpis jest pierwszy, to nie oznacza, że będzie chętnie czytany – wystarczy dłuższe ładowanie strony, by czytelnik zwiał i szukał informacji w innym miejscu.

Do niedawna ocena szybkości strony przez Google była dość prosta, i skupiała się na technicznych kwestiach. Zaczyna się to powoli zmieniać, a pierwszym krokiem jest wprowadzenie Web Core Vitals, które od maja staną się oficjalnym czynnikiem rankingowym.

To spora zmiana, bo teraz będą badane takie elementy jak szybkość ładowania pierwszego ekranu (a nie całości wpisu!), zmiany w wyglądzie spowodowane np. doładowaniem innych elementów czas, po jakim strona staje się interaktywna

Google chce w ten sposób skupić się na użytkowniku, i Ty jako właściciel bloga też powinien pójść tym torem. Twój blog powinien ładować się szybko, być stabilny i możliwie szybko interaktywny. To już nawet nie chodzi o to, co Google z tym zrobi, bo to nie jest do końca wiadome. Dzięki poprawieniu bloga pod kątem Web Core Vitals zwiększysz komfort swoich czytelników, a Ci zostaną z Tobą na dłużej.

Czy to wpłynie na Twój ruch? Niestety ciężko jest to ocenić przed wprowadzeniem zmian. Należy pamiętać, że to będzie jeden z setek czynników wpływających na pozycje. Jeśli Twój blog w miarę dobrze radzi sobie pod kątem szybkości, to raczej nie stanie się nic strasznego. Mimo wszystko uważam, że zawsze warto poprawiać szybkość działania bloga. Szybsza strona to więcej ruchu i mniejszy współczynnik odrzuceń.

Oczywiście możesz wyprzedzić zmiany w Google i wykonać niezbędne optymalizacje. Postawiłbym tutaj na dobry i szybki hosting, a także jeśli używasz np. WordPress’a – wtyczkę do cache, optymalizacji oraz minifikacji CSS oraz JS.

Co jeśli ruch w maju spadnie? Na pewno będziesz wtedy potrzebował pomocy przy przeanalizowaniu bloga pod kątem szybkości. Odezwij się do Wojtka, widziałem ile czasu poświęcił na zgłębienie tego tematu więc na pewno Ci pomoże :)

Od siebie dodam, że Smarthost, który jest partnerem tegorocznego rankingu zapewnia świetne parametry swoich serwerów, a także – co jest bardzo istotne i wcale nie tak oczywiste w przypadku innych hostingodawców – posiada bardzo sprawnie działający support, który rozwiąże największe problemy w bardzo krótkim czasie. Sami sprawdźcie opinie na temat supportu Smarthost. Polecam i podrzucam link do 20% rabatu na zakup planu hostingowego Smarthost: Rabat 20% na Smarthost od CroLove

 

Kilka słów od zwycięskiej trójki

Na tydzień przed publikacją, mając już przed sobą gotowy ranking postanowiłem zapytać zwycięskiej trójki czy nie zechcieliby udzielić mi odpowiedzi na pytanie „Czy publikując treści na blogu przykładasz uwagę do tego, aby były one odpowiednio zoptymalizowane pod wyszukiwarkę Google? Jak wygląda proces tworzenia nowych wpisów na Waszym blogu?”. Oczywiście nie poinformowałem ich o ostatecznych wynikach. Poniżej znajdują się ich odpowiedzi.

 

Justi i Krystek – hasajacezajace.com

Nasza przygoda z blogowaniem trwa już nieco ponad pięć lat i oczywiście zgrzeszylibyśmy pisząc, że właśnie dowidzieliśmy się o tajemnym SEO. Przez ten czas istotnym zmianom uległo zarówno nasze podejście do zagadnień optymalizacji, jak również do samego pisania. Powiedzmy, że obecnie jesteśmy nieco bardziej świadomymi użytkownikami Internetu. Do tego stopnia, że jest nam nieco wstyd, gdy wracamy do naszych pierwszych, szalenie chaotycznych artykułów, obiecując sobie, że kiedyś je poprawimy. Dziś staramy się tworzyć teksty zdecydowanie bardziej z myślą o Czytelnikach, tak, by z łatwością mogli odnaleźć informacje na nurtujące pytania.

Skupiamy się głównie na tematyce górskiej, czasami dorzucając jakiś wątek z dalszych zakątków świata. Po górach tułamy się już dobry czas, dlatego teoretycznie wiemy, co może być przydatne dla osób wybierających się na szlak i z tym przychodzimy. Oczywiście, że tworząc nowe teksty mamy z tyłu głowy świadomość o aspektach SEO i staramy się wprowadzać je z wyczuciem. Czasami się to udaje, a czasami bardzo nie. Bo tak naprawdę nasza wiedza jest wciąż daleka od profesjonalnej i często eksperymentujemy szukając Świętego Graala. Jednak nie zmieniło się jedno – szalenie istotne jest dla nas to, aby przygotowywane artykuły były atrakcyjne, napisane poprawnie stylistycznie, żeby czytało się je płynnie i przyjemnie. Dorzucamy też zdjęcia i garść ciekawostek. Staramy się, aby wszystko obroniło się jakością. Dzięki temu wiele osób do nas wraca, nawet jeśli nie widzi nas w pierwszych wynikach Google. To szalenie cieszy i daje motywację do dalszej pracy.

Jednak pamiętajmy, że był to dziwny, pandemiczny rok, co z pewnością miało spory wpływ na to, że akurat nas tak mocno wyciągnęło za uszy do góry. A uszy, jak przystało na zające, mamy dłuuuugie.

 

Angelika i Mateusz – mynaszlaku.pl

Prowadzimy naszego bloga od 2012 roku. Na samym początku wędrowaliśmy głównie po polskich górach, opisywaliśmy szlaki, które przeszliśmy, robiliśmy tysiące zdjęć. Od kilku lat po narodzinach córeczki, rozpoczęliśmy także aktywne zwiedzanie naszego kraju. Odkrywaliśmy dla nas nowe miejsce – te najpopularniejsze i te mniej znane, o których czasem ciężko było znaleźć coś w wyszukiwarce.

W poprzedniej edycji rankingu zajęliśmy 49 miejsce, a teraz jesteśmy w pierwszej trójce. Ciężko mi w takiej sytuacji powiedzieć, czy optymalizujemy treści pod wyszukiwarkę, ponieważ przez ten rok tak wiele nie zmieniliśmy w naszym pisaniu, a przeskoczyliśmy o tyle miejsce. Chyba Google nas polubiło przez ten rok.

Staramy się pisać tak, żeby każdy początkujący turysta mógł się odnaleźć w opisywanym przez nas miejscu, już bez konieczności korzystania z innych źródeł. Podajemy mu najważniejsze informacje, które my potrzebowaliśmy i których on może potrzebować podczas zwiedzania. Nie podajemy całej historii danego miejsca, ponieważ to można znaleźć w Internecie. Wskazujemy tylko najważniejsze informacje. Stworzyliśmy na pewno więcej tekstów, bo 261, co kosztowało nas sporo pracy przy pisaniu, ale także przy obróbce zdjęć.

Jak tworzyliśmy opisy szlaków, to był to nasz pamiętnik, którym dzieliliśmy się z naszymi czytelnikami, a także przewodnik dla osób ruszających na szlak. Gdy rozpoczęliśmy zwiedzanie pozostałych miejsc na mapie Polski – miast, jezior, parków narodowych, to wtedy dodawaliśmy więcej informacji praktycznych.

Od jakiegoś czasu przed wyjazdami w podróże samochodowe po kraju, tworzymy najpierw mapę i zaznaczamy na niej wszystkie miejsca, które w tym czasie chcemy zobaczyć. Nie planujemy wcześniej tekstów, ponieważ nie chcemy, żeby nasz wyjazd był z góry określony pod dany wpis. Wolimy tekst z podróży, niż podróż pod tekst. Może się to nie udać w niektórych sytuacjach.

Dopiero podczas selekcji i obróbki zdjęć wychodzi plan wpisu. Wtedy wiemy, czy jakieś miejsce warto opisać oddzielnie i szczegółowo, czy zrobić dopiero większy tekst podsumowujący wyjazd. Często jest tak, że piszemy już tekst wieczorem po wycieczce, bo pamiętamy o takich szczegółach, które moglibyśmy później pominąć, a dla niektórych mogą być ważne. Na pewno pisząc tekst, zwracamy uwagę, żeby obszerną treść podzielić na kilka akapitów. Znacznie ułatwia to czytanie.

Przez te wszystkie lata napisaliśmy na bloga ponad 750 wpisów. Bardzo nas cieszy, że prawie wszystkie są o Polsce i może tylko 3 z nich odbiegają od tematyki związanej z podróżowaniem. W 2020 roku ludzie szukali ciekawych miejsc, a blogerzy zaczęli opisywać piękne zakątki naszej ojczyzny. Część z mieszkańców, dopiero w minionym roku zauważyła, że w Polsce jest tyle atrakcji. Bardzo nas cieszy, że pojawiła się moda na Polskę, a my mogliśmy pomóc wszystkim tym, którzy odwiedzili naszego bloga.

 

Kasia i Tomek – polskapogodzinach.pl

Na naszym blogu już od pięciu lat odkrywamy przed czytelnikami najciekawsze miejsca w Polsce, pokazując je poprzez propozycje aktywnych i kulturowych podróży. Przez te lata wypracowaliśmy styl, w którym łączymy naszą spontaniczną potrzebę dzielenia się przeżyciami, pomysłami i obserwacjami wraz z rzetelnością i merytoryką wpisów, zapewniającymi czytelnikowi konkretne informacje. Najbardziej cieszy nas, gdy dostajemy wiadomości, że nasze treści inspirują do nowych wycieczek szczególnie w te mniej znane zakątki kraju.

Żeby jednak tak się mogło stać, musimy się z czytelnikiem spotkać – jedną z takich możliwości dają internetowe wyszukiwarki. Staramy się, żeby nasze posty miały czytelną strukturę i wyczerpywały dany temat. Wychodząc z założenia, że różnica między blogiem podróżniczym a portalem informacyjnym to pierwiastek osobisty, w postach lubimy dzielić się własnymi przemyśleniami i obserwacjami. Dodatkowo w nasze relacje wplatamy wątki poznane w literaturze krajoznawczej i tak lubianych przez nas reportażach – cieszy nas więc, że wyszukiwarki premiują takie ,,porządne” treści. W dobie tekstów, które powielają ogólnodostępne informacje, nasz proces tworzenia wpisów – z przygotowaniem, książkami czy nawiązaniami do innych wypraw – może wydawać się trochę passé. Szczęśliwie społeczność zrzeszona wokół Polska Po Godzinach zdaje się tę pracę doceniać, co nam daje niesamowitą motywację do dalszego działania.

A utrzymanie motywacji to kluczowa sprawa- od początku istnienia naszego bloga, podróżujemy i zwiedzamy więcej niż jesteśmy w stanie opisać, pracując na etacie i realizując się zawodowo. Mamy notatniki i dyski pełne wspaniałych wspomnień i wiele niedokończonych relacji, które czekają na swoją kolej. Wierzymy, że i te teksty spotkają się z ciepłym odbiorem i zostaną docenione również w tak ważnych dla podróżniczej blogosfery zestawieniach, jak to przygotowane przez CroLove.

 

Kilka słów o autorze rankingu oraz skąd pomysł na taką formę?

Mam na imię Wojtek, wspólnie z żoną Agnieszką i córką Krysią prowadzimy Bloga CroLove.pl, bloga w pełni poświęconego podróżom po Chorwacji. Nasza przygoda z CroLove rozpoczęła się w sierpniu 2012 roku. Przez ten, ponad 9-letni okres, pokonaliśmy dziesiątki tysięcy kilometrów poznając większość chorwackich regionów oraz poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, którzy utwierdzili nas w przekonaniu, że „emeryturę” spędzimy nad Adriatykiem.

Ukoronowaniem naszego blogowania było otrzymanie w 2016 roku, z rąk Ministra Turystyki Republiki Chorwacji, GRAND PRIX Golden Pen Award za promocję Chorwacji na świecie. W 2019 znaleźliśmy się wśród Finalistów konkursu Gala Twórców Twórca Roku 2019 w kategorii Podróże. W 2020, otrzymaliśmy z rąk Ambasadora Republiki Chorwacji w Polsce oraz Dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce podziękowania za współpracę i wsparcie w promocji chorwackiej turystyki w Polsce w 2020 roku. Po więcej informacji o nas zapraszam tutaj.

Po ponad 8 latach pracy na stanowisku specjalisty SEO, w 2018 odszedłem z jednej z wiodących agencji marketingu internetowego w Polsce i rozpocząłem własną działalność – CROMEDIA, w której również zajmuję się marketingiem internetowym. Moją misją jest dostarczanie pomysłów i rozwiązań, które przynoszą wymierne korzyści. Chętnie wymieniam się poglądami i spostrzeżeniami, zarówno z innymi specjalistami z branży jak i Klientami. Pomogę także Tobie!

Najszybszą formą kontaktu ze mną jest kontakt mailowy: wojciech@cromedia.pl

Możesz też mnie złapać w tych miejscach:

 


 

Ranking Polskich Blogów Podróżniczych 2020

Ranking Polskich Blogów Podróżniczych 2020 jest piątą edycją rankingu CroLove.pl, który powstaje cyklicznie, jako podsumowanie mijającego roku w polskiej blogosferze podróżniczej.

Ranking jest zestawieniem widoczności 500* polskich blogów podróżniczych w wynikach organicznych w wyszukiwarce Google (* w tym roku, wyjątkowo, lista zawiera 597 blogów). Dane liczbowe, na podstawie których powstał poniższy ranking pochodzą z narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz SEMrush.

Celem Rankingu jest przedstawienie polskich blogów podróżniczych, które, dzięki pracy swoich autorów, są najbardziej widoczne w wynikach wyszukiwania Google, a co za tym idzie, docierają do najszerszego grona Internautów.

Poniższy ranking nie jest subiektywną oceną popularności blogerów i ich blogów! Zawiera wyłącznie dane liczbowe, dostarczone przez niezależne od siebie narzędzia analityczne. Z tego powodu, w rankingu ująłem również swojego bloga – CroLove.pl. W innym przypadku zostałby on, z oczywistych względów pominięty.

W Raporcie znajduje się pełne zestawienie danych (wszystkie dane dla TOP20 oraz dane konieczne do stworzenia rankingu dla wszystkich blogów) oraz metodologię jaką posłużyłem się tworząc Ranking.

Ranking dedykuję wszystkim polskim blogerom podróżniczym, którzy się w nim znaleźli. To Wy, często zarywając nocki opisujecie swoje podróże na blogach i w Social Media. Ranking ten, w jakiś sposób pokazuje, kto zarwał tych nocek najwięcej.

 

20 NAJLEPSZYCH POLSKICH BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH W GOOGLE

Poniżej znajduje się najlepsza dwudziestka rankingu oraz przypisana do nich część parametrów. Pełne dane znajdują się w raporcie.

 

 

1. HASAJACEZAJACE.COM (+12)

Hasające Zające

1999 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
225 383 380 185 235 238 338 814

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Senuto Wykres danych z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
3 015 7 574 11 326 21 001 34 649

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
29 28 8 18 978

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: PIENINY NAJPIĘKNIEJSZE SZLAKI
URL:  https://hasajacezajace.com/pieniny-najpiekniejsze-szlaki/
FRAZY W TOP10: 57 / RUCH: 14 035

 

 

2. MYNASZLAKU.PL (+47)

Blog My na Szlaku

1997 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
217 333 382 510 190 708 301 947

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
4 423 13 391 22 102 42 622 67 372

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
30 31 23 27 1 068

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Chatka pod Niemcową i Wielki Rogacz z dzieckiem
URL: https://mynaszlaku.pl/chatka-pod-niemcowa-i-wielki-rogacz/
FRAZY W TOP10: 7 / RUCH: 18 666

 

 

3. POLSKAPOGODZINACH.PL (+2)

Blog Polska po godzinach

 

1991 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
119 695 212 459 108 337 180 663

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
2 386 6 722 11 674 25 397 43 224

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
31 29 15 26 1 670

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Co zobaczyć w Karpaczu- 15 atrakcji w Karpaczu i okolicach
URL: http://polskapogodzinach.pl/atrakcje-karpacz-co-zobaczyc-w-karpaczu/
FRAZY W TOP10: 143 / RUCH: 8 478

 

 

4. ROADTRIPBUS.PL (-3)

Blog Road Trip Bus

1989 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
108 140 219 800 108 094 175 566

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
2 958 7 232 11 307 22 446 44 430

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
35 30 9 37 1 723

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Chaczapuri Adżarskie
URL: https://roadtripbus.pl/chaczapuri-adzarskie/
FRAZY W TOP10: 22 / RUCH: 5 469

 

 

5. PODROZEBEZOSCI.PL (+5)

Blog Podróże bez Ości

1983 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
97 000 161 358 89 772 120 063

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
2 248 5 281 8 110 15 897 30 261

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
14 17 23 25 2 438

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: MALTA – 15 ATRAKCJI, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ I ZWIEDZIĆ NA MALCIE. PRZEWODNIK. AKTUALIZACJA 2021
URL: https://podrozebezosci.pl/malta-15-atrakcji-ktore-warto-zwiedzic-i-zobaczyc-przewodnik/
FRAZY W TOP10: 34 / RUCH: 10 989

 

 

6. WIECZNATULACZKA.PL (0)

Blog Wieczna Tułaczka

1979 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
78 050 153 812 73 544 118 793

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
1 783 5 858 10 502 23 958 40 347

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
28 27 11 29 2 456

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Skalne miasta w Czechach: Adršpach i Teplickie Skały
URL: http://www.wiecznatulaczka.pl/skalne-miasta-czechach-adrspach-teplickie-skaly/
FRAZY W TOP10: 267 / RUCH: 6 390

 

 

7. ZLOTAPROPORCJA.PL (+5)

Blog Złota Proporcja

1970 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
65 122 138 970 53 660 99 736

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
1 397 3 926 6 923 15 519 35 601

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
25 29 11 32 2 842

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Terme di Saturnia i Bagni San Filippo. Cudowne, gorące źródła południowej Toskanii.
URL: https://www.zlotaproporcja.pl/2019/09/29/terme-di-saturnia-bagni-san-filippo-toskania/
FRAZY W TOP10: 10 / RUCH: 11 139

 

 

8. GDZIEWYJECHAC.PL (-6)

Blog Gdzie Wyjechać

1967 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
64 252 128 615 58 159 74 558

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
4 192 14 442 26 089 58 749 107 605

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
45 31 35 32 3 121

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Województwo Śląskie. 33 miejsca znane i mniej znane, które polecamy
URL: https://gdziewyjechac.pl/49512/33-ciekawe-miejsca-i-atrakcje-w-woj-slaskim-ktore-warto-zobaczyc.html
FRAZY W TOP10: 192 / RUCH: 4 845

 

 

9. CROLOVE.PL (-2)

Blog CroLove

1965 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
71 487 108 124 65 382 89 594

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
2 856 6 755 10 284 20 867 33 664

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
35 31 35 32 3 121

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Mamma Mia 2 w Chorwacji. Miejsca na wyspie Vis gdzie kręcono film
URL: https://crolove.pl/mamma-mia-2-w-chorwacji/
FRAZY W TOP10: 22 / RUCH: 3 814

 

 

10. TASTEAWAY.PL (-7)

Blog Tasteaway

1964 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
58 092 150 966 45 389 94 594

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
2 256 7 661 14 158 33 362 68 845

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
47 27 22 42 2 958

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Singapur – wszystko, co musisz wiedzieć – loty, hotele, atrakcje
URL: https://www.tasteaway.pl/singapur-wszystko-co-musisz-wiedziec/
FRAZY W TOP10: 4 / RUCH: 3 732

 

 

11. ZYCIEWPODROZY.PL (+16)

Blog Życie w podróży

1959 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
63 827 122 498 45 852 62 070

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
970 2 764 5 503 14 091 23 993

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
31 27 23 31 4 278

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Białowieża
URL: https://zyciewpodrozy.pl/bialowieza/
FRAZY W TOP10: 40 / RUCH: 3 094

 

 

12. BARTEKWPODROZY.PL (+86)

Blog Bartek w podróży

1950 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
51 896 161 393 37 620 50 940

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
951 2 967 5 901 14 404 25 547

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
26 26 17 20 5 106

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Zwiedzanie Poznania. Co zobaczyć w mieście w jeden dzień?
URL: https://bartekwpodrozy.pl/co-robic-przez-jeden-dzien-w-poznaniu/
FRAZY W TOP10: 111 / RUCH: 4 419

 

 

13. BUSEMPRZEZSWIAT.PL (+1)

Blog Busem przez Świat

1948 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
56 242 111 185 56 635 44 646

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
1 129 3 393 6 279 16 712 39 736

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
47 35 23 46 5 727

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Kaszubi – tajemniczy lud z północy Polski
URL: https://www.busemprzezswiat.pl/2019/01/kaszubi-tajemniczy-lud-polnocy-polski/
FRAZY W TOP10: 8 / RUCH: 13 006

 

 

13. ZALEZNAWPODROZY.PL (+6)

Blog Zależna w podrózy

1948 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
55 209 118 943 44 487 47 017

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
1 405 3 585 6 145 13 935 30 775

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
29 27 20 32 5 459

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Hajfa, Akka i bahaizm – najbardziej tajemnicza religia Izraela
URL: https://zaleznawpodrozy.pl/2015/06/01/haifa-akka-bahaizm-religia-izraela/
FRAZY W TOP10: 5 / RUCH: 5 098

 

 

15. READYFORBOARDING.PL (-4)

Blog Ready for Boarding

1946 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
52 233 114 096 40 143 53 574

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
1 741 7 799 8 675 20 676 41 340

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
41 33 24 37 4 859

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: 20 ciekawostek o Wyspach Owczych
URL: https://www.readyforboarding.pl/wyspy-owcze/20-ciekawostek-o-wyspach-owczych.html
FRAZY W TOP10: 13 / RUCH: 3 249

 

 

16. LKEDZIERSKI.COM (-7)

Blog L Kędzierski

1944 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
51 105 112 947 34 111 68 419

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
1 436 4 033 7 094 15 389 30 315

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
37 33 14 31 3 933

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: SŁOWACKI RAJ – DOSKONAŁY POMYSŁ NA DŁUGI WEEKEND
URL: https://www.lkedzierski.com/slowacja/slowacki-raj-informacje-praktyczne/
FRAZY W TOP10: 67 / RUCH: 3 164

 

 

17. ITALIA-BY-NATALIA.PL (-2)

Blog Italia by Natalia

1932 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
45 166 97 263 26 281 62 548

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
1 431 3 741 6 438 14 206 24 945

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
29 24 10 26 4 243

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Gdzie spać w Katanii? Jaką część miasta wybrać? Mój sprawdzony nocleg
URL: https://italia-by-natalia.pl/gdzie-spac-w-katanii/
FRAZY W TOP10: 3 / RUCH: 1 593

 

 

18. RUSZAJWDROGE.PL (+3)

Blog Ruszaj w Drogę

1929 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
34 362 70 681 40 828 60 925

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
1 533 5 701 10 122 20 818 42 139

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
40 32 12 37 4 349

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: 2 tygodnie we Wschodniej Polsce. Co warto zobaczyć i zwiedzić w woj. podlaskim?
URL: https://www.ruszajwdroge.pl/2016/11/co-zwiedzic-we-Wschodniej-Polsce-cz1.html#.YCO7T2hKiUk
FRAZY W TOP10: 43 / RUCH: 1 293

 

 

19. WSZEDOBYLSCY.COM (-3)

Blog Wszędobylscy

1927 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
43 903 78 315 39 588 46 940

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
1 690 4 815 8 333 17 843 33 598

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
29 24 18 30 5 474

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Metro w Neapolu. Podziemna galeria sztuki
URL: https://wszedobylscy.com/metro-w-neapolu-galeria-sztuki/
FRAZY W TOP10: 2 / RUCH: 2 467

 

 

20. WESOLOWSKI.CO (+9)

Blog Wojażer

1926 pkt*

*Suma punktów uzyskanych na podstawie rankingu parametru Widoczność dla narzędzi: Senuto, Semstorm, Ahrefs oraz Semrush.
Maksymalna liczba punktów: 2000

WIDOCZNOŚĆ W ORGANICZNYCH WYNIKACH GOOGLE

SENUTO SEMSTORM AHREFS SEMRUSH
60 309 105 715 29 533 31 185

WIDOCZNOŚĆ ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SENUTO

WIDOCZNOŚĆ* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres widoczności z Senuto Wykres widoczności z Senuto
*Wykres prezentujący liczbę fraz dla danej domeny w TOP3, TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

RUCH, SŁOWA KLUCZOWE ORAZ ROZKŁAD SŁÓW WG SEMSTORM

RUCH I SŁOWA KLUCZOWE* ROZKŁAD POZYCJI**
Wykres danych z Semstorm Wykres danych z Semstorm
*Wykres prezentujący Ruch oraz liczbę fraz dla danej domeny w TOP10 i TOP50 w Google w wybranym okresie. **Na wykresie Rozkład pozycji sprawdzisz, na ile fraz na poszczególnych pozycjach widoczna jest badana domena.

ILOŚĆ FRAZ W PRZEDZIAŁACH WG SEMSTORM

TOP3 TOP10 TOP20 TOP50 TOP100
538 1 908 3 426 7 363 16 840

PARAMETRY Z POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI

Ahrefs Domain Rating Majestic CitationFlow Majestic TrustFlow Moz Domain Authority SEMRush Rank
34 27 12 33 7 693

WPIS GENERUJĄCY NAJWIĘKSZY RUCH WG SENUTO
TYTUŁ: Grenlandia. Od kolonii przez autonomię do wolności
URL: https://wesolowski.co/2019/06/24/grenlandia-historia-autonomia/
FRAZY W TOP10: 9 / RUCH: 1 813

 

 

 

 

POBIERZ PEŁNY RANKING POLSKICH BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH 2020

 

POBIERZ RAPORT

 

Twój Blog nie znalazł się w Rankingu? Zostaw link w komentarzu, a uwzględnię go w przyszłym roku

REKLAMA

115 komentarzy

 1. eV
  -

  No, nie mogłam się doczekać tegorocznego rankingu :) Gratuluję pierwszej dwudziestce, miejsca absolutnie zasłużone!
  Dzięki za umieszczenie mnie w rankingu, dzięki temu wiem mniej więcej, gdzie stoję w blogerskim świecie (jestem zaskoczona, że udało mi się zmieścić w pierwszej połowie tabelki), a przy okazji na pewno odkryję wiele interesujących blogów do poczytania i śledzenia. Kocham blogi za to, ile ludzie wkładają serca w każdą publikację, a w przypadku blogów podróżniczych jest to o wiele bardziej widoczne niż w wielu innych kategoriach. W końcu nie dość, że trzeba napisać wpis, to jeszcze zadbać o odpowiednie zdjęcia.

 2. Tomek
  -

  Gratulacje dla najlepszych. :)
  Brawo dla 1 miejsce. :) Siedzę trochę w SEO i analityce. Spore wzrosty. To dane za sam 2020 czy brane są dane ze stycznia? Niektóre blogi zaliczyły spory wzrost po 1 stycznia.

  • Wojtek Tyluś
   -

   Cześć,
   Od razu Wam doradzę i ostrzegę, że blogowanie na domenie wixsite niemal skreśla Was z rankingu
   Jest to spowodowane tym, że narzędzia analityczne traktują Waszą domenę (nazwę bloga) jako subdomenę, co skutkuje, że dane pokazują nierealnie duże liczby, które w gruncie rzeczy nie są „Wasze”
   Jeśli możecie, migrujcie jak najszybciej treści na WordPressa i własną domenę – szkoda czasu na budowanie swojej marki na konto innych :)
   Pozdrawiam

 3. Grzegorz z Podróże bez ości
  -

  5 miejsce w rankingu jest dla mnie olbrzymim zaskoczeniem i motywacją, by dalej pisać :). Gratuluję pozostałym twórcom, których blogi znalazły się w rankingu oraz w pierwszej 20. Dziękuję również Wojtkowi za ogrom pracy, który włożył w jego stworzenie.

  • Wojtek Tyluś
   -

   Cześć, dzięki!
   Z Klubem Podróżników jest trochę na pograniczu, znam osobiście Albina, autora KP
   Na pewno nie nazwałbym tego portalem, raczej blogiem z domieszką „zewnętrznych wpisów” np. materiały prasowe etc.
   To, że blog Albina został uwzględniony w rankingu, wynika z tego, że zdecydowana większość wpisów to wpisy autora, opisy miejsc, które rzeczywiście sam odwiedził
   A że są to miejsca bardzo często niezwykłe, nieodwiedzane przez wielu turystów, tym bardziej Albin „zasłużył” na obecność w rankingu
   Pozdrawiam
   Wojtek

 4. Marcin
  -

  Cześć, mały ale prężny ile sił w nogach:) Zapraszam na mojego bloga nie tylko podróżniczego – kierunkowo.pl:) Miło mi będzie w przyszłym roku zostać chociaż uwzględnionym w rankingu:) Pozdrawiam

 5. Ela & Skipper
  -

  Gratulacje! Wiele z tych blogów śledzę od lat, cieszę się zwłaszcza z sukcesów tych promujących nasz kraj 😊
  Dla wielu podróżników był to ciężki rok, trzymam kciuki za nas wszystkich!

  Ela z gdziekolwiekwswiat.pl

 6. Łukasz Kędzierski
  -

  cześć Wojtek,
  jak zawsze świetna robota. To jedyny znany mi ranking który opiera się na TWARDYCH danych a nie sympatiach autora! Spory spadek w porównaniu do zeszłego roku, ale i tak myślałem, że będzie większy.

  Pozdrawiam
  Łukasz

 7. Mateusz
  -

  Cześć,

  Tak, jak już wspominałem drogą mejlową – świetna robota (zarówno jeśli chodzi o warstwę merytoryczną, jak i skalę przedsięwzięcia). Mam nadzieję, że mój blog w przyszłym roku też znajdzie się w zestawieniu.

  Pozdrawiam

 8. Magdalena
  -

  My zaliczyliśmy w tegorocznym rankingu twarde lądowanie z blogiem dzieckowdrodze.com, który miał rebranding na keepcalmandtravel.pl kilka miesięcy temu. Pewnie to też miało wpływ na wyniki. No ale cóż, dzieci rosną, trzeba się zmieniać. Jak to jest z blogami po zmianie domeny? Będziecie je uwzględniać pod nowym brandem w kolejnych rankingach? Brawa dla autora za tytaniczną pracę. Gratulacje dla laureatów.

 9. Michał
  -

  Pełen szacun za tytaniczną pracę w tworzeniu tego rankingu! Widać ogromną ilość czasu jaką musiałeś poświęcić na ten wpis.

  Co do naszego 36 miejsca, to chyba nie jest źle, choć to jeszcze nie ten poziom, na który liczymy ;) W tym roku, mocno w to wierzymy, Nasze Szlaki będą jeszcze wyżej.

  Pozdrawiam i życzę wszystkim wszystkim blogerom podróżniczym, by ten rok okazał się łaskawszy i ciut bardziej normalny, niż zwariowany 2020.

 10. Kamil
  -

  Widoczność w wyszukiwarce to nie wszystko. Hitem 2020 roku były prelekcje podróżnicze on-line. Jeśli ktoś ma coś do powiedzenia, jest ekspertem z danej części świata, to zbiera setki tysięcy wyświetleń i baaaardzo konkretne pieniądze za każde takie slajdowisko. Zarabia o wiele więcej niż z żebrolajków booking.com czy płatnych kłamliwych wpisów pt. „Saksonia jest piękna!!!11one”

  • Wojtek Tyluś
   -

   Czytałem rano artykuł Dariusza na jego blogu, bardzo lubię to robić ponieważ nie sposób nie zgodzić się z nim w większości spraw
   Nie jest prawdą, że to „przeszłość i internetowe archiwum” > to ewolucja. Czy na lepsze czy gorsze, nie mnie oceniać
   Kiedyś żniwa odbywały się wyłącznie z użyciem cepa. Użycie kosy to sprowadzenie nieszczęścia (patrz. Konopielka)
   Dariusz ma bardzo wiele racji i trafnych spostrzeżeń.

   Natomiast w jednej sprawie myli się przeokrutnie, pisząc

  • „Osobiście nie radzę również słuchać ekspertów od SEO wypowiadających się przy tym rankingu. To, co mówią, nie ma tak naprawdę żadnego znaczenia. Jeśli ktoś zarabia na swojej wiedzy, nie zdradzi wam sekretów pozycjonowania.”
  • Zajmuję się SEO ponad 10 lat. Wiem z czym się to je, widziałem już bardzo wiele. Nikt mi na słowo nie musi wierzyć, ale wszystko to co jest napisane to czysta prawda i trzeba się cieszyć, że dożyliśmy czasów, gdzie SEOwcy tak chętnie dzielą się swoją wiedzą. Owszem – nie wszystko mówią ale nie wynika to z tego, że coś ukrywają tylko dlatego, że dzisiejsze SEO to walka o szczegóły, niewielkie różnice, które nie sposób opisać w tak krótkich wypowiedziach. Gdyby to było takie proste, każdy miałby super wypozycjonowaną stronę. W dzisiejszych czasach, prócz wiedzy niezwykle istotną rolę odgrywa czas i sumienność, a że mamy coraz bardziej leniwe społeczeństwo, któremu nie chce się czekać 5 lat na prawdziwe efekty, potem mamy to co mamy. Podsumowując – wszystkie wypowiedzi w moim rankingu to szczera prawda, to działa i biorę za to odpowiedzialność. Tak, biorę odpowiedzialność za słowa innych osób, że to co piszą o SEO naprawdę działa.

   Pozdrawiam

   • Piotr
    -

    Świetna robota! Takie rankingi tylko motywują do jeszcze większej pracy i tworzenia ciekawych postów. Nieśmiało zaznaczę, że ja ze swoim blogiem podróżniczym wystartowałem rok temu i w lutym zanotowałem ponad 51 tys. wyświetleń. Pozdrawiam! Tu link do mojego blogu „Morze tu może tam?” : https://www.allinclusive-blaski-cienie.com/

 11. Michał
  -

  Jak co roku interesujący ranking i jedno z najciekawszych źródeł informacji o działaniu polskiej blogosfery!

  Zostawiam link do swojego bloga z nadzieją, że za rok dołączę do grona notowanych w rankingu :)
  http://www.zapiskieuropejskie.pl/

 12. Tomek
  -

  Zobaczcie tak w ogóle na liczby. 2 pierwsze miejsca odjechały reszcie strasznie. U nich różnice były niewielkie, a reszta daleko w tyle.

  Nawet w porównaniu do ubiegłego roku. Tam widoczność między pierwszą dwójką 2019 a pierwszą dwójką 2020 jest kolosalna.

 13. what the travel!?
  -

  Czekałam na ten ranking! Moja strona dalej dosyć daleko, ale zaliczyła ogromny awans, co bardzo cieszy. :) Ciekawa jestem jak będzie za rok. :)

  Gratulacje dla zwycięzców oraz wyrazy uznania dla autora za jego ciężką pracę!
  Ola

 14. Arkadiusz
  -

  Witam

  Gratulacje oczywiście !!!

  I pytanie – dlaczego nie otrzymałem maila z rankingiem? Aktualizowałem mail (choć był ten sam) i nic z tego nadal? Mogłaby być opcja ponownego pobrania – jakoś tego nie widzę.

  Pozdrawiam, Arski :)

  • Wojtek Tyluś
   -

   Jest jakiś problem z Twoją pocztą ponieważ dostajemy maile zwrotne, że nie dochodzą do Ciebie, poniżej link do rankingu
   https://crolove.pl/wp-content/uploads/2021/02/ranking-polskich-blogow-podrozniczych-crolove-2020-official.pdf?utm_source=CroLove&utm_medium=pdf&utm_campaign=Ranking2020

 15. Bartek
  -

  Cześć, będziemy wdzięczni za uwzględnienie nas w kolejnych edycjach rankingu. Wcześniej działaliśmy tylko na mediach społecznościowych gdzie mamy już trochę zasięgu ale w końcu udało nam się ogarnąć stronę https://polskastronaswiata.pl/. Prosimy również o podesłanie rankingu bo po kliknięciu linka wyskakuje błąd.
  Pozdrawiamy serdecznie!

  • Wojtek Tyluś
   -

   Cześć,
   Zajrzałem na Waszą stronę – n nie wygląda to jeszcze zbyt ciekawie, sporo pracy przed Wami, blog jest pusty :)

   Tak, jest pewien błąd z rankingiem, który jest niestety trudny do obejścia
   Raport znajdziesz tutaj: https://crolove.pl/wp-content/uploads/2021/02/ranking-polskich-blogow-podrozniczych-crolove-2020-official.pdf?utm_source=CroLove&utm_medium=pdf&utm_campaign=Ranking2020

   Pozdrawiam

 16. Barbara
  -

  Cześć. Chętnie pobrałabym ten raport, ale nie mogę. Dostaje co roku od Was email, ale w tym oku po przejściu na link pokazuje mi się to: Error occured while calculating destination path: Image type could not be detected.

  • Wojtek Tyluś
   -

   Cześć,

   Tak, jest pewien błąd, który jest niestety trudny do obejścia
   Raport znajdziesz tutaj: https://crolove.pl/wp-content/uploads/2021/02/ranking-polskich-blogow-podrozniczych-crolove-2020-official.pdf?utm_source=CroLove&utm_medium=pdf&utm_campaign=Ranking2020

   Pozdrawiam

  • Sławek
   -

   Dotarłem tu z dość dużym opóźnieniem, ale może znajdzie się dla mnie jakieś skromne miejsce na końcu w przyszłorocznym rankingu? :) facebook.com/zagubionywkarkonoszach
   zagubionywkarkonoszach.wordpress.com

  • Wojtek Tyluś
   -

   Jest błąd. Tutaj jest dostępny: https://crolove.pl/wp-content/uploads/2021/02/ranking-polskich-blogow-podrozniczych-crolove-2020-official.pdf?utm_source=CroLove&utm_medium=pdf&utm_campaign=Ranking2020

 17. Wojtek
  -

  Zastanawia mnie na jakiej zasadzie popularne są blogi osób, które nie skupiają się na żadnej części świata, nie są ekspertami z danego obszaru, a po prostu opisują swoje jednorazowe podróże i liczy się dla nich tylko licznik „zaliczonych” krajów. Tego jest masa i wciąż tworzą się klony – ostatnio zaczyna brakować już wolnych wariacji słowa „travel” i zaczynają powstawać niepoprawne gramatycznie nazwy takich blogów/profili IG, śmiech na sali.
  Jak widzę stronę o nazwie „wszędobylscy” albo „jasiek/ziutek/gutek w podróży” to już wiem, że nie mam tam co szukać rzetelnej i sprawdzonej informacji. Ktoś był raz w 2015 roku w Dubaju i próbuje kreować się na eksperta od tego miejsca.

  • Wojtek Tyluś
   -

   Trochę podzielam Twoją opinię na temat „eksperckości”, natomiast ranking, w żaden sposób nie jest tworzony na podstawie eksperckości publikowanej treści, a wyłącznie estymacji ich widoczności w Google.
   Nazwy poszczególnych blogów to sprawa indywidualna samych autorów. Nie tworzyli ich po to aby się podobać całemu światu, tylko by się podobał im.
   Nie wymagaj od innych aby myśleli identycznie jak Ty, każdy ma swój rozum.
   Nie jest dobrze, jeśli wybór rzetelności źródła wybierasz na podstawie nazwy bloga. Nie po nazwie bloga ich poznacie, a po ich wpisach!

 18. Wiecznie Wolni
  -

  Cieszymy się, że w mogliśmy znaleźć się drugi rok z rzędu w rankingu. I to jeszcze z dużym awansem. Gratulujemy wszystkich a przede wszystkim autorom rankingu. Dobra robota. W UK powiedzieliby well done bro.

  Pozdrawiam!

 19. Hulajnogapieklaniema.pl
  -

  Cześć wszystkim! Również daję o sobie znać i przesyłam gratulacje dla zwycięzców, zasłużone. Choć nie jest zaskoczeniem, że w dobie utrudnionych podróży, blogi z tematyki około górskiej poszły mocno do przodu. Ciekawe co przyniesie 2021?

 20. Kamila
  -

  Gratuluję wszystkim, w tym też twórcom rankingu i raportu, bo to kawał dobrej roboty! Doskonale pokazujecie jakie są zależności między SEO i zmianami w Google, trendami, preferencjami użytkowników, ale też tym wszystkim, co się działo i na co nie było zbytnio wpływu.

  Chętnie się też dopisuję na przyszłość https://eksperientalnie.pl :)

  Ściskam!

 21. Beata Redzimska
  -

  Po ciezkim lockdownie i dlugim zamknieciu w domach wracam do pisania o Francji i Paryzu, mam nadzieje ze ten rok bedzie tym jak najbardziej owocnym dla blogerow piszacych o podrozach, bo kowid tylko jeszcze mocniej rozbudzi glod podrozy. Pozdrawiam serdecznie Beata

 22. Roksana
  -

  Gratulujemy zwycięzcom, znamy i lubimy czytać ich blogi :)

  U siebie piszemy głównie o Polsce (ze szczególnym naciskiem na województwo łódzkie, gdzie mieszkamy). Polecamy się do rankingu na przyszły rok https://kopanina.pl

  Roksana i Piotrek

 23. Ewa i Rafał aktywniwpodrozy.pl
  -

  Na gratulacje, zarówno dla autorów blogów, którzy znaleźli się w zestawieniu, jak i dla autorów raportu, chyba nigdy nie jest za późno;-)
  Z nadzieją, na zaistnienie w kolejnym zestawieniu, serdecznie wszystkich pozdrawiamy i zapraszamy po podróżnicze i górskie inspiracje na https://www.aktywniwpodrozy.pl/

  Ewa&Rafał

 24. Aleksandra
  -

  To i ja się zgłaszam do rankingu. A korzystając z okazji autopromocji zapraszam też do siebie na – bardzo nieskromnie i kontrowersyjnie mówiąc – jedne z najładniejszych fotek podróżniczych w polskiej blogosferze :D
  http://curlygirlroams.pl

 25. Paulina i Oskar - Seeusoon | Turystyka i Archeologia
  -

  Gratulacje nie tylko dla blogerów, ale także dla autorów rankingu. Świetna robota.

  Zapraszam na www.seeusoon.pl – łączymy turystykę i podróże z archeologią i historią.

   • Marcin
    -

    Mam cichą nadzieję, że ranking za rok 2023 się pojawi. Rozumiem, że to ogromny nakład czasu i pracy, ale z perspektywy czasu to także ogromny projekt w środowisku blogów podróżniczych. Przyznam szczerze, że po kilku latach absencji planuję wrócić do blogowania. Strasznie męczą mnie te obecne trendy. Chwilowe stories, kilkusekundowe rolki itd. Ogłupiające pożeracze czasu, które zazwyczaj i tak nie dają odpowiedzi na moje pytania… Treść pisana jest nie do przecenienia. Pozdrawiam ;)

 26. Piotr
  -

  Hej. Na wypadek jakby ranking wrócił, też się melduję :) REALGAR – blog o geologii, minerałach i geoturystyce, więc również wpisujemy się w tematykę podróżowania i poznawania nowych miejsc. Odkrywamy geoturystykę mniej oczywistą, z pasją kolekcjonera minerałów. Zapraszamy