Ranking Polskich Blogów Podróżniczych 2017

Według różnych szacunków, w sieci znajduje się blisko tysiąc polskich blogów podróżniczych. Tworząc zeszłoroczny Ranking Polskich Blogów Podróżniczych udało mi się dotrzeć do ponad sześciuset blogów podróżniczych, aktywnych w 2016 roku. Tak duża liczba sprawia, że, w gąszczu różnych blogów możemy przegapić wartościowe pamiętniki z podróży. Po raz drugi, postanowiłem stworzyć ranking 500 blogów podróżniczych, które, według dostępnych narzędzi, są najbardziej widoczne w naturalnych wynikach wyszukiwania Google.


Jako uzupełnienie rankingu widoczności w Google, jego druga część zawiera dwie listy 100 największych profili społecznościowych (na Facebooku i Instagramie), prowadzonych przez polskich blogerów podróżniczych.

Mam nadzieję, że tegoroczny ranking będzie powodem do dumy, a także motywatorem do dalszych prac nad Waszymi blogami. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielicie się rankingiem z Waszymi czytelnikami.

Krótkie podsumowanie zeszłorocznego rankingu

Publikując w styczniu 2017 pierwszy raport, nie sądziłem, że będzie on cieszył się taką popularnością, generując po 2 dniach ponad 1200 interakcji w mediach społecznościowych, 6200 odsłon oraz ponad 600 pobrań raportu. Co mnie bardzo ucieszyło, ogólny wydźwięk raportu był bardzo pozytywny. Co prawda, było kilka głosów negatywnych, jednakże uważam, że były one uzasadnione.

Kilka miesięcy po publikacji raportu dowiedziałem się od 2 dużych agencji marketingowych, że korzystają z mojego rankingu w poszukiwaniu influencerów. Miło!

Wyniki rankingu potwierdziły moje doświadczenia SEO, odnośnie faktu, że podstawą sukcesu strony WWW, jeśli chodzi o widoczność w Google jest jej poprawna optymalizacja.

REKLAMA

Niestety mam też smutną wiadomość. Podczas aktualizacji listy, okazało się, że w 2017 roku, ponad 180 blogów podróżniczych zniknęło z sieci lub ich autorzy przestali być aktywnymi. Nie wiem jak sytuacja wyglądała w poprzednich latach, nie mniej jednak ta liczba wydaje się być bardzo duża.

Zmiana narzędzia analizującego widoczność w Google

W tym roku, postanowiłem skorzystać z innego narzędzia analitycznego do zmierzenia widoczności blogów. Zeszłoroczny SEMSTORM zastąpiło SENUTO, które, na bazie 20 milionów fraz tygodniowo i 2,5 miliona dziennie bada widoczność serwisów WWW w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu każdy właściciel np. bloga może dowiedzieć się na ile słów kluczowych w wyszukiwarce widoczny jest blog, jakie są to słowa i jaki potencjał mają. To tylko część z działań analitycznych, które wykonuje SENUTO. Więcej dowiecie się odwiedzając SENUTO.com

Parametry wykorzystane do stworzenia rankingu

Dzięki zmianie narzędzia analitycznego, w raporcie znajdują się następujące parametry: ilość fraz w TOP3, TOP10 i TOP50 (średnia całoroczna), a także Współczynnik widoczności, który, jak się okazało, sporo namieszał względem zeszłorocznego zestawienia. Do Rankingu dołączyłem także Wskaźnik Trust Flow od Majestic, który nie jest brany przy tworzeniu rankingu, a ma na celu wyłącznie wskazanie jakości dostarczanych linków zewnętrznych. Więcej o  Trust Flow przeczytacie w Rankingu.

Część Social Media

Druga część Rankingu, dotycząca mediów społecznościowych uległa wielkim zmianom, względem zeszłorocznego zestawienia. Jeśli chodzi o narzędzie analityczne, w tej części bez zmian – dane dostarczone zostały przez Platformę NapoleonCat. W tym roku zrezygnowałem z tworzenia rankingu opartego na zestawieniu wielu parametrów z takich kanałów jak Facebook, Instagram, Twitter, YouTube oraz Google+. W zamian otrzymujecie dwie listy. Każda z list zawiera 100 największych blogów podróżniczych na Facebooku i Instagramie.

Skąd ta zmiana? Przy poprzednim Rankingu pojawiło się kilka głosów „sprzeciwu” w stosunku do tej części raportu. Wiele profili blogerów nie było uwzględnionych w bazie danych NapoleonCat. Wynika to z wielu czynników funkcjonowania narzędzia NapoleonCat, w które wolałbym się nie zagłębiać, nie będąc ekspertem.

REKLAMA

Dlatego też, zanim wybuchnie kolejna afera, że społecznościowa część rankingu jest nierzetelna, postanowiłem przypomnieć jakże istotną informację > dane pochodzą z bazy danych NapoleonCat. Jeżeli, z jakiegoś powodu, na listach nie ma Twojego profilu, możesz go dodać sam na stronie NapoleonCat. Od zeszłorocznego rankingu mija rok, przez ten czas, każdy z Was mógł dodać swoje profile społecznościowe do bazy NapoleonCat. Mimo to, kilka dni temu, twórcy NapoleonCat’a, korzystając z mojej listy, wysłali do większości blogerów wiadomość przypominającą o możliwości dodania swoich profili do tejże bazy.

Kilka słów o autorze rankingu oraz skąd pomysł na taką formę?

Mam na imię Wojtek, wspólnie z żoną Agnieszką prowadzimy Bloga CroLove.pl, bloga w pełni poświęconego podróżom po Chorwacji. Nasza przygoda z CroLove.pl rozpoczęła się w sierpniu 2012 roku. Przez ten, ponad 5-letni okres, pokonaliśmy dziesiątki tysięcy kilometrów poznając Chorwację oraz poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, którzy utwierdzili nas w przekonaniu, że „emeryturę” spędzimy nad Adriatykiem. Ukoronowaniem naszego blogowania było otrzymanie w 2016 roku, z rąk Ministra Turystyki Republiki Chorwacji, GRAND PRIX Golden Pen Award za promocję Chorwacji na świecie. Po więcej informacji o nas zapraszam tutaj.

Od 2010 roku pracuję w jednej z wiodących agencji marketingu internetowego w Polsce jako Specjalista SEO. Stąd właśnie pomysł na Ranking oparty, nie na subiektywnej ocenie, a na sztywnych danych analitycznych.


Ranking Polskich Blogów Podróżniczych 2017

Ranking Polskich Blogów Podróżniczych 2017 jest drugą edycją rankingu CroLove.pl, który powstaje cyklicznie, jako podsumowanie mijającego roku w polskiej blogosferze podróżniczej.

Ranking składa się z dwóch części, które są dwoma oddzielnymi Rankingami:

 • Zestawienie widoczności 500 polskich blogów podróżniczych w wynikach naturalnych w wyszukiwarce Google. Dane do tej części Rankingu pochodzą z SENUTO, narzędzia wspierającego efektywny marketing w wyszukiwarkach.
 • Zestawienie 100 największych polskich blogerów podróżniczych na Facebooku i Instagramie. Dane do tej części Rankingu pochodzą z Platformy NapoleonCat, dostarczającej szeroki zakres danych analitycznych z Social Media.

Cele Rankingu:

 • Wyłonienie polskich blogów podróżniczych, które, dzięki pracy swoich autorów, są najbardziej widoczne w naturalnych wynikach wyszukiwania Google, a co za tym idzie, docierają do najszerszego grona Internautów (według danych SENUTO).
 • Przedstawienie największych profili społecznościowych na Facebooku i Instagramie, prowadzonych przez polskich blogerów podróżniczych (znajdujących się w bazie danych NapoleonCat).

Ranking ten nie jest subiektywną oceną popularności blogerów i ich blogów! Zawiera wyłącznie dane liczbowe, dostarczone przez Partnerów Rankingu. Z tego powodu, w obu rankingach ująłem również swojego bloga, CroLove.pl. W innym przypadku zostałby on pominięty!

W Raporcie znajdziecie pełne zestawienie danych, blogów oraz metodologię jaką posłużyłem się tworząc oba Rankingi.

Ranking dedykuję wszystkim polskim blogerom podróżniczym, którzy się w nim znaleźli. To Wy, często zarywając nocki opisujecie swoje podróże na blogach i w Social Media. Ranking ten, w jakiś sposób pokazuje, kto zarwał tych nocek najwięcej.

REKLAMA

20 NAJLEPSZYCH POLSKICH BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH W GOOGLE

POBIERZ PEŁNY RANKING POLSKICH BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH 2017

POBIERZ RANKING POLSKICH BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH 2018

Twój Blog nie znalazł się w Rankingu? Zostaw link w komentarzu, a uwzględnię go w przyszłym roku

REKLAMA

129 komentarzy

 1. Joanna
  -

  Witam serdecznie, chciałabym zgłosić do przyszłorocznej edycji moje mikroblogi Instagramowe @free_spirit_travellers @hello.maldives @hello.bali @hello.srilanka @hello.mountains Malediwski ma swój odpowiednik (nie klon) także na FB hello.maldives.by.jo

  • Wojtek Tyluś
   -

   Tak jak napisałem we wstępie do rankingu, nastąpiła zmiana narzędzia, dokładniejsze dane oraz co ważne, więcej mierzonych parametrów
   Dlatego też wydaje się, że nie warto zbytnio porównywać z poprzednim rankingiem

 2. polegytravels
  -

  Kawał pracy blogerów i autora rankingu ;) Szacun za stworzenie tak obszernego rankingu ;)
  Czy aby znaleźć się w rankingu wyszukiwania Google trzeba być zarejestrowanym na SENUTO? Jak to wygląda?

  • Wojtek Tyluś
   -

   Skoro go nie ma to nie został uwzględniony
   Dlaczego? Ponieważ nie udało mi się go znaleźć przy pomocy narzędzi analitycznych, a także sam autor lub ktoś mu życzliwy, nie dodał go w komentarzu pod poprzednim rankingiem, tak jak oto prosiłem, jeśli ktoś chce zostać uwzględniony w kolejnym roku.
   Wstaw proszę link do bloga w komentarzu bo samo hasło „travellover” niewiele mi mówi, nie chcę przez pomyłkę kogoś innego dodać.
   Pozdrawiam

 3. Marcin
  -

  http://www.stacjabalkany.pl/ oczywiście prosimy nas uwzględnić a rankingu na ten rok. 96 miejsce to trochę słabo, ale jak na to że wystartowaliśmy w zeszłym roku dopiero to chyba i tak nieźle. Liczymy na duuuuużo lepsze miejsce w tym roku – co najmniej na miejsce w pierwszej 50:)

 4. Dominika
  -

  Swietna robota! I ile podrozniczych inspiracji! :) Zastanwiam sie ile w sumie blogow bylo poddane Twojej analizie? Mam nadzieje, ze znajdziemy sie w rankingu w przyszlym roku, pozdrawiam http://kierunekkuba.blogspot.co.uk/

 5. Marcin
  -

  Sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia, kilka juz mi znanych ( z lepszej i niestety gorszej strony), no i brak paru konkretnych, ale zapewne ich autorzy sie przypomna :-) . Moj blog to http://podrozezmysza.com , piszemy o malych i wiekszych podrozach i miejscach nam bliskich. Moze za rok bedziemy w tym gronie? Pozdrawiam

 6. Pani Podróżnik
  -

  Trochę mi przykro, że zostałam pominięta w tym zestawieniu. Tym bardziej, ze na instagramie mam prawie 6tys obserwujących, a na Twojej liście są także blogi, które mają ich dużo mniej

  • Wojtek Tyluś
   -

   W rankingu nie ma Twojego bloga ponieważ na niego nie natrafiłem sam oraz przy pomocy dostępnych narzędzi
   Co do Instagrama czy w ogóle mediów społecznościowych – wielokrotnie już pisałem skąd są dane i dlaczego niektórych osób brakuje
   Pozdrawiam

 7. Ania | wroznestrony.pl
  -

  Dużo inspiracji, bo tylko część blogów znałam wcześniej.
  Co prawda nie do końca rozumiem sposób wyłonienia akurat tych 500 blogów, ale fajnie, że ktoś w ogóle robi takie zestawienia.
  Świetnie byłoby się znaleźć na przyszłorocznej liście, dlatego podrzucam link: http://www.wroznestrony.pl

  • Wojtek Tyluś
   -

   Już tłumaczę jak to działa:
   Znalazłem w sieci, ręcznie oraz przy pomocy kilku narzędzi analitycznych 555 polskich blogów podróżniczych, które opublikowały co najmniej jeden wpis w 2017 roku
   Ponieważ to jest lista tylko 500 blogów, 55 z najgorszymi parametrami odpadło
   Pozdrawiam

   • Ania | wroznestrony.pl
    -

    Ok, nieco bardziej zrozumiałe ;)
    Od siebie podpowiem, że warto też przejrzeć platformę zblogowani.pl, ja tam znalazłam kilka interesujących blogów, a nie wszystkie widzę w tym zestawieniu.

  • Wojtek Tyluś
   -

   Cześć,
   To jest ranking blogów podróżniczych, a nie stron, które publikują informacje i opisy miejsc, nie mówiąc już o takich wpisach http://naszepodroze.edu.pl/6-gwiazdkowy-jacht-scenic-eclipse-zwodowany-puli/
   Za mało podróży w tym wszystkim. Może innym razem, jak zmienicie podejście do Waszej strony.
   Pozdrawiam

 8. Mirek
  -

  Moja noga stanęła już w 38 krajach Europy… i trochę poza. Na blogu obok relacji z wyjazdów piszę o raku, walkę z ktorym wygrałem… Polecam https://turystykaizdrowie.wordpress.com/

 9. hegemon
  -

  Gratulacje podjęcia się tak dużego zadania. Dowiedziałem się o rankingu przez przypadek, ale jestem pod wrażeniem. Moje podróże są głównie po Polsce i okolicznych krajach, ale też podrzucę link :-) http://www.swiathegemona.pl/

 10. Robert
  -

  Fajny ranking :-) Mam nadzieję znaleźć się w kolejnym :-) Pozdrawiam z trasy i zapraszam na bloga: https://www.facebook.com/Świat-na-raty-moja-podróż-dookoła-świata-473858476291531/

 11. Dominika
  -

  Hej, pozdrowienia z Australii :) mam nadzieję, że w przyszłym roku uda mi się znaleźć w rankingu, gdy już odkryję, co robię źle z pozycjonowaniem :D
  www.dominikasiewymyka.pl

 12. M&M
  -

  Z ciekawości chcieliśmy zapytać czemu nasz blog nie znalazł się w zestawieniu, wydawało nam się, że dodaliśmy go do wymienionych stron, ale może poszło coś nie tak. Można wiedzieć?

  • Wojtek Tyluś
   -

   Cześć,
   Nie jestem w stanie teraz jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie ale podejrzewam, że chodzi o Waszą poprzednią domenę travelek24.blogspot.com która nie załapała się do TOP 500

   • M&M
    -

    Dzięki za odpowiedź. Naszą domene zmienialiśmy w połowie 2015 roku i jeśli będzie kolejne zestawienie w przyszłym roku to proszę miej to na uwadze. Sam ranking bardzo ciekawy, a i samo senuto to baza ciekawej wiedzy. Pozdrawiamy!

  • Wojtek Tyluś
   -

   kierunekchorwacja to serwis, co zresztą jest podkreślone, natomiast kierunekwlochy to kopia chorwackiej wersji we włoskim wydaniu, dlatego też raczej szans na trafienie do rankingu nie ma

 13. Radek
  -

  Dobrze wykonane zestawienie. My naszą przygodę z blogowaniem rozpoczęliśmy dopiero kilka dni temu, a nadajemy z Północno-Wschodnich Indii pod adresem http://www.indablog.com – kto wie, może w kolejnym zestawieniu uda się być branym pod uwagę :) Pozdrawiamy!

  • Wojtek Tyluś
   -

   Cześć,
   Dzięki za link!
   Może być problem ze znalezieniem się na liście, ponieważ głównym językiem na Twoim blogu jest EN, a zasada jest prosta – to jest ranking polskich blogów podróżniczych
   Pozdrawiam

   • Radek
    -

    Tak podejrzewałem, że mieszana grupa odbiorców bloga będzie nie miarodajna w porównaniu z blogami wyłącznie po polsku. Może warto pomyśleć o rankingu lub kategorii dla polskich blogów występujących w kilku językach? Albo ewentualnie weryfikować zasięg tylko dla poszczególnych języków.

    • Wojtek Tyluś
     -

     Weryfikacja zasięgów wyłącznie PL byłaby idealna, niestety żadne z dostępnych narzędzi nie wyłapie tego na tyle skutecznie by było to w jakikolwiek sposób miarodajne.

     • Radek
      -

      Dokładnie, dużo ruchu to także Polacy mieszkający za granicą, ale niekoniecznie z ustawieniem PL systemu, długo by tak wymieniać. Czynników – tak jak słusznie zauważasz – jest sporo. Tej części polskiej blogosfery pozostaje więc uchodzić za ciekawostkę, pozostają jedynie rankingi globalne ;-)
      Pozdrowienia i udanej Majówki! :)

 14. Maria Alice
  -

  Byłoby fajnie znaleźć się na jakiejkolwiek liście …☺ mam dopiero 4 posty , ale serdecznie zapraszam i do mnie. Porady i komentarze mile widziane, może się coś ruszy bo na razie pustki w odwiedzinach. Może mam go gdzieś dodać? Miłego dnia 📷🌞 http://zaplanujmywakacje.blogspot.com

 15. Łukasz z Między kilometrami
  -

  Fajny spis! Bardzo przydatny gdy zaczyna się przygodę z blogowaniem! Można zobaczyć co kto robi i wybrać kierunek dla siebie. Może załapię się na następny ranking? :))) U mnie znajdują się głównie zdjęcia wycieczek różnymi typami transportu – ostatnio wkręciłem się w wyprawy motocyklowe. W każdym razie zapraszam na https://betweenkilometers.com/

 16. Podróż Odbyta
  -

  Bardzo podziwiamy ogrom pracy i profesjonalizm, z jakim podchodzisz do rankingu. Serio, szacun. Bardzo chcielibyśmy zostać ocenieni w przyszłym sezonie 🤗 Zostawiamy link. Każda podróż powinna być dobrze odbyta! Dzięki! 😊
  www.podrozodbyta.com

 17. Kamil | ONE STEP FORWARD
  -

  Bardzo profesjonalny raport – gratulacje! Zostawiam link do swojego bloga, może uda się załapać do przyszłorocznego zestawienia 😊

  http://onestepforward.pl

 18. Łukasz
  -

  Proszę o uwzględnienie w przyszłym roku http://www.kierunekchorwacja.pl – blog miał dwuletnią fazę przestoju, ale wróci lada dzień w nowej formule :) Proszę go nie traktować jako konkurencję dla CroLove – to raczej „przedłużenie” Kierunku Włochy ( http://www.kierunekwlochy.pl ). Swoją drogą w komentarzach pod tym rankingiem pojawiło się bardzo dużo zgłoszeń. Twój ranking początkiem 2019 r. znów może być pełen zmian :)

  • Wojtek Tyluś
   -

   Łukaszu, jeśli zmienisz w każdym miejscu na KierunekChorwacja (również w menu) informację, że to jest blog, a nie serwis, tak jak piszesz obecnie, wtedy postaram się wziąć go pod uwagę.
   W tym roku była już jedna poważna wpadka z jedną stroną, którą omyłkowo wziąłem za bloga
   Pozdrawiam

 19. Irmina Liczbik
  -

  Kawał solidnej roboty. Gratulacje dla wszystkich blogerów, brawo.
  Zostawiam namiary do siebie, może też kiedyś dołączę do tego zacnego grona?:)
  napokladziezycia.pl

  Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

 20. Ola
  -

  Wielkie dzięki za ranking! Jestem pod wrażeniem ogromu pracy, jaki w to włożyliście, a także metodologii. Naprawdę szacun! :)
  A w nowym roczku może i nam się uda zakwalifikować – Rejs Dookoła Świata na S/V Crystal: https://skiff.pl/blog/. Pozdrawiam noworocznie! :)

 21. jakpoleciec.pl
  -

  Od siebie jeszcze tylko wspomnę o moim własnym blogu, który prowadzę już od pewnego czasu. Wszystkich zainteresowanych relacjami z podróży do USA, Azji czy Europy, zapraszam: https://jakpoleciec.pl