Ranking Polskich Blogów Podróżniczych 2017

Ranking Polskich Blogów Podróżniczych 2017

Translate:

CroatianEnglishGermanPolishRussian

Według różnych szacunków, w sieci znajduje się blisko tysiąc polskich blogów podróżniczych. Tworząc zeszłoroczny Ranking Polskich Blogów Podróżniczych udało mi się dotrzeć do ponad sześciuset blogów podróżniczych, aktywnych w 2016 roku. Tak duża liczba sprawia, że, w gąszczu różnych blogów możemy przegapić wartościowe pamiętniki z podróży. Po raz drugi, postanowiłem stworzyć ranking 500 blogów podróżniczych, które, według dostępnych narzędzi, są najbardziej widoczne w naturalnych wynikach wyszukiwania Google.

Jako uzupełnienie rankingu widoczności w Google, jego druga część zawiera dwie listy 100 największych profili społecznościowych (na Facebooku i Instagramie), prowadzonych przez polskich blogerów podróżniczych.

Mam nadzieję, że tegoroczny ranking będzie powodem do dumy, a także motywatorem do dalszych prac nad Waszymi blogami. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielicie się rankingiem z Waszymi czytelnikami.

 

Krótkie podsumowanie zeszłorocznego rankingu

Publikując w styczniu 2017 pierwszy raport, nie sądziłem, że będzie on cieszył się taką popularnością, generując po 2 dniach ponad 1200 interakcji w mediach społecznościowych, 6200 odsłon oraz ponad 600 pobrań raportu. Co mnie bardzo ucieszyło, ogólny wydźwięk raportu był bardzo pozytywny. Co prawda, było kilka głosów negatywnych, jednakże uważam, że były one uzasadnione.

Kilka miesięcy po publikacji raportu dowiedziałem się od 2 dużych agencji marketingowych, że korzystają z mojego rankingu w poszukiwaniu influencerów. Miło!

Wyniki rankingu potwierdziły moje doświadczenia SEO, odnośnie faktu, że podstawą sukcesu strony WWW, jeśli chodzi o widoczność w Google jest jej poprawna optymalizacja.

Niestety mam też smutną wiadomość. Podczas aktualizacji listy, okazało się, że w 2017 roku, ponad 180 blogów podróżniczych zniknęło z sieci lub ich autorzy przestali być aktywnymi. Nie wiem jak sytuacja wyglądała w poprzednich latach, nie mniej jednak ta liczba wydaje się być bardzo duża.

 

Zmiana narzędzia analizującego widoczność w Google

W tym roku, postanowiłem skorzystać z innego narzędzia analitycznego do zmierzenia widoczności blogów. Zeszłoroczny SEMSTORM zastąpiło SENUTO, które, na bazie 20 milionów fraz tygodniowo i 2,5 miliona dziennie bada widoczność serwisów WWW w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu każdy właściciel np. bloga może dowiedzieć się na ile słów kluczowych w wyszukiwarce widoczny jest blog, jakie są to słowa i jaki potencjał mają. To tylko część z działań analitycznych, które wykonuje SENUTO. Więcej dowiecie się odwiedzając SENUTO.com

 

Parametry wykorzystane do stworzenia rankingu

Dzięki zmianie narzędzia analitycznego, w raporcie znajdują się następujące parametry: ilość fraz w TOP3, TOP10 i TOP50 (średnia całoroczna), a także Współczynnik widoczności, który, jak się okazało, sporo namieszał względem zeszłorocznego zestawienia. Do Rankingu dołączyłem także Wskaźnik Trust Flow od Majestic, który nie jest brany przy tworzeniu rankingu, a ma na celu wyłącznie wskazanie jakości dostarczanych linków zewnętrznych. Więcej o  Trust Flow przeczytacie w Rankingu.

 

Część Social Media

Druga część Rankingu, dotycząca mediów społecznościowych uległa wielkim zmianom, względem zeszłorocznego zestawienia. Jeśli chodzi o narzędzie analityczne, w tej części bez zmian – dane dostarczone zostały przez Platformę NapoleonCat. W tym roku zrezygnowałem z tworzenia rankingu opartego na zestawieniu wielu parametrów z takich kanałów jak Facebook, Instagram, Twitter, YouTube oraz Google+. W zamian otrzymujecie dwie listy. Każda z list zawiera 100 największych blogów podróżniczych na Facebooku i Instagramie.

Skąd ta zmiana? Przy poprzednim Rankingu pojawiło się kilka głosów „sprzeciwu” w stosunku do tej części raportu. Wiele profili blogerów nie było uwzględnionych w bazie danych NapoleonCat. Wynika to z wielu czynników funkcjonowania narzędzia NapoleonCat, w które wolałbym się nie zagłębiać, nie będąc ekspertem.

Dlatego też, zanim wybuchnie kolejna afera, że społecznościowa część rankingu jest nierzetelna, postanowiłem przypomnieć jakże istotną informację > dane pochodzą z bazy danych NapoleonCat. Jeżeli, z jakiegoś powodu, na listach nie ma Twojego profilu, możesz go dodać sam na stronie NapoleonCat. Od zeszłorocznego rankingu mija rok, przez ten czas, każdy z Was mógł dodać swoje profile społecznościowe do bazy NapoleonCat. Mimo to, kilka dni temu, twórcy NapoleonCat’a, korzystając z mojej listy, wysłali do większości blogerów wiadomość przypominającą o możliwości dodania swoich profili do tejże bazy.

 

Kilka słów o autorze rankingu oraz skąd pomysł na taką formę?

Mam na imię Wojtek, wspólnie z żoną Agnieszką prowadzimy Bloga CroLove.pl, bloga w pełni poświęconego podróżom po Chorwacji. Nasza przygoda z CroLove.pl rozpoczęła się w sierpniu 2012 roku. Przez ten, ponad 5-letni okres, pokonaliśmy dziesiątki tysięcy kilometrów poznając Chorwację oraz poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, którzy utwierdzili nas w przekonaniu, że „emeryturę” spędzimy nad Adriatykiem. Ukoronowaniem naszego blogowania było otrzymanie w 2016 roku, z rąk Ministra Turystyki Republiki Chorwacji, GRAND PRIX Golden Pen Award za promocję Chorwacji na świecie. Po więcej informacji o nas zapraszam tutaj.

Od 2010 roku pracuję w jednej z wiodących agencji marketingu internetowego w Polsce jako Specjalista SEO. Stąd właśnie pomysł na Ranking oparty, nie na subiektywnej ocenie, a na sztywnych danych analitycznych.


 

Ranking Polskich Blogów Podróżniczych 2017

Ranking Polskich Blogów Podróżniczych 2017 jest drugą edycją rankingu CroLove.pl, który powstaje cyklicznie, jako podsumowanie mijającego roku w polskiej blogosferze podróżniczej.

Ranking składa się z dwóch części, które są dwoma oddzielnymi Rankingami:

 • Zestawienie widoczności 500 polskich blogów podróżniczych w wynikach naturalnych w wyszukiwarce Google. Dane do tej części Rankingu pochodzą z SENUTO, narzędzia wspierającego efektywny marketing w wyszukiwarkach.
 • Zestawienie 100 największych polskich blogerów podróżniczych na Facebooku i Instagramie. Dane do tej części Rankingu pochodzą z Platformy NapoleonCat, dostarczającej szeroki zakres danych analitycznych z Social Media.

Cele Rankingu:

 • Wyłonienie polskich blogów podróżniczych, które, dzięki pracy swoich autorów, są najbardziej widoczne w naturalnych wynikach wyszukiwania Google, a co za tym idzie, docierają do najszerszego grona Internautów (według danych SENUTO).
 • Przedstawienie największych profili społecznościowych na Facebooku i Instagramie, prowadzonych przez polskich blogerów podróżniczych (znajdujących się w bazie danych NapoleonCat).

Ranking ten nie jest subiektywną oceną popularności blogerów i ich blogów! Zawiera wyłącznie dane liczbowe, dostarczone przez Partnerów Rankingu. Z tego powodu, w obu rankingach ująłem również swojego bloga, CroLove.pl. W innym przypadku zostałby on pominięty!

W Raporcie znajdziecie pełne zestawienie danych, blogów oraz metodologię jaką posłużyłem się tworząc oba Rankingi.

Ranking dedykuję wszystkim polskim blogerom podróżniczym, którzy się w nim znaleźli. To Wy, często zarywając nocki opisujecie swoje podróże na blogach i w Social Media. Ranking ten, w jakiś sposób pokazuje, kto zarwał tych nocek najwięcej.

 

20 NAJLEPSZYCH POLSKICH BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH W GOOGLE

 

POBIERZ PEŁNY RANKING POLSKICH BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH 2017

 

Masz problem z pobraniem Rankingu. Skorzystaj z tego linku!

Twój Blog nie znalazł się w Rankingu? Zostaw link w komentarzu, a uwzględnię go w przyszłym roku


Wystaw nam ocenę!
TragediaSłaboMoże byćDobrzeSuper (8 głosów, średnia: 4,25 z 5)
Loading...

75 komentarzy

 1. Magda
  Sty 29, 2018 @ 09:49:11

  Gratuluje dla Wszystkich polskich blogerów podróżniczych!
  ps. a dla autora ogromne brawa za włożoną pracę w stworzenie raportu

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Sty 29, 2018 @ 10:21:57

   Dzięki!

   Reply

 2. Karo
  Sty 29, 2018 @ 10:02:24

  Bardzo ciekawy wpis. Pokaźna lista do przejrzenia i uzupełnienia swojej o nieznane dotąd blogi. Zostawiam linka do naszego bloga ;) http://www.podrozemaleduze.com

  Reply

 3. Anna Hofstätter
  Sty 29, 2018 @ 10:53:25

  Gratulacje dla blogerów i twórcy rankingu. Kawał dobrej roboty.
  Może ja w przyszłym roku dołączę? https://Ilove.wien

  Reply

 4. Andrzej
  Sty 29, 2018 @ 11:05:42

  pod wieloma względami to zestawienie jest dla mnie zaskakujące ;)
  Dzięki za dobrą robotę!

  Reply

 5. Jasiek
  Sty 29, 2018 @ 11:08:15

  Niezła robota! Podrzucam link do nas: http://nikogoniemawdomu.pl

  Reply

 6. Grzegorz/ Podróże bez ości.pl
  Sty 29, 2018 @ 11:43:52

  Gratuluję wszystkim, którzy znaleźli się w rankingu :)

  Reply

 7. Nowinsky
  Sty 29, 2018 @ 12:08:46

  Kawał ciężkiej i dobrej pracy!
  Dziękuję za ten ranking, pozdrawiam serdecznie

  Reply

 8. Sylwia tuiwszedzie.pl
  Sty 29, 2018 @ 13:46:22

  Wpadnę tu za rok :) może też do rankingu ;)

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Sty 29, 2018 @ 14:32:51

   Zapraszam! :)

   Reply

 9. Gosia
  Sty 29, 2018 @ 16:15:10

  To może i ja siękiedyś załapię na ranking ;)

  Reply

 10. Daniel
  Sty 29, 2018 @ 16:24:01

  Sporo do czytania i analizowania i jeszcze więcej blogów do odwiedzenia. Proszę nie zapomnij o mnie w przyszłym roku – http://www.pfefferschnitzel.pl :)

  Reply

 11. Domi
  Sty 29, 2018 @ 17:23:32

  O! Znaleźliśmy się w TOP 100! Ale super ;)

  Reply

 12. Warsztat Podróży
  Sty 29, 2018 @ 18:13:18

  Imponująca robota !
  Na przyszły rok zostawiam link:
  https://warsztatpodrozy.com

  Reply

 13. Kasia
  Sty 29, 2018 @ 18:13:30

  Wow! Uwielbiam odkrywać nowe, ciekawe blogi, a tu cała kopalnia! Rewelacyjna robota :)

  Reply

 14. henryk_w_terenie
  Sty 29, 2018 @ 18:29:53

  I znów tyle „nowości” do przejrzenia ;)
  Tymczasem my zapraszamy do sobie https://henrykwterenie.weebly.com/
  Brawa za chęci!

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Sty 29, 2018 @ 18:43:53

   Dzięki!

   Reply

 15. Joanna
  Sty 29, 2018 @ 18:47:25

  Witam serdecznie, chciałabym zgłosić do przyszłorocznej edycji moje mikroblogi Instagramowe @free_spirit_travellers @hello.maldives @hello.bali @hello.srilanka @hello.mountains Malediwski ma swój odpowiednik (nie klon) także na FB hello.maldives.by.jo

  Reply

 16. Wojtek
  Sty 29, 2018 @ 18:51:55

  Najlepszy ranking blogów podróżniczych ;)

  Szkoda, że nie dane z końcówki grudnia tylko średnia roczna ale i tak jest spoko!

  Gratulacje! Dobra robota i oby tak dalej!

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Sty 29, 2018 @ 18:58:51

   Dzięki Wojtek!

   Reply

 17. Agnieszka
  Sty 29, 2018 @ 19:50:33

  Kawał dobrej roboty!
  A tu jeszcze niespodziewanie 87 miejsce! :)
  Super!

  Reply

 18. Łukasz
  Sty 29, 2018 @ 20:02:26

  Świetny ranking! Szczególnie pozycja z 4 miejsca jest moją ulubioną :) Proszę o mnie pamiętać w przyszłym roku: http://www.kierunekwlochy.pl

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Sty 29, 2018 @ 20:16:47

   Obiecuję, że będziemy pamiętać! :)

   Reply

 19. Pamela
  Sty 29, 2018 @ 20:27:58

  Reply

 20. Basia
  Sty 29, 2018 @ 20:50:36

  super sprawa! podziwiam ogromny wysiłek – gratulacje dla Twórcy zarówno zestawienia jak i bloga ;) fajnie jest znaleźć siebie w zestawieniu :) do zobaczenia za rok (mam nadzieję!:))

  Reply

 21. Marta
  Sty 29, 2018 @ 20:59:20

  Świetny ranking! Może za rok i ja się załapię http://www.blizejidalej.pl/ :)

  Reply

 22. Edyta
  Sty 29, 2018 @ 21:08:22

  Proszę uwzględnić mnie w przyszłym roku http://podszczytem.pl/

  Reply

 23. Bartek
  Sty 29, 2018 @ 21:19:24

  Świetny ranking i ciekawe inspiracje.
  Pozostawiam adres swojego raczkującego bloga – https://notatnikturysty.wordpress.com

  Reply

 24. Aleksandra
  Sty 29, 2018 @ 23:14:46

  Spore zmiany w rankingu w stosunku do zeszłego roku!

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Sty 29, 2018 @ 23:17:00

   Tak jak napisałem we wstępie do rankingu, nastąpiła zmiana narzędzia, dokładniejsze dane oraz co ważne, więcej mierzonych parametrów
   Dlatego też wydaje się, że nie warto zbytnio porównywać z poprzednim rankingiem

   Reply

 25. Mikołaj Śliżyński
  Sty 29, 2018 @ 23:39:36

  Gratulacje, kawał dobrej roboty. W wolnym czasie zajrzyj do mnie https://przekraczajacgranice.wordpress.com i na mojego instagrama @przekraczajacgranice

  Reply

 26. Emilia
  Sty 29, 2018 @ 23:44:03

  Aleście się napracowali! Szacun. Zostawiam namiary na swojego bloga http://www.lifeisajourney.pl

  Reply

 27. polegytravels
  Sty 30, 2018 @ 09:05:23

  Kawał pracy blogerów i autora rankingu ;) Szacun za stworzenie tak obszernego rankingu ;)
  Czy aby znaleźć się w rankingu wyszukiwania Google trzeba być zarejestrowanym na SENUTO? Jak to wygląda?

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Sty 30, 2018 @ 10:10:27

   Cześć,
   Wystarczy zostawić w komentarzu link do swojego bloga (profile społecznościowe należy zgłosić u NapoleonCat’a), tyle wystarczy :)

   Reply

   • polegytravels
    Sty 30, 2018 @ 10:49:49

    W takim razie polecam się za rok: polegytravels.pl :)

    Reply

 28. konrad
  Sty 30, 2018 @ 09:08:30

  Super ranking. Mieliśmy nadzieje załapać się chodź na ostatnią setkę :) nim może następnym razem.
  Pozdrawia ekipa http://www.naszakgp.pl

  Reply

 29. Tom
  Sty 30, 2018 @ 10:49:28

  Gdzie travellover?

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Sty 30, 2018 @ 10:57:49

   Skoro go nie ma to nie został uwzględniony
   Dlaczego? Ponieważ nie udało mi się go znaleźć przy pomocy narzędzi analitycznych, a także sam autor lub ktoś mu życzliwy, nie dodał go w komentarzu pod poprzednim rankingiem, tak jak oto prosiłem, jeśli ktoś chce zostać uwzględniony w kolejnym roku.
   Wstaw proszę link do bloga w komentarzu bo samo hasło „travellover” niewiele mi mówi, nie chcę przez pomyłkę kogoś innego dodać.
   Pozdrawiam

   Reply

 30. Marcin
  Sty 30, 2018 @ 11:55:46

  http://www.stacjabalkany.pl/ oczywiście prosimy nas uwzględnić a rankingu na ten rok. 96 miejsce to trochę słabo, ale jak na to że wystartowaliśmy w zeszłym roku dopiero to chyba i tak nieźle. Liczymy na duuuuużo lepsze miejsce w tym roku – co najmniej na miejsce w pierwszej 50:)

  Reply

 31. Dominika
  Sty 30, 2018 @ 16:02:55

  Swietna robota! I ile podrozniczych inspiracji! :) Zastanwiam sie ile w sumie blogow bylo poddane Twojej analizie? Mam nadzieje, ze znajdziemy sie w rankingu w przyszlym roku, pozdrawiam http://kierunekkuba.blogspot.co.uk/

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Sty 30, 2018 @ 17:10:10

   555 blogów :)

   Reply

   • Dominika
    Sty 31, 2018 @ 11:14:41

    Dziękuję za info. Czy jest jakakolwiek szansa na poznanie ostatnich 55 pozycji, które nie znalazły się w ‚top 500’? Ciekawa jestem czy jest tam mój blog I jeszcze kilka innych mi znanych, które nie załapały się do oficjalnego rankingu ;)

    Reply

    • Wojtek Tyluś
     Sty 31, 2018 @ 11:21:38

     Tak, postaram się wrzucić wieczorem

     Reply

 32. Marzena
  Sty 30, 2018 @ 16:15:27

  Proszę o uwzględnienie mojego bloga następnym razem: wpogoniza.pl :)

  Reply

 33. Agata
  Sty 30, 2018 @ 17:47:13

  Dobra robota :0 zostawiam link do siebie: gorymywaytoheaven.blogspot.com

  Reply

 34. Cah
  Sty 30, 2018 @ 18:03:53

  Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znajdziemy się na liście. :)) http://www.mototrasa.pl

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Sty 30, 2018 @ 18:16:16

   Cześć,
   Nie znajdziecie się, ponieważ to nie jest blog
   Pozdrawiam

   Reply

 35. Irena
  Sty 30, 2018 @ 23:33:23

  irenaandmarktravels.wordpress.com to link do kolejnego bloga…super podsumowanie,pozdrawiam!

  Reply

 36. Po2stronieswiata
  Sty 31, 2018 @ 01:59:04

  Podziwiam za wlozona prace 😉
  Nasz blog dopiero poczatkujacy ale jest 😊
  http://www.po2stronieswiata.pl

  Reply

 37. Marcin
  Sty 31, 2018 @ 08:54:28

  Sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia, kilka juz mi znanych ( z lepszej i niestety gorszej strony), no i brak paru konkretnych, ale zapewne ich autorzy sie przypomna :-) . Moj blog to http://podrozezmysza.com , piszemy o malych i wiekszych podrozach i miejscach nam bliskich. Moze za rok bedziemy w tym gronie? Pozdrawiam

  Reply

 38. Wojtek Tyluś
  Sty 31, 2018 @ 10:14:39

  Dodaję bloga Rafała > http://szukajacprzygody.pl/

  Reply

 39. Wykadrowany Świat
  Sty 31, 2018 @ 15:16:22

  Dobra robota. Będę się starał trafić w przyszłym roku do rankingu. wykadrowanyswiat.pl
  Pozdrawiam wszystkich 🙂

  Reply

 40. szewo
  Sty 31, 2018 @ 20:58:08

  Świetna robota!
  Podrzucam: http://szewo.com

  Reply

 41. Mrotschny
  Lut 01, 2018 @ 10:50:59

  Zaszczytne 300-ne miejsce! ;)

  Reply

 42. Pani Podróżnik
  Lut 01, 2018 @ 19:25:33

  Trochę mi przykro, że zostałam pominięta w tym zestawieniu. Tym bardziej, ze na instagramie mam prawie 6tys obserwujących, a na Twojej liście są także blogi, które mają ich dużo mniej

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Lut 01, 2018 @ 22:03:28

   W rankingu nie ma Twojego bloga ponieważ na niego nie natrafiłem sam oraz przy pomocy dostępnych narzędzi
   Co do Instagrama czy w ogóle mediów społecznościowych – wielokrotnie już pisałem skąd są dane i dlaczego niektórych osób brakuje
   Pozdrawiam

   Reply

 43. Ania | wroznestrony.pl
  Lut 01, 2018 @ 22:44:41

  Dużo inspiracji, bo tylko część blogów znałam wcześniej.
  Co prawda nie do końca rozumiem sposób wyłonienia akurat tych 500 blogów, ale fajnie, że ktoś w ogóle robi takie zestawienia.
  Świetnie byłoby się znaleźć na przyszłorocznej liście, dlatego podrzucam link: http://www.wroznestrony.pl

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Lut 02, 2018 @ 07:58:32

   Już tłumaczę jak to działa:
   Znalazłem w sieci, ręcznie oraz przy pomocy kilku narzędzi analitycznych 555 polskich blogów podróżniczych, które opublikowały co najmniej jeden wpis w 2017 roku
   Ponieważ to jest lista tylko 500 blogów, 55 z najgorszymi parametrami odpadło
   Pozdrawiam

   Reply

   • Ania | wroznestrony.pl
    Lut 02, 2018 @ 17:39:32

    Ok, nieco bardziej zrozumiałe ;)
    Od siebie podpowiem, że warto też przejrzeć platformę zblogowani.pl, ja tam znalazłam kilka interesujących blogów, a nie wszystkie widzę w tym zestawieniu.

    Reply

 44. Jacek
  Lut 03, 2018 @ 12:08:38

  Ciekawe zestawienie. Może w przyszłym roku nasze nowe dziecko też się znajdzie na liście. http://podrozezjackami.pl/

  Reply

 45. Mariola
  Lut 03, 2018 @ 23:40:47

  Mój blog http://seniorka-z-plecakiem.pl/ znalazł się na 331 miejscu. Bardzo się cieszę i serdecznie pozdrawiam.

  Reply

 46. Michał
  Lut 05, 2018 @ 17:05:34

  Super sprawa ten ranking. Z ciekawości podaję linka do naszego bloga: https://malkiweuropie.blogspot.com/ Może też się załapiemy do 500 :) Pozdrawiamy Małki

  Reply

 47. Pudelek
  Lut 05, 2018 @ 19:05:18

  Nawet jeśli czyjś blog (jak mój ;)) nie załapał się do zestawienia, to ciekawie przeglądnąć statystyki :)

  Reply

 48. sama przez świat
  Lut 06, 2018 @ 20:33:28

  samaprzezswiat.pl :)

  Reply

 49. Magda
  Lut 07, 2018 @ 13:39:35

  Dobra robota :) Zgłaszam naszą stronę http://naszepodroze.edu.pl

  Reply

 50. Aga
  Lut 07, 2018 @ 16:58:33

  Podziwiam za ogrom pracy! Mój jeszcze raczkuje, ale może kiedyś: https://bomdia-portugal.blogspot.com/

  Reply

 51. Urszula
  Lut 07, 2018 @ 19:51:40

  Polecam mój raczkujący, emerycki blog rodzinno – przyjacielski: http://kieruneknadzis.blogspot.com/. Pozdrawiam – Urszula Krupa.

  Reply

 52. Natalia | CraftTheWay
  Lut 08, 2018 @ 01:47:03

  Gratulacje za kolejny, bardzo wartościowy ranking – mnóstwo nowych inspiracji i świetne historie do obserwowania! :)

  Reply

 53. Mirek
  Lut 09, 2018 @ 11:48:49

  Moja noga stanęła już w 38 krajach Europy… i trochę poza. Na blogu obok relacji z wyjazdów piszę o raku, walkę z ktorym wygrałem… Polecam https://turystykaizdrowie.wordpress.com/

  Reply

 54. hegemon
  Lut 10, 2018 @ 22:01:52

  Gratulacje podjęcia się tak dużego zadania. Dowiedziałem się o rankingu przez przypadek, ale jestem pod wrażeniem. Moje podróże są głównie po Polsce i okolicznych krajach, ale też podrzucę link :-) http://www.swiathegemona.pl/

  Reply

 55. Arski
  Lut 13, 2018 @ 08:34:17

  Gratuluję Wszystkim !!!
  Podrzucam mój link – choć do końca czysto podróżniczy blog to nie jest…
  http://arkadiuszkucharski.blogspot.com/
  Pozdrawiam :)

  Reply

 56. Marta
  Lut 14, 2018 @ 21:24:58

  Wow, kawał dobrej roboty! No i winszuję wszystkim ze ścisłej czołówki ;)
  Jak coś to…. http://www.maszbabopodroz.pl ;)

  Reply

Skomentuj ten wpis

Przeczytaj inne:
Jazda Quadem ATV po regionie Konavle w Chorwacji
Quadem po Chorwacji. Region Konavle

Każdą wizytę w Chorwacji spędzamy dość intensywnie, przez co rzadko lądujemy na plaży. Zwiedzamy zabytki architektury, których w Chorwacji nie...

Zamknij