Not Your language? Translate: CroatianEnglishGermanPolishRussian

Latanie dronem w Chorwacji. Co musisz wiedzieć?

Pamiętacie czasy kiedy z wakacji przywoziło się jedną rolkę zdjęć? Teraz przywozimy tysiące zdjęć cyfrowych, a ich jakość z każdym rokiem jest coraz lepsza. Technologia idzie do przodu. My sami mamy natomiast coraz mniej czasu. Większość z nas, szukając w sieci informacji o miejscu podróży, postawieni przed wyborem długiej lektury, a profesjonalnie zmontowanego filmiku, wybierze drugą opcję. Przekaz ruchomy trafia do nas coraz mocniej.

Marzy nam się przekazywanie na CroLove większej ilości treści wideo. Ale nie tylko tej naziemnej. Również, a może przede wszystkim tej wykonanej wysoko, ponad naszymi głowami. Chorwacja z lotu ptaka bywa o wiele piękniejsza. Poniżej znajduje się zdjęcie z wrześniowego rejsu 2017, wykonane z drona przez Yuye Matsuo.

Rejs jachtem z drona (fot. Yuya Matsuo)

Jeszcze kilka lat wstecz, wysokie ceny dronów sprawiały, że był to raczej gadżet dla wybranych. Sama jakość kręconych materiałów również pozostawiała wiele do życzenia. Ponadto ich wielkie rozmiary wymagały dodatkowego kufra bądź dużego plecaka. A dzisiaj? A dzisiaj pakujemy drona w kieszeń i jedziemy kręcić gdzie tylko chcemy. Czas latania, jakość filmu, możliwości manewrowe nowych dronów – bajka. A przecież to dopiero początek rozwoju rynku „droniarskiego”.

Latanie dronem w Chorwacji Latanie dronem w Chorwacji

Latając dronem bardzo łatwo jest wejść w konflikt z prawem przez własną niewiedzę lub brak rozeznania.


Ostatnie lata pokazały jednak, że drony nie są dla każdego. Latając dronem bardzo łatwo jest wejść w konflikt z prawem przez własną niewiedzę lub brak rozeznania. Incydenty z lataniem dronami w pobliżu lotnisk, nad strefami zakazanymi czy kilkanaście centymetrów nad naszymi głowami, tylko przyśpieszyły proces wdrożenia świadectwa kwalifikacji. Na szczęście świadomość zagrożeń rośnie. Widać to między innymi po ilości wydawanych licencji, czyli tzw. prawa jazdy na drony. Każdy, bez względu na wiek i staż powinien znać co najmniej podstawy bezpiecznego latania dronem. Część z nich znajdziecie na stronie dronerules.eu

Chorwacja posiada restrykcyjne przepisy dotyczące lotów. Jeżeli nie posiadamy odpowiednich certyfikatów i zezwoleń, możemy nawet zostać poproszeni o usunięcie naszego wakacyjnego materiału z sieci. Jeśli chcemy wykonać lot wymagający licencji, musimy powiadomić Państwową Administrację Geodezyjną (Državna geodetska uprava) co najmniej 15 dni wcześniej. Następnie  należy uregulować wymagane opłaty państwowe. Niezastosowanie się do dwóch powyższych wymogów może skutkować nałożeniem kary w wysokości 25 000 kun.

Planowanie 15 dni wcześniej, gdzie i co chce się nagrać nie jest proste. A jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że nasz urlop w Chorwacji trwa około dwóch tygodni, wszystko zaczyna się komplikować.

Aktualizacja [15.05.2018] Podczas Osijek Drone Expo, uchwalono zmiany w przepisach latania dronami na terenie Chorwacji. Główne zmiany polegają na możliwości lotów dronami w nocy, a także na zmniejszeniu odległości lotów nad obiektami oraz ludźmi. Dopóki nie pojawi się oficjalny komunikat, należy przestrzegać obowiązujących praw.

Latanie dronem w Chorwacji

 

Latanie dronem w Chorwacji bez licencji

No dobra, a czy da się, a jeśli tak to jak bezpiecznie i legalnie latać dronem w Chorwacji, bez licencji? Oczywiście, da się! Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy latać i w jakim celu.

Jeżeli chcemy latać dronem w celach zarobkowych, niezbędne będzie posiadanie licencji, specjalnych lokalnych zezwoleń, zgodę Chorwackiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także ubezpieczenie.


Co prawda, w rozporządzeniu o systemach zarządzania samolotami bezzałogowymi, możemy przeczytać, że aby latać dronem niezbędne jest posiadanie certyfikatu (i to chorwackiego, ponieważ na chwilę obecną nie ma zunifikowanych przepisów dotyczących licencji), nie mniej jednak teoria trochę różni się od praktyki. Dlatego też, jeżeli myślimy o lataniu amatorsko, sportowo lub dla zdjęć wykorzystywanych na własny użytek to licencja oraz szereg zezwoleń nie będzie nam potrzebna. Bez względu na to czy latamy dronem zawodowo czy amatorsko, musimy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad. Ponadto operator powinien posiadać ubezpieczenie OC drona. W sieci, bez problemu znajdziecie firmy świadczące takie ubezpieczenia. Zanim jednak zaczniecie szukać oddzielnego ubezpieczenia OC, sprawdźcie czy Wasze ubezpieczenie turystyczne nie zawiera również tej opcji.

Poniżej znajdują się najważniejsze zasady latania dronem w Chorwacji bez licencji.

 

Zasady latania dronem w Chorwacji bez licencji

  • Zakaz lotów dronem po zmroku,
  • Loty wyłącznie w pełni sprawnym dronem,
  • Loty wyłącznie w zasięgu wzroku operatora,
  • Maksymalna odległość, na jaką można oddalić drona to 500 metrów,
  • Loty bez wymaganej licencji wyłącznie dronem do 0,25 kilograma,
  • Maksymalna waga drona to 25 kilogramów,
  • Minimalna odległość lotów od skupisk ludzi to 50 metrów,
  • Minimalna wysokość lotów nad ludźmi, zwierzętami, łodziami i liniami wysokiego napięcia to 30 metrów,
  • Minimalna odległość lotów od portów lotniczych to 5 kilometrów,
  • Loty bez zezwolenia wyłącznie poza terenem zabudowanym,
  • Operator zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia OC na drona,
  • Operator drona zobowiązany jest do zapewnienia separacji z innymi obiektami latającymi,
  • Na dronie powinna znajdować się informacja o operatorze: imię, nazwisko oraz dane adresowe i kontaktowe,
  • Loty w przestrzeni kontrolowanej wyłącznie dla operatorów z certyfikatem,
  • Lista stref znajduje się na stronie www.crocontrol.hr lub w tej aplikacji na Androida
  • Loty nad ludźmi wyłącznie za zgodą Chorwackiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego,
  • Loty w niektórych parkach narodowych i przyrody (np. PN Krka) występuje zakaz lotów dronami,
  • Wymagania dotyczące obowiązków spoczywających na operatorach dronów, podzielone wg kategorii wagowych znajdują się tutaj

,

  • Osoba, która zobaczy loty dronem łamiące obowiązujące przepisy, powinien zgłosić odpowiednim służbom wypełniając i wysyłając ten dokument

.

 

Przydatne adresy

Poniżej umieściliśmy adresy stron na których znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące latania dronami w Chorwacji.

Oceń nasz wpis
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 15 opinii.
Loading...
Udostępnij i polub!
Udostępnij!

8 komentarzy

 1. Spotter
  -

  Drona można kupić praktycznie w każdym markecie – po prostu ludzie wypakowują i latają. Tak samo jak z rowerem, nie każdy zna przepisy ruchu drogowego – kupuje, siada i jedzie ;)

   • Wojtek Tyluś
    -

    Rowerem też można zrobić krzywdę drugiej osobie lub autu :)
    Jeśli już ma być ten wymagany certyfikat to moim zdaniem powinni zrobić jakąś podstawową jego wersję, którą się robi szybko ale każdy po kursie zna doskonale podstawowe zasady latania – oczywiście ten certyfikat dotyczyłby tylko latania nad „polami”
    Słaby dostęp w mniejszych miejscowościach oraz dość wysoka cena za kurs powodują, że spora część ludzi rezygnuje.