Ogulin – spokojne miasto, idealne na odpoczynek w drodze nad Adriatyk

Zaledwie 6 kilometrów dzieli Ogulin od zjazdu z autostrady A1. Tylko tyle, by zjechać, zatrzymać się w drodze nad Adriatyk i odpocząć w niezwykle cichym i przyjemnym miasteczku. Jeśli jeszcze nie byliście w Ogulinie, przy najbliższej możliwej okazji koniecznie tam zajedźcie. Być może na dłuższą chwilę.

Ogulin, położony ok 100 kilometrów na południowy zachód od Zagrzebia i 60 km od Karlovača.

Historia Ogulina

Już w 1553 roku Ogulin stał się miastem królewskim, a kilka lat później – siedzibą 13. kapitanatu w ramach nowego systemu obronnego, tzw. Pogranicza Wojskowego (Vojna krajina, Krajina), czyli pasa ziem chorwackich i węgierskich, mającego służyć jako mur obronny chroniący tereny habsburskie przed najazdami tureckimi. Pas ten, powstały w połowie XV wieku po upadku Bośni, z inicjatywy króla Maciej Korwina, stanowiło kilkadziesiąt twierdz przez niego ufundowanych. Ciągnął się on od Morza Adriatyckiego aż do ujścia Drawy.

Od zachodu chorwackie Pogranicze Wojskowe zamykał Senj, a potem dołączyły do niego Rijeka, Slunj, Sisak, Varaždin, Koprivnica i właśnie Ogulin, nazywany „kluczem do Pogranicza”, za którego najważniejszą twierdzę uchodził Karlovač.

Mieszkańcy Ogulina byli dobrymi żołnierzami, dlatego ze względu na odwagę i poświęcenie w walce z Turkami w 1622 roku zwolnieni zostali od zobowiązań wobec książąt Frankopanów. W XVIII wieku, na fali przemian społeczno-gospodarczych, Krajišnikowie, czyli żołnierze Pogranicza Wojskowego, stali się regularną armią, a Ogulin stał się kwaterą główną 3. Pułku Piechoty.  W 1770 r. otwarto w Ogulinie Szkołę Główną z niemieckim językiem wykładowym dla chłopców i dziewcząt (do tego czasu edukacja była w rękach kościelnych). W 1776 r. powstała też szkoła, której zadaniem było kształcenie kadr na potrzeby władz Pogranicza.

Przez cały XIX wiek administracja Ogulina ulega zmianom, przechodząc z rąk francuskich w austriackie, aż do reorganizacji powiatów w 1886 r. Wtedy to w Chorwacji i Slawonii powstało osiem powiatów a Ogulin stał się centrum powiatu modrusko-rijeckiego, choć źródła historyczne wskazują, że był wówczas miastem zacofanym i zaniedbanym. Zmianę tej sytuacji umożliwiła budowa linii kolejowej Zagrzeb-Rijeka (1873) – tej samej, która pomogła spopularyzować uroki Opatii.

REKLAMA

Więcej ciekawych informacji znajdziecie na stronie Wspólnoty Turystycznej Miasta Ogulina: tz-grada-ogulina.hr

Zamek Frankopanów

Ogulin słynie z zamku-twierdzy Frankopanów powstałego w XVI wieku. Do dzisiaj zachowały się jedynie dwie cylindryczne wieże i masywne mury obronne.

Czas budowy twierdzy (kaštelu) Ogulin nie został dokładnie określony, wiemy jednak, że około 1500 roku Bernardin Frankopan, założyciel miasta, wystawił dokument, w którym wyznaczał granice między Modrušem i Vitunjem, a nowo wybudowanym miastem Ogulin.

W okresie od 20 lipca do 21 sierpnia 1927 r., w celi nr. 6 w Zamku Frankopan, przebywał Josip Broz Tito, podczas gdy prowadzone było przeciwko niemu postępowanie śledcze, w związku z rozprzestrzenianiem się i propagowaniem idei komunistycznych. W międzyczasie został skazany na 5 lat więzienia w tzw. „Procesie bombowym”, więc pozostałą część wyroku z procesu Ogulina odbył od 15 listopada 1933 do 12 marca 1934 w więzieniu w zamku Frankopan.

Straż Frankopańska

W 2004 roku powstała jednostka historyczna – Gwardia Frankopańska Ogulin, na część założyciela miasta Bernardyna Frankopana i jego dzielnych przodków, dzięki którym Ogulin nigdy nie został zdobyty.

REKLAMA

Mundury, insygnia i broń wzorowane są na mundurach pułku Ogulin w Vojnej Krajinie w XVIII i XIX w.

Đulin ponor i znikająca rzeka Dobra

Zamek wznosi się nad charakterystycznym zagłębieniem zwanym czarną otchłanią, które stanowi wejście do najdłuższego w Chorwacji systemu jaskiń krasowych (Đulin ponor, 16 396 m). Wejście to jest jednocześnie miejscem, w którym rzeka Dobra kończy swój bieg, wpadając wprost do czarnej otchłani, co robi na obserwatorach niesamowite wrażenie. Słowo ponor oznacza właśnie koryto podziemnej rzeki.

Muzeum Dziedzictwa Ogulina

W budynku zamku mieści się Muzeum Dziedzictwa Ogulina, z ciekawymi zbiorami archeologicznymi, etnograficznymi oraz związanymi z powstaniem i rozwojem w tym rejonie sportów wspinaczkowych i alpinizmu. Znajdziemy tu także ekspozycję poświęconą Wojnie Ojczyźnianej.

Znacznie więcej o muzeum dowiecie się z wpisu p.t. „Muzeum Dziedzictwa Ogulina”.

Dom Bajki Ivany Brlić Mažuranić

Na terenie zamku znajduje się Dom Bajki Ivany Brlić Mažuranić. Dom Bajek (Kuća Bajke) to interaktywne multimedialne muzeum, nie tyle poświęcone twórczości jednej z najsłynniejszych chorwackich pisarek Ivany Brlić Mažuranić, ile umożliwiające… przeniesienie się do jej opowieści.

Więcej o tym miejscu dowiecie się z osobnego wpisu na blogu p.t. „Dom Bajki Ivany Brlić Mažuranić w Ogulinie”.

Idealne miejsce na odpoczynek

Współczesny Ogulin usytuowany jest w sercu kontynentalnej Chorwacji i stanowi integralną część Żupanii Karlowackiej. Miasto leży w obszernej dolinie, przez którą przepływają dwie rzeki: Dobra i Zagorska Mrežnica. Okolice Ogulina można zwiedzać na rowerze – wyznaczono dwie trasy regionalne o łącznej długości 131 km. Miłośników kolarstwa górskiego ucieszą ścieżki rowerowe zlokalizowane na leśnych drogach.

Ze względu na zachowaną od tysięcy lat niezmienną faunę i florę, na powierzchni ok. 850 hektarów utworzono tu rezerwat geomorfologiczny i botaniczny. Czarownic i gigantów do tej pory nie stwierdzono – rozwój gospodarczy Ogulina opiera się na leśnictwie i przetwórstwie drewna, rolnictwie, turystyce i rzemiośle.

Drugim bardzo znanym szczytem pasma Velika Kapela, obok Kleku, jest Bjelolasica – najwyższy szczyt pasma. To na jego stokach ulokowało się Chorwackie Centrum Olimpijskie „Bjelolasica”, które jest najważniejszym i największym ośrodkiem narciarskim w Chorwacji. Ma on powierzchnię 25 hektarów i łączną długość 10 km.

Jezioro Sabljaci

W sąsiedztwie Ogulina znajduje się jezioro Sabljaci, powstałe na rzece Zagorskiej Mrežnicy. Zajmujące powierzchnię 170 ha, Sabljaci jest jedenastym co do wielkości jeziorem w Chorwacji, w związku z czym, miejscowi często nazywają je „Morzem Ogulińskim”.

REKLAMA

Zaróno samo jezioro jak i okoliczna infrastruktura, oferuje nieograniczone możliwości rekreacyjne dla wędkarzy, pływaków, wioślarzy, windsurfingu, spacerów i przejażdżek rowerowych, a także regat wioślarskich.

Kolebka chorwackiego alpinizmu

Ogulin uznawany jest także za kolebkę chorwackich sportów wspinaczkowych, w tym alpinizmu, a to za sprawą górującego nad miastem szczytu Klek (1181 m n.p.m.), owianego tajemniczą sławą góry czarownic. Według XVII-wiecznej legendy, w czasie burzowych nocy zbierają się one na szczycie o północy i rozpoczynają sabat.

Pod koniec XIX wieku w Ogulinie powstało pierwsze stowarzyszenie alpinistów, a pierwsza wzmianka o zdobyciu Kleku pochodzi z roku 1874 roku.

W zamku Frankopanów, w Muzeum Dziedzictwa Ogulina znajduje się obszerna wystawa, poświęcona ogulińskim tradycjom wspinaczkowym.

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA