Rovinj na półwyspie Istria

Po środku zachodniego wybrzeża półwyspu Istria leży Rovinj, niewielkie, klimatyczne miasto, w którym wpływy włoskie widoczne są na każdym kroku. Każdy, kto udaje się na półwysep musi odwiedzić Rovinj. My, w tym roku odwiedziliśmy go po raz pierwszy. To na pewno nie była nasza ostania wizyta.

Rovinj jako wyspa


Rovinj liczy około 13,5 tysiąca mieszkańców. Swoje początki miało w postaci osady na małej wysepce, która to w 1763 roku została połączona z lądem przez zasypanie cieśniny je oddzielającej. W ten oto sposób możemy obecnie podziwiać najstarszą część miasta, która z trzech stron otoczona jest Adriatykiem.

To właśnie starówka jest najbardziej atrakcyjna turystycznie. To tutaj pośród urokliwych kamienic z czerwonymi dachówkami oraz typowych dla włoskiego stylu ciasnych i brukowanych uliczek, gdzie dostaniemy się jedynie pieszo, aż roi się od straganików, ulicznych sprzedawców pamiątek, biżuterii, regionalnych przysmaków i knajpek. Zwłaszcza ulica Grisia to skupisko artystów sprzedających swoje dzieła.

Rovinj
Rovinj
Rovinj
Rovinj
Rovinj

Górująca nad miastem dzwonnica kościoła św. Eufemii

Dzwonnica zbudowana jest na wzór wieży z placu Św. Marka w Wenecji.


Prawie cała starówka skupiona jest wokół kościoła św. Eufemii. To najwyższa budowla w Rovji, w dodatku położona w centrum starego miasta, w najwyższym jego punkcie. Sama świątynia jest potężnych rozmiarów, a wzniesiona została na cześć św. Eufemii, jednej z pierwszych chrześcijańskich męczenników, którzy zginęli z rozkazu cesarza Dioklecjana.

Budowla została wzniesiona w XVIII wieku, a w jej wnętrzu przechowywane są szczątki patronki miasta. Imponująca budowla zwieńczona jest dzwonnicą, która ma 61 metrów wysokości i jest doskonałym punktem widokowym, dzięki któremu możemy podziwiać nie tylko całe miasteczko z dużej wysokości, ale też archipelag wysepek znajdujący się w pobliżu Rovinj.

Dzwonnica zbudowana jest na wzór wieży z placu Św. Marka w Wenecji. We wrześniu odbywają się w miasteczku procesje ku czci św. Eufemii.

REKLAMA

Wieża przy kościele Św. Eufemii w Rovinj
Wieża przy kościele Św. Eufemii w Rovinj
Kościół Św. Eufemii w Rovinj
Kościół Św. Eufemii w Rovinj
Rovinj

Włoskie wpływy w Rovinj

Oczywiście Rovinj, jak na miasteczko z włoskimi wpływami przystało, posiada jeszcze wiele innych zabytków historii do odwiedzenia. Znajdują się tu wzorowane na Wenecji pałace, średniowieczne domy i liczne, jak na tak małe miasteczko kościoły, m.in. Kościół św. Krzyża, Kaplica Świętej Trójcy i Klasztor Franciszkanów.

Tak naprawdę, cała starówka jest jednym wielkim zabytkiem, bowiem każda kamienica ma na pewno swoją własną, ciekawą historię. Starówkę trzeba koniecznie przejść pieszo.

Tylko wtedy zobaczymy wszystko, co trzeba, czyli ratusz miejski zbudowany w XIV wieku, gdzie mieściło się oprócz siedziby władz, również więzienie. Przechodząc obok na placu miejskim zobaczymy wieżę zegarową z XVII wieku oraz dawne bramy miejskie, które były częścią murów obronnych miasta, otaczających to mniejsze Rovinj.

Obecnie możemy podziwiać jedynie trzy, które ocalały z siedmiu oraz łuk Balbiego, który stoi w miejscu głównej bramy miejskiej.

Rovinj
Rovinj
Rovinj
Rovinj
Rovinj
Rovinj
Rovinj
Rovinj

Klimatyczne uliczki Rovinj

Rovinj to miasto niezwykle urokliwe. Kamienne budynki, brukowane uliczki, wcinające się w morze kamieniczki, doskonale oświetlona nocą promenada i dużo zieleni dookoła to niezwykle romantyczne połączenie. Miasto naprawdę nocą tętni życiem, a niektóre restauracje i knajpki czynne są nawet do rana.

REKLAMA

W nich również znajdziemy wpływy włoskie, ponieważ najczęściej znajdziemy w menu makarony, pizze i inne włoskie dania, ale też połączenia z regionalnymi przysmakami, czyli truflami.

Rovinj
Rovinj
Rovinj
Rovinj
Rovinj

Baza noclegowa w Rovinj

Z racji swojego położenia, Rovinj będzie świetnym miejscem wypadowym na półwyspie Istria. Osoby, które planują wczasy w Chorwacji, a nie planują dalszej podróży na południe kraju, z pewnością pokochają te tereny. Jeśli ktoś szuka noclegu w okolicy Rovinj, polecamy kemping Veštar.

Skaliste brzegi Rovinj

Ale jesteśmy w Chorwacji, więc są i plaże oraz przystanie pełne jachtów i mniejszych łódeczek. Czasem do portu wpływa ogromny wycieczkowiec, który robi wielkie wrażenie. Plaże z kolei są kamieniste i żwirowe. Dookoła starego miasta to skaliste skarpy, jak również łagodniejsze zejścia do morza.

Czasem do brzegu zejdziemy kamiennymi schodami, czasem trochę trzeba się natrudzić. Znajdą się też śmiałkowie, którzy z takiej skały skoczą do wody. Te kamieniste brzegi często oblegane są przez opalających się turystów.

Wzdłuż Rovinj, jednak dalej od Starego miasta znajdują się plaże żwirowe. Panują na nich zasady bardzo tolerancyjne, ponieważ często zaciera się granica pomiędzy plażą zwykłą, a plażą naturystów. Również ubiór spacerujących po deptakach turystów jak i mieszkańców jest bardzo różnorodny. Zobaczymy osoby w strojach zarówno odważnych i ekstrawaganckich, jak też w zwykłych strojach kąpielowych.

W końcu Rovinj to miasteczko z dużym wpływem Włoch. Posiada nawet swoją oficjalną włoską nazwę – Rovigno.

Rovinj
Rovinj
Rovinj
Rovinj
Rovinj

Rovinj na mapie

Zapisz

Zapisz

Zapisz

REKLAMA

REKLAMA

Jeden komenrarz

 1. Kazimierz
  -

  To wszystko prawda ale nie cała
  w czasie rejsu , cumowaliśmy w miejskim porcie na tzw bojce
  rano podpłynął ponton z obsługi portu i zażądał opłaty portowej
  niby nic nienormalnego , wziął kasę i odpłynął /nie zostawił paragonu/
  opuściliśmy port i po chwili goni nas ponton z obsługi portu i żąda opłaty portowej
  zaskoczenie i konsternacja ,żąda” tyket” (dowodu zapłaty) tłumaczenia że płaciliśmy nie pomagają
  sugerują że możemy zgłosić na policję ,ale mamy cały dzień z głowy !!!
  płacimy jeszcze raz , dla świętego spokoju i bierzemy paragon !!!
  po analizie sytuacji dochodzimy do wniosku że padliśmy ofiarą oszustwa i zmowy obsługi
  PAMIĘTAJCIE żądajcie dowodu zapłaty
  to było w Rovinj