Wydarzenia w Chorwacji

W ciągu całego roku, w Chorwacji odbywa się bardzo wiele ciekawych wydarzeń, które powinny Was zainteresować. W tym dziale znajdziecie wiele wydarzeń, których jeszcze nie było nam dane osobiście zobaczyć. Jeśli chcecie zobaczyć wydarzenia, które już odwiedziliśmy, zajrzyjcie do kategorii „Festiwale i wydarzenia w Chorwacji”. Serdecznie zapraszamy!

Dni Szparagów i Mątwy w Labin i Rabac

Chętnie odwiedzane przez turystów portowe miasteczko Rabac sąsiaduje z nieodległą miejscowością Labin i to tu, od 1 do 30 kwietnia, życie kręcić się będzie wokół królewskiego przysmaku pobliskich istryjskich lasów. Mowa o dzikich szparagach, których nie powinno zabraknąć na żadnym wiosennym stole.

FestiWine w Dubrowniku

Chorwacja słynie ze swoich regionalnych win, a najlepszym miejscem na ich degustację jest z pewnością FestiWine. Podczas odbywającej się w Dubrowniku imprezy kilka tysięcy pasjonatów z całego świata będzie wspólnie odkrywać świat wina, a regionalni producenci tego trunku będą prezentować swoje najlepsze wyroby. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Wine Tourist Network – WiNe”.

Wielkanocne śniadanie w porcie Rabac

Jak co roku w kwietniu, w malowniczym porcie Rabac, położonym nad Zatoką Kvarner, turyści mogą skosztować tradycyjnych wielkanocnych potraw. Nadmorskie położenie Rabac powoduje, że miejsce to zdaje się być stworzone dla wypoczynku. Oprócz bogactwa smaków, przybysze znajdą tu różnorodne atrakcje portowego miasteczka – będą mogli wypłynąć w morze lub spacerować niekończącymi się, malowniczymi plażami. Wzięcie […]

Trzęsienie ziemi w Petrinji

Kiedy piszemy ten wpis, trwa czwarty dzień wielkich wstrząsów sejsmicznych na terenie północnej Chorwacji. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w bliskiej okolicy miasta Petrinja, położonego na południowy wschód, 60 kilometrów od Zagrzebia. To spokojne, 15-tysięczne miasto odwiedziliśmy w październiku 2019 roku i opisaliśmy we wpisie p.t. „Petrinja w regionie Sisačko-Moslavačkim” . Przypomnijmy, że na początku tego […]

Opatija – Adwent w Zatoce Kvarner

Opatija, znana miejscowość turystyczna i uzdrowisko zimowe o stuletniej tradycji, po raz kolejny przywdziała świąteczny strój i rozbłysła przepięknym blaskiem. Zapraszamy Was do jej czarodziejskiej krainy Adwentu. Z domowego zacisza, z każdego zakątka świata możecie teraz rozpocząć wirtualny spacer po Opatiji. Poczujcie atmosferę Najpiękniejszego Adwentu nad morzem!

Mikołajki w Chorwacji

Świąteczne opowieści, czyli o tym, że w Chorwacji Mikołaj niejedno ma imię. Wraz z początkiem grudnia w Chorwacji w powietrzu można wyczuć magiczną atmosferę Świąt. Ten rok nas nie rozpieszcza. Barwny grudzień, zazwyczaj pełen jarmarków bożonarodzeniowych w tym roku będzie mniej bajkowy. Jednak gorąca atmosfera i wyczekiwanie sprawiają, że powietrze zaczyna elektryzować. W Chorwacji okres […]

Trzęsienie ziemi w Zagrzebiu

W niedzielę 22 marca, o godzinie 6:24 rano, mieszkańców Zagrzebia zbudziło silne trzęsienie ziemi o sile 5,5 w skali Richtera, po którym wystąpiło kilkadziesiąt mniejszych wstrząsów wtórnych. Pierwszy, a zarazem najsilniejszy wstrząs miał pojawił się o 6:24, a o 7:01 nastąpiło kolejne o sile 4,8, trzecie, ostatnie silne o sile 3,4 miało miejsce o godzinie […]

Šibenik 52 Super Series Sailing Week

W dniach 23-27 maja, po raz pierwszy w historii chorwackiego żeglarstwa rozegrane zostaną regaty w prestiżowej klasie TP 52. Regaty zostaną rozegrane w Šibeniku i Zadarze (w czerwcu). Łodzie klasy TP 52 to najszybsze jednokadłubowce na świecie. Regaty Šibenik 52 Super Series Sailing Week są ważnym etapem dla załóg przygotowujących się do pucharów Ameryki.

Easter Regatta Hvar – regaty rozpoczynające sezon żeglarski w Chorwacji

W dniach 21-24 marca na Hvarze odbędą się regaty wielkanocne (Easter Regatta), które rozpoczynają sezon żeglarski w Chorwacji. W organizowanych od ponad 20 lat regatach udział weźmie około 40 najlepszych chorwackich załóg oraz kilka załóg ze Słowenii i Włoch. Easter Regatta są popularne między innymi z powodu wysokiej puli nagród, które przyciągają najlepszych.

Break The Limits Adriatic Sailing Race

W dniach 27 kwietnia – 6 maja odbędzie się Adriatic Race 2018, zorganizowany przez Fundację Break The Limits. Wyścig odbędzie się na bardzo ciekawej i malowniczej trasie między wyspami Archipelagu Kornati. Ideą Adriatic Race 2018 jest zebranie pieniędzy na obozy żeglarskie dla dzieci z domu dziecka w Pęcherach pod Warszawą. Wyścig został objęty patronatem honorowym […]

Zadar Outdoor Festival 2018

Lubicie aktywnie spędzać pobyt w Chorwacji? Mamy coś dla Was! W weekend 11-13 maja odbędzie się druga edycja Zadar Outdoor Festival. Przez trzy dni, morze, ląd i góry w okolicach Zadaru zmienią się w chorwacka stolice sportu.

Mecz Górnik Zabrze – Hajduk Split

Wielkie wydarzenie dla fanów Górnika Zabrze, ale również dla wszystkich zakochanych w futbolowej Dalmacji. W sobotę 24 marca na stadionie przy Roosevelta w Zabrzu odbędzie się mecz towarzyski Górnik Zabrze – Hajduk Split!

Sinjska Alka

Tradycyjny turniej rycerski Sinjska Alka organizowany jest w miejscowości Sinj w Dalmacji, od 1715 roku dla upamiętnienia zwycięstwa mieszkańców nad wojskiem osmańskim. Legenda utrzymuje, że kobieta w bieli maszerowała po murach miasta, a żołnierze tureccy, widząc ją, rzucili się do odwrotu. Pokazy odbywają się zawsze w pierwszą niedzielę sierpnia.

Regaty żeglarskie w Mrduja

Pod koniec września odbywają się regaty żeglarskie w Mrduja Mrdujska regata. Mrduja to niezamieszkała wysepka pomiędzy wyspami Brač a Šolta w środkowej Dalmacji. Pierwsze regaty miały miejsce w 1927 i uchodzą za najstarszą tego typu imprezę w Europie. Tradycyjnie organizatorem regat jest Klub Żeglarski Labud.

Festiwal św. Michała w Gradac

29 września, w Gradac odbywa się się festiwal z okazji dnia św. Michała, patrona miasta. Gradac znajduje się w środkowej Dalmacji Na godziny poranne zaplanowana jest msza, po której wyrusza procesja. W godzinach wieczornych, w miejscowości odbywa się znany na całą Dalmację festiwal.

Dni Klis w święto św. Roka

Każdego roku, 16 sierpnia, w święto św. Roka, mieszkańcy Klis w środkowej Dalmacji, obchodzą swoje święto. Tego dnia odbywa się ceremonialna msza święta z procesją przez Klis. Wieczorem wszyscy gromadzą się przed kościołem Najświętszej Maryi Panny w Klis, gdzie tradycyjnie odbywa się przedstawienie teatralne.

Targi Croatia Boat Show w Splicie

Chorwacki pokaz łodzi, Croatia Boat Show w Splicie jest największym, najlepiej przygotowanym i najbardziej widowiskowym wydarzeniem tego typu w środkowej Dalmacji. Targi odbywają się na początku kwietnia.

Procesja Za Križem na wyspie Hvar

Wielkanoc w Chorwacji, jeśli chodzi o tradycje, jest bardzo podobna do tej, obchodzonej w Polsce. Jest jednak kilka różnic. Jedną z widowiskowych różnic jest Procesja “Za Križem” (Za Krzyżem) obchodzona na wyspie Hvar. W 2006 roku, Procesja Za Križem została wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Obrzęd Wielkiego Czwartku oraz Wielkiego Piątku ma pięćsetletnią tradycję  […]

Święto patrona Dubrownika św. Błażeja

Festa svetog Vlaha – Święto świętego Błażeja, patrona Dubrownika rozpoczyna się 2 lutego, w dniu święta Ofiarowania Pańskiego (Gospa od Kandelore, czyli Matka Boska Gromniczna) i trwa kilka dni, do najbliższej niedzieli. Podczas otwarcia wyciągany jest sztandar z wizerunkiem św. Błażeja, a białe gołębie, symbolizujące wolność i pokój, zostają wypuszczone. Symboliczne wypuszczenie białych gołębi rozpoczyna […]

Ultra Music Festival w Splicie 2019

Ultra Music Festival w Splicie w Chorwacji to święto wszystkich fanów muzyki elektronicznej w Europie. W tym roku będzie to już 7. edycja Ultra Europe, która odbędzie się w dniach 12-14 lipca. Ultra Music Festival swoje początki ma w Miami w USA. Każdego roku, na festiwalu występują największe sławy muzyki klubowej. Podczas Ultra Music Festival […]

Festiwal dalmatyńskich klap w Omišu

Festiwal dalmatyńskich klap w Omišu istnieje od 1967 roku. Podzielony jest na dni: dzień żeńskich zespołów, dzień męskich, dzień dziecięcych oraz dzień ludowych śpiewaków. Festiwal bardzo przyczynił się do rozwoju i piastowania kultury śpiewania ludowego a capella. Kompozycje wykonane w Omišu po raz pierwszy zostały częścią powszechnej kultury mieszkańców Dalmacji.

Bajka Bożonarodzeniowa w Parku Przyrody Učka

Piękno Opatijskiej riwiery jest tak atrakcyjne, że nawet św. Mikołaj mu się nie może oprzeć i dlatego wtedy z Laponii przybywa do swojej „rezydencji” znajdującej się na Učkiej – głęboki śnieg i sanie, ciągnięte przez konie to prawdziwa scenografia dla spotkania z sympatycznym brodatym staruszkiem w Bajce Bożonarodzeniowej, w Parku Przyrody Učka.

Bożonarodzeniowy bal lipicanerów – Đakovo

Bożonarodzeniowy bal lipicanerów to barokowe, muzyczno-sceniczne przedstawienie, które odbywa się w Państwowej Ergeli Đakovo. Co roku cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności i dlatego wszystkie przedstawienia są wyprzedane z wyprzedzeniem. Chodzi o barokowe muzyczno-sceniczne przedstawienie, w którym biorą udział konie lipicanery.

Bitwa piratów w Omišu

Korsarze z Omiša w pewnej chwili byli władcami Adriatyku. Ich ataku bała się każda flota. Wyjątkowo „lubili” statki weneckie, którym często stawali na drodze do celów handlowych. Omiš był cierniem w oku dla weneckiej dominacji. Dokumenty wskazują na to, że korsarze z Omiša budowali statki, które do dziś są wyjątkowe w swoim rodzaju.

Outlook Festival Pula

Outlook Festiwal Pula jest ucztą kultury soundsystem, która bada muzykę w przyjaznym i ciepłym otoczeniu półwyspu, który inspiruje, w miejscu zwróconym do morza, z ponad 400 wydarzeniami w i obok 150 letniej twierdzy Punta Christo, kilometrowej plaży i licznych imprez na statkach.

Międzynarodowy festiwal dziecięcy – Šibenik

W czerwcu i lipcu Szybenik staje się miastem dzieci, dziecięcej fantazji i kreatywności. Również w tym roku będzie gospodarzem dla dzieci z całego świata i to po raz kolejny swoje ulice ustąpi twórczości dziecięcej i jak co roku, przez ostatnie cztery dziesięciolecia, przypominać będzie wszystkim odwiedzającym o tym, jak drogocennym jest świat dziecięcej zabawy, radości […]

Fresh Island Festival – Zrće na wyspie Pag

Plaża Zrće na wyspie Pag znana jest jako chorwacka Ibiza, jest dużą sceną taneczną i domem dla wielu letnich wydarzeń muzycznych. Ta duża plaża piaszczysta znajduje się w pobliżu centrum turystycznego Novalja i miejscowości Gajac, a od centrum miasta oddalona jest około półtora kilometra. Nad tą plażą również powiewa Niebieska flaga, co gwarantuje czyste i […]

Festiwal Renesansu – Koprivnica

W sierpniu na murach obronnych starej części miasta Koprivnica odbywa się prawdziwy spektakl historyczny. Rycerze pod namiotami ostrzą swoje miecze, by w pojedynku zdobyć rękę swojej wybranki, sokoły myśliwskie krążą w powietrzu i wykonują polecenia swoich właścicieli, a kupcy i rzemieślnicy, krzycząc na cały głos, przyciągają kupujących do swoich straganów, zapełnionych wyrobami rękodzielniczymi i produktami […]

Międzynarodowy karnawał letni w Senju

Dla mieszkańców Senja letni karnawał jest może nawet najważniejszym wydarzeniem w roku. Atmosfera karnawałowa na wiele tygodni przed samym wydarzeniem widoczna jest w najbardziej skrytych zaułkach miasta. A kiedy już się rozpocznie, radość karnawału trwa przez cały tydzień, bez przerwy – rywalizacja grup przebierańców w zawodach karnawałowych, tzw. moto-alka przebierańców, występy taneczne, uliczne performance, malowanie […]

Medieval Summer Festival Rabska Fjera – wyspa Rab

W lipcu, w dniu trzech świętych, św. Jakuba, św. Antoniego i św. Krzysztofa, Rab przenosi się w odległe średniowiecze. Odbywa się tu Turniej Kuszników z Rabu, w którym rycerze walczą o nagrodę, którą uroczyście wręcza im władca Rabu. Atmosferę całego wydarzenia uświetniają muzycy i chorążowie, a wszyscy uczestnicy, ubrani w kostiumy średniowieczne, mogą się przyłączyć […]

Międzynarodowa letnia szkoła muzyczna Pučišća

Każdego lata w lipcu i sierpniu w miejscowości Pučišća na pięknej wyspie Brač odbywają się kursy muzyczne dla różnych instrumentów oraz stylów muzyki, takich jak muzyka klasyczna, pop i jazz. Każdy kurs trwa 10 dni. Lekcji udzielają wysoko kwalifikowani muzycy z najlepszych akademii i konserwatoriów z Chorwacji, Europy, USA i Rosji.

Międzynarodowy Festiwal koronki w Lepoglava

Międzynarodowy Festiwal Koronki w Lepoglava odbywa się pod koniec września. Tematem Festiwalu jest dziedzictwo europejskich szkół koronek, poświęcone 80-tej rocznicy otwarcia szkoły koronkowej Banovina w Lepoglava. Dziedzictwo europejskich szkół koronek umożliwi wszystkim przybyłym zwiedzanie poprzez bogate wystawy, ciekawe warsztaty i wykłady.

Bajki Ivany Brlić Mažuranić – Slavonski Brod

Ivana Brlić Mažuranić, chorwacka autorka najpiękniejszych bajek dla dzieci, część swojego życia spędziła w miejscowości Slavonski Brod. Co roku mieszkańcy miasta organizują uroczyste obchody jej urodzin i oddają się swawolnej fantazji. Przez siedem dni, tyle trwa całe wydarzenie, miasto jest miejscem spotkań dzieci oraz programów literackich, teatralnych i artystycznych, a także warsztatów fotograficznych.

Karnawał w Rijece

Karnawał w Rijece to jeden z największych karnawałów w Europie. Dzięki tradycji sięgającej dawnych czasów, kiedy to według ludowych podań, tzw. straszne maski (grde maske) w wesołym zgiełku odganiały siły zła, Rijeka stała się głównym centrum karnawałowym w Chorwacji.