Festiwal Światła Zagrzeb 2022

W tym roku, po dwuletniej przerwie od 16 do 20 marca w chorwackiej stolicy, odbędzie się Zagrzebski Festiwal Światła. Impreza organizowana jest przez Wspólnotę Turystyczną Miasta Zagrzeb oraz partnerów przy wsparciu Urzędu Miasta Zagrzeb.

Zagrzeb już w 2017 roku został członkiem Festival of Light International, obok takich miast jak Berlin czy Nowy Jork. Już po raz czwarty wyobraźnia, sztuka i technologia świetlna połączą się, aby wysłać w świat przesłanie nadziei, wspólnoty i pokoju. W tym roku oprócz Górnego Miasta zostaną oświetlone również miejsca na Dolnym Mieście.

Otwarcie Festiwalu zaplanowane jest na środę 16 marca na godzinę 18:00 przy Chorwackim Teatrze Narodowym. Podobnie jak w latach poprzednich, pokazy świetlne odbywać się będą w godzinach 18.00 – 23.00. Przy planowaniu Festiwalu zwrócono szczególną uwagę na ochronę środowiska.

Możliwe zanieczyszczenie świetlne zostało ograniczone w czasie i zredukowane do minimum co zagwarantuje jego minimalny wpływ na odwiedzających i środowisko naturalne jako całość. Wszystkie atrakcje dostępne będą bezpłatnie. Więcej informacji o szczegółach programu, jak również mapę lokalizacji można znaleźć w punktach Informacji Turystycznej oraz na stronie internetowej www.festivalsvjetlazagreb.hr

Z tej okazji dyrektor Wspólnoty Turystycznej Miasta Zagrzeb, Martina Bienenfeld, powiedziała: „Tegoroczna edycja  Zagrzebskiego Festiwalu Światła poprzez kreatywną i inspirującą sztukę niesie przesłanie jedności, tolerancji, a przede wszystkim pokoju. Uwzględniliśmy 16 miejsc w Górnym Mieście i po raz pierwszy 15 miejsc na Dolnym Mieście. Tegoroczną nowością jest współpraca z artystami z Berlina i z Sarajewa.

Goście z Sarajewa umieszczą na Placu Europejskim interaktywną rzeźbę świetlną – Serce Europy. Rzeźba ta poza mapowaniem 3D będzie monitorować również rytm serca. Wszyscy odwiedzający będą mogli także dzięki poszerzonej rzeczywistości napisać bądź przeczytać życzenia dotyczące lepszej przyszłości.
Organizatorzy słynnego Berlińskiego Festiwalu Światła oświetlą fasadę budynku Chorwackiego Teatru Narodowego oraz Muzeum Sztuki i Rzemiosła.

REKLAMA

Fasada Muzeum Mimara stanie się płótnem, na którym dzięki mapowaniu 3D wyświetlone zostaną impresje związane z historią i kulturą Chorwacji oraz samego Zagrzebia. Berlińscy artyści są również autorami dwóch ponad czterometrowych instalacji Ziemi i Marsa, zlokalizowanych na placu Petra Preradovicia i na ulicy Tkalčićeva.

Ponadto, do naszego Festiwalu po raz pierwszy dołączył teatr, GDK Gavella ze spektaklem, który odbędzie się w Obserwatorium. W Zagrzebskim Centrum Tańca na Gości będzie czekać Muzeum Rzeczywistości UNICEF, a na sobotę 19 marca na godzinę 22:00 planowany jest tematyczny wyścig Glow Run, który rozpocznie się na Placu Marulicia. Nie zapomnieliśmy o atrakcjach dla naszych najmłodszych. W tym roku przygotowaliśmy trzy specjalnie oświetlone na tę okazję place zabaw.

Serdecznie dziękuję wszystkim za zaangażowanie się w ten bardzo wymagający i szeroko zakrojony projekt. Chciałabym szczególnie podziękować wszystkim partnerom i instytucjom, które przyłączyły się do nas i do projektu Zagrzebskiego Festiwalu Światła. Wspólnie staliśmy się swego rodzaju kreatywną platforma kultury.”

„Ogromnie się cieszę, że po przerwie wywołanej pandemią Zagrzebski Festiwal Światła wraca z jeszcze większym rozmachem. Zwiększona liczba lokacji, a  także współpraca z zagranicznymi artystami z całą pewnością są jego ogromną wartością dodaną. Mam szczera nadzieję, że w tym roku przedsmakiem lata stanie się ustawiony na głównym placu miejskim Pawilon Światła, który symbolizuje 2700 słonecznych godzin w roku na wybrzeżu Adriatyku”, powiedziała dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty turystycznej w Polsce, Agnieszka Puszczewicz.

REKLAMA

Informacja prasowa:

Chorwacka Wspólnota Turystyczna w Warszawie

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA