Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji. Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Chorwacja to ulubiony kierunek urlopowy Polaków – przynajmniej tak wynika z corocznych rankingów, podsumowań wakacji i prognoz. Od kilku już lat jesteśmy są na piątym miejscu pod względem liczby odwiedzających Chorwację turystów zagranicznych.

Sezon urlopowy już coraz bliżej, warto więc przypomnieć sobie podstawowe fakty o ubezpieczeniu turystycznym. Fakt, że na terenie Chorwacji możemy skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie oznacza jeszcze tego, że jesteśmy w pełni chronieni. Polisa to rzecz prawnie nieobowiązkowa, ale zdrowy rozsądek podpowiada by mieć ją na czas wyjazdu.

W związku z tym przygotowaliśmy, wspólnie z porównywarką ubezpieczeń rankomat.pl, dla Was niezwykle obszerny poradnik, który z pewnością rozwieje wszelkie Wasze wątpliwości odnośnie tego czy warto i jak ubezpieczyć się na podróż do Chorwacji.

W tym roku, do naszego poradnika dołączyliśmy niezbędne informacje na temat ubezpieczenia podróży na wypadek zakażenia koronawirusem COVID-19. Zapraszamy

Spis treści (kliknij by przejść)
 1. Ubezpieczenia turystyczne na wyjazd do Chorwacji
 2. Najczęściej zadawane pytania dotyczące ubezpieczenia podróży do Chorwacji….
 3. Ubezpieczenie samochodu na podróż do Chorwacji
 4. Surfujesz, nurkujesz albo żeglujesz? Wybierz ubezpieczenie turystyczne dla aktywnych w Chorwacji
 5. Ubezpieczenie na wypadek zakażenia koronawirusem
 6. Podróż do Chorwacji bezpieczna w 100%
 7. Sprawdź cenę i kup najlepsze ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne na wyjazd do Chorwacji

wypadki się zdarzają i lepiej się przed nimi chronić!


Ubezpieczenie na podróż daje nam poczucie bezpieczeństwa: mamy wsparcie, które z pewnością się przyda w razie nieszczęśliwych zdarzeń. Jasne, wakacje kojarzą się nam z beztroską, radością i odpoczynkiem, nie chcemy psuć sobie planowanie urlopu gdybaniem, co jeśli złamie nogę, poślizgnę się podczas wchodzenia do wody.

Niemniej jednak – wypadki się zdarzają i lepiej się przed nimi chronić. Ubezpieczenia wyjazdu zagranicznego gwarantują pokrycie kosztów leczenia. Wielu wyjeżdżających do Chorwacji zastanawia się jaki najlepiej i jakie ubezpieczenie wybrać.

REKLAMA

EKUZ pokrywa tylko część usług medycznych, tych niezbędnych i koniecznych do ratowania życia zdrowia. Za resztę trzeba zapłacić z własnej kieszeni, chyba że posiada się polecane ubezpieczenie podróżne. Tym bardziej, że ceny ubezpieczeń turystycznych wcale nie są dużym wydatkiem.

Polisę na wyjazd do Chorwacji można znaleźć już od 2,7 zł za dzień ochrony. Tyle nawet nie kosztuje piwo podczas urlopu. Nawet nie odczujemy zakupu ubezpieczenia w budżecie wyjazdowym, a za to będziemy mieli ochronę na cały czas wakacji.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące ubezpieczenia podróży do Chorwacji….

….czyli wszystko, co chcesz wiedzieć o polisie, a boisz się zapytać!

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Standardowa polisa pokrywa przede wszystkim koszty leczenia (do wysokości sumy gwarantowanej, na terenie Chorwacji taka suma powinna wynosić minimum 30 000 euro) – w ramach tego ubezpieczenia zdrowotnego zostaną opłacone wszystkie usługi medyczne (wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu, operacje, zabiegi, konsultacje specjalistów, transport sanitarny itp.).

Dotyczy to wszelkiej pomocy udzielonej podczas podróży, poza granicami kraju (co ważne – nie tylko w Chorwacji, ale w krajach przez które się przejeżdża), w tym również zakup leków, środków medycznych czy transport powrotny do kraju, a nawet organizacja pobytu bliskich na czas hospitalizacji.

REKLAMA

Poza tym polisa zapewnia także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadkowe (NNW) – gwarantuję ono otrzymanie finansowego odszkodowania w razie poniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamania nogi, rozbicia głowy, połamanych żeber itp.) w postaci stosownego procenta z sumy gwarantowanej.

Te dwa elementy ubezpieczenia na podróż są obowiązkowe. Poza tym warto zainwestować w:

 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (od odpowiedzialności cywilnej, pokryje szkody wyrządzone osobom trzecim)
 • ochroną bagażu (od kradzieży, zgubienia i zniszczenia),
 • Assistance (pomoc prawna i informacyjna w razie jakichkolwiek kłopotów za granicą).

Warto mieć także dobrać rozszerzenia ochrony, dopasowane do charakteru wyjazdu i swoich potrzeb. Ubezpieczyciele oferują takie dodatki, jak:

 • ochrona dla aktywnych w razie uprawiania sportów wysokiego ryzyka i ekstremalnych (takie aktywności klasyfikowane przez towarzystwo nie są objęte standardową ochroną),
 • choroby przewlekłe (zaostrzenia się zdiagnozowanych chorób nie będzie pokryte w ramach  podstawowych kosztów leczenia),
 • klauzula alkoholowa (zdarzenia, do których dojdzie pod wpływem alkoholu nie są objęte podstawowym ubezpieczeniem).

Czy ubezpieczenie podróżne jest wymagane?


Ubezpieczenia turystyczne nie są obowiązkowe. Niemniej jednak, warto je posiadać. EKUZ zapewnia tylko częściowe ubezpieczenie zdrowotne. Za resztę kosztów leczenia musimy zapłacić sami, nie mówiąc już o innych zdarzeniach, jak np. nieszczęśliwe wypadki czy kradzieże – w razie których nie otrzymamy wsparcia. Dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne zapewni nam pełną ochroną na czas wyjazdu – naszego zdrowia i naszego portfela.

Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Oczywiście, że tak. W Polsce posiadamy jeden z najtańszych ubezpieczeń turystycznych, więc jego zakup praktycznie nic nas nie kosztuje, a w zamian możemy liczyć na profesjonalną pomoc ubezpieczyciela w razie nieszczęśliwych wypadków i kłopotów za granicą i pokrycie nieprzewidzianych kosztów w czasie podróży.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników: długości pobytu, charakteru wyjazdu, ilości ubezpieczonych osób, wybranych dodatków, rozszerzeń ochrony, konkretnego pakietu, oferty danego ubezpieczyciela.. Ciężko podać jedną uśrednioną cenę. Każdy sam może wybrać najlepszą dla siebie polisę, np. za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl. Tam można znaleźć polisę na podróż do Chorwacji już od 2,7 zł dziennie.

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji

Jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych?

Ubezpieczenia turystyczne różnią się zakresem (inne kupimy do kraju, inne na podróż na terenie Europy, a inne na pozostałe kraje). Dostępne są standardowe polisy podróżne oraz polisy dla aktywnych, z rozszerzeniem o uprawianie sportów. Oferowane są również ubezpieczenia podróży służbowej oraz koszty rezygnacji z podróży.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wykupić na wyjazd do Chorwacji?

Na wyjazd do Chorwacji sprawdzi się standardowa polisa obejmująca koszty leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu. Jeśli planujemy aktywności fizyczne, trzeba wybrać polisę dla aktywnych.

REKLAMA

Jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać?

Suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 000 euro. Z tej sumy zostaną opłaconą wszystkie usługi medyczne, w tym te nierefundowane przez EKUZ czy leczenie prywatne. Kwota ta obejmuje także koszty transportu powrotnego do kraju czy nawet transport zwłok w razie śmierci.

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie należy dopasować do swoich potrzeb. Jeśli planujemy tylko leniuchowanie na plaży, w zupełności wystarczy standardowa polisa, rejs jachtem czy nurkowanie – to już aktywności wymagające dodatkowego ubezpieczenia.

Osoby, które mają zdiagnozowane długoterminowe schorzenia, powinny dokupić dodatek „choroby przewlekłe”. Zwiedzanie jaskiń czy odludnych miejsc wiąże się z koniecznością zainwestowania w koszty ratownictwa.

Ubezpieczenie samochodu na podróż do Chorwacji

Nie każdy kierowca ma Autocasco czy Assistance


Wielu z nas urlopujących się nad Adriatykiem wybiera opcję podróży samochodem. A z samochodem, jak to z samochodem – podczas długiej jazdy różnie może być. Awaria, przebita opona, kolizja z innym pojazdem, brak paliwa, problem z uruchomieniem silnika i wiele innych mniejszych i większych problemów. A przecież nie każdy kierowca ma Autocasco czy Assistance.

W takim wypadku przyda się dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę. Co to takiego? Jest to Assistance krótkoterminowe, które można wykupić na określony czas – 4, 9, 16 lub 31 dni.

Co zapewnia Assistance dla pojazdu? Każdy ubezpieczyciel oferuje własny zakres ochrony, ale zwykle zapewnione są następujące usługi:

 • holowanie samochodu z miejsca zdarzenia w razie awarii, wypadku czy unieruchomienia pojazdu (do określonego limitu kilometrów),
 • naprawa na miejscu zdarzenia – jeśli to możliwe,
 • wymiana uszkodzonych opon,
 • naładowanie akumulatora,
 • dostarczenie samochodu zastępczego na czas naprawy pojazdu,
 • kierowca zastępczy,
 • kontynuacja podróży innym środkiem transportu (pociągiem lub samolotem),
 • zakwaterowanie na czas naprawy samochodu, najczęściej jest to czas 3-5 dób w hotelu o średnim standardzie,
 • pomoc medyczna dla kierowcy i pasażerów,
 • pomoc informacyjna oraz prawna,
 • pomoc tłumacza.

Ubezpieczenie auta na wyjazd do Chorwacji dostępne jest dla samochodów osobowych, zarejestrowanych w Polsce. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wyznaczają limit wieku pojazdu, który zostanie objęty ochroną, np. auto nie może być starsze niż 10 czy 15 lat. Te informacje należy sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia konkretnego ubezpieczyciela.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące ubezpieczenia auta w podróży do Chorwacji….

….czyli wszystko, co powinien wiedzieć każdy kierowca na temat ubezpieczenia auta na wakacje.

Jakie są ubezpieczenia Assistance samochodu?

Assistance samochodowe to osobny produkt zwany Assistance krótkoterminowym.  Nie jest dostępnym w pakiecie z ubezpieczeniem turystycznym – osobno ochroną należy objąć siebie, a osobno samochód. Rodzaje Assistance samochodowego oraz ich zakresy zależą od konkretnego towarzystwa.

REKLAMA

Aktualnie taki rodzaj ubezpieczenia można zakupić w takich firmach, jak Uniqa, Generali, Link4 (przy ubezpieczeniu podróży), Warta lub HDI.

Ważną kwestią w Assistance krótkoterminwowym jest zakres terytorialny assistance krótkoterminowego. W firmie Uniqa ochrona polisy nie obejmuje krajów byłego ZSRR z wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii. Natomiast w HDI i Warcie ubezpieczenie poza Europą działa również w Maroko, Tunezji i Izraelu, a w Link+4 także w państwach basenu Morza Śródziemnego. W rankomat.pl będziesz mieć ochronę w Polsce albo w całej Europie oprócz Mołdawii, Kosowa, Białorusi, Ukrainy i Cypru.

Czy warto ubezpieczać dodatkowo samochód na podróż?

Oczywiście, że tak! Zwłaszcza, jeśli nie posiadamy w ramach swojego OC samochodowego Autocasco lub Assistance. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, w czasie długiej podróży samochodem może stać się dosłownie wszystko. Szkoda wydawać pieniądze przeznaczone na rozrywki w Chorwacji na naprawę samochodu czy holowanie go do warsztatu oddalonego o kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów.

Assistance samochodowe pokryje nieprzewidziane wydatki związane z naprawą pojazdu czy pokryje szkody w razie awarii, wypadku czy kolizji. Porównaj ubezpieczenia samochodu w kalkulatorze Rankomat.pl

Jaka jest cena ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę?

Koszt ubezpieczenie turystyczne z dodatkiem Assistance samochodowego zależy od wielu czynników – podobnie jak standardowa wersja polisy bez tej opcji. Na cenę ubezpieczenia wpływa więc długość pobytu, ilość ubezpieczonych osób, wybrane dodatki, konkretna oferta itp. Assistance na 7 dni z ubezpieczeniem turystycznym do Chorwacji dla dwóch osób można znaleźć od 85,22 zł. Z kolei Assistance na tydzień wraz z polisą dla czteroosobowej rodziny to koszt 117 zł. Każdy sam może dopasować ochronę dla siebie i swojego samochodu.

Ubezpieczenie auta do Chorwacji

Surfujesz, nurkujesz albo żeglujesz? Wybierz ubezpieczenie turystyczne dla aktywnych w Chorwacji


Przy okazji omawiania standardowej polisy turystycznej na wyjazd do Chorwacji, wspomnieliśmy o czymś takim, jak ubezpieczenie turystyczne dla aktywnych. Każda osoba, która planuje dodatkowe aktywności podczas urlopu w Chorwacji, powinna pomyśleć o takiej ochronie. Wiele sportów, zwłaszcza tych popularnych nad Adriatykiem (np. żeglowanie, jachty, surfing, nurkowanie, wspinaczka) jest przez ubezpieczycieli zaklasyfikowanych jako aktywności podwyższonego ryzyka czy ekstremalne.

Oznacza to, że dla uprawiających te sporty zwykła polisa turystyczna nie wystarczy, konieczne będzie rozszerzone ubezpieczenie na wycieczkę, które będzie ochroną nie tylko podczas odpoczynku, ale i w trakcie aktywnego spędzania czasu w Chorwacji.

Zakres ubezpieczenia turystycznego dla aktywnych

Warto zadbać, by to właśnie dodatkowe ubezpieczenie turystyczne dla aktywnych posiadało koszty ratownictwa


Warto zadbać, by to właśnie dodatkowe ubezpieczenie turystyczne dla aktywnych posiadało koszty ratownictwa.

Zakres polisy dla uprawiających sporty podwyższonego ryzyka lub ekstremalne nie różni się specjalnie od standardowego ubezpieczenia. Obejmuje koszty leczenia, ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu.

REKLAMA

Warto zadbać, by to właśnie dodatkowe ubezpieczenie turystyczne dla aktywnych posiadało koszty ratownictwa (szczególnie ważne dla miłośników żeglowania i wspinaczki – akcje poszukiwawcza na morzu czy w górach są w 100% płatne przez poszkodowanego, o ile ten nie posiada stosownego ubezpieczenia).

Często towarzystwa ubezpieczeniowe oferują OC sportowe, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej podczas uprawniania sportów – jeśli w czasie aktywności poszkodujemy osobę trzecia lub zniszczymy jej mienie, ewentualnie odszkodowanie zapłaci za nas ubezpieczyciel. Osoby, które w podróż zabierają sprzęt sportowy równie mogą objąć go ochroną – takie ubezpieczenie przyda się w razie kradzieży, zniszczenia lub zgubienia ekwipunku.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące ubezpieczeń turystycznych dla aktywnych w Chorwacji

…czyli ubezpieczenie turystyczne dla miłośników wspinaczki, ubezpieczenie turystyczne dla surferów oraz polisy dla wszystkich miłośników wakacji w ruchu bez żadnych tajemnic!

Ile kosztuje rozszerzone ubezpieczenie turystyczne?

Cena ubezpieczenia turystycznego dla aktywnych podobnie jak w przypadku pozostałych polis zależy od czynników, takich jak długość pobytu, ilość ubezpieczonych osób, wybranego pakietu, określonych dodatków, a także od tego czy wybrana aktywność widnieje na liście sportów podwyższonego ryzyka czy ekstremalnych. Każde towarzystwo ma swoją własną listę – można się z nią zapoznać w OWU.

Przykładowo za ubezpieczenie turystyczne na rejs jachtem dla jednej osoby na 7-dniowy pobyt w Chorwacji, w którym ten sport traktowany jest jako aktywność wysokiego ryzyka zapłacimy 68,88 zł.

Ubezpieczenie turystyczne dla aktywnych do Chorwacji

Po co ubezpieczać aktywności fizyczne na wakacjach?

Jeśli sport, który chcemy uprawiać podczas pobytu w Chorwacji znajduje się na liście wysokiego ryzyka lub ekstremalnych, to standardowa polisa turystyczna nam nie wystarczy. W razie nieszczęśliwego wypadku, do którego dojdzie podczas uprawniania tejże właśnie aktywności brak odpowiedniego ubezpieczenie będzie skutkował wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela. A to w praktyce oznacza, że nie zostaną pokryte koszty leczenia, nie otrzymamy też odszkodowania, słowem bez rozszerzenia jesteśmy jak bez jakiegokolwiek ochrony, nawet posiadając polisę.

Dlaczego towarzystwa wymagają dodatkowego ubezpieczenia dla aktywnych?

Uprawianie sportów jest bardziej ryzykowne niż zwykły odpoczynek na plaży. Podczas surfowania, skoków na bungee, wspinaczek górskich można o wiele szybciej ulec wypadkom. Dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają dodatkowej składki, która jest dla ubezpieczyciela rekompensatą za częstsze udzielania pomocy w takich wypadkach i z tego tytułu ubezpieczenie turystyczne dla żeglarzy, nurkujących, surferów czy miłośników wspinaczki są nieco droższe od tych standardowych.

Ubezpieczenie na wypadek zakażenia koronawirusem

Pomijając fakt relatywnie niskiej ceny wykupu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, tym roku doszedł nam kolejny powód, by nie lekceważyć frazeologizmu „przezorny zawsze ubezpieczony”. Koronawirus COVID-19 jest z nami, czy tego chcemy czy nie. Chorwacja nie jest wyjątkiem. Na stronie NFZ nie znaleźliśmy informacji o ewentualnych zwrotach kosztów związanych z hospitalizacją czy specjalistycznym transportem medycznym do Polski na wypadek zarażenia koronawirusem. Czy w obecnej sytuacji zaufalibyśmy wyłącznie karcie EKUZ? Zdecydowanie nie!

Sęk w tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe wcale nie śpieszą się z wdrażaniem korekt w swoich polisach o pozycję związaną z koronawirusem (o ile wcześniej taki zapis już nie funkcjonował). Staramy się śledzić sytuację „ubezpieczeniową” w miarę systematycznie. Na chwilę obecną korzystamy z wiedzy, posiadanej przez Rankomat.pl, która to wiedza jest stale aktualizowana.

Zgodnie z informacją Rankomatu, niemal każdy ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) informuje, że epidemia zaliczana jest do generalnych wyłączeń odpowiedzialności.

REKLAMA

zakres udzielanej ochrony ubezpieczeniowej nie obejmuje […] kosztów leczenia i usług assistance powstałych wskutek chorób i wypadków wynikających z epidemii oraz skażeń.

W związku z tym, jeśli danym państwie lub na wyznaczonym obszarze zostanie ogłoszony stan epidemii, to towarzystwo ubezpieczeniowe nie musi pokrywać kosztów leczenia związanych z zakażeniem wirusem ani wypłacać stosownego odszkodowania z tytułu NNW.

Epidemia, a stan epidemii

Wybierając polisę, koniecznie zwracajcie na zawarte w niej definicje. Okazuje się, że firmy ubezpieczeniowe zaczynają rozróżniać pojęcie epidemii od stanu epidemii, wprowadzając osobne deklaracje odnośnie ochrony w czasie kwarantanny czy oczekiwania na powrót do kraju.

Dla przykładu, Signal Iduna rozróżnia epidemię od stanu epidemii, definiując wyłączenia ochrony.

I tak epidemią określa się zdecydowane zwiększenie liczby zachorowań na danym obszarze na chorobę zakaźną lub wystąpienie nowej jednostki chorobowej, która dotychczas nie pojawiała się w danym rejonie.

Stan epidemii jest sytuacją prawną, która została wprowadzona na danym obszarze w związku z pojawienie się epidemii. Ma on na celu podjęcie konkretnych działań profilaktycznych oraz przeciwepidemicznych, by doprowadzić do zmniejszenia się liczby zachorowań.

Które ubezpieczenia turystyczne zadziałają w razie epidemii?

Na tę chwilę tyko trzy towarzystwa ubezpieczeniowe, działające na naszym rynku gwarantują, że epidemia nie jest wyłączeniem ochrony. Te firmy to Axa, Warta oraz Wiener. W przypadku tych firm możemy liczyć na wsparcie oraz pokrycie kosztów leczenia w przypadku wystąpienia epidemii. 

Zakres ochrony zależy od indywidualnych regulacji ubezpieczyciela. Pandemia jako wyłączenie odpowiedzialności występuje tylko u kilku ubezpieczycieli. Ochroną (zgodnie z OWU) nie obejmuje jej Warta Travel oraz ERGO Ubezpieczenia Podróży. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że inni ubezpieczyciele świadczą taką ochronę w czasie pandemii. W większości przypadków mają oni już wyłączenie od epidemii i skażeń wszelkiego rodzaju.

Swoje stanowiska w sprawie pandemii ogłosiły następujące towarzystwa:

 • Allianz – w ramach ubezpieczenia turystycznego pokrywa koszty leczenia związane z zachorowaniem na Covid-19 podczas podróży zagranicznej do wysokości gwarantowanej sumy ubezpieczenia oraz koszty transportu do kraju, jeżeli w związku z zachorowaniem na Covid-19 nie mógł zostać wykorzystany pierwotny środek transportu.
 • Aviva – ochroną od zachorowania na Covid-19 objęte są polisy zawarte od dnia 16.07.2020 r., na okres do 21 dni. Towrzystwo zaznacza, że ubezpieczednie nie będzie działać w przypadku rozszerzenia o wykonywania ciężkiej pracy fizycznej oraz w przypadku podróży poza terytorium Europy i krajów basenu Morza Śródziemnego.
 • AXA Assistance – towarzystwo obejmuje zachorowanie na Covid-19 do wysokości sumy gwarantowanej ubezpieczenia kosztów leczenia. 
 • Signal Iduna – od 08 maja ochroną są objęte koszty leczenia na skutek zachorowania na Sars-Cov-1, Sars-Cov-2 z ich mutacjami.
 • Europa Ubezpieczenia – udziela ochrony w przypadku zachorowania na Covid-19 do wysokości sumy gwarantowanej kosztów leczenia.
 • Wiener – nie udziela pomocy w krajach, w których ogłoszono stan wyjątkowy.
 • Generali – od 02.04.2020 r. w ubezpieczeniach podróżnych Generali oraz Proama w zakresie podróży zagranicznych, pokryje koszty leczenia i usług Assistance również w przypadku zachorowania na koronawirusa. Górną granicą odpowiedzialności w zakresie pomocy medycznej będzie suma ubezpieczenia kosztów leczenia wskazana w polisie.
 • Warcie – pandemia, podobnie jak epidemia jest wyłączeniem tylko w przypadku ubezpieczenia samochodu na czas podróży. Zachorowanie na Covid-19 będzie objęte ochroną do wysokości sumy gwarantowanej ubezpieczenia.
 • Nationale-Nederlanden – od 04.08.2020 r. do ochrony w ramach ubezpieczenia turystycznego zostały włączone zdarzenia powstałe z tytułu epidemii, w tym również koszty związane z pomocą medyczną udzieloną w razie zachorowania na Covid-19, jednak  z wyłączeniem kosztów wynikających z działań wbrew miejscowemu prawu, zakazom i nakazom władz lokalnych czy kosztów związanych z pobytem na kwarantannie np. koszt hotelu. 
 • PZU – obejmuje ochroną zachorowanie na koronawirusa przy wyjazdach krótszych niż 30 dni, do wysokości sumy gwarantowanej kosztów leczenia. 

Aktualne regulacje wybranych firm (stan na 20.08.2020r. źródło: Rankomat.pl)

REKLAMA

AllianzTAK
AxaTAK
Axa AssistanceTAK
AvivaTAK, z ograniczeniami
GeneraliTAK
Europa UbezpieczeniaTAK
Nationale-NiderlandenTAK
ProamaTAK
PZUTAK, przy wyjazdach do 30 dni
Signal IdunaTAK
WienerTAK, poza miejscami ogłoszenia stanu wyjątkowego
WartaTAK

Czy kwarantanna jest objęta ochroną ubezpieczenia?

Kwarantanna to przymusowe, czasowe odosobnienie wobec ludzi, co do których zachodzi podejrzenie, że mogą być roznosicielami chorób zakaźnych. Co w przypadku, gdy osoba podróżująca zostanie poddana kwarantannie za granicą już po zakończeniu podróży i tym samym okresu ubezpieczenia? To zależy od indywidualnej interpretacji danego towarzystwa. W większości przypadków jednak kwarantanna profilaktyczna, niezwiązana z leczeniem koronawirusa nie jest objęta ochroną ubezpieczeniową.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na wypadek epidemii?

Ubezpieczenie turystyczne na wypadek epidemii powinno zawierać koszty leczenia w wysokości minimum 30 000 – 40 000 euro. Assistance powinno oferować jak najlepszą pomoc w razie zarażenia się wirusem.

Do takich usług można zaliczyć:

 • organizację transportu powrotnego do kraju lub do miejsca, z którego podróż może być kontynuowana,
 • organizację zakwaterowania na czas powrotu do zdrowia,
 • organizację transportu zwłok lub  pogrzebu za granicą,
 • organizację zakwaterowania i powrotu dla towarzyszy w podróży,
 • przekazywanie pilnych informacji (np. rodzinie lub osobom trzecim),
 • dostarczenie leków,
 • pomoc finansową.

Cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników. Na terenie Europy najtańszą polisę można mieć już od 2,3 zł/dzień, w przypadku pozostałych krajów świata – od 4,3 zł dziennie.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży w razie epidemii?

Dodatkowo możemy pomyśleć o ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji, które umożliwia nam ubieganie się o zwrot kosztów poniesionych z tytułu anulowania wycieczki z biura podróży, biletu, noclegu czy innego wydarzenia.Jeśli zdecydujemy się na taką opcję, przed zakupem polisy koniecznie należy sprawdzić czy obejmuje ona ochronę w razie ogłoszenia stanu epidemii! Więcej o tym kiedy można zrezygnować z wyjazdu z powodu koronawirusa przeczytacie w osobnym wpisie.

Ubezpieczyciele wyróżniają dwa rodzaje umów:

 1. towarzystwo odpowiada za ryzyka wymienione w OWU (i tutaj zwykle epidemia jest wyłączeniem odpowiedzialności),
 2. towarzystwo oferuje opcję „all risk”, gdzie wszystkie powody rezygnacji z podróży, które można udokumentować są objęte ochroną.

Swoje stanowiska w sprawie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży w razie epidemii ogłosiły następujące towarzystwa:

 • Axa: TAK w przypadku zachorowania na koronawirusa w Polsce, NIE w przypadku rezygnacji z wyjazdu z powodu obaw przed zachorowaniem na COVID-19
 • Axa Assistance: NIE – sprzedaż polis została wstrzymana
 • Europa Ubezpieczenia: NIE
 • Nationale Nederlanden: NIE
 • Signal Iduna: TAK w przypadku zachorowania na koronawirusa w Polsce, NIE w przypadku rezygnacji z wyjazdu z powodu obaw przed zachorowaniem na COVID-19
 • Warta: TAK
 • Ergo Ubezpieczenia: NIE – pandemia jest wyłączeniem generalnym ochrony

Ubezpieczenie na życie zadziała w razie śmierci z powodu koronawirusa

Ubezpieczenia na życie obejmuje ochroną przypadki śmiertelne na wypadek zarażenia się koronawirusem, wyłączenia ochrony w przypadku śmierci dotyczą zwykle takich sytuacji jak samobójstw lub przebywania na terenach działań wojennych. Inaczej sytuacja jednak będzie wyglądała w przypadku zachorowania.

Z tytułu zachorowania na COVID-19 zarażony nie otrzyma wypłaty z ubezpieczenia na życie. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie za „nazwane” w Warunkach Ubezpieczenia choroby, np. zawał serca, udar mózgu, czy nowotwory złośliwe. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić, które z nich znajdują się w polisie. Każdy może jednak ubezpieczyć się na wypadek hospitalizacji z powodu choroby. Wtedy zarażeni koronawirusem za każdy dzień pobytu w szpitalu, otrzymają wypłatę z ubezpieczenia – komentuje Piotr Siekański z rankomat.pl.

Podróż do Chorwacji bezpieczna w 100%

EKUZ nie zapewnia 100% ochrony, a samo ubezpieczenie turystyczne kosztuje naprawdę niewiele, zwłaszcza w porównaniu do wydatków, z jakimi mogą się wiązać kłopoty ze zdrowiem, nieszczęśliwe wypadki czy inne problemy, z jakimi zmagają się podróżujący za granicę

EKUZ nie zapewnia 100% ochrony, a samo ubezpieczenie turystyczne kosztuje naprawdę niewiele, zwłaszcza w porównaniu do wydatków, z jakimi mogą się wiązać kłopoty ze zdrowiem, nieszczęśliwe wypadki czy inne problemy, z jakimi zmagają się podróżujący za granicę.

REKLAMA

Polisa na czas wyjazdu nie jest obowiązkowa, niemniej jednak warto ją posiadać. EKUZ nie zapewnia 100% ochrony, a samo ubezpieczenie turystyczne kosztuje naprawdę niewiele, zwłaszcza w porównaniu do wydatków, z jakimi mogą się wiązać kłopoty ze zdrowiem, nieszczęśliwe wypadki czy inne problemy, z jakimi zmagają się podróżujący za granicę.

Lepiej zainwestować parę groszy w polisę i z wakacji w Chorwacji przywieźć tylko miłe wspomnienia zamiast słonych rachunków za leczenie i dodatkowych wydatków. Jak wypoczywać nad Adriatykiem, to beztrosko, bezpiecznie i z polisą w kieszeni!

Sprawdź cenę i kup najlepsze ubezpieczenie turystyczne

Dzięki porównywarce Rankomat mamy możliwość sprawdzenia ofert wielu ubezpieczycieli i wybranie najlepszego dla nas ubezpieczenia. Wybierając najlepszą dla siebie ofertę, pamiętajcie, że nie zawsze warto kierować się najniższą ceną! Przy każdej ofercie ubezpieczyciela należy kliknąć w link „pokaż szczegóły” i sprawdzić czy aby na pewno dana oferta ubezpieczenia turystycznego jest dla nas najlepsza! Kliknij w ten LINK i przejdź do porównywarki ubezpieczeń turystycznych Rankomat.

Porównywarka ubezpieczeń turystycznych Rankomat

W powyższym tekście znajduje się link afiliacyjny. Jeśli wykupisz dowolnie wybrane przez Ciebie ubezpieczenie z naszego polecenia, otrzymamy niewielką prowizję.

REKLAMA

4 komentarze

 1. Artur
  -

  Jestem zdania, że wykupienie polisy turystycznej, to przed każdym wyjazdem pozycja obowiązkowa. Ja korzystałem z agencji Panda Ubezpieczenia w Warszawie, gdzie dobrali mi optymalną polisę tego typu. Zarówno pod względem ceny, jak i warunków. Do tego można tam liczyć na wysoki standard obsługi oraz doradztwa.

 2. Redakcja PolisaTurystyczna
  -

  Coraz więcej podróżujemy, coraz częściej wybieramy wczasy za granicą. Wyruszamy na wakacje z przeświadczeniem, że spędzimy niezapomniany urlop, pełen wrażeń. Jednak niekiedy te wrażenia mogą przybrać zupełnie inny kierunek – zamiast błogo leżeć na plaży i sączyć drinka z parasolką lądujemy u lekarza lub w szpitalu.

 3. waldemar
  -

  TU Europa ma w ofercie polisę KL i OC w życiu prywatnym za rozsądne pieniądze. co ważne Nie ma zwyżek za choroby przewlekłe ( CP) najlepszy to drugi wariant to 300000 zł na koszty leczenia czyli sensowne 60000 E plus dobre OC. co do assitance do HR Generali ma polisę na 15 30 dni bez limitu na holowanie co jest ważne. sprawdżcie sobie u agenta.