Wynajem samochodu w Chorwacji. O czym warto wiedzieć

Niemal każdy kto chociaż raz przemierzył autem trasę z Polski do Chorwacji wie jak wiele pozytywnych emocji może ona dostarczyć. Wielu z nas nie potrafi nawet wyobrazić sobie, że można inaczej, że można zrezygnować z tej przyjemności na rzecz np. podróży samolotem. Są jednak osoby, których nie kręci pokonywanie tysięcy kilometrów w aucie, nie czują się zbyt pewnie na tak długich dystansach lub po prostu wolą ten czas przeznaczyć na wypoczynek nad Adriatykiem.

Kolejna sprawa to czas – w momencie kiedy w planach mamy spędzenie weekendu w Chorwacji, nierozsądnym byłoby marnowanie kilku dni na dojazd i powrót, szczególnie jeśli mieszkamy przykładowo w Gdańsku, a naszym miejscem docelowym jest np. Dubrownik. W takich przypadkach, jeśli planujemy aktywny wypoczynek w Chorwacji, najlepszym rozwiązaniem jest wynajem auta na miejscu.

Z każdym rokiem ilość wypożyczanych aut w Chorwacji rośnie. Warto więc poznać temat bliżej, by być może w nieodległej przyszłości samemu skorzystać z tej formy transportu. Sam, kilkukrotnie korzystaliśmy z wynajmu auta w Chorwacji i musimy przyznać, że faktycznie jest to wygodne i wbrew pozorom, wcale nie jest jakimś ogromnym obciążeniem finansowym.

Kiedy warto wynająć auto w Chorwacji online?

Najważniejsza informacja – jeśli planujecie wyjazd w szczycie sezonu turystycznego. To prawda, że Polacy nie są głównymi klientami firm wynajmujących auta w Chorwacji. Prym wiodą zachodnie państwa i uwierzcie – w lipcu czy sierpniu wcale nie jest tak łatwo dostać auto od tak, zaraz po wylądowaniu na lotnisku. My Polacy lubimy ryzyko, pytanie tylko czy warto ryzykować zszargane nerwy już na początku naszego urlopu?

Powodem, dla którego warto wypożyczyć auto online jest …wygoda.


Jeśli nasz lot odbywa się w późnych godzinach, może okazać się, że wybór aut na lotnisku jest mocno zawężony. Nam zdarzyło się przylecieć po 22:00 do Puli, gdzie, na miejscu, okazało się, że tylko jedna z kilku, obecnych na lotnisku firm byłą jeszcze czynna. Na całe szczęście byłą to ta wypożyczalnia, w której mieliśmy zamiar wynająć auto

Rozważcie również wcześniejszą rezerwację jeśli planujecie wynajem w małej miejscowości. Bardzo często, w takich miejscach, firmy posiadają mocno zawężony wybór aut. Jeśli będziecie, za wszelką cenę chcieli wynająć zaplanowany samochód, być może będziecie musieli trochę na nie poczekać, tracąc kilka godzin Waszego urlopu. Nie warto!

REKLAMA

W momencie kiedy chcemy wynająć busa, minivana lub nietypowe auto, warto rozważyć wcześniejszą rezerwację online. Tylko wtedy mamy pewność, że określone auto będzie na nas czekać.

Bardzo często, wynajmując dużo wcześniej auto online, cena wynajmu może być dużo niższa, niżeli mielibyśmy to zrobić na miejscu.
Ostatnim powodem, dla którego warto wypożyczyć auto online jest …wygoda. Do Chorwacji jedziemy wypoczywać, a nie spędzać czas w wypożyczalni na wypełnianiu druczków i zastanawianiu się czy na pewno nasza karta zostanie zaakceptowana.

Wynajem samochodu w Chorwacji

Kiedy nie warto wynajmować auta w Chorwacji?

To oczywiste, jednak warto wspomnieć – jeśli Wasz plan nie przewiduje przemieszczania się na duże odległości, wcześniejszy wynajem auta online wydaje się być zupełnie niepotrzebny. W razie zmiany planów, zawsze można wynająć auto na miejscu.

Jeśli planujecie przebywać wyłącznie w większych miejscowościach, również warto rozważyć rezygnację z usług wypożyczalni. Komunikacja miejska (w większych miastach) jak i komunikacja pomiędzy chorwackimi miejscowościami jest na tyle dobrze rozwinięta, że spokojnie poradzicie sobie bez wynajętego pojazdu.
Wynajem auta online w Chorwacji ma wiele zalet oraz wad. To do Was należy podjęcie decyzji, czy decydujecie się na taką formę przemieszczania się.

Wynajem busa w Chorwacji

Często zdarza się, że wybieramy się do Chorwacji większą grupą. W takich przypadkach lepiej sprawdzi się wynajem busa, minivana do którego spokojnie zmieści się 9 osób. Wynajem jednego auta z pewnością będzie tańsze niżeli dwóch, osobnych. Nie wspominając o atmosferze, która będzie obecna w busie. Nie należy dzielić przyjaciół na wakacjach!

REKLAMA

Niestety zdarza się, że wypożyczalnie nie mają na miejscu wolnego busa. Wato jest więc skorzystać w tym przypadku z wcześniejszej rezerwacji online.

Wypożyczenie samochodu bez kaucji

Obecnie, wynajem auta, bez uiszczania opłaty za kaucję, jest niemal niemożliwe. Większość znanych na rynku firm wynajmujących wymaga kaucji, dlatego bądźcie na nią gotowi. Pamiętajcie również, że, zazwyczaj, kaucja jest wyższa w przypadku korzystania z karty debetowej – która nie zawsze jest przez nie akceptowana.

Wynajem samochodu w Chorwacji

Ubezpieczenie auta z wypożyczalni

Wszystkie auta posiadają podstawowe pakiety OC/AC. Najczęściej, w umowach pojawia się tzw. wkład własny (excess). Wkład własny jest częścią szkody, którą kierowca wypożyczonego pojazdu zobowiązany jest pokryć z własnych środków.

Wysokość wkładu własnego uzależniona jest od rodzaju poniesionej szkody. Wkład własny blokowany jest na karcie kredytowej, na czas wypożyczenia auta. Jeśli oddamy auto bez przygód, kwota wkładu własnego wraca na nasze konto.

Czy warto kupować dodatkowe ubezpieczenie samochodu?

Przezorny zawsze ubezpieczony. Za każdym razem wykupujemy pełne ubezpieczenie.


Jeśli chodzi o nas, wychodzimy z założenia, że „przezorny zawsze ubezpieczony”. Za każdym razem wykupujemy pełne ubezpieczenie. Główny powód to święty spokój, nie musimy martwić się o obrysowania, pękniętą szybę, stłuczkę czy, w najgorszym wypadku – kradzież auta.

Kolejna sprawa to mnogość kruczków prawnych, które, firmy wynajmujące auta skutecznie potrafią wykorzystywać. Zdarzy się nam przerysować auto, a nagle okazuje się, że w naszym, niepełnym pakiecie ubezpieczeniowym był zapis, że ubezpieczenie obejmuje wyłącznie szkody spowodowane przez dziką zwierzynę – o takiej sytuacji słyszeliśmy od znajomych, którzy wynajęli auto w Grecji.

Pełne ubezpieczenie nie jest najtańszym rozwiązaniem, jednak cena spokoju podczas urlopu jest tego warta. Na obniżenie kosztów wynajmu są o wiele lepsze sposoby, o których piszemy poniżej.

Wynajem samochodu w Chorwacji
Zgubiony kołpak nie jest straszny kiedy posiada się pełne ubezpieczenie

Porównywarki wypożyczalni samochodów

W sieci znajdziecie wiele wypożyczalni online, które oferują szeroki wybór aut dostępnych na terenie Chorwacji. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest wyszukiwarka Rentalcars.

Rentalcars to zarówno wyszukiwarka jak i porównywarka firm zajmujących się wynajmem pojazdów. Co ważne – firmy, znajdujące się w ofercie Rentalcars to firmy o światowej renomie, posiadające swoje przedstawicielstwa w całej Europie oraz, część z nich niemalże na całym świecie. Dlaczego właśnie Rentalcars? Ponieważ sami z niego korzystamy i jak do tej pory nie mieliśmy złych przygód. Jest przejrzysta i intuicyjna w obsłudze.

Przy każdym aucie znajdziecie komplet informacji niezbędnych przy wynajmie samochodu.

REKLAMA

Wyszukiwarka Rentalcars należy do tej samej grupy co Booking.com, w związku z tym możemy spodziewać się podobnych, sprawdzonych rozwiązań. To co nas przekonało to wybór opcji, która umożliwia nam rezygnację z wynajmy na 48 godzin przed zaplanowanym wynajmem. Na szczęście, nie musieliśmy jeszcze korzystać z tej opcji.

Rentalcars posiada również system opiniowania firm wynajmujących, co pozwala nam na szybki przegląd dotychczasowych opinii.

Wyjazd wypożyczonym autem do Czarnogóry czy Bośni i Hercegowiny

Tak, większość dużych firm wynajmujących pozwala na przekraczanie granicy wypożyczonym autem. Najczęściej wiąże się to jednak z dodatkową opłatą rzędu 50 Euro. Ważne, by, przy odbiorze auta, poinformować o tym fakcie pracownika danej firmy.

Jeżeli w jakiś sposób uda nam się przekroczyć granicę bez informowania firmy o tym fakcie, w momencie kolizji lub kradzieży auta, całe koszty zostają przeniesione na nas. Nie warto ryzykować. Zdarza się również, że firmy mają ograniczenia wyjazdu poza granice Unii Europejskiej luksusowymi autami.

Najtańsza wypożyczalnia nie oznacza dobra

Zwracajcie uwagę na to czy firma wynajmująca jest znana i jakie opinie w sieci możemy o niej znaleźć


Czy najtańsza wypożyczalnia oznacza, że trzeba omijać ją szerokim łukiem, bo na pewno coś jest z nią nie tak? Niekoniecznie. Często cena wynika z możliwości gry ceną, a tą lepiej przygotowaną mają duże firmy wypożyczające auta. Wielcy gracze ze stabilną pozycją na rynku mogą pozwolić sobie na przebicie konkurencji ceną.

To na co zwracamy Wam szczególną uwagę to fakt czy firma wynajmująca jest znana i jakie opinie w sieci możemy o niej znaleźć. Omijajcie szerokim łukiem firmy, które mają dużą ilość negatywnych opinii. Uczmy się na błędach innych, nie na swoich. Zdarza się, że małe firmy nie mają w każdej miejscowości swojego przedstawicielstwa. W momencie kiedy chcemy oddać, musimy dać dużo wcześniej znać telefonicznie by ktoś przyjechał po odbiór auta.

Wynajem samochodu w Chorwacji
Wąskie uliczki nie są straszne kiedy posiada się pełne ubezpieczenie

Poradnik wynajmujemy auto w Chorwacji

Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które padają podczas wynajmu auta.

Jak wypożyczyć auto w Chorwacji

Najczęstszą formą wynajmu auta w Chorwacji jest wynajem za pośrednictwem wyszukiwarek lub bezpośrednio od firmy wynajmującej. Pośrednicy, za swoją pracę pobierają opłatę, co w rzeczywistości, nie musi wcale oznaczać, że koszt wynajmu będzie wyższy. Kolejnym plusem jest fakt, że wyszukiwarki są bazą wielu firm, co sprawia, że w jednym miejscu mamy podgląd na wiele ofert, które łatwo możemy ze sobą porównywać. Plusem wynajmu bezpośrednio w firmie może być cena lub indywidualne podejście do klienta.

Wynajem samochodu w Chorwacji

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu w Chorwacji

Ceny wynajmu samochodu w Chorwacji zależą od bardzo wielu czynników. Dlatego też pokażemy Wam ile kosztuje przykładowy jeden dzień wynajmu auta, w sezonie turystycznym (lipcu) dla dwóch osób, podróżujących z dwiema dużymi walizkami i jedną małą, czyli tak jak my.  Dla nas, najwygodniejszym autem do podróżowania z dwiema walizkami jest VW Golf. Mniejsze auta będą tańsze jednak pamiętajcie by Wasze walizki mieściły się do bagażnika – nie ma sensu pokazywać potencjalnemu złodziejowi co zostawiliśmy na tylnej kanapie. Liczymy:

Punkt odbioru auta – lotnisko w Splicie > punkt oddania auta – lotnisko w Zagrzebiu. Koszt jednodniowego wynajmu VW Golfa, w sezonie turystycznym (lipcu) to ok 314 zł. Do tej kwoty należy doliczyć 70 euro opłaty za zwrot auta w innej lokalizacji. Natomiast jeśli to samo auto wypożyczymy na 7 dni, koszt wyniesie 1024 zł + 107 euro za zwrot w innej lokalizacji. Jak sami widzicie – im dłuższy wynajem, tym cena za dzień wypożyczenia mocno spada.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru i zwrotu auta do wypożyczalni

Przed odbiorem auta sprawdź:

 • Stan samochodu. Obejrzyj auto z każdej strony razem z pracownikiem wypożyczalni. Zgłoś mu każdą zauważoną rysę lub brakujący element (kołpak czy elementy wewnątrz auta). Koniecznie zrób telefonem zdjęcia wszystkich rys, otarć i brakujących elementów. Przypilnuj by pracownik wpisał usterki do protokoły wydania auta.
 • Stan paliwa w baku. Jest to istotny element,w zależności od wybranej polityki paliwowej.
 • Godzina i lokalizacja zwrotu auta. Gdzie i o której godzinie masz oddać auto. Firmy wynajmujące naliczają dodatkowe opłaty za spóźnienia. Koniecznie dowiedz się do której godziny otwarta jest wypożyczalnia w danej lokalizacji.
 • Stan konta. Sprawdź czy na koncie została zablokowana lub pobrana kwota zgodna z umową najmu.

Przed zwrotem auta sprawdź:

 • Stan samochodu. Dopilnuj by pracownik firmy potwierdził Ci, że z autem jest wszystko OK oraz by przy Tobie podpisał protokół zwrotu auta. Poproś o kopię protokołu odbioru auta.
 • Stan paliwa w baku. Jest to istotny element,w zależności od wybranej polityki paliwowej.
 • Stan konta. W momencie kiedy wszystko jest w porządku, kaucja powinna zostać, w ciągu kilku dni odblokowana na koncie. W razie gdyby był problem z ich zwrotem, w celach dochodzenia, przydatne będą wszelakie dokumenty, które wypełnialiśmy przy wynajmie auta.

Dokumenty niezbędne przy wypożyczaniu samochodu

 • Paszport lub dowód osobisty
 • Prawo jazdy. W Chorwacji wystarczy to, którym posługujecie się w Polsce, nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy
 • Karta kredytowa lub debetowa potrzebna do rezerwacji samochodu. Nie wszystkie firmy obsługują karty debetowe – warto to sprawdzić przed rezerwacją. Ważne by dane na karcie pokrywały się z danymi osoby wynajmującej pojazd
 • Dodatkowe pieniądze potrzebne na kaucję lub wkład własny w ubezpieczeniu

Czy inne osoby mogą prowadzić wypożyczone auto?

TAK jednak by to mogły uczynić, konieczne będzie wykupienie pakietu pozwalającego na prowadzenie auta przez inna osobę niż ta na którą auto zostało wynajęte. Ceny takiej usługi są różnicowane, zdarza się, że jest to kwota 6 euro. Jeśli nie wykupimy takiej opcji, prowadzenie przez osoby trzecie jest zabronione, a w razie kolizji kiedy za kółkiem prowadzi osoba nieuprawniona, wszystkie koszty przechodzą na osobę wynajmującą auto.

Czy można przewozić zwierzęta w wypożyczonym aucie?

TAK, większość znanych firm zezwala na przewożenie psów czy innych zwierząt w swoich autach. Warto jednak, przed dokonaniem rezerwacji upewnić się czy na pewno jest to możliwe. Najczęściej nie pobierane są opłaty z tego tytułu. Należy jednak pamiętać, że jeśli nasz zwierzak ubrudzi lub zniszczy wnętrze auta, zostanie nam naliczona opłata końcowa za sprzątanie samochodu, lub (w przypadku zniszczenia wnętrza) nasza kaucja przepadnie.

Czy można palić w wypożyczonym samochodzie?

NIE, palenie w aucie w Chorwacji jest zabronione, a kwoty za złamanie tego punktu regulaminu mogą bardzo zaboleć nasze portfele.

Minimalny wiek wypożyczającego auto

W Chorwacji minimalny wiek osoby wypożyczającej auto to 18 lat. Kierowcy powyżej 70 roku życia muszą wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Niektóre firmy posiadają ograniczenia wiekowe od 22-25 lat lub wymagają od kierowcy kilkuletniego stażu prowadzenia auta.

Jak zaoszczędzić na wypożyczeniu auta

Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek, które być może pozwolą Wam oszczędzić trochę pieniędzy przy wypożyczeniu auta.

1. Zapisz się do newslettera

Tak, to działa. Zdarza się, że na skrzynkę mailową wpadają oferty specjalne na wypożyczenie auta. To prawda, większość ofert nas zupełnie nie dotyczy. Jednak kiedy nadejdzie czas naszego wyjazdu, może okazać się, że na mailu będzie czekać na nas niezła oferta.

2. Zbieraj punkty w programach lojalnościowych linii lotniczych

Duże firmy, wynajmujące auta, bardzo często posiadają programy partnerskie, które są połączone chociażby z programami lojalnościowymi linii lotniczych. Przed rezerwacją sprawdźcie Wasze programy, w których bierzecie udział, być może uda się Wam zmniejszyć koszt wynajmu auta.

3. Zarezerwuj auto wcześniej

Jednym z bardziej znanych sposobów na uzyskanie korzystniejszej oferty wynajmu jest rezerwowanie samochodu z dużym wyprzedzeniem. W przypadku wynajmu aut, oferty First minute działają tak samo jak w przypadku chociażby wycieczek. First minute wynajmu aut sprawdza się szczególnie w szczycie sezonu turystycznego, kiedy operatorzy windują ceny wynajmu.
Warto pamiętać również o ofertach Last minute, wtedy jednak, może okazać się, że niestety nic korzystnego już dla nas nie zostało.

REKLAMA

4. Wynajmij auto poza lotniskiem

Zdarza się, że wynajęcie samochodu na lotnisku jest nieco droższe, ponieważ do ceny wynajmu dorzucane są opłaty lotniskowe. Przed wynajmem sprawdźcie w wyszukiwarce online czy koszt wynajmu na lotnisku i poza nim jest różny.

5. Wybieraj auto dopasowane do potrzeb

Tak wiemy, jazda wypasioną, wielką, luksusową bryką, szczególnie w uczęszczanych przez turystów miejscach, na niektórych może robić wrażenie. Kto bogatemu zabroni?
Jednak, jeśli w planach mamy zamiar zaoszczędzić kilka groszy na wynajmie, warto wybrać rozmiar oraz wyposażenie auta, maksymalnie dopasowane do naszych potrzeb.

6. Sprawdź politykę paliwową

Większość firm wynajmujących auta posiada politykę paliwową „full to full”, czyli bierzemy auto z pełnym bakiem i oddajemy z pełnym. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ uzupełniamy bak wyłącznie o zużyte przez nas paliwo.
Na rynku istnieją również firmy, które posiadają politykę paliwową „full to empty”. Firma wynajmująca wydaje auto z pełnym bakiem, oczekując,że oddasz je z pustym. Takie rozwiązanie może pokusić do jazdy na oparach. Najgorsze co może się przydarzyć to pusty bak na autostradzie, w drodze na lotnisko.

7. Zrezygnuj z dodatkowego kierowcy

Najczęściej, wypożyczanym autem może poruszać się wyłącznie osoba, która została wpisana jako kierowca. Jeśli chcemy by autem kierował inny pasażer, należy dokupić taką opcję. Warto więc zastanowić się wcześniej czy rzeczywiście autem będzie kierować więcej niż jedna osoba.

8. Oddaj auto w tym samym miejscu

Część firm wynajmujących auta, pobiera dodatkową opłatę w momencie kiedy auto oddajemy w innej lokalizacji. Ta opłata, w Chorwacji najczęściej wynosi ok 70 Euro. Warto jest więc przemyśleć czy nie warto oddać auta w tym samym miejscu, z którego go wzięliśmy.

9. Zrezygnuj z nawigacji GPS

Nie wszędzie, jednak warto wiedzieć, że część firm potrafi doliczyć dodatkową opłatę za nawigację GPS. W dzisiejszych czasach, spokojnie możemy korzystać z darmowych aplikacji nawigacyjnych na naszych smartfonach, które, bez konieczności dostępu do Internetu, zastąpią tradycyjną nawigację.

10. Zabierz ze sobą własny fotelik

Jeżeli planujecie wynająć auto z fotelikiem samochodowym, zastanówcie się czy nie warto zabrać z Polski własny fotelik. Tak, wiemy, foteliki nie należą do lekkich, można je natomiast montować na stelażach wózków. Nie mniej jednak, jeśli bardzo zależy nam na cięciu kosztów – ta opcja również wchodzi w grę.

11. Zrezygnuj z dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych

Niektóre firmy, do standardowego lub rozszerzonego ubezpieczenia samochodu, potrafią doliczyć lub zaoferować dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Prawdopodobnie, jadąc do Chorwacji posługujecie się kartą EKUZ oraz dodatkowym ubezpieczeniem turystycznym, niepotrzebne jest Wam więc kolejne ubezpieczenie.

12. Przestrzegaj przepisów drogowych

Niby oczywiste, a jednak. Za każdym razem kiedy jesteśmy w Chorwacji, widzimy jak służby porządkowe odholowują auta zaparkowane w niedozwolonych miejscach. Kolejna sprawa to prędkość. Nie dajmy się ponieść. To, że miejscowi gnają po krętych drogach, wcale nie oznacza, że to jest normalne i legalne. Chorwacka Policja skutecznie potrafi „uspokoić” krewkich kierowców.

13. Bądź ostrożny!

Wiele chorwackich uliczek, szczególnie w starych częściach miast, jest bardzo wąskich. Nawet jeśli my będziemy uważać, trzeba wziąć poprawkę na innych kierowców, którzy nie do końca mogą wziąć do siebie naszą poradę. To o czym teraz wspominamy widać na niektórych autach miejscowych, ze zderzakami w kolorach tęczy, utworzonej z lakierów innych pojazdów. Widząc wąskie przesmyki czy ciasny parking, zastanówmy się dwukrotnie czy nie lepiej zaparkować troszeczkę dalej ale bezpieczniej.

REKLAMA

Wynajem samochodu w Chorwacji

REKLAMA

13 komentarzy

 1. Michal
  -

  Ciao, fajny tekst, dziękuję, dużo mi rozjaśnił. mam tylko pytanie o te ok. 50 euro w przypadku wyjazdu poza granice Chorwacji. Czy to jest opłata „za kraj”, w sensie, wyjazd do Bośni – 50 euro, wyjazd do Bośni i Czarnogóry – 100 euro? liczba dnia nie jest ważna? Czy jest to 50 euro za każdy jeden dzień a\wynajętym autem poza Chorwacją? Ukłony!

  • Wojtek Tyluś
   -

   Ciekawe pytanie, wszystko wskazuje na to, że to jest po prostu jakiś dodatkowy pakiet upoważniający do wyjazdu poza granicę HR – rak więc jest to prawdopodobnie jednorazowa opłata, bez względu na liczbę krajów :)
   No ale mimo wszystko warto dopytać w wypożyczalni

  • Marek
   -

   Opłata pobierana jest jednorazowo i jest NIEZGODNA z prawem Chorwackim (takie dane znajdują się na stronie Green Card Croatia) !!! Każde auto z wypożyczalni ma ubezpieczenie oraz zieloną kartę. Wypożyczalnie nie mają prawa pobierać dodatkowych opłat za przekraczanie granic: Bośni i Herzegowiny, Czarnogóry, Serbii, Słoweni (była Jugosławia). Jeśli poinformujemy wypożyczalnie, że wyjeżdżamy za granicę, to obciążą nas opłatą, której nie mają prawa pobrać i wystawią nam papier – zgodę na przekraczanie granic z pieczątką (to samo tyczy się aut na promach – też pobierają opłatę – kolejne 30-40 EURO). Zgoda ta jest nic nie warta ! Wielokrotnie przekraczałem granice autem wypożyczonym i nigdy ta kartka nie była potrzebna. Najlepiej nie mówić, że przekroczymy granicę, lub nawet stanowczo zaprzeczyć. Dodatkowo korytarz NEUN nie wymaga w ogóle informowania o przekraczaniu granicy (jest wyjęty z przepisów o zielonej karcie na mocy porozumienia Chorwacji i BiH).

 2. Redakcj
  -

  Wynajem samochodu za granicą jest naprawdę świetną opcją. Sam nie raz już korzystałem, aby móc na własną rękę coś pozwiedzać. Kluczowe jest tylko wybranie odpowiedniej wypożyczalni, oferującej korzystne warunki i pełne zabezpieczenie.

 3. Daniel
  -

  Ciekawy artykuł, wraz z narzeczoną planujemy wakacje w Chorwacji, przylot samolotem i wynajęcie samochodu na miejscu.
  Jedna rzecz jednak mnie zastanawia, bo w artykule jest napisane, że przykładowo w sezonie turystycznym wynajęcie VW Golfa kosztuje w lipcu ok 1024 zł. Natmiast jak wyszukuję wynajem samochodów w wyszukiwarkach online (esky, booking) to nie znalazłem na 7 dni w terminie na przełomie lipca i sierpnia nic tańszego niż ok 2700 złotych… z czego to może wynikać? Czy z tego, że to jest jeszcze zbyt odległy termin??

  • Wojtek Tyluś
   -

   Sprawa już wyjaśniona na Fb > chodziło o korzystanie z promów w celu opuszczenia Chorwacji :)
   Korzystanie z promów pływających na chorwackie wyspy jest jak najbardziej dozwolone :)

 4. Ziemowit
  -

  Piękny artykuł… ale…
  To nie prawda że pełne ubezpieczenie to święty spokój. Czytam warunku ubezpieczenia w renomowanej firmie Hertz i…. ubezpieczenie nie obejmuje uszkodzenia podwozia opon wybicia szyby….
  Wymieniać dalej? Przeanalizowałem mnóstwo komentarzy o firmach wynajmujących ale nie nie… nie na stronach tych firm. Tam są wybrane najlepsze komentarze i takie neutralne albo negatywne o bzdury. Prawdziwy dramat ludzi dzieje sie jak poszukacie stron niezależnych. Mnóstwo ludzi skarzy się ze pobiera się im z karty kredytowej po 200 300 600€ np.dwa dni po zakończeniu wynajmu ze zmyślonych powodów złamania regulaminu np palenie w aucie.. można pisać odwoływać się. Wszystko na nic. Pieniądze przepadły.
  Konkluzja sprawy jest następująca:
  Wypożyczalnie zarabiają nie na wynajmie aut a na sprzedazy zawyżonych ubezpieczen lub z depozytów i wmawianiu przy zdaniu pojazdu: tej rysy tutaj nie było. Nie pomoze nawet to ze masz zdjęcia auta z dnia wynajmu.