Chorwacja w maju

Weekend majowy to zazwyczaj minimum trzy dni wypoczynku. Czasami, jeśli weźmiemy kilkudniowy urlop to nasza majówka może trwać nawet kilkanaście dni! Dlatego też każdy kto tylko ma możliwość powinien w tym czasie koniecznie udać się na chorwacką majówkę!

Pogoda w maju

W maju w Chorwacji powoli zaczyna się lato, jest przyjemne ciepło, ale wciąż bez uciążliwych upałów. Temperatura wody w maju w Chorwacji waha się w granicach 16-20 stopni (czyli tyle ile wynosi temperatura Bałtyku latem…), a średnia, dobowa temperatura powietrza wynosi 22 stopnie. Na plażowanie w maju troszeczkę za wcześnie, chociaż zdarzają się gorące dni kiedy plaża zaczyna przypominać tą w szczycie sezonu letniego.

Czy da się kąpać w Adriatyku w maju? No pewnie! Trzeba tylko przezwyciężyć dziwne spojrzenia niektórych miejscowych, którzy mogą wziąć Was za morsów.

Jak się ubrać na Majówkę w Chorwacji

Pogoda w maju w Chorwacji potrafi być kapryśna dlatego warto zabrać ze sobą kilka cieplejszych ubrań, a nawet parasol. My stosujemy zasadę zabierania połowę ubrań letnich, a połowę cieplejszych, z długim rękawem.

Gdzie najcieplej w maju w Chorwacji

Podstawowe pytanie: „gdzie będzie najcieplej w Chorwacji w maju?”. Niestety nie da się prosto odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Teoria i uśrednione temperatury z lat poprzednich mówi, że w pogoda w maju powinna być lepsza i pewniejsza na południu kraju. Praktyka pokazuje jednak, że to nie takie oczywiste. Już kilkukrotnie, podczas Majówki w Chorwacji mieliśmy lepszą pogodę w Zagrzebiu czy na Istrii niżeli w południowej Dalmacji, gdzie zostaliśmy przywitani oberwaniem chmury i deszczem trwającym 3 dni.

Najważniejsze aby, przed wjazdem sprawdzać dość często prognozy pogody. Te najbardziej sprawdzone, według nas, to prognozy w Chorwackiej TV czy w Internecie.

REKLAMA

Chorwacja bez tłumów

Niewątpliwym plusem wyjazdu w maju jest brak tłumów turystów, na który tak często narzekamy w szczycie sezonu letniego. W końcu jesteśmy w stanie zrobić zdjęcia zabytkom architektury czy przyrodzie w parkach narodowych.

Nocleg w Chorwacji w maju

Ceny apartamentów w Chorwacji na początku maja są o wiele niższe niż na przykład w szczycie sezonu letniego. Skorzystajcie z poniższej wyszukiwarki apartamentów. Każdego dnia pojawiają się nowe promocje. Może akurat Wam uda się trafić na promocyjną cenę w Waszej ulubionej miejscowości

Chorwacja na aktywnie


Maj to świetny moment na zwiedzanie tego pięknego zakątka. Wreszcie mamy możliwość wykonania zdjęć zabytkom oraz przyrodzie, bez chwytania w kadr niechcianych gości. Ponadto w maju i czerwcu przejrzystość powietrza jest o wiele lepsza niżeli latem. Największym magnesem w maju, przyciągającym tu kochających aktywny wypoczynek turystów jest możliwość uprawiania trzech niebanalnych sportów – żeglarstwa, nurkowania oraz wspinaczki skałkowej.

Rejs jachtem w Chorwacji w maju


Jeśli marzy nam się rejs po Adriatyku, najlepiej wyczarterować jacht wraz z lokalnym sternikiem. Czarter wraz ze sternikiem kosztuje trochę drożej niż samo wynajęcie jachtu, ale możemy mieć pewność, że miejscowy sternik doskonale zna region, po którym chcemy pływać. Ceny czarteru zaczynają się od kilkuset złotych za dobę. Maj to dobry moment, ponieważ w tym okresie ceny czarteru są trochę niższe. Więcej cennych porad dotyczących czarteru jachtów w Chorwacji znajdziecie TUTAJ.

Czarter jachtów w Chorwacji

Nurkowanie w Chorwacji w maju

O tym, że Chorwacja jest dobrym miejscem do nurkowania wiemy dobrze. Jej linia brzegowa pocięta skalistym wybrzeżem tworzy urokliwe zatoczki i ściany skalne wyrastające wprost z wody. Dobre miejsce do nurkowania znajduje się w okolicach miejscowości Milna na wyspie Brač o której pisaliśmy. Nurkować można zarówno z brzegu, jak i z łodzi. Kolor morza to czysty błękit, a widoczność sięga kilkudziesięciu metrów wgłąb.

REKLAMA

Adriatyk zapewni emocje nie tylko nurkom rekreacyjnym, ale również tym bardziej zaawansowanym. Pod wodą znajdziemy wraki, groty z niespotykaną nigdzie indziej grą świateł oraz rafy dla entuzjastów flory i fauny morskiej.

Wspinaczka skałkowa w Chorwacji

Niezwykłe ukształtowanie terenu, zwłaszcza w Dalmacji, sprawia, że już kilkaset metrów od brzegu mamy do dyspozycji skałki, których nie pogardziłby nawet najbardziej wytrawny wspinacz. Na wybrzeżu zaznamy aury typowo śródziemnomorskiej, jednak w głębi kraju panuje krajobraz wyżynny i górski. Wprawdzie z niektórych szczytów w łańcuchu Gór Dynarskich widać w oddali linię wybrzeża, ale klimat jest tu zupełnie inny.

Fani wspinaczki znajdą w Chorwacji trasy o bardzo zróżnicowanych stopniach trudności. Są tu zarówno wymagające wprawy przewieszenia dla prawdziwych sportowców, jak i skałki nadające się dla początkujących. Bez względu na to, do której grupy się zaliczamy, pamiętajmy, że na miejscu nie zawsze istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu i lepiej zabrać wszystkie niezbędne rzeczy ze sobą.

Najbardziej znane miejsce na wspinaczkę w Chorwacji znajdziemy w Paklenicy, nieopodal Zadaru. Znajduje się tam 350 metrowa ściana Anića.

Anića Kuk - Park Narodowy Paklenica
Anića Kuk

Masyw górski Biokovo - widok z Sv Jure

Ponadto super miejsca na wspinaczkę znajdziemy w Pazin, Puli i Rovinj (Istria), skałki na wyspach Brac, Hvar i Vis.
Wspaniałym miejscem do wspinaczki jest Park Przyrody masywu górskiego Biokovo wraz z najwyższym punktem Sv Jure, który opisaliśmy przy okazji wjazdu na szczyt samochodem.

Czy warto jechać na Majówkę do Chorwacji

Zdecydowanie tak, warto jechać na Majówkę do Chorwacji. Pogoda jest już przyjemna, a turyści nie są jeszcze tak liczni i da się wykonać naprawdę fajne zdjęcia. Sami jeździmy na weekend majowy do Chorwacji. Gdyby nie było warto, nie jechalibyśmy tam w maju. Polecamy!

Nie siedź w domu, jedź na majówkę do Chorwacji!

REKLAMA

REKLAMA

7 komentarzy

  1. Kamarilla
    -

    Ciekawe, ale w kilku miejscach trochę niezgrabne językowo („mamy do dyspozycji skałki, których nie powstydziłby się nawet najbardziej wytrawny wspinacz” – dlaczego wspinacz miałby się wstydzić skałek? Może miało być „nie pogardziły”?)…