Plan na Majówkę 2017 zakładał dużo aktywności na świeżym powietrzu. Tak też się stało. Już pierwszego dnia ruszyliśmy na szlak! Położony nieopodal miejscowości Buzet szlak siedmiu wodospadów okazał się średnio wymagający oraz, co ważniejsze, bardzo malowniczy! Jeśli szukacie ciekawego szlaku do wędrówek na Istrii, polecamy nasz szlak! Naszym przewodnikiem był Martin Glavic, który na co dzień wspina się w SPK Vertical Buzet. Dzięki Martinowi poznaliśmy ciekawą historię okolicy oraz poszczególnych miejsc, obok których, pewnie przeszlibyśmy obojętnie pokonując trasę samemu. Jeśli szukacie przewodnika, zapytajcie o niego w informacji turystycznej, znajdującej się w Buzet.
Szlak siedmiu wodospadów
Trasa: Buzet (Istarski Vodovod – Favorit) > Selca > Glistonija > Kuhari > Kotli.
Cały szlak siedmiu wodospadów liczy około 15 kilometrów i składa się z dwóch etapów. Pięć z siedmiu wodospadów znajduje się w pierwszej części trasy. Etap II to trasa powrotna do punktu startu, prowadząca lekkimi wzniesieniami. My zdecydowaliśmy się tylko na I etap, ponieważ tego dnia mieliśmy mocno napięty grafik.
Długość szlaku (Etap I) to trochę ponad 7 kilometrów. Nam udało się przejść trasę w niecałe 2,5h co, według Martina było dobrym czasem. Jak wynika z poniższych danych, przesłanych przez Martina, spaliliśmy po ok. 500 kalorii – możemy teraz wcisnąć w siebie po pączku.
Większość trasy znajduje się w lesie co sprawia, że nawet podczas upałów słońce nam aż tak bardzo nie dokucza. Poniższy wykres pokazuje, że maksymalnie było 33 stopnie Celsjusza. Różnica poziomów wyniosła 224m.
Więcej szczegółowych informacji uzyskacie z poniższych zrzutów obrazu.
Pierwsza część szlaku siedmiu wodospadów
Szlak rozpoczyna się przy początku płaskiej części nurtu rzeki Mirna. Kilkaset metrów dalej znajduje się park linowy, którego koniec budowy zaplanowano na ten sezon. Będziecie mieć okazję z niego skorzystać.
REKLAMA
W pierwszej części ścieżki znajdują się cztery wodospady, z największym Vela peć na końcu.
Na trasie można zobaczyć groty, wydrążone w skale, które są pozostałościami po kopalniach. Znajdująca się koło wodospadu Vela Peć pionowa skała to ulubione miejsce miejscowych (i nie tylko) wspinaczy skałkowych.
Na tym etapie wędrówki znajduje się najtrudniejsze podejście. Na szczęście na trasie znajdują się liny, które pomagają w wspinaczce.
Środkowa część szlaku siedmiu wodospadów
Środkowy etap trasy to tereny równinne przebiegające przez lasy i pola oraz winnice.
W tej części szlaku znajduje się kamienny most nad rzeką Drage, wybudowany przez wojska Napoleona. Niestety górna część mostu została rozebrana.
REKLAMA
Ostatnia część szlaku siedmiu wodospadów
Ostatnia część wędrówki była jej ukoronowaniem. W niewielkiej miejscowości Kotli znajduje się malowniczo położony wodospad.
Przy wodospadzie znajduje się nieczynny już młyn. Nazwa miejscowości pochodzi od wydrążonych przez wodę w dnie rzeki dołów, przypominających kotły.
Wodospady w Kotli [FILM]
Podsumowanie
Nie ukrywamy, że trochę żałujemy, że nie udało się nam przejść pełnej, 15 kilometrowej trasy. Jeśli będziemy w tej okolicy ponownie, z pewnością przeznaczymy więcej czasu na wędrówkę w ciszy po tych malowniczych terenach. Wam też polecamy!
marzena
-piękne zdjęcia.
czy trasę pokonuje się tylko z przewodnikiem?
Będę na Istrii pod koniec, czerwca zaznaczam sobie jako warte miejsce do zwiedzenia.
Wojtek Tyluś
-Trasę jak najbardziej można pokonać samemu. Z oznakowaniem jej raczej nie powinno być problemu chociaż trzeba bardzo pilnować znaków, zwłaszcza w środkowej części kiedy idzie się albo otwartą przestrzenią albo lasem.
maadziak
-Jak cudownie! Tak zielono i spokojnie. Wymarzone miejsce na wędrówkę. Chorwacja jest cudowna, definitywnie i niezaprzeczalnie! :)
Agnieszka
-Hej,
Chcemy zatrzymać sie w miejscowosci Opatija i z niej pojechać samochodem do tego szlaku, jest opcja aby zostawić gdzieś tam auto? Chciałam się jeszcze zapytać czy jest łatwy dojazd. Niestety nie moge znaleźć tego szlaku na mapie, wiem że Pan wstawił zdjęcie ale jest dość mało czytelne.
Wojtek Tyluś
-Można podjechać asfaltem, a następnie ok 1km szutrem, jest niewielki parking gdzie można zostawić auto.
Agnieszka
-A mógłby Pan pokazać mi konkretnie na mapie. Jak wypisuję w Google tą miejscowość co widnieje w poście nic mi nie wyskakuje. Ma Pan może informacje o innych szlakach turystycznych na tym półwyspie?
Wojtek Tyluś
-Tutaj, o innych szlakach nic nie wiemy, wystarczy podejść do informacji turystycznej w Buzet i zapytać, ewentualnie sprawdzić w Google.
Maciek
-Czy w jeziorach po drodze można się kąpać?
Wojtek Tyluś
-Tego nazywać jeziorami się nie da bo to jest za małe ale tak – można się kąpać, przynajmniej jak my byliśmy nie było żadnych zakazów
Klara
-Witam,
Przepiękne zdjęcia, dzięki Pana prezentacji uważam szlak 7 wodospadów za obowiązkowy , mam nadzieje ze mój 5 latek da radę :) .
Dodatkowo znalazłam taką informację na jednej ze stron chorwackich .
„W Buzeštinie znajduje się kilka szlaków turystycznych, różniących się długością i czasem potrzebnym do ich przejścia. Dlatego najlepiej zacząć od tych krótszych tras i stopniowo zwiększać odległość.
Raspadalica – 9km, 3.00h, (Buzet (Konernika) – Strana – Raspadalica – Finderli – Sv.Martin – Buzet)
Put Mirne – 12km, 4.00h, (Buzet (Ist. Vodovod) – Pengari – Kotli – Benčići – Hum)
Put Biske – 12 km, 3.30h, (Buzet (Sv.Ivan) – Sv.Križ – Cunj – Glistonija – Šćaveti – Hum)
Minjera – 11 km, 3.00 godzin (Buzi (Most) – Mirna – Petohlebi – Podrebar – Maruskići – Most)
Vela peć – 6km, 2.00h, (Buzet (Ist. Vodovod) – Draga – Selca – Buzet (Istod Vodovod))
Črnica – 9 km, 2.30h, (St.Duh – Črnica – Sv.Lovreč – Sv.Duh)
Seven Waterfalls Trail – 15 km, 5,00h, (Buzet (Istod Vodovod) – Selca – Glistonia – Kuhari – Kotli – Buzet) „
Wojtek Tyluś
-Serdeczne dzięki za przesłanie innych szlaków, na pewno się przyda! :)
Agnieszka
-Dziękuję bardzo za pomóc ?
Anna
-Z cała pewnością nie ma co liczyć na te widoki w lipcu i w sierpniu. Byłam tam wczoraj i zastałam powysychane jeziorka z resztkami brudnej śmierdzącej wody nie mówiąc juz ze po wodospadach ani śladu. Dla początkujących oznaczenia trasy są raczej słabe i mało przejrzyste. Sama wspinaczka dość ciekawa i rzeczywiście liny zamontowane po drodze są niezwykle ułatwiające przejście. Ja dojechałam do Buzet pociągiem i to nie był najlepszy pomysł bo stacja oddalona jest od samego miasteczka jakieś 5 – 7 km. Podsumowując sama wyprawa fajna jednak brak wodospadów mocno mnie rozczarował.
Wojtek Tyluś
-Niestety susza zbiera również żniwa turystyczne i widokowe :(
Natalia
-Cześć,
Wybieramy się na majówkę w tamte strony i właśnie podpowiedzieliście fajne miejsce:)
Jak rozumiem przewodnika można wynająć w informacji turystycznej Buzet? Jaki jest przybliżony koszt? Nazwa szlaku to '7 wodospadów’ czy ma to jakąś jeszcze innną specjalną nazwę?
Nie wiem czy warto iść bez, bo chorwackie szlaki o czym się już przekonaliśmy zazwyczaj są bardzo słabo oznaczone i strasznie łatwo się zgubić.
Wojtek Tyluś
-Cześć,
Nie wiemy jak jest w tym roku z przewodnikiem, na pewno warto zajść do informacji turystycznej co najmniej 1-2 dni wcześniej ponieważ Buzet jest malutki i zapewne przewodnik nie czeka na miejscu
Niestety nie znamy kosztu, nam zapewniono przewodnika w ramach promocji regionu :)
Tak, w niektórych miejscach, prawdopodobnie gdybyśmy szli sami, moglibyśmy się zgubić, trzeba się pilnować
Megg
-Szlak ten zapowiada się bardzo ciekawie, i mam w planie za 2 tygodnie go przejść, ale proszę o dokładniejsze wskazówki gdzie dokładnie się rozpoczyna ten szlak??? Bo to że w miejscowości Buzet to nie wiele daje informacji. Czy samochód zostawić w Buzet???? A później jak odnaleźć początek tego szlaku??? I czy jeśli obejde cały szlak to wrócę do punktu wyjścia czyli tak aby wrócić do samochodu????
Wojtek Tyluś
-Cześć,
Ale po co tyle tych znaków zapytania? ;)
W komentarzu wrzuciłem jakiś czas temu mapkę z zaznaczonym startem, które jest jednocześnie miejscem gdzie można zostawić auto.
Auto można również zostawić w Buzet, wtedy jednak dochodzi nam podejście do startu.
Tak jak napisałem, my przeszliśmy tylko połowę trasy, która zakończyła się w Kotli, skąd odebrali nas znajomi, nie daję sobie uciąć głowy czy na pewno gdy przejdziemy pełny szlak dotrzemy do startu. Na pewno dotrzemy do Buzet, skąd ewentualnie należałoby podejść do miejsca pozostawienia, na starcie, auta.
Pozdrawiam i życzę udanej wędrówki
Wojtek
Maya
-Witam
Byłam na szlaku po ulewnych deszcz ach licząc na widok wodospadów. Mimo dwudniowych intensywnych opadów ani jednego wodospadu.
Trasa sympatyczna jednak oznakowanie szlaków znikome.
Wojtek Tyluś
-Nie mieliśmy problemów z oznakowaniem trasy :)
marek
-A ja mam pytanie z innej beczki – jadę we wrześniu z psem (około 38kg), czy da radę przejść szlak z psem? I nie pytam o dystans/podejścia, bo chodzimy po górach często, ale o ten most wiszący widoczny na kilku zdjęciach przy jednym z wodospadów (nie jestem pewien, czy pies i żona odważyliby się na przejście) :)
Wojtek Tyluś
-Dobre pytanie, jest tak naprawdę jedno trudne podejście na początku ale mimo wszystko wydaje mi się, że psiak sobie poradzi, nie powinno być potrzeby brania go na ręce
Michał
-Witam
Wybieram się w tym roku, w okolice Lovran i poi przeczytaniu artykułu jestem pewien, że pójdę Waszymi śladami ;)
Ale mam pewne wątpliwości, otóż żona ma lęk wysokości i przejście wiszącym mostem może okazać się niemożliwe. Druga sprawa to 6 cio letni syn… Deski na przejściu wydają się mieć szeroki rozstaw, jak na dziecięce kroki. Jak myślisz dadzą radę, czy ewentualnie jest jakieś boczne przejście?
Wojtek Tyluś
-Ten most o którym wspominasz nie jest częścią szlaku – to część parku linowego ;)
Małgorzata
-Bylismy tam dzis t.j. 1 lipca i ani kropli wody na szlaku -wszystko w lecie wysycha :-( ale trasa sama w sobie piękna i średniowymagająca
Sylwia
-Hej,
Bardzo przydatny opis szlaku – dziękujemy :)
Jesteśmy właśnie na Istrii :) Czy jest szansa szybkiego dotarcia do miejsca z wiszącym mostkiem? Tak by nie przechodzić całego szlaku, a jedynie zaparkować w pobliżu i małą wycieczkę zrobić? Mam obawy, ze upał i 4-latek, co prawda to dzielny piechur górski, ale jednak mogą uniemożliwić przedreptanie 15km ;) Kotli na pewno odwiedzimy, wiec może stamtąd da radę?
Jola
-Czy szlak 7 wowodospadów mozna pokonać z psem? Te mostki/kładki sa na szlaku czy mozna je obejść?
Dawid
-Witam, czy ten park linowy jest przez kogoś obsługiwany i można wypożyczyć sprzęt, czy jest tylko infrastruktura i trzeba mieć własny? Również w której części szlaku jest ten park?
Milena
-Wrzesień 2023- w Mirnie nie ma wody, co za tym idzie wodospadów też nie zobaczycie…
Piotr
-Szczerze najtrudniejszy odcinek między 3 a 4 wodospadem. Nie wiem skąd te propozycje dla rodzin ale dzieciaki 5-10 lat mialy dość po przejściu odcinka prawie pionowego z stalowymi stolkami montowanymi do skał +liny i wilgotne kamienie. Kierowcy wrócili po 4 wodospadzie na drogę asf. po samochody. Na 6 rodzin wszyscy jednogłośnie stwierdzili ze to nie jest szlak dla dzieci