Korčula – klimatyczne miasteczko Marco Polo

Podczas jednego z naszych pobytów w Chorwacji, a właściwie już w drodze powrotnej z południa do domu, postanowiliśmy odwiedzić Korčulę (czyt. Korczula). Przejechaliśmy przez cały półwysep Pelješac, po drodze zaopatrując się w trunki u państwa Matusko w Potomje.

Dojazd do Korčuli

Do Orebića dotarliśmy w godzinach wieczornych, zjedliśmy pyszną kolację i oczekiwaliśmy na prom. Kiedy dotarliśmy na Korčulę było jeszcze jasno.

Szybki rzut oka na miasto, jedziemy dalej w poszukiwaniu noclegu. W naszym przypadku sprawa bardzo łatwa bo zawsze mamy przy sobie namiot, a kempingów tam nie brakuje. Następnego ranka pojechaliśmy zwiedzać miasto.

Panorama Korčuli
Panorama Korčuli
Korčula
Korčula
Promenada w Korčuli
Promenada w Korčuli

Miasto Korčula

Korčula nazywana małym Dubrownikiem (nie mówcie tego miejscowym, mogą się lekko obruszyć) to średniowieczne miasto zbudowane z białego kamienia, otoczone potężnymi XIV wiecznymi murami i basztami. Z lotu ptaka układ wąskich uliczek przypomina rybi szkielet. Budowniczowie tak zbudowali miasto by miały do niego dostęp ciepłe wiatry jugo, a nie docierały do wnętrza zimne wiatry bora.

Starówka jest pełna starych kamienic, pałaców i kościołów. Do miasta wiedzie Brama Lądowa w wieży Revelin. Na fasadzie budynku umieszczono tablicę ku czci króla Tomisława, a także lwa weneckiego. Najważniejszym zabytkiem miasta jest katedra św. Marka.

Na ścianach wiszą obrazy światowej sławy artystów np. Jacop Tintoretti autor obrazu św. Marka, Bartłomieja i Hieronima. Jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc na wyspie jest muzeum Marco Polo. Wewnątrz stoją figury woskowe przedstawiające samego Marco Polo i osoby z nim związane. Są tam też liczne przedmioty odnoszące się do wydarzeń z życia podróżnika.

REKLAMA

Korčulańskie uliczki to bardzo wdzięczny temat do fotografowania. Te, opadające ku Adriatykowi czasem przypominają uliczki w Rovinj. Kilka kadrów z Korčuli znalazło swoje miejsce w przygotowywanej przez nas fotoksiążce, którą za jakiś czas Wam pokażemy.

Korčulę jak i inne miejscowości południowej Dalmacji możecie zwiedzać z naszą przyjaciółką, Pauliną, która jest licencjonowanym przewodnikiem po Dubrowniku i okolicy.

Klimatyczna uliczka
Klimatyczna uliczka
Klimatyczna uliczka
Klimatyczna uliczka
Brama lądowa
Brama lądowa
Brama morska
Brama morska
tablica przy bramie lądowej
tablica przy bramie lądowej
tablica przy bramie lądowej
tablica przy bramie lądowej
Baszta
Baszta
Atrium Pałacu Gubernatora
Atrium Pałacu Gubernatora
Katedra w. Marka
Katedra w. Marka
Katedra Św. Marka
Katedra Św. Marka
Kościół Św. Piotra
Kościół Św. Piotra
Kościół Św. Michała
Kościół Św. Michała
Korčula
Korčula
Korčula
Korčula
Instalacja artystyczna
Instalacja artystyczna

Wyspa Korčula

Wyspa Korčula ma powierzchnię nieco ponad 271 km², długa na 46,8 km i szeroka na maksymalnie niecałe 8km. Najwyższymi szczytami wyspy są Klupca (568 m n.p.m.) i Kom (510 m n.p.m.).

Na wyspie zamieszkuje ok. 17 tys. osób. Do największych miejscowości należą Korčula (miasto), Blato, Vela Luka (w pobliżu której mieści się jaskinia Vela Spila), Žrnovo i Lumbarda

Nasza wyprawa po wyspie ograniczyła się do Lumbardy. Lumbarda słynie z piaszczystych plaż, które jednak nas nie zachwyciły.

REKLAMA

Na wyspie nie ma wód powierzchniowych, jedyne źródło wody pitnej znajduje się w Blato, które obsługuje okoliczne miejscowości. Do pozostałej części wyspy woda doprowadzana jest z lądu z Małej Neretwy.

Widok na Orebić i półwysep Pelješac
Widok na Orebić i półwysep Pelješac
Vela Glavica, Lumbarda
Vela Glavica, Lumbarda
Vela Glavica, Lumbarda
Vela Glavica, Lumbarda

Marco Polo – mieszkaniec Korčuli?

Jest wielce prawdopodobnym, że w 1254 roku w Korčuli urodził się wielki podróżnik Marco Polo. Do dzisiejszych czasów przetrwał jego dom. Nie ma jednak stuprocentowych dowodów jakoby Marco Polo faktycznie pochodził z Korčuli. O miano miejsca jego urodzenia z Korčulą bije się Wenecja.

Razem z ojcem i stryjami Marco Polo podróżował na daleki wschód. Podczas pobytu odwiedził miejsca nie znane ówczesnym ludziom. Po 17 latach powrócił do Wenecji. W 1298 roku jako kapitan statku brał udział w bitwie miedzy Genuą a Wenecją. Został pojmany do niewoli.

W trakcie pobytu w więzieniu, Marco zrelacjonował współwięźniowi, z najdrobniejszymi szczegółami, dzieje swojej długiej podroży na daleki wschód, a ten je skrzętnie spisał. Tak powstał pierwszy przewodnik po dalekich krainach. Przez ponad 700 lat było to jedyne źródło wiedzy na temat tego regionu.

Dom Marco Polo
Dom Marco Polo
Muzeum Marco Polo
Muzeum Marco Polo

Moreška – tańczący z mieczami

Na Korčuli od średniowiecza do dnia dzisiejszego organizowana jest gra rycersko-ludowa Moreška. Przedstawia ona walkę dwóch królów i ich armii o rękę pięknej księżniczki muzułmańskiej Buli. Księżniczka, narzeczona Osmana, została porwana przez króla Moro. Wojsko białe, ubrane w czerwone stroje, dowodzone jest przez Osmana i przedstawia wojsko muzułmańskie. Wojsko czarne to piraci dowodzeni przez króla Moro.

Przedstawienie zaczyna się dialogiem pięknej Buli z królem Moro, który wyznaje miłość księżniczce i chce aby i ona go pokochała. Księżniczka jednak kocha Osmana i wzywa go na pomoc. Zaczyna się taniec z mieczami, wszystkiemu towarzyszy orkiestra. Przedstawienie odbywa się w każdy poniedziałek (lipiec sierpień) i czwartek (czerwiec i październik).

Naszą wizytę na przedstawieniu opisaliśmy w osobnym wpisie pt. „Taniec Moreška w Korčuli„.

Kamery online w Korčuli

Jeśli chcecie zobaczyć co aktualnie dzieje w się w Korčuli polecamy odwiedzić stronę z kamerą online.

Korčula noclegi

Baza noclegowa na Korčuli jest dobrze rozwinięta. W poszukiwaniu atrakcyjnych noclegów w promocyjnych cenach możecie skorzystać z dostępnych w sieci wyszukiwarek noclegów. Pilnujcie jej bo każdego dnia pojawiają się nowe okazje, potrafią być naprawdę dobre!

Promy na Korčulę

Na wyspę można dostać się promem osobowym i samochodowym wypływającym m.in. z Orebića, Dubrownika czy Splitu. Więcej na temat promów na Korčulę znajdziecie tutaj. UWAGA: Prom samochodowy znajduje się w miejscowości Dominče, ok 2km od Korčuli.

REKLAMA

Port w Korčuli
Port w Korčuli

Korčula na mapie

Plan Korčuli
Plan Korčuli

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Tagi wpisu:
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

3 komentarze

 1. Urszula
  -

  Nie mogę się napatrzeć na te cudne widoki, zabytki, białe domy z czerwonymi dachami, wąskie uliczki opadające do błękitnego morza i miejscową przyrodę. Do tego piękny kolor nieba. Nie dziwię się, że tak podoba wam się Chorwacja, bo mnie też! Mogłabym tam mieszkać, a jeszcze to możliwe. Pozdrawiam:)

 2. Sebastian
  -

  Dzień dobry, chciałbym zapytać o możliwość zaparkowania auta w mieście Korcula, jak najbliżej starego miasta, oczywiście nie za darmo… czy ktoś się orientuje w cenach za godzinę, za dzień ? Wiem, że jest bardzo drogi parking with sea view, ewentualnie można skorzystać z parkingu przy centrum handlowym Tommy, jednak czy w centrum można auto zostawić na dłużej ? Czy jest możliwość odebrania auta w niedzielę ? Będę wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie Sebastian Janiszewski
  W tym roku 2021r wracamy do Repic, piękna miejscowość, wspaniały klimat, polecam, to jest blisko miasta Klek. Byliśmy trzy lata temu, wycieczka do Dubrovnika.