Podczas jednego z naszych pobytów w Chorwacji, a właściwie już w drodze powrotnej z południa do domu, postanowiliśmy odwiedzić Korčulę (czyt. Korczula). Przejechaliśmy przez cały półwysep Pelješac, po drodze zaopatrując się w trunki u państwa Matusko w Potomje. Do Orebića dotarliśmy w godzinach wieczornych, zjedliśmy pyszną kolację i oczekiwaliśmy na prom. Kiedy dotarliśmy na Korčulę było jeszcze jasno. Szybki rzut oka na miasto, jedziemy dalej w poszukiwaniu noclegu. W naszym przypadku sprawa bardzo łatwa bo zawsze mamy przy sobie namiot, a kempingów tam nie brakuje. Następnego ranka pojechaliśmy zwiedzać miasto.



Miasto Korčula
Korčula nazywana małym Dubrownikiem (nie mówcie tego miejscowym, mogą się lekko obruszyć) to średniowieczne miasto zbudowane z białego kamienia, otoczone potężnymi XIV wiecznymi murami i basztami. Z lotu ptaka układ wąskich uliczek przypomina rybi szkielet. Budowniczowie tak zbudowali miasto by miały do niego dostęp ciepłe wiatry jugo, a nie docierały do wnętrza zimne wiatry bora.
Starówka jest pełna starych kamienic, pałaców i kościołów. Do miasta wiedzie Brama Lądowa w wieży Revelin. Na fasadzie budynku umieszczono tablicę ku czci króla Tomisława, a także lwa weneckiego. Najważniejszym zabytkiem miasta jest katedra św. Marka. Na ścianach wiszą obrazy światowej sławy artystów np. Jacop Tintoretti autor obrazu św. Marka, Bartłomieja i Hieronima. Jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc na wyspie jest muzeum Marco Polo. Wewnątrz stoją figury woskowe przedstawiające samego Marco Polo i osoby z nim związane. Są tam też liczne przedmioty odnoszące się do wydarzeń z życia podróżnika.
Korčulańskie uliczki to bardzo wdzięczny temat do fotografowania. Te, opadające ku Adriatykowi czasem przypominają uliczki w Rovinj. Kilka kadrów z Korčuli znalazło swoje miejsce w przygotowywanej przez nas fotoksiążce, którą za jakiś czas Wam pokażemy.















REKLAMA
Wyspa Korčula
Wyspa Korčula ma powierzchnię nieco ponad 271 km², długa na 46,8 km i szeroka na maksymalnie niecałe 8km. Najwyższymi szczytami wyspy są Klupca (568 m n.p.m.) i Kom (510 m n.p.m.).
Na wyspie zamieszkuje ok. 17 tys. osób. Do największych miejscowości należą Korčula (miasto), Blato, Vela Luka, Žrnovo i Lumbarda
Nasza wyprawa po wyspie ograniczyła się do Lumbardy. Lumbarda słynie z piaszczystych plaż, które jednak nas nie zachwyciły.
Na wyspie nie ma wód powierzchniowych, jedyne źródło wody pitnej znajduje się w Blato, które obsługuje okoliczne miejscowości. Do pozostałej części wyspy woda doprowadzana jest z lądu z Małej Neretwy.



Marco Polo – mieszkaniec Korčuli?
Jest wielce prawdopodobnym, że w 1254 roku w Korčuli urodził się wielki podróżnik Marco Polo. Do dzisiejszych czasów przetrwał jego dom. Nie ma jednak stuprocentowych dowodów jakoby Marco Polo faktycznie pochodził z Korčuli. O miano miejsca jego urodzenia z Korčulą bije się Wenecja.
Razem z ojcem i stryjami Marco Polo podróżował na daleki wschód. Podczas pobytu odwiedził miejsca nie znane ówczesnym ludziom. Po 17 latach powrócił do Wenecji. W 1298 roku jako kapitan statku brał udział w bitwie miedzy Genuą a Wenecją. Został pojmany do niewoli. W trakcie pobytu w więzieniu, Marco zrelacjonował współwięźniowi, z najdrobniejszymi szczegółami, dzieje swojej długiej podroży na daleki wschód, a ten je skrzętnie spisał. Tak powstał pierwszy przewodnik po dalekich krainach. Przez ponad 700 lat było to jedyne źródło wiedzy na temat tego regionu.
REKLAMA


Moreška – tańczący z mieczami
Na Korčuli od średniowiecza do dnia dzisiejszego organizowana jest gra rycersko-ludowa Moreška. Przedstawia ona walkę dwóch królów i ich armii o rękę pięknej księżniczki muzułmańskiej Buli. Księżniczka, narzeczona Osmana, została porwana przez króla Moro. Wojsko białe, ubrane w czerwone stroje, dowodzone jest przez Osmana i przedstawia wojsko muzułmańskie. Wojsko czarne to piraci dowodzeni przez króla Moro. Przedstawienie zaczyna się dialogiem pięknej Buli z królem Moro, który wyznaje miłość księżniczce i chce aby i ona go pokochała. Księżniczka jednak kocha Osmana i wzywa go na pomoc. Zaczyna się taniec z mieczami, wszystkiemu towarzyszy orkiestra. Przedstawienie odbywa się w każdy poniedziałek (lipiec sierpień) i czwartek (czerwiec i październik). Niestety nie było nam dane obejrzeć na żywo, wszystko jeszcze przed nami. Poniżej materiał wideo z Moreški.
Naszą wizytę na przedstawieniu opisaliśmy w osobnym wpisie pt. „Taniec Moreška w Korčuli„.
Kamery online w Korčuli
Jeśli chcecie zobaczyć co aktualnie dzieje w się w Korčuli polecamy odwiedzić stronę z kamerą online.
Korčula noclegi
Baza noclegowa na Korčuli jest dobrze rozwinięta. W poszukiwaniu atrakcyjnych noclegów w promocyjnych cenach możecie skorzystać z poniższej wyszukiwarki Booking. Pilnujcie jej bo każdego dnia pojawiają się nowe okazje, potrafią być naprawdę dobre!
Booking.com
Promy na Korčulę
Na wyspę można dostać się promem osobowym i samochodowym wypływającym m.in. z Orebića, Dubrownika czy Splitu. Więcej na temat promów na Korčulę znajdziecie tutaj. UWAGA: Prom samochodowy znajduje się w miejscowości Dominče, ok 2km od Korčuli.

Korčula na mapie

Artykuł powstał we współpracy z firmą CEWE, dostawcą produktu CEWE FOTOKSIĄŻKA
REKLAMA
EWA
-Korcula jest cudowna! byłam teraz we wrześniu i jestem oczarowana! a po wdrapaniu się na wieże kościoła św.Marka – widok zapierający dech w piersiach!
Urszula
-Nie mogę się napatrzeć na te cudne widoki, zabytki, białe domy z czerwonymi dachami, wąskie uliczki opadające do błękitnego morza i miejscową przyrodę. Do tego piękny kolor nieba. Nie dziwię się, że tak podoba wam się Chorwacja, bo mnie też! Mogłabym tam mieszkać, a jeszcze to możliwe. Pozdrawiam:)