Komiža na wyspie Vis

Przypływając na Vis, nie sposób nie odwiedzić drugiego co do wielkości miasta na wyspie – Komižy. Położona w otwartej zatoce Komiža jest niezwykle fotogeniczna z wieloma wąskimi, urokliwymi uliczkami. Komiža to druga co do wielkości, po mieście Vis, miejscowość na wyspie Vis. Położone nad zachodnim brzegiem wyspy miasto zamieszkuje trochę ponad 1500 osób.

Nad miastem góruje wzgórze Hum – najwyższe wzniesienie na wyspie, 587m n.p.m. Pierwsze wzmianki na temat osady pochodzą z XII wieku. Na wyspie nie znajdziecie zbiorników wodnych i rzek. W woda pitna pochodzi ze źródeł, których większa część znajduje się w okolicy Komižy.

Komiža na wyspie Vis
Komiža na wyspie Vis
Komiža na wyspie Vis
Komiža na wyspie Vis
Komiža na wyspie Vis
Komiža na wyspie Vis
Komiža na wyspie Vis
Komiža na wyspie Vis
Komiža na wyspie Vis
Komiža na wyspie Vis
Komiža na wyspie Vis
Komiža na wyspie Vis
Komiža na wyspie Vis
Komiža na wyspie Vis
Konoba Jastožera w Komižy
Konoba Jastožera w Komižy

Co zobaczyć w Komižy

W XIII wieku mnisi wybudowali na wzniesieniu klasztor św. Mikołaja. Kościół jest najstarszym przykładem kościoła-twierdzy w Dalmacji.

Kościół św. Mikołaja w Komižy
Kościół św. Mikołaja w Komižy

Kościół Matki Boskiej Opiekunki Rybaków (Gospe Gusarica) zwanym Kościołem Matki Boskiej Pirackiej składa się z trzech jednonawowych kościołów połączonych wewnętrznymi łukami. Najstarszym z nich jest środkowy kościół z XVI wieku. W kościele znajdziecie barokowe ołtarze oraz organy z 1670 roku.

Kościół Matki Bożej Pirackiej w Komižy
Kościół Matki Bożej Pirackiej w Komižy

Przy porcie mieści się twierdza Kaštel, wybudowana za czasów panowania Wenecjan, z 1585 roku. Pod koniec XIXw. do twierdzy dobudowano wieżę zegarową. W twierdzy mieści się muzeum rybołówstwa przedstawiające historię rybołówstwa oraz narzędzia służące do połowu. Komiža słynie z łodzi rybackich Falkuša, których charakterystyczną cechą były zdejmowane, półmetrowe fragmenty burt zwane falke.

Twierdza Kaštel w Komižy
Twierdza Kaštel w Komižy

Komiža, jak i cała wyspa Vis jest rajem dla miłośników nurkowania. Znajduje się tutaj kilka centrów nurkowania (w tym polska, w Vis!).

REKLAMA

Palenie łodzi na św. Mikołaja w Komižy


Zgodnie ze starym zwyczajem, 6 grudnia, mieszkańcy Komižy na wyspie Vis, wraz z uczestnikami regat im. św. Mikołaja, obchodzą dzień św. Mikołaja, patrona żeglarzy i podróżnych, święto, które jest zarazem Dniem Miasta Komiža. Na wzgórzu położonym naprzeciwko kościoła św. Mikołaja zapala się symboliczny ogień, który ma zapewnić ochronę wszystkim statkom i żeglarzom na świecie. Od niepamiętnych czasów mieszkańcy miasta w trakcie tego święta palą na stosie swoje drewniane łodzie w ogniu, który symbolizuje życie. Film z tego wydarzenia znajdziecie tutaj.

Co jeszcze?

Z Visu do Komižy prowadzą dwie drogi, polecamy sprawdzić oba rozwiązania. Jadąc dłuższą drogą dotrzemy m.in. do wzgórza Hum, jaskini w której ukrywał się Tito podczas II Wojny Światowej, a także zobaczymy tereny uprawne wewnątrz lądu.

To właśnie w Komižy, w hali byłej wytwórni konserw rybnych Neptun, znajdowała się centrala ekipy filmowej kręcącej na wyspie film Mamma Mia 2.

Spróbujcie koniecznie lokalnego przysmaku jakim jest komizska pogaca która skłąda się z placka z mąki pszennej, sardeli z grilla oraz fasoli. Lokalne wina pochodzą od szczepów vugava oraz plawac mali.

Z Komižy na Biševo

Z Komižy jest już „rzut beretem” do Błękitnej jaskini na wyspie Biševo, którą koniecznie musicie zobaczyć. Opis naszej wizyty w Błękitnej jaskini znajdziecie tutaj.

REKLAMA

Nocleg w Komižy

W mieście znajduje się jeden hotel, Hotel Biševo i wiele apartamentów. My nocowaliśmy w Hotelu ISSA, w mieście Vis, który pamięta jeszcze czasy byłej Jugosławii.

Komiža na mapie

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

Jeden komenrarz

  1. Wojciech
    -

    Witam wszystkich bardzo serdecznie !!
    Byłem na wyspie Vis trzy razy . Chyba nie muszę pisać , że było fantastycznie . Wyspa bardzo urokliwa i spokojna . Idealne miejsce na wypoczynek ( oczywiście z mojego punktu widzenia -:) ). Bardzo fajna relacja . Miło wrócić w te wszystkie znane miejsca . Hvala !!!