Čakovec w regionie Međimurje

Każdy, kto tak jak my wjeżdża do Chorwacji przez przejście graniczne w Goričan, przejeżdża przez żupanię medzimurską, która często traktowana jest jako region tranzytowy i nic poza tym. Wystarczy jednak zjechać kilka kilometrów w głąb regionu by przekonać się jak wiele do tej pory traciliśmy.

Odwiedź Čakovec

Dzisiaj chcemy przedstawić Wam Čakovec – największe miasto regionu Međimurje, które znajduje się zaledwie 10km od autostrady. Pierwszy raz Čakovec odwiedziliśmy w 2018 roku, podczas wrześniowej wizyty, a której ogólny opis znajdziecie we wpisie pt. „Međimurje – miejsca, które warto odwiedzić„.


Oddalony o około 100 kilometrów na północny-wschód od Zagrzebia Čakovec usytuowany jest w samym środku regionu Međimurje, pomiędzy rzekami Murą i Drawą. Stara część Čakovca, z kilkusetmetrowym deptakiem, obecnie pełni funkcję centrum życia towarzyskiego.

Čakovec
Čakovec
Čakovec
Čakovec
Čakovec
Miejsce zburzonej synagogi w Čakovcu
Čakovec
Park w Čakovcu

Historia Čakovca

W zapiskach z I wieku, Čakovec nazywany jest Aquama co oznacza mokre miasto, a to za sprawą otaczających go podmokłych terenów.  Z XIII wieku pochodzą zapiski o wieży Čakovej, która była początkiem dzisiejszego miasta i jego nazwy. Właśnie wtedy ispán Csák Hahót wzniósł drewniane umocnienia, które później nazwano wieżą Csáka (chorw. Čakov toranj).

W 1738 roku miasto nawiedziło trzęsienie ziemi, niszczące większą jego część. Dzieła zniszczenia dokończył wielki pożar, który miał miejsce w 1741 roku. Drugie silne trzęsienie ziemi nastąpiło w 1880 roku.

Powrót regionu do Chorwacji

9 stycznia 1919 roku, podczas Wielkiego Zgromadzenia Narodowego w Čakovcu podjęto uchwałę o secesji Međimurja od Królestwa Węgier. Dzień upamiętniający zjednoczenie Međimurja z macierzystą Chorwacją obchodzony jest jako dzień pamięci zgodnie z decyzją chorwackiego parlamentu w 2005 roku.

REKLAMA

„Međimurje znajdowało się pod panowaniem węgierskim przez 57 lat, pod czyimś pragnieniem wprowadzenia własnej kultury, języka i zwyczajów, ale mieszkańcy Međimurja, którzy mieszkali w Međimurje, nigdy na to nie pozwolili” – powiedział prefekt okręgu Marija Posavec podczas ceremonii w Čakovcu.

Obok zamku Zrinskich i kompleksu pakowego, w mieście zwracają uwagę pałac zbudowany w stylu wiedeńskiej secesji (Secesijska palača) i kościół św. Mikołaja (Crkva Svetog Nikole).

Kościół św. Mikołaja w Čakovcu
Kościół św. Mikołaja w Čakovcu

Pod koniec lipca i na początku sierpnia odbywa się tu duży tradycyjny jarmark na centralnym placu miasta. Od 2002 r. miasto organizuje też coroczne targi samochodów na terenie centrum sportowo-rekreacyjnego.

Najzimniejsze miejsce w Chorwacji

3 lutego 1929 roku, w mieście Čakovec zanotowano rekordowo niską temperaturę w historii Chorwacji (–35,5 °C).

Zamek Zrinskich w Čakovcu

Największą atrakcję stanowi Čakovečka utvrda oraz Stari grad Zrinskih czyli ufortyfikowany średniowieczny zamek z fosą usytuowany na terenie parku książąt Zrinskich, którzy mieszkali tu w XVI i XVII wieku. Uważa się, że okres znaczącego rozwoju gospodarczego i kulturalnego Čakovca rozpoczął się w 1547 roku, kiedy właścicielem zamku i przyległych terenów został Nikola IV Zrinski z Szigetvár . W tym czasie zamek był bogato zdobiony, otoczony parkiem i rzeźbami słynnych dowódców armii i monarchów.

REKLAMA

Na przestrzeni dziejów zamek był kilkukrotnie przebudowywany. Pierwsza fortyfikacja została zbudowana w tym miejscu w XIII wieku przez hrabiego Dymitra Csáky, od którego pochodzi nazwa miasta Čakovec. W 1546 roku zamek trafił w ręce Nikoli Šubića Zrinskiego, bana Chorwacji jako rekompensata za zasługi w bitwach przeciwko Turkom. 30 kwietnia 1738 roku zamek został poważnie uszkodzony podczas trzęsienia ziemi. Został natychmiast przebudowany i przeprojektowany w stylu barokowym, gdzie nadano mu dzisiejszy wygląd. Otaczająca zamek fosa została zasypana ziemią.

Na zamku znajduje się muzeum regionu Međimurje. W sezonie letnim, główny plac zamkowy wykorzystywany jest podczas licznych imprez i inscenizacji wydarzeń historycznych. Miejsce to było sceną spisku Zrinski-Frankopan, ważnego wydarzenia w historii Chorwacji.

Zamek Zrinskich w Čakovcu
Zamek Zrinskich w Čakovcu
Zamek Zrinskich w Čakovcu
Zamek Zrinskich w Čakovcu

Smok Pozoj z Međimurje

Jeszcze na początku XX wieku, ponad 90% mieszkańców wierzyło w smoka Pozoja


Legenda o Pozoju, smoku żyjącym w Međimurju jest wiecznie żywa. Dacie wiarę, że jeszcze na początku XX wieku, ponad 90% mieszkańców wierzyło w Pozoja? Wierzono, że wielkie trzęsienie ziemi, które nawiedziło region to sprawka Pozoja. Każda część Međimurja ma swoją wersję legendy.

Według niektórych Pozoj śpi pod Zamkiem Zrinskich w Čakovcu, inni twierdzą, że znajduje się w jednym z dołów w pobliżu miejscowości Donji Vidovac. Wszyscy zgadzają się w jednym – czas Pozoja jeszcze nie przeminął, kiedyś obudzi się i znów da o sobie znać.

Čakovec na mapie

REKLAMA