Vrboska na wyspie Hvar

Poranna kawa w jednej z kawiarni ulokowanej przy promenadzie, piękny widok na drugą stronę kanału, cisza i spokój. Czego chcieć więcej? Taka właśnie jest Vrboska na wyspie Hvar, do której dojeżdżaliśmy rowerami z sąsiadującej z nią Jelsą. To właśnie ta cisza sprawia, że Vrboska ma wielu zwolenników, którzy odwiedzają ją każdego roku. Jeśli szukacie kompromisu pomiędzy samotnią nad Adriatykiem, a gwarnym miastem, powinniście wziąć pod uwagę Vrboską.

Czy Vrboska jest boska? Myślimy, że tak właśnie jest!

Kilka słów o Vrboskiej

Vrboska, maleńka wioska na wyspie Hvar, położona między Jelsą i Starim Gradem, w wąskiej i głęboko wcinającej się w ląd zatoce, powstała w XV wieku, kiedy to mieszkańcy niedalekiej miejscowości Vrbanj zaczęli zajmować się rybołówstwem.

Vrboska nazywana jest Małą Wenecją, a to z powodu wewnętrznego kanału, który płynie pomiędzy domami, co powoduje, że obie strony Vrboski spinane są przez małe kamienne mostki.

Vrboska otoczona jest sosnowymi lasami i słynie z pięknych kamienistych i piaszczystych plaż. Na półwyspie Soline znajdziemy głównie plaże kamieniste, w zatoce Maslinica piękną żwirową plażę o tej samej nazwie (uważaną za jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie Hvar).

Najcenniejsze zabytki Vrboskiej

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Vrboska kryje w sobie kilka miejsc wartych odwiedzenia. Z pewnością należą do nich:

REKLAMA

  • Kościół-twierdza św. Maryi Miłosierdzia (Crkva – tvrđava sv. Marije od Milosrđa) z XVI wieku. W 1575 roku budowla, po dużych zniszczeniach, została odbudowana przez mieszczan w formie twierdzy do obrony przed Turkami. Z murów obronnych i dzwonnicy roztacza się widok na zatokę i miasto.
  • Kościół św. Lovrinaca (Wawrzyńca) z XV wieku. Wnętrze skrywa bezcenne skarby:  malowidła przypisywane takim twórcom jak Niciano Vecelie, Paolu Cagliari, Jacopu de PonteBassan, Giuseppe Alabardije, Antoniu Scurii, Tizianu Aspetti czy Benwenuto Cellinije. W XVII wieku kościół zyskał barokowy wystrój.
  • Kościół św. Piotra – jeden z najstarszych kościołów, które zachowały się na wyspie Hvar. Wzmianki o nim pochodzą już z 1331 roku.
  • Muzeum Rybołówstwa (Ribarski Muzej). Zostało ono założone w 1972 z inicjatywy Centrum Dziedzictwa Kulturowego na Wyspie Hvar. W skład muzeum wchodzi stary dom rybacki ze sprzętem, przedmiotami oraz pozostałościami po dawnych maszynach używanych w fabryce przetwórstwa rybnego. W muzeum znajdziemy tradycyjne wyposażenie rybackie, wszelkie rodzaje sieci i narzędzia.

Zatoka, w której znajduje się miasto Vrboska, jest długa i wąska. W zewnętrznej części portu zlokalizowana jest marina o takiej samej nazwie, odznaczana Błękitną Flagą. Marina zapewnia dobre schronienie przed wiatrem.

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

3 komentarze