Vrboska na wyspie Hvar

Poranna kawa w jednej z kawiarni ulokowanej przy promenadzie, piękny widok na drugą stronę kanału, cisza i spokój. Czego chcieć więcej? Taka właśnie jest Vrboska na wyspie Hvar, do której dojeżdżaliśmy rowerami z sąsiadującej z nią Jelsą. To właśnie ta cisza sprawia, że Vrboska ma wielu zwolenników, którzy odwiedzają ją każdego roku. Jeśli szukacie kompromisu pomiędzy samotnią nad Adriatykiem, a gwarnym miastem, powinniście wziąć pod uwagę Vrboską.

Czy Vrboska jest boska? Myślimy, że tak właśnie jest!

Kilka słów o Vrboskiej

Vrboska, maleńka wioska na wyspie Hvar, położona między Jelsą i Starim Gradem, w wąskiej i głęboko wcinającej się w ląd zatoce, powstała w XV wieku, kiedy to mieszkańcy niedalekiej miejscowości Vrbanj zaczęli zajmować się rybołówstwem.

Vrboska nazywana jest Małą Wenecją, a to z powodu wewnętrznego kanału, który płynie pomiędzy domami, co powoduje, że obie strony Vrboski spinane są przez małe kamienne mostki.

Vrboska otoczona jest sosnowymi lasami i słynie z pięknych kamienistych i piaszczystych plaż. Na półwyspie Soline znajdziemy głównie plaże kamieniste, w zatoce Maslinica piękną żwirową plażę o tej samej nazwie (uważaną za jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie Hvar).

Najcenniejsze zabytki Vrboskiej

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Vrboska kryje w sobie kilka miejsc wartych odwiedzenia. Z pewnością należą do nich:

REKLAMA

  • Kościół-twierdza św. Maryi Miłosierdzia (Crkva – tvrđava sv. Marije od Milosrđa) z XVI wieku. W 1575 roku budowla, po dużych zniszczeniach, została odbudowana przez mieszczan w formie twierdzy do obrony przed Turkami. Z murów obronnych i dzwonnicy roztacza się widok na zatokę i miasto.
  • Kościół św. Lovrinaca (Wawrzyńca) z XV wieku. Wnętrze skrywa bezcenne skarby:  malowidła przypisywane takim twórcom jak Niciano Vecelie, Paolu Cagliari, Jacopu de PonteBassan, Giuseppe Alabardije, Antoniu Scurii, Tizianu Aspetti czy Benwenuto Cellinije. W XVII wieku kościół zyskał barokowy wystrój.
  • Kościół św. Piotra – jeden z najstarszych kościołów, które zachowały się na wyspie Hvar. Wzmianki o nim pochodzą już z 1331 roku.
  • Muzeum Rybołówstwa (Ribarski Muzej). Zostało ono założone w 1972 z inicjatywy Centrum Dziedzictwa Kulturowego na Wyspie Hvar. W skład muzeum wchodzi stary dom rybacki ze sprzętem, przedmiotami oraz pozostałościami po dawnych maszynach używanych w fabryce przetwórstwa rybnego. W muzeum znajdziemy tradycyjne wyposażenie rybackie, wszelkie rodzaje sieci i narzędzia.

Zatoka, w której znajduje się miasto Vrboska, jest długa i wąska. W zewnętrznej części portu zlokalizowana jest marina o takiej samej nazwie, odznaczana Błękitną Flagą. Marina zapewnia dobre schronienie przed wiatrem.

REKLAMA

3 komentarze