Not Your language? Translate: CroatianEnglishGermanPolishRussian

Jarmark bożonarodzeniowy w Zagrzebiu

W 2017 roku, jarmark bożonarodzeniowy w Zagrzebiu, po raz trzeci z rzędu został wybrany najlepszym jarmarkiem bożonarodzeniowym w Europie! Trzykrotny triumf w organizowanym przez European Best Destination konkursie nie może być przypadkiem. Postanowiliśmy odwiedzić Zagrzeb w czasie Adwentu i spędzić tam osiem dni by poznać jego przedświąteczną moc przyciągania. Było warto! Nie żałujemy ani chwili spędzonej w stolicy Chorwacji!


Bilety lotnicze kupiliśmy  jeszcze we wrześniu, korzystając z niezłej jak na loty do Chorwacji, promocji LOT-u. Rok 2018 zapowiada się bogaty w promocyjne loty do Chorwacji. Również nocleg zarezerwowaliśmy dużo wcześniej, by mieć pewność, że uda się zamieszkać w samym centrum Zagrzebia. Udało się zakwaterować w przytulnym apartamencie Downtown Zagreb Apartments, w starej części miasta, przy ul. Radićeva. Polecamy!

Kościół Świętego Marka w Zagrzebiu Ulica Radićeva w Zagrzebiu Ulica Radićeva w Zagrzebiu


Adwent trwa od 2 grudnia 2017 do 7 stycznia 2018 roku. Dzięki niepowtarzalnej, przedświątecznej atmosferze Zagrzeb jest idealnym miejscem na przedświąteczny odpoczynek. Liczne jarmarki, z których słynie miasto, uczyniły ze stolicy Chorwacji jedną z najpopularniejszych, przedświątecznych destynacji w całej Europie. Niezliczone odcienie złota i lampki, którymi ozdobione jest miasto tworzą wyjątkową, bajkową atmosferę. Spacer tętniącymi życiem uliczkami, wśród których unoszą się aromaty potraw i grzanego wina oraz dźwięki muzyki granej na żywo przez ulicznych grajków, sprawia, że każdy może poczuć tu ducha świąt. Poniżej prezentujemy wybrane atrakcje, które osobiście odwiedziliśmy, a które czekają na odwiedzających Zagrzeb.

 

Adwent na Zrinjevacu

Według nas Zrinjevac to zdecydowany lider wśród wszystkich jarmarków w Zagrzebiu. Urzekł nas przyozdobionymi w tysiące lampek platanami, których jest ponad 200 oraz fontanną. Dodatkowo, wieczorami, w znajdującej się po środku parku altance grały najfajniejsze, według nas, zespoły. Spacerując między stoiskami i rozgrzewając się kubkiem grzanego wina lub gorącej czekolady, można podziwiać ofertę lokalnych rzemieślników, sprzedawców żywności i pobliskich sklepików, które oferują upominki, chorwacki folklor, sztukę popularną czy lokalne smakołyki. Koniecznie trzeba spróbować lokalnej potrawy jaką są krpice sa zeljem, czyli makaron z kapustą. To idealne miejsce na gwiazdkowe prezenty dla swoich bliskich, zero taniej chińszczyzny!

Park Zrinjevac w Zagrzebiu Park Zrinjevac w Zagrzebiu Park Zrinjevac w Zagrzebiu Park Zrinjevac w Zagrzebiu Park Zrinjevac w Zagrzebiu Park Zrinjevac w Zagrzebiu Park Zrinjevac w Zagrzebiu Park Zrinjevac w Zagrzebiu Park Zrinjevac w Zagrzebiu Park Zrinjevac w Zagrzebiu Park Zrinjevac w Zagrzebiu Park Zrinjevac w Zagrzebiu

 

Adwent na Placu bana Josipa Jelačicia

Wieczorem, warto natomiast udać się na główne miejsce spotkań zagrzebian – plac bana Josipa Jelačicia i zagłębić się w nocne życie miasta, które toczy się w znakomitych restauracjach, eleganckich klubach i nastrojowych kafejkach. Warto tam spróbować specjalności z regionu, takich jak zupa dyniowa, faszerowana cielęcina, kaszanka czy grillowana kiełbasa z kiszoną kapustą.

Plac bana Josipa Jelačicia w Zagrzebiu Plac bana Josipa Jelačicia w Zagrzebiu Plac bana Josipa Jelačicia w Zagrzebiu Plac bana Josipa Jelačicia w Zagrzebiu Plac bana Josipa Jelačicia w Zagrzebiu Plac bana Josipa Jelačicia w Zagrzebiu Plac bana Josipa Jelačicia w Zagrzebiu

 

Ice Park na placu króla Tomislava

Pierwsze miejskie lodowisko w Zagrzebiu otwarto w 1874r. Oświetlało je ponad 300 lamp naftowych, a każdy łyżwiarz musiał podczas jazdy trzymać lampion ze świecą.


Będąc w przedświątecznym czasie w Zagrzebiu koniecznie musicie odwiedzić Plac króla Tomisława. Czeka tu na Was prawdziwa świąteczna magia — lodowisko, świetne jedzenie i grzane wino, a także atrakcje muzyczne. Wystarczy wypożyczyć łyżwy, aby móc spędzić tam romantyczny, zimowy dzień lub wieczór, sunąc po lodzie na tle malowniczej scenerii. Ponadto, korzystając z lodowiska przysługuje nam zniżka na bilet wstępu do znajdującego się obok Pawilonu Sztuki.
Ciekawostką jest, że pierwsze miejskie lodowisko w Zagrzebiu otwarto w 1874 r. Oświetlało je ponad 300 lamp naftowych, a każdy łyżwiarz musiał podczas jazdy trzymać lampion ze świecą.

Lodowisko w Zagrzebiu Lodowisko w Zagrzebiu Lodowisko w Zagrzebiu Lodowisko w Zagrzebiu Lodowisko w Zagrzebiu Lodowisko w Zagrzebiu

 

Fuliranje – magia na Placu Strossmayera

Mieszczące się pomiędzy Zrinjevacem a Placem Tomislava Fuliranje to plac sztukmistrzów, kuglarzy, żonglerów i klaunów. W tym roku Fuliranje zostało wybrane przez odwiedzających Adwent w Zagrzebiu za najlepszą imprezę. Prócz pokazów sztukmistrzów znajdziemy tam, zresztą tak jak na większości placów, mnóstwo regionalnego jedzenia i wina, a także niewielkie wesołe miasteczko z karuzelą. Fantastyczne miejsce!

Fuliranje - Adwent w ZagrzebiuFuliranje - Adwent w Zagrzebiu Fuliranje - Adwent w Zagrzebiu

 

Adwent na górnym mieście – Strossmartre

Adwent na Strossu to niezwykle klimatyczne miejsce. Prócz stoisk z jedzeniem, na górnym miecie znajdziecie wiele ciekawych instalacji artystycznych. I to co najcenniejsze – widok na panoramę Zagrzebia. To chyba najbardziej romantyczne miejsce ze wszystkich adwentowych wydarzeń w Zagrzebiu. Klimatu dodają mądrze dobrane kapele, które potęgowały miłosny klimat. Z powodu niedalekiej odległości od naszego noclegu, spędziliśmy tam najwięcej czasu.

Adwent na Strossmartre na górnym mieście w Zagrzebiu Adwent na Strossmartre na górnym mieście w Zagrzebiu Adwent na Strossmartre na górnym mieście w Zagrzebiu Adwent na Strossmartre na górnym mieście w Zagrzebiu Adwent na Strossmartre na górnym mieście w Zagrzebiu Adwent na Strossmartre na górnym mieście w Zagrzebiu Adwent na Strossmartre na górnym mieście w Zagrzebiu Adwent na Strossmartre na górnym mieście w Zagrzebiu Adwent na Strossmartre na górnym mieście w Zagrzebiu Adwent na Strossmartre na górnym mieście w Zagrzebiu Adwent na Strossmartre na górnym mieście w Zagrzebiu Adwent na Strossmartre na górnym mieście w Zagrzebiu Adwent na Strossmartre na górnym mieście w Zagrzebiu Adwent na Strossmartre na górnym mieście w Zagrzebiu Adwent na Strossmartre na górnym mieście w Zagrzebiu

 

Adwent na Klovićevi Dvori

Klovićevi Dvori sąsiaduje z Strossmartre, a dzielą je sympatycznie oświetlone schody. Również tutaj organizatorzy postarali się zadbać o klimat świąt umieszczając świerki obsypane sztucznym śniegiem. Widok na katedrę w takiej scenerii robi wrażenie! No i tak jak w większości miejsc – dużo jedzenia, picia i dobrej muzyki!

Adwent na Klovićevi Dvori w Zagrzebiu Adwent na Klovićevi Dvori w Zagrzebiu Adwent na Klovićevi Dvori w Zagrzebiu Adwent na Klovićevi Dvori w Zagrzebiu Adwent na Klovićevi Dvori w Zagrzebiu Adwent na Klovićevi Dvori w Zagrzebiu

 

Adwent na Placu Europejskim

Nieopodal placu bana Josipa Jelačicia, na Placu Europejskim ustawiono scenę oraz kilkanaście budek z jedzeniem oraz ręcznie wykonanymi pamiątkami. Miejsce reklamowane jest jako idealne do spotkań młodych osób. Potwierdzać to mogą występujące na scenie zespoły z muzyką „młodzieżową”. Plac Europejski to również dobre miejsce na zakup lokalnych mięs.

Plac Europejski w Zagrzebiu Plac Europejski w Zagrzebiu

 

Adwent w tunelu Grič

Znajdujący się pod zabudowaniami górnego miasta Tunel Grič już sam w sobie robi wrażenie. Jednak prawdziwa magia zaczyna się kiedy rzucimy na ściany tunelu różne kolory. Podczas Adwentu organizatorzy przewidzieli dwie instalacje artystyczne. Obie super!

Tunel Grič w Zagrzebiu Tunel Grič w Zagrzebiu Tunel Grič w Zagrzebiu Tunel Grič w Zagrzebiu Tunel Grič w Zagrzebiu Tunel Grič w Zagrzebiu

 

Kapulica & Lampioni

Podczas adwentu w Zagrzebiu odbywa się jedno z bardziej wyjątkowych wydarzeń – „Kapulica & Lampioni”, czyli puszczanie kilku tysięcy lampionów. W tym roku odbyło się ono w parku fontann Sveučilišna livada. Niestety, z powodu dużej odległości od centrum, pomimo gonienia na złamanie karku, nie zdążyliśmy na punkt kulminacyjny puszczania lampionów. Ponadto, w tym roku, z powodu zagrożenia opadami deszczu, organizatorzy, zamiast lampionów postanowili wypuścić w niebo balony z lampkami LED. O ile materiał z którego wykonane są lampiony jest biodegradowalny, o tyle  balony, które wykonane są z plastiku opadną i zostawią po sobie większy bałagan. Udało się nam jednak uchwycić kilka osób, które na koniec postanowiły wypuścić tradycyjne lampiony. Ponadto, w poprzednich latach puszczanie lampionów odbywało się na targu Dolac, co nadawało imprezie jeszcze większego uroku.

Puszczanie lampionów w Zagrzebiu Puszczanie lampionów w Zagrzebiu

 

Adwent w Pasażu Marića

Bardzo prosta ale jakże fotogeniczna instalacja. Początkowo organizatorzy zamieścili tylko w połowie pasażu suche witki podświetlone tysiącami lampek. Na prośbę mieszkańców instalacja została poprowadzona w całym pasażu. Zdjęcie nie odda w pełni uroku tego miejsca, to trzeba zobaczyć na własne oczy.

Tunel w pasażu Marića w Zagrzebiu

 

Przejażdżka świątecznym tramwajem

Ukoronowaniem adwentowej wycieczki do stolicy Chorwacji, może być przejażdżka tramwajem z 1924 roku w towarzystwie św. Mikołaja, Pani Mikołajowej i ich pomocników – wróżek, elfów i skrzatów. Cała przygoda trwa pół godziny, a kolejka kursuje od 12 grudnia do 6 stycznia z przystanku tramwajowego przy placu Bana Jelačića.

Tramwaj - Plac bana Josipa Jelačicia w Zagrzebiu

 

Szopka Bożonarodzeniowa

Przed katedrą znajduje się szopka, przy której, każdego wieczoru odbywa się inscenizacja narodzin Jezusa w Betlejem. Projekt, przed laty, zapoczątkowali młodzi ludzie. Warto poświęcić trochę czasu na tą część „adwentowych wydarzeń”.

Szopka bożonarodzeniowa w Zagrzebiu Szopka bożonarodzeniowa w Zagrzebiu Szopka bożonarodzeniowa w Zagrzebiu

 

Adwent w okolicy Placu bana Josipa Jelačicia

Prawdziwa atrakcja kulturalno-gastronomiczna w okresie adwentu. Oprócz tradycyjnych potraw i napojów świątecznych można tu w przytulnej atmosferze i w otoczeniu przyjemnej muzyki skosztować serc z piernika i innych świątecznych wypieków i  miło spędzić czas ze znajomymi. Wszystkie potrawy podawane w ramach tego kulturalnego projektu, są pozbawione jakichkolwiek sztucznych dodatków. Znajdziecie tam to czego nam brakuje zimą w Polsce – pełne ludzi ogródki na świeżym powietrzu. Warto skosztować też wyjątkowej, pysznej wieprzowiny z odrobiną szałwii i tymianku.

Dolne miasto w Zagrzebiu Grzane wino

 

Musisz odwiedzić jarmark bożonarodzeniowy w Zagrzebiu

Wizytę w Zagrzebiu uznajemy za bardzo udaną. Nie będzie to nasz ostatni pobyt w Chorwacji w trakcie Adwentu. Z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że każdy znajdzie w Zagrzebiu coś dla siebie. Miasto oferuje mnóstwo atrakcji, których nie sposób zobaczyć w ciągu kilku dni. Pomimo 8 dni, nie udało nam się zobaczyć wszystkich miejsc i wydarzeń, przygotowanych przez organizatorów jarmarku.

Swoją obecność zaznaczyliśmy na początku naszej wizyty w Zagrzebiu. Na choince, przy głównej scenie zostawiliśmy dwie bombki, które przywieźliśmy ze sobą z Polski. Gdy opuszczaliśmy Zagrzeb, bombki nadal wisiały.

Plac bana Josipa Jelačicia w Zagrzebiu Plac bana Josipa Jelačicia w Zagrzebiu

2 komentarze