Spacer murami obronnymi Dubrownika

Spacer po Dubrowniku Stradunem czy jedną z setek klimatycznych, wąskich uliczek to niesamowite przeżycie. Jest jednak jeszcze jedna forma zwiedzania Starego Miasta, która stanowi jeszcze lepszą formę poznania perły Adriatyku. To spacer murami obronnymi. Mury miejskie w Dubrowniku to obowiązkowy punkt na liście miejsc do odwiedzenia w tym pięknym mieście! Z góry odsłania się uroczy widok miasta, rozkład ulic, placów i kamienic, ale i bezkres Adriatyku rozciągający się wokół Dubrownika.

W południe unikaj zwiedzania


Pierwsza nasza wizyta na murach odbyła się w samo południe, kiedy lejący się z nieba żar jest największy. Na domiar złego nie mieliśmy przy sobie ani kropli wody. To był błąd! Już w połowie drogi, zamiast skupiać się na widokach, chcieliśmy jak najszybciej przejść całą trasę i zejść aby napić się chłodnej wody z fontanny Onufrego. Podczas kolejnych wizyt na murach byliśmy już bogatsi o tą wiedzę.

Najlepszą porą na oglądanie Dubrownika z góry są wczesne godziny poranne oraz wieczór. Nie tylko z powodu niższych temperatur, wówczas miasto jest najlepiej oświetlone.

Widok na Dubrownik z murów obronnych

Mury miejskie w Dubrowniku

Mury o długości 1940 metrów okrążają całe Stare Miasto. Obecny ich kształt pochodzi z XIV w. Główny mur od strony lądu ma od 4 do 6 metrów szerokości, od strony morza natomiast jego grubość wynosi od 1,5 do 3 metrów, wysokość zaś w niektórych miejscach to nawet 25 metrów. Do fortyfikacji zaliczamy także 2 forty chroniące miasto w ich najbardziej wysuniętych punktach oraz 10 baszt. Żeby dodatkowo wzmocnić fortyfikacje wykopano od strony lądowej głęboką fosę.

Na północy znajduje się okrągła baszta Minčeta – jest najwyższym punktem murów, rozciąga się z niej naprawdę niezapomniany widok na stare miasto i wyspę Lokrum.

Mury obronne Dubrownika
Mury obronne Dubrownika
Mury obronne Dubrownika

Fort Revelin

Od strony wschodniej port miejski chroniony jest przez Fort Revelin. W czasie jego budowy obowiązywał przepis, że każdy przybywający do Dubrownika drogą morską musi przynieść kamień o wadze własnego ciała. Fort przetrwał katastrofalne trzęsienie ziemi w 1667 roku, po którym stał się siedzibą skarbca katedralnego, skarbu miasta i władz Republiki Dubrownickiej.

REKLAMA

Przejcie pomiędzy murami a Fortem Revelin

Fort Lovrijenac

Poza murami stoi potężny Fort Lovrijenac, który chroni miasto od strony lądu i morza od strony zachodniej. Z Lovrijenac związana jest legenda, która głosi, że fort został zbudowany na początku XI wieku, w ciągu trzech miesięcy po tym, jak dubrowniczanie dowiedzieli się, że Republika Wenecka planuje na tym półwyspie budowę swojego fortu. Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjęć fortu i poznać lepiej jego historię sprawdź nasz wpis p.t. „Fort Lovrijenac w Dubrowniku”.

Fort Lovrijenac w Dubrowniku

Bramy Dubrownika


Do miasta prowadzi pięć bram. Dwie główne to: na zachodzie Brama Pile, a na wschodzie Brama Ploče. Do portu prowadzą dwie bramy: Peskarija i Ponta. Piąta, Brama Buže została wykonana przez Austriaków dopiero w 1908 roku. Republika Dubrownicka nigdy nie wybudowała tej bramy by nie dopuścić do osłabienia kluczowej ściany fortyfikacji. Bramę przebito, by oficerowie austriackiego garnizonu mieli bliżej z kwater w mieście do kortu tenisowego urządzonego w częściowo zasypanej wtedy fosie.

Brama Buža (czyli „dziura”) jest pozbawiona ozdób, jest to po prostu wykończone łukiem przejście, stąd ta pogardliwa nazwa.

Godziny otwarcia i ceny wejść na mury w 2021

Godziny otwarcia murów (lipiec): 8:00-19:30
Ceny: dorośli 200kn / dzieci: 50kn

Dubrownik na mapie

REKLAMA

A teraz zaczyna się najlepsze, ruszamy!

Dubrownik widziany z murów obronnych
Stardun widziany z murów obronnych Dubrownika
Port widziany z murów obronnych Dubrownika
Dubrownik widziany z murów obronnych

Pierwsze 10 zdjęć za nami, czas na kolejne magiczne kadry z Dubrownika

Dubrownik widziany z murów obronnych
Port w Dubrowniku widziany z murów obronnych
Dubrownik widziany z murów obronnych
Dubrownik widziany z murów obronnych
Dubrownik i wyspa Lokrum widziane z murów obronnych

Zrób sobie krótką przerwę na ten magiczny materiał wideo z Dubrownika. Naprawdę warto!

dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-5
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-17
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-19
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-21
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-22


Kolejne 20 zdjęć za nami

dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-23
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-28
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-29
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-35
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-36
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-37
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-38
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-40
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-41
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-42

Uff, ostatnie 5 zdjęć

dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-43
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-44
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-45
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-46
dubrownik-widziany-z-murow-obronnych-2015-52

No i jak?

Jak było? Czyż Dubrownik widziany z murów miejskich nie jest piękny? Czy udało się nam namówić Cię na wizytę w Dubrowniku? Jeśli tak, zostaw nam komentarz. Jeśli nie, też go zostaw

Zapisz

REKLAMA

34 komentarze

  • Wojtek Tyluś
   -

   Witaj,
   Dzięki za zwrócenie uwagi, zapomnieliśmy napisać o godzinach i cenach :)
   Godziny otwarcia murów: 8:00-18:00
   Ceny: dorośli 100kn / dzieci: 30kn
   Wstęp na mury upoważnia również do wstępu do Fortu Lovrijenac

   Oczywiście z kartą DUBROVNIK o której niebawem napiszemy więcej.

  • ewa
   -

   Dubrownik – piękny tak jak cała CHORWACJA (ZADAR, ŚIBENIK, NIN itp :)) niemniej jednak na mnie niesamowite wrażenie zrobiły zdjęcia domów w czasie wojny :( wiszące obecnie w wyremontowanych częściach miasta…i grajek „rzępolący” niemiłosiernie siedzący przy fontannie :)
   krótko mówiąc – zakochana jestem strasznie :D w CHORWACJI :)

  • Wojtek Tyluś
   -

   To prawda!
   Może trochę za dużo ludzi ale jak się pojedzie w czerwcu, wrześniu bądź wyjdzie na spacer wczesnym porankiem lub późnym wieczorem to wygląda jeszcze piękniej :)
   Dzięki :)

  • Wojtek Tyluś
   -

   My parkujemy na miejskim parkingu wielopoziomowym, który jest po prawej stronie, gdy zbliżamy się do starówki – będziesz widział wielki, podświetlony szyld.
   Można też zaparkować np. na parkingu na który wjeżdża się mniej więcej na wysokości Hotelu Hilton (po lewej stronie) tam też jest w miarę tanio, bodajże II lub III strefa.
   Pozdrawiamy

 1. Basia
  -

  Uwielbiam Was czytać ! w tych wszystkich wpisach jest włożone tyle serca i tyle mądrości, że nie sposób tego opisać. Już prawie całego bloga przeczytałam. Ja również jestem wielką fanką Chorwacji odkąd tam pojechałam w czerwcu tego roku, zakochałam się w tym kraju. Po powrocie zaczęłam szukać informacji, które przybliżyły by mi trochę znajomość Chorwacji, znalazłam Waszą stronę ! i ogromnie się cieszę z tego powodu !. Pozdrawiam Was gorąco, nigdy nie traćcie zapału do pisania, bo świetnie się czyta Wasze posty.
  Przy okazji zapraszam na mojego, skromnego bloga :) http://milionymil.blogspot.com/

 2. DANUTA LECHNIAK
  -

  Tak…….Dubrownik jest piękny tylko nie rozumiem dlaczego taki drogi ( byłam lipiec 2016 z rodziną) piękne wąskie klimatyczne uliczki robią wrażenie, ale ceny jeszcze większe wrażenie np wejście na mury 120kun od osoby dorosłej 90kun od dziecka pow. 7 lat trochę słabo ,rodzinka 3 osobowa to ponad 210 zł,a co z resztą obiad woda inne wejścia policzyłam jeden tylko dzień to ponad 550 zł,ale to wcale nie był full wypas.
  pozdrawiam milego pobytu życzę pomimo wszystko.

 3. Przemo
  -

  Cena za zwiedzanie murów
  dorośli 150 kun
  dzieci 50 kun
  W sumie dla 4 osobowej rodziny robi się wydatek ok. 250 zeta za spacer. Ktoś powie „Cóż to jest?” My zrezygnowaliśmy i pospacerowaliśmy dołem. Na pewno warto zobaczyć Dubrownik ze wzgórza Srd. Piękne widoki i ten niesamowity podjazd na górę. POLECAM!!!

  • Wojtek Tyluś
   -

   Cena nieaktualna ponieważ to jest blogowy sprzed 2-3 lat, nie jesteśmy serwisem informacyjnym albo oficjalną stroną danej atrakcji.
   Aczkolwiek zaktualizowałem teraz cenę