Chorwacja w 4 dni – południowa Dalmacja

Chorwacja w 4 dni – południowa Dalmacja

Translate:

CroatianEnglishGermanPolishRussian

W okresie wakacyjnym nasz urlop trwa zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni. Mamy wtedy wiele czasu zarówno na odpoczynek jak i na zwiedzanie. Trochę inaczej sprawa wygląda np. podczas wyjazdu na weekend majowy, gdzie cały urlop trwa zaledwie kilka dni. Specjalnie na takie wyjazdy przygotowaliśmy listę najciekawszych miejsc, które jesteśmy w stanie zobaczyć w tak krótkim czasie. Po 4 dniowym planie zwiedzania środkowej Dalmacji nadeszła pora na opis zwiedzenia południowej Dalmacji w 4 dni.

Plan zwiedzania Chorwacji w 4 dni

Wybraliśmy dla Was trasę:
Trsteno – Dubrownik – Cavtat – Popovići – Dubrownik – Wzgórze Srđ – Dubrownik – Rejs statkiem na wyspę Lokrum

Łączna długość trasy to niecałe 100km, więc bardzo mało.

 

Dzień 1: Arboretum w Trsteno i Dubrownik wieczorem

Pierwszy dzień rozpoczynamy bardzo spokojnie. Tak naprawdę mógłby to być dzień drugi lub trzeci, jednak stopniowanie atrakcji i wybór opcji zrobienia jak najmniejszej ilości kilometrów powoduje, że wypoczynek rozpoczynamy „na spokojnie”.
Na północny zachód ok. 20 km od Dubrownika przy Magistrali Adriatyckiej znajduje się niewielka miejscowość Trsteno, gdzie znajduje sie piękne arboretum. Arboretum Trsteno to jedyny ogród dendrologiczny na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Znajdziemy tam piękno natury, ciszę i spokój. Więcej o Arboretum w Trsteno przeczytacie we wpisie p.t. „Arboretum w Trsteno”.
Ponieważ zwiedzanie Arboterum zajmuje kilka godzin, jeszcze tego samego dnia udajemy się do Dubrownika lub jego bliskiej okolicy, gdzie organizujemy sobie nocleg. Z pewnością w samym centrum Dubrownika ceny noclegów będą o wiele wyższe niż w okolicy, dlatego warto poszukać w pobliskich miejscowościach.
Po ustaleniu miejsca noclegu, wieczorem udajemy się do Dubrownika by podziwiać piękno oświetlonych murów obronnych i kamienic starówki. Dla wielu Dubrownik nocą jest o wiele piękniejszy niżeli za dnia. Więcej o Dubrowniku przeczytacie we wpisie p.t. „Stare miasto w Dubrowniku”.

Arboretum w Trsteno

Arboretum w Trsteno

Dubrownik nocą

Dubrownik nocą

 

Dzień 2: Cavtat i plaża Pasjača w Popovići

Początek drugiego dnia rozpoczynamy magicznie! Udajemy się do Popovići, miejscowości oddalonej od Dubrownika o ok 30km, gdzie znajdują się wysokie na 200 metrów klify, a wśród nich plaża Pasjača do której prowadzi malowniczo położona ścieżka. Więcej o tym niezwykłym miejscu przeczytacie we wpisie p.t. „Konavoske Stijene – strome klify w południowej Dalmacji”.
Gdy już nacieszymy oczy widokami, z Popovići kierujemy się w stronę Dubrownika i po przejechaniu ok 12km skręcamy z głównej drogi w lewo, do Cavtatu. Położony na wielu półwyspach Cavtat upodobały sobie głownie osoby kochające południowe klimaty, a zarazem ceniące sobie ciszę i spokój, którego czasami brakuje w Dubrowniku. Więcej o Cavtacie przeczytacie we wpisie p.t. „Cavtat – spokojne i urokliwe miasteczko w południowej Dalmacji”.

Cavtat

Cavtat

Plaża Pasjača

Plaża Pasjača

 

Dzień 3: Starówka w Dubrowniku i Wzgórze Srđ

Trzeci dzień w pełni przeznaczamy perle Adriatyku, jednemu z najpiękniejszych miast na wiecie – tak, tak, chodzi o Dubrownik. Jedziecie z dziećmi i martwicie, że mogą się nudzić w Dubrowniku? Niepotrzebnie. We wpisie p.t. „Do Dubrownika z dziećmi”, pokrótce opisujemy kilka atrakcji dla najmłodszych. Co warto zobaczyć w Dubrowniku opisaliśmy we wpisie do którego link podaliśmy przy pierwszym dniu. Miłośników ciekawostek z pewnością zainteresuje średniowieczne graffiti z 1597 roku. Rozpoczynając poranne zwiedzanie warto wstąpić na najlepsze kanapki w Dubrowniku. No i pamiętajcie by podczas wakacji nabyć …ozdoby choinkowe w sklepiku, który czynny jest przez cały rok. Więcej o tym niezwykłym miejscu piszemy we wpisie p.t. „Jest takie miejsce w Dubrowniku gdzie święta trwają cały rok”. Teraz informacja za zakochanych, którzy dopiero planują wspólną przyszłość – 10 najlepszych miejsc na oświadczyny w Dubrowniku.
Podczas zwiedzania nie można zapomnieć o wjeździe na najlepszy punkt widokowy w Dubrowniku, który mieści się na Wzgórzu Srđ. Na wzgórze możemy dotrzeć na trzy sposoby: pieszo, autem lub kolejką linową. Każdy sposób jest dobry, polecamy zwłaszcza wjazd autem oraz kolejką linową, której punkt startu mieści się nieopodal murów starego miasta. Koszt kolejki to ok 50-55zł za osobę w obie strony. Więcej o Srđ przeczytacie we wpisie p.t. „Wzgórze Srđ w dzień i w nocy”.

Stare miasto w Dubrowniku

Stare miasto w Dubrowniku

Widok na Dubrownik ze Wzgórza Srđ

Widok na Dubrownik ze Wzgórza Srđ

 

Dzień 4: Wyspa Lokrum

Czwarty dzień będzie na spokojnie. Około 600m od murów starego miasta w Dubrowniku znajduje się wyspa Lokrum. Wyspa ta to ulubione miejsce wypoczynku miejscowych, przez których nazywana jest wyspą miłości. Prócz miłosnego wątku z wyspą wiąże się również klątwa. Ostatni przeor zakonu Benedyktynów, zmuszonych przez Napoleona do opuszczenia wyspy przeklną to miejsce, mówiąc , że każdy kto spędzi na niej noc stanie się nieszczęśliwy. Na wyspie znajdziecie ogród botaniczny, wybudowany przez wojska napoleońskie fort oraz ciszę i spokój. Na Lokrum można dostać się łodzią z starego portu przy starówce. Łodzie pływają co godzinę, koszt waha się od 20 do 60kn. Więcej o Lokrum dowiecie się z wpisu p.t. „Lokrum – przeklęta wyspa miłości”.

Wyspa Lokrum

Wyspa Lokrum

Mamy nadzieję, że powyższy czterodniowy plan zwiedzania południowej Dalmacji nie nadwyrężył Was zbytnio i po powrocie do Polski będzie wypoczęci i pełni niezapomnianych przeżyć, no i że zechcecie odwiedzić ponownie Chorwację już niebawem.


Wystaw nam ocenę!
TragediaSłaboMoże byćDobrzeSuper (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

4 komentarze

 1. Marek
  Kwi 07, 2015 @ 18:47:47

  Bardzo obszerny, ciekawy opis. Myślę, że w końcu uda mi się wyjechać na porządne wakacje, wtedy na pewno skorzystam z tego wpisu. Pozdrawiam.

  Reply

 2. Justyna
  Maj 29, 2016 @ 07:11:07

  Korzystaliście z Dubrovnik Kartice? Warto?

  Reply

  • Wojtek Tyluś
   Maj 29, 2016 @ 17:09:10

   Chodzi Ci o karty rabatowe Dubrovnik Card?

   Reply

 3. Bartek
  Wrz 24, 2016 @ 21:29:21

  a z Polski do Chorwacji wówczas samolotem ? bo na 4 dni samochodem to sama podróż za długa….

  Reply

Skomentuj ten wpis

Przeczytaj inne:
Zadar
Do Chorwacji z biurem podróży czy na własną rękę?

Ponad 5000 km plaż. Malownicze krajobrazy. Urokliwe miejsca, gdzie łączą się wpływy kultury starożytnych Rzymian, Greków, Wenecjan i Bizancjum. Doskonała...

Zamknij