Chorwacja w 4 dni – południowa Dalmacja

W okresie wakacyjnym nasz urlop trwa zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni. Mamy wtedy wiele czasu zarówno na odpoczynek jak i na zwiedzanie. Trochę inaczej sprawa wygląda np. podczas wyjazdu na weekend majowy, gdzie cały urlop trwa zaledwie kilka dni. Specjalnie na takie wyjazdy przygotowaliśmy listę najciekawszych miejsc, które jesteśmy w stanie zobaczyć w tak krótkim czasie. Po 4 dniowym planie zwiedzania środkowej Dalmacji nadeszła pora na opis zwiedzenia południowej Dalmacji w 4 dni.

Plan zwiedzania Chorwacji w 4 dni

Wybraliśmy dla Was trasę:
Trsteno – Dubrownik – Cavtat – Popovići – Dubrownik – Wzgórze Srđ – Dubrownik – Rejs statkiem na wyspę Lokrum

Łączna długość trasy to niecałe 100km, więc bardzo mało.

Dzień 1: Arboretum w Trsteno i Dubrownik wieczorem

Wieczorem udajemy się do Dubrownika by podziwiać piękno oświetlonych murów obronnych i kamienic starówki.


Pierwszy dzień rozpoczynamy bardzo spokojnie. Tak naprawdę mógłby to być dzień drugi lub trzeci, jednak stopniowanie atrakcji i wybór opcji zrobienia jak najmniejszej ilości kilometrów powoduje, że wypoczynek rozpoczynamy „na spokojnie”.
Na północny zachód ok. 20 km od Dubrownika przy Magistrali Adriatyckiej znajduje się niewielka miejscowość Trsteno, gdzie znajduje sie piękne arboretum. Arboretum Trsteno to jedyny ogród dendrologiczny na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Znajdziemy tam piękno natury, ciszę i spokój. Więcej o Arboretum w Trsteno przeczytacie we wpisie p.t. „Arboretum w Trsteno”.
Ponieważ zwiedzanie Arboterum zajmuje kilka godzin, jeszcze tego samego dnia udajemy się do Dubrownika lub jego bliskiej okolicy, gdzie organizujemy sobie nocleg. Z pewnością w samym centrum Dubrownika ceny noclegów będą o wiele wyższe niż w okolicy, dlatego warto poszukać w pobliskich miejscowościach.
Po ustaleniu miejsca noclegu, wieczorem udajemy się do Dubrownika by podziwiać piękno oświetlonych murów obronnych i kamienic starówki. Dla wielu Dubrownik nocą jest o wiele piękniejszy niżeli za dnia. Więcej o Dubrowniku przeczytacie we wpisie p.t. „Stare miasto w Dubrowniku”.

Arboretum w Trsteno
Arboretum w Trsteno
Dubrownik nocą
Dubrownik nocą

Dzień 2: Cavtat i plaża Pasjača w Popovići


Początek drugiego dnia rozpoczynamy magicznie! Udajemy się do Popovići, miejscowości oddalonej od Dubrownika o ok 30km, gdzie znajdują się wysokie na 200 metrów klify, a wśród nich plaża Pasjača do której prowadzi malowniczo położona ścieżka. Więcej o tym niezwykłym miejscu przeczytacie we wpisie p.t. „Konavoske Stijene – strome klify w południowej Dalmacji”.
Gdy już nacieszymy oczy widokami, z Popovići kierujemy się w stronę Dubrownika i po przejechaniu ok 12km skręcamy z głównej drogi w lewo, do Cavtatu. Położony na wielu półwyspach Cavtat upodobały sobie głownie osoby kochające południowe klimaty, a zarazem ceniące sobie ciszę i spokój, którego czasami brakuje w Dubrowniku. Więcej o Cavtacie przeczytacie we wpisie p.t. „Cavtat – spokojne i urokliwe miasteczko w południowej Dalmacji”.

REKLAMA

Cavtat
Cavtat
Plaża Pasjača
Plaża Pasjača

Dzień 3: Starówka w Dubrowniku i Wzgórze Srđ

Miłośników ciekawostek z pewnością zainteresuje średniowieczne graffiti z 1597 roku


Trzeci dzień w pełni przeznaczamy perle Adriatyku, jednemu z najpiękniejszych miast na wiecie – tak, tak, chodzi o Dubrownik. Jedziecie z dziećmi i martwicie, że mogą się nudzić w Dubrowniku? Niepotrzebnie. We wpisie p.t. „Do Dubrownika z dziećmi”, pokrótce opisujemy kilka atrakcji dla najmłodszych. Co warto zobaczyć w Dubrowniku opisaliśmy we wpisie do którego link podaliśmy przy pierwszym dniu. Miłośników ciekawostek z pewnością zainteresuje średniowieczne graffiti z 1597 roku. Rozpoczynając poranne zwiedzanie warto wstąpić na najlepsze kanapki w Dubrowniku. No i pamiętajcie by podczas wakacji nabyć …ozdoby choinkowe w sklepiku, który czynny jest przez cały rok. Więcej o tym niezwykłym miejscu piszemy we wpisie p.t. „Jest takie miejsce w Dubrowniku gdzie święta trwają cały rok”. Teraz informacja za zakochanych, którzy dopiero planują wspólną przyszłość – 10 najlepszych miejsc na oświadczyny w Dubrowniku.
Podczas zwiedzania nie można zapomnieć o wjeździe na najlepszy punkt widokowy w Dubrowniku, który mieści się na Wzgórzu Srđ. Na wzgórze możemy dotrzeć na trzy sposoby: pieszo, autem lub kolejką linową. Każdy sposób jest dobry, polecamy zwłaszcza wjazd autem oraz kolejką linową, której punkt startu mieści się nieopodal murów starego miasta. Koszt kolejki to ok 50-55zł za osobę w obie strony. Więcej o Srđ przeczytacie we wpisie p.t. „Wzgórze Srđ w dzień i w nocy”.

Stare miasto w Dubrowniku
Stare miasto w Dubrowniku
Widok na Dubrownik ze Wzgórza Srđ
Widok na Dubrownik ze Wzgórza Srđ

Dzień 4: Wyspa Lokrum

Czwarty dzień będzie na spokojnie. Około 600m od murów starego miasta w Dubrowniku znajduje się wyspa Lokrum. Wyspa ta to ulubione miejsce wypoczynku miejscowych, przez których nazywana jest wyspą miłości. Prócz miłosnego wątku z wyspą wiąże się również klątwa. Ostatni przeor zakonu Benedyktynów, zmuszonych przez Napoleona do opuszczenia wyspy przeklną to miejsce, mówiąc , że każdy kto spędzi na niej noc stanie się nieszczęśliwy. Na wyspie znajdziecie ogród botaniczny, wybudowany przez wojska napoleońskie fort oraz ciszę i spokój. Na Lokrum można dostać się łodzią z starego portu przy starówce. Łodzie pływają co godzinę, koszt waha się od 20 do 60kn. Więcej o Lokrum dowiecie się z wpisu p.t. „Lokrum – przeklęta wyspa miłości”.

Wyspa Lokrum
Wyspa Lokrum

Mamy nadzieję, że powyższy czterodniowy plan zwiedzania południowej Dalmacji nie nadwyrężył Was zbytnio i po powrocie do Polski będzie wypoczęci i pełni niezapomnianych przeżyć, no i że zechcecie odwiedzić ponownie Chorwację już niebawem.

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

4 komentarze