Graffiti z XVI wieku w Dubrowniku

Stare miasto w Dubrowniku kryje w swoich murach niezliczoną ilość sekretów i tajemnic. Dzisiaj słów kilka o jednej z nich. Dzień przed zwiedzaniem zrobiliśmy mały rekonesans w sieci w poszukiwaniu dubrownickich ciekawostek. Pośród kilku z najciekawszych odnaleźliśmy wzmianki o XVI-wiecznym graffiti z 1597 roku na jednym z budynków nieopodal ulicy od Puča.

Poszukiwania tekstu okazały się trudniejsze niż się to mogło wydawać, ale w końcu udało się! Dzięki XVI-wiecznemu graffiti poznaliśmy kolejny sekret o czym piszemy poniżej. Zapraszamy.

XVI-wieczne graffiti w Dubrowniku


Znajdujący się na murach kościoła św. Rocha, napisany łaciną tekst brzmi: „PAX VOBIS MEMENTO MORI QVI LVDETIS PILLA” co oznacza: „Pokój z Wami, pamiętajcie, że umrzecie, wy grający piłką„.

Pokój z Wami, pamiętajcie, że umrzecie, wy grający piłką
Pokój z Wami, pamiętajcie, że umrzecie, wy grający piłką

Jak trafić? Idąc Stradunem od bramy Pile skręcamy w trzecią, licząc od fontanny Onufrego, uliczkę – Dominika Zlatarićeva. Mijamy ulicę od Puča, kilka metrów za nią znajduje się ów wyryty napis. Problem ze znalezieniem tekstu polegał na tym, że nie dysponowaliśmy wcześniej zdjęciem, więc nie wiedzieliśmy czego dokładnie szukać. Wyryte litery idealnie wtapiają się w mur.

Poniżej zamieszczamy pozostałe napisy, które znajdują się obok opisanego powyżej. Na jednym ze zdjęć widać herb Dubrownika.

Napisy na murach Dubrownika
Napisy na murach Dubrownika

Sierociniec

To nie koniec ciekawych informacji na dziś. Przeglądając wykonane w pobliżu graffiti zdjęcia budynków dostrzegliśmy kolejny łaciński tekst nad drzwiami. Okazało się, że w budynku tym mieścił się założony w 1432 roku sierociniec nazywany „Szpitalem miłosierdzia”.

REKLAMA

Znajdujący się nad drzwiami napis brzmi „COCHALVIT COR MEV ITRA ME ET DITATOE MEA EXARDESCET IGNI” co oznacza: „Serce w mym wnętrzu rozgorzało; gdy rozważałem, zapłonął w nim ogień„. Są to słowa Psalmu 39 Księgi Dawida.

Serce w mym wnętrzu rozgorzało; gdy rozważałem, zapłonął w nim ogień
Serce w mym wnętrzu rozgorzało; gdy rozważałem, zapłonął w nim ogień
Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA