Koligacje polsko-chorwackie za czasów Piastów

Na przestrzeni dziejów historia Polski oraz Chorwacji kilkukrotnie przeplatała się, a Polaków i Chorwatów zazwyczaj łączyły dobre stosunki. Czy wiedzieliście na przykład, że polska dynastia królewska Piastów, miała liczne powiązania z władcami Bośni z dynastii Kotromanić i chorwacko-węgierskimi królami? Poniżej znajduje się cytat z książki „Polska i Dubrownik Vinicije B. Lupis, który pokazuje jak „zawiłe” były koligacje polsko-chorwackie.

„I tak związek rodzinny dubrownickiego sąsiada bana Stjepana Kotromanicia – jego małżeństwo z polską księżniczką Elżbietą Gniewkowską z bocznej linii dynastii Piastów (Elżbieta była córką kujawskiego księcia Kazimierza), połączył sąsiednią Bośnię z polskim rodem królewskim.
Małżeństwo ich córki Elżbiety Kotromanić z chorwacko-węgierskim (a później także z polskim) królem Ludwikiem Węgierskim, który po swojej matce, Elżbiecie Łokietkównie, siostrze polskiego króla Kazimierza III Wielkiego i córce Władysława Łokietka, należał do rodu Piastów, nie tylko mocno związało oba państwa, lecz określiło jednocześnie przyszłą politykę tych państw, bowiem właśnie ich córka Jadwiga, po wygaśnięciu w Polsce męskiej linii dynastii Piastów zasiądzie na tronie polskim, zaś jej siostra Maria na tronie chorwacko-węgierskim, którego zwierzchnictwo uznawał też Dubrownik.
Za życia ich ojca Ludwika Węgierskigo Polska, Węgry, Chorwacja i Dubrownik będą formalnie zjednoczone w jedno wielkie państwo.”

Przyznacie, że bardzo interesujący opis konotacji polsko-chorwackich.

Maria Andegaweńska (fot. Wikipedia)
Maria Andegaweńska (fot. Wikipedia)
Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA