Czekolada Milka – skąd pochodzi jej nazwa?

Zapewne zastanawiacie się, co czekolada Milka ma wspólnego z Chorwacją? Już śpieszymy z wyjaśnieniem. Wszystko za sprawą legendy, według której nazwa szwajcarskiej czekolady Milka powstała od imienia pewnej znanej Chorwatki – Milki Trniny. Podczas naszej wizyty w Slavonii odwiedziliśmy miejscowość Pleternica oraz miejsce związane Milką. Właśnie w Pleternicy pierwszy raz usłyszeliśmy o legendzie związanej z Milką.

Jak powstała nazwa czekolady Milka? Legenda

Młoda Milka Trnina, w okresie letnim przyjeżdżała do Pleternicy, gdzie pomagała bratu w prowadzeniu starego pubu. Kiedy utalentowana śpiewaczka operowa, Milka wyjechała do Austrii, poznała szwajcarskiego biznesmena, Philippe Sucharda. Ten, zachwycony urodą i pięknym głosem Milki, na jej cześć nazwał produkowaną przez niego czekoladę Milka.

Logo czekolada Milka

Milka Trnina

Milka Trnina zaliczana jest do największych chorwackich śpiewaczek operowych i jedną z największych na świecie.

Urodziła się w Vezišće w pobliżu miejscowości Ivanić Grad, 19 grudnia 1863 roku. Po śmierci ojca Milką opiekował się jej wuj, który wysłał ją do prywatnej szkoły śpiewu Idy Wimberger Brkić. Więcej o jej życiu i twórczości dowiecie się m.in. z Wikipedii.

Milka zmarła na zapalenie płuc 18 maja 1941 r. w Zagrzebiu, gdzie została pochowana na cmentarzu Mirogoj.

Milka Trnina
Milka Trnina (fot. croatia.org)

W Parku Narodowym Jezior Plitwickich, jeden z wodospadów nosi imię Milki Trniny. To ten, środkowy wodospad, widoczny na poniższym zdjęciu.

REKLAMA

Jeziora Plitwickie
Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

2 komentarze