Czekolada Milka – skąd pochodzi jej nazwa?

Zapewne zastanawiacie się, co czekolada Milka ma wspólnego z Chorwacją? Już śpieszymy z wyjaśnieniem. Wszystko za sprawą legendy, według której nazwa szwajcarskiej czekolady Milka powstała od imienia pewnej znanej Chorwatki – Milki Trniny. Podczas naszej wizyty w Slavonii odwiedziliśmy miejscowość Pleternica oraz miejsce związane Milką. Właśnie w Pleternicy pierwszy raz usłyszeliśmy o legendzie związanej z Milką.

Jak powstała nazwa czekolady Milka? Legenda

Młoda Milka Trnina, w okresie letnim przyjeżdżała do Pleternicy, gdzie pomagała bratu w prowadzeniu starego pubu. Kiedy utalentowana śpiewaczka operowa, Milka wyjechała do Austrii, poznała szwajcarskiego biznesmena, Philippe Sucharda. Ten, zachwycony urodą i pięknym głosem Milki, na jej cześć nazwał produkowaną przez niego czekoladę Milka.

Logo czekolada Milka

Milka Trnina

Milka Trnina zaliczana jest do największych chorwackich śpiewaczek operowych i jedną z największych na świecie.

Urodziła się w Vezišće w pobliżu miejscowości Ivanić Grad, 19 grudnia 1863 roku. Po śmierci ojca Milką opiekował się jej wuj, który wysłał ją do prywatnej szkoły śpiewu Idy Wimberger Brkić. Więcej o jej życiu i twórczości dowiecie się m.in. z Wikipedii.

Milka zmarła na zapalenie płuc 18 maja 1941 r. w Zagrzebiu, gdzie została pochowana na cmentarzu Mirogoj.

Milka Trnina
Milka Trnina (fot. croatia.org)

W Parku Narodowym Jezior Plitwickich, jeden z wodospadów nosi imię Milki Trniny. To ten, środkowy wodospad, widoczny na poniższym zdjęciu.

REKLAMA

Jeziora Plitwickie

REKLAMA

2 komentarze