Koncert Songs & Fantasmagories Ludomir Michał Rogowski w Filharmonii Lubelskiej

W naszych podróżach po Chorwacji, oprócz pięknych krajobrazów i bogatej historii, odkrywamy również lokalną kulturę. Zdarza się również, że nad Adriatykiem odkrywamy polskie ślady. Tak było m.in. w przypadku Ludomira Michała Rogowskiego, wybitnego kompozytora i dyrygenta, którego ślady odnaleźliśmy w Dubrowniku. Znany i doceniany na świecie, zapomniany w Polsce.

Dzięki wybitnej mezzosopranistce, Izabeli Kopeć, która podjęła się trudnego zadania przywrócenia w pamięci rodaków twórczość Rogowskiego mamy okazję poznać go lepiej. Jedną z takich niebywałych okazji był Narodowy Koncert Listopadowy „Songs & Fantasmagories Ludomir Michał Rogowski” w Filharmonii Lubelskiej w którym mieliśmy przyjemność wziąć udział.

Postać Rogowskiego zainteresowała nas również z innego powodu, a mianowicie jego miejsca urodzenia. Ludomir Michał Rogowski urodził się w 1881 roku w kamienicy „Pod Czarnym Orłem” w Lublinie. Jako jego krajanie jesteśmy winni dołożenie swojej cegiełki by świadomość o wielkim kompozytorze ciągle rosła.

Więcej o Ludomirze Michale Rogowskim, a także o naszych poszukiwaniach przeczytacie we wpisie pt. „Ludomir Michał Rogowski – obywatel Dubrownika”.

Kamienica Pod Czarnym Orłem na Starym Mieście w Lublinie
Kamienica Pod Czarnym Orłem na Starym Mieście w Lublinie

Narodowy Koncert Listopadowy w Filharmonii Lubelskiej

18 listopada, w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie odbył się Narodowy Koncert Listopadowy „Songs & Fantasmagories Ludomir Michał Rogowski”. Prócz znakomitej mezzosopranistki Izabeli Kopeć przy akompaniamencie Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie pod batutą Łukasza Borowicza, wystąpili: Ewa Pelwecka na fortepianie oraz Michał Lisiewicz – skrzypce.

Koncert Izabeli Kopeć w Lublinie
Płyta Izabeli Kopeć

Płytę możecie nabyć m.in. w Empik’u TUTAJ

REKLAMA

Pierwszy raz z Izabelą Kopeć spotkaliśmy się w siedzibie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Warszawie podczas promocji książki Roberta Makłowicza, której jesteśmy patronem medialnym. Życzyliśmy wtedy pani Izabeli szybkiego zrealizowania jej wielkiego projektu.

Udało się! Ludomir Michał Rogowski powrócił do Lublina! Było to dla nas niezwykłe przeżycie! Dawka muzyki poważnej w wykonaniu tak świetnych artystów, raz na pewien czas, jest potrzebna każdemu z nas!

Koncert Izabeli Kopeć w Filharmonii Lubelskiej
Koncert Izabeli Kopeć w Filharmonii Lubelskiej
Koncert Izabeli Kopeć w Filharmonii Lubelskiej
Koncert Izabeli Kopeć w Filharmonii Lubelskiej

Koncert zawierał utwory zarejestrowane na płycie pt. Songs & Fantasmagories Ludomir Michał Rogowski. To pierwsza w historii pozycja fonograficzna poświęcona twórczości Rogowskiego. Pewnie jest, że gdyby nie wielkie zaangazowanie Izabeli Kopeć w cały projekt, jeszcze długo nie powstałaby podobna płyta.

Więcej o projekcie przeczytacie na stronie pani Izabeli izabelakopec.com. Polecamy również obejrzeć materiał poświęcony Rogowskiemu w magazynie Małgorzaty Ziętkiewicz WYSOKIE C, który znajdziecie TUTAJ.

W programie koncertu znalazły się pieśni francuskie, polskie i chorwackie na mezzosopran, fortepian i skrzypce, powstałe na przestrzeni 50 lat twórczości Rogowskiego.

REKLAMA

Koncert Izabeli Kopeć w Filharmonii Lubelskiej

Album „Songs & Fantasmagories”

Album „Songs & Fantasmagories” składa się z dwóch płyt. Pierwsza zawiera 18 lirycznych pieśni Rogowskiego, nagrane przez Izabelę Kopeć w kameralnym składzie z pianistką Ewą Pelwecką. Druga płyta zawiera jedną, pięcioczęściową kompozycję „Fantasmagories” zarejestrowaną z orkiestrą Teatru Wielkiego i Opery Narodowej w Warszawie, którą dyrygował Łukasz Borowicz.

W czasie spotkania zaprezentowany został również teledysk do utworu „Berceuse”, który promuje album „Songs & Fantasmagories”. Akcja utworu w klimacie bohemy francuskiej.
https://www.youtube.com/watch?v=fmgpC-T_APM

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA