Jak oszczędzić na czarterze jachtu w Chorwacji

Sezon żeglarski w Chorwacji powoli zbliża się ku końcowi. Plany na kolejny rejs są już w naszych głowach. Niestety żeglowanie po Adriatyku, z każdym rokiem jest coraz droższe. Zarówno sam czarter jak i opłaty portowe idą w górę co powoduje, że popularność Adriatyku i Chorwacji odbija się również na miłośnikach żeglowania. Coraz więcej osób korzysta z żeglowania po sezonie, które z wielu względów jest tańsze. Również my co roku wybieramy wrzesień jako miesiąc przeznaczony na Adriatyk.

Im więcej osób decyduje się na posezonowe pływanie tym trudniej o prawdziwe okazje. To najlepszy moment by zacząć rozglądać się za idealną dla nas ofertą. Podpowiemy Wam na co zwracać uwagę przy czarterze jachtu, by zrobić to jak najmniej boleśnie dla naszego portfela.

Rezerwuj dużo wcześniej

Pierwsza i podstawowa zasada! Tak samo jak w przypadku rezerwacji noclegu, tak i w żeglowaniu – im wcześniej tym lepiej. Jeśli macie pewność, że w przyszłym roku będziecie żeglować, zarezerwujcie jacht lub katamaran zaraz po zakończeniu sezonu.

Najlepszym czasem na rezerwację jest grudzień, maksymalnie styczeń. Mamy wtedy w czym wybierać, a i ceny za wcześniejszą rezerwację są korzystniejsze. Polecamy odwiedzać co pewien czas stronę Yachtica – partnera naszego wrześniowego rejsu w 2016 roku >> www.Yachtic.com w poszukiwaniu ciekawych ofert.

Żegluj poza szczytem sezonu

To o czym wspominaliśmy powyżej. Czarter, przed czy po sezonie jest o wiele tańszy. Jeśli chodzi o warunki pogodowe, drugi rok z rzędu, pod koniec września temperatura powietrza wynosiła ok. 25, a wody 27 stopni Celsjusza – idealnie! Na niższą cenę składa się bardzo wiele czynników.

Mniejsze zainteresowanie (które z każdym rokiem jest coraz mniej widoczne) żeglowaniem np. w maju, we wrześniu czy październiku lub chociażby mniejszy tłok i niższe ceny w marinach.
Warto wspomnieć, że wybierając żeglowanie poza sezonem, nie tylko tańszy będzie czarter ale również życie na lądzie. Dużą zaletą będzie również mniejsza liczba turystów w popularnych miejscach.

REKLAMA

Rejs jachtem po Chorwacji - wrzesień 2017

Dobierz odpowiednio wielkość jachtu

Wielkość ma znaczenie! Wiemy, że fajniej wygląda się na wielkim jachcie czy katamaranie, szczególnie w marinie. Niestety cena czarteru uzależniona jest nie tylko od klasy jachtu, jego wieku ale również od jego rozmiarów. Dlatego tak ważne jest wczesne zaplanowanie w ile osób mamy zamiar pływać.

Nie ma sensu płacić za pusta kajutę. Może się okazać, że wystarczy Wam mniejsza jednostka. Z drugiej strony, warto wziąć pod uwagę, że im większą grupą płyniemy tym koszt czarteru, na jednego członka załogi jest niższy.  Być może warto rozważyć zachęcenie i zaproszenie do wspólnego rejsu kolejnych przyjaciół.

Rezerwuj w ostatniej chwili

Czarterowe Last Minute! Jest ryzyko, jest zabawa. Jeżeli macie możliwość delikatnej korekty rejsu w czasie, możecie rozważyć również zostawienie rezerwacji na ostatnią chwilę. Cena czarteru jachtu, na miesiąc przed rejsem może okazać się niezwykle korzystna. Plusem takiego rozwiązania, prócz niższej ceny, jest fakt, że jeśli okaże się, że w wybranym przez nas terminie pogoda nie jest najlepsza do żeglowania, możemy całkowicie zrezygnować. Nie tracimy wtedy wpłaconej zaliczki.

Minusem jest fakt, że prawdopodobnie nie będziecie mieć dużego wyboru jachtu czy katamaranu i przyjdzie Wam brać to co aktualnie pozostało na stanie. Jeśli planujecie rejs w szczycie sezonu, rezerwacja last minute wydaje się być złym pomysłem.

Jedz na jachcie

Sprawa pośrednio związana z samym czarterem. Jeśli chcemy by koszt naszego rejsu był jak najniższy, warto rozważyć żywienie się na jachcie. Ceny w chorwackich restauracjach, nawet po sezonie potrafią niejednego zaskoczyć. Wystarczy wcześniej w grupie ustalić jadłospis na cały rejs i zrobić zakupy w Polsce.

REKLAMA

Na miejscu możemy zapatrzeć się w owoce i warzywa. Świeża rybka, prosto od rybaka, przyrządzona samemu smakuje wyśmienicie! Więcej o kosztach składkowych pisaliśmy we wpisie „Ile kosztuje rejs jachtem po Chorwacji?”.

Zrezygnuj z drogich marin

Im większa miejscowość tym droższa marina, chociaż są wyjątki. My, czarterując jacht w marinie w Splicie, na początku rejsu pobieramy z recepcji katalog z marinami ACI. Ponadto, ustalając trasę rejsu, w internecie sprawdzamy czy w danej miejscowości jest marina, jeśli jest to jaka i jakie są koszty, a jeśli nie ma to czy przynajmniej jest możliwość spędzenia nocy na boi lub kotwicy.

Kolejna opcją, wartą rozważenia jest też nocowanie w miejskich portach. Jeśli wybierzemy opcję nocowania poza marinami, koniecznie musimy dopilnować poziom paliwa, a także poziom wody w zbiornikach.

Sprawdź wielkość zbiorników na wodę

Kończąc poprzedni punkt, gładko przechodzimy do następnego. Wybierając jacht lub katamaran, zwróćcie uwagę na wielkość zbiorników na słodką wodę. Jest to szczególnie istotne wtedy kiedy podczas rejsu zdecydujemy się ograniczyć ilość wizyt w marinach.

Pomyśl czy wszystko potrzebujesz

Może okazać się, że oferowane dodatki takie jak chociażby Wi-Fi czy silnik do pontonu okażą się bezużyteczne. Podczas dwóch ostatnich rejsów ani razu nie skorzystaliśmy z silnika, wystarczyły wiosła i siła naszych rąk. W dobie taniego roamingu oraz tanich kart Prepaid z pakietem internetu, dodatkowo płatny router Wi-Fi również nie jest niezbędny.

Szczególnie jeśli pływamy w miejscach gdzie nawet silny odbiornik jachtowy ma problem z zasięgiem.

Nie popadaj w skrajność

Pamiętajcie, że nie zawsze to co najtańsze będzie dla Was najlepsze, a na pewno najwygodniejsze. Być może czasem warto dołożyć do czarteru. W końcu mamy spędzić najwspanialsze chwile na wodzie, a nie udowadniać sobie i innym, że potrafimy tylko oszczędzać. Ideałem jest znalezienie złotego środka pomiędzy rozsądkiem a szaleństwem. Owocnych poszukiwań!

Saplunara, wyspa Mljet

REKLAMA

2 komentarze

  1. TomCio
    -

    Jeżeli jacht ma bazę w ACI marinie, to jego armator ma kartę ACI Club, na którą przysługuje zniżka + brak opłat rezerwacyjnych w pozostałych marinach tej sieci. Jeśli tej karty nie znaleźliście w dokumentach jachtu, warto zapytać o nią armatora. Więcej informacji tutaj http://www.aci-marinas.com/en/aci-card/