Dlaczego tak kochamy Chorwację?

Z roku na rok coraz więcej osób zakochuje się w tym niewielkim, lecz pięknym kraju. Podziwiamy jego nadzwyczaj korzystne położenie i światowej klasy zabytki, urzeka nas niezwykła przyroda oraz przepyszna kuchnia. Dlaczego tak często wybieramy Chorwację?

Niepowtarzalny klimat

Wiele osób podkreśla, że Chorwacja ma swój własny, niepowtarzalny klimat. I wcale nie chodzi tu jedynie o długie, gorące lato ani o ogromną ilość promieni słonecznych, umilającą każdy pobyt. Chodzi raczej o niezwykłe połączenie wielu odmiennych elementów krajobrazu – gór, jezior, morza, lasów i wysp, które harmonijnie się uzupełniają. Miasta są tutaj przepięknie położone, pełne wąskich uliczek i tajemnic, a ludzie gościnni i uśmiechnięci. Wszystko przypomina o tym, że znajdujemy się nad wodą – niemal na każdym kroku znajdziemy restaurację lub przytulną knajpkę z widokiem na morze, w których skosztujemy niedrogich, ale świeżych i pysznych owoców morza. Do tego wyjazd nie nadweręży domowego budżetu, a sama droga nie będzie długa ani trudna.

Adriatyk
Adriatyk
Masyw górski Biokovo - widok z Sv Jure
Masyw górski Biokovo – widok z Sv Jure
Masyw górski Biokovo opadający do Adriatyku
Masyw górski Biokovo opadający do Adriatyku

Miasta pełne zabytków

Numerem jeden podczas przygotowywania listy miejsc do odwiedzenia w Chorwacji powinien być zdecydowanie Dubrownik, słusznie nazywany „Perłą Adriatyku”. Połączenie niewielkich białych domków, ich czerwonych dachówek oraz lazurowego morza to widok, który zapada turystom głęboko w pamięć. Stare Miasto w Dubrowniku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO, a imponujące mury obronne zadziwiają swoją potęgą. Innym miastem, które zachwyci łowców zabytków, jest Pula – mieści się na południowym krańcu półwyspu Istria. To właśnie tam czekają na nas najpiękniejsze w całym kraju zabytki rzymskie, jak między innymi potężny, zbudowany z marmuru amfiteatr. Przeglądając wycieczki czy oferty all inclusive w Chorwacji, których bogatą wybór ma biuro R.pl, zwróćmy uwagę na ich program – pozwoli nam to lepiej przygotować własny plan zwiedzania.

Omiš nocą
Omiš nocą
Stare Miasto w Trogirze nocą
Stare Miasto w Trogirze nocą
Wąska uliczka w Trogirze
Wąska uliczka w Trogirze
Panorama Dubrownika
Panorama Dubrownika
Dachy Starego Miasta w Dubrowniku
Dachy Starego Miasta w Dubrowniku

Przyroda, która zachwyca

Choć Chorwacja jest położona stosunkowo blisko naszego kraju, jednak klimat znacznie odbiega od tego, który panuje w Polsce. Dzięki sprzyjającym warunkom roślinność jest tam wyjątkowo bujna i zróżnicowana, nie brak też miejsc uznawanych za najpiękniejsze na świecie. Jednym z nich jest Park Narodowy Jezior Plitwickich, obejmujący kilkanaście jezior krasowych, które połączone są za sobą malowniczymi wodospadami. Ten magiczny wręcz widok zawdzięczamy też turkusowemu kolorowi wody oraz porośniętymi zielenią stromymi brzegami lasu. Miłośnicy nieskażonej niczym przyrody odwiedzić muszą wyspę Hvar, gdzie pośród naturalnej roślinności zauważymy gaje oliwne czy pola mocno pachnącej lawendy.

Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie

Nic dziwnego, że tak wielu naszych rodaków wybiera Chorwację na cel wakacyjnych podróży – każdy, kto odwiedził ten kraj, musi go pokochać. Jedyne w swoim rodzaju krajobrazy oraz niepowtarzalna atmosfera i wszechobecne morze to pokusy, którym warto ulec.

REKLAMA

REKLAMA

7 komentarzy

  1. Ewa
    -

    Chorwacja jest piekna, ale jazda pietrowym autobusem po górskich drogach, nad brzegiem morza dostarczyla mi traumatycznych przezyc. Pogoda w maju tez nie dopisala – codziennie padalo. Juz tam nie wroce. Pozdrawiam

  2. basia
    -

    Polecam Chorwację ze względu na ceny to miejsce przyjazne do wyjazdu razem z dziećmi tysiące atrakcji specjalnie dla najmłodszych. Z pewnością cała rodzina wypocznie za naprawdę nie wielkie pieniądze a widoki starych kamieniczek, morza i wszystkiego dookoła niezapomniane.