Not Your language? Translate: CroatianEnglishGermanPolishRussian

Slavonia i Baranja – miejsca, które warto odwiedzić

Nie wiemy od czego zacząć. Tyle emocji towarzyszyło nam podczas pierwszego kontaktu ze Slavonią, a właściwie to ze Slavonią i Baranją. Regiony inne niż pozostałe. Nie szukajcie tam porównań ani z Dalmacją ani z Istrią. Przekleństwem Slavonii jest piękny Adriatyk, który zabiera jej niemalże wszystkich turystów. Czas to zmienić! Ta część Chorwacji zasługuje na poświęcenie jej chociażby kilku dni, nawet jeśli „gonimy” nad Adriatyk. Zostawcie swe serce Slavonii, a Slavonia odda Wam swoje!

Rozpoczynając pisanie tego wpisu, nie sądziliśmy, że okaże się długi na 7 stron A4, a wybranych zdjęć będzie ponad 100. A przecież to jest tylko krótkie podsumowanie wyjazdu. Obszerne relacje z wizyt w poszczególnych miejscach będziemy Wam zdawać w późniejszym terminie. Na szczęście udało się zmniejszyć ich liczbę do ok 60. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszej relacji, również wy zapragniecie odwiedzić ten piękny zakątek Chorwacji.

 

Slavonia i Baranja

Slavonia, historyczna kraina we wschodniej Chorwacji, położona w międzyrzeczu Sawy i Drawy, zajmująca południowy skraj Kotliny Panońskiej. Główne miasta Slavonii to: Osijek, Slavonski Brod, Vukovar oraz Borovo.

Baranja to region położony głównie na terenie Węgier. W Chorwacji, Baranja położona jest pomiędzy rzekami Dunaj i Drawa. Tak jak widać na poniższych mapach, większa część Baranji znajduje się na terenie Slavonii. Główne miasta Baranji to: Beli Manastir, Darda, Bilje oraz Kneževi Vinogradi.

Region Slavonii i Baranji (fot. Wikipedia)
Region Slavonii i Baranji (fot. Wikipedia)

Slavonia i Baranja są niezwykle urodzajnym regionem rolniczym, na którym uprawia się głównie pszenicę, kukurydzę, winorośl, drzewa owocowe i warzywa. Nas zachwyciły, rozciągające się po horyzont winnice, pola słoneczników oraz niekończące się sady leszczynowe.

Zarówno Slavonia jak i Baranja były polem krwawych walk podczas wojny ojczyźnianej (1991-95), co widać niemalże na każdym kroku.

 

#VisitSlavonia #ShareSlavonia

Wyjazd na Slavonie i Baranje zorganizowany był przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną, w ramach Insta Meet. W skład 8-osobowej grupy wchodzili: my oraz: Ewa (Polska), Ellie (Londyn), Fanny (Francja), Jessica (Niemcy), Josefin, (Szwecja), Yuya, (Japonia), Pim (Holandia), a także Tiara z londyńskiego oddziału wspólnoty. Pieczę nad wszystkim sprawowali Petra i Tomislav z centrali wspólnoty w Zagrzebiu.

Insta Meet Team
Insta Meet Team

 

Dzień w Osijeku

Osijek, piękne miasto położone nad rzeką Drawą, był pierwszym punktem naszej podróży po Slavonii i Baranji. Latem, nad brzegiem Drawy, mieszkańcy Osijeku odpoczywają na plaży Copacabana, skąd mamy widok na panoramę miasta.

Panorama Osijeku
Panorama Osijeku

To, co najmocniej utkwiło nam w pamięci to ulica Europejska z robiącymi wrażenie, secesyjnymi budynkami, pamiętającymi czasy panowania austro-węgierskiego oraz Tvrđa. Tvrđa, barokowa starówka, na uboczu od centrum miasta, powstała w miejscu dawnej habsburskiej twierdzy, strzegącej przeprawy przez Drawę. To właśnie w twierdzy toczy się nocne życie Osijeku. Mieści się tam wiele restauracji, winoteka z wyborem naprawdę dobrych win, a także siedziba miejscowych artystów, których obrazy zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Przy głównym placu twierdzy znajduje się budynek uniwersytetu, dawna kwatera główna, który został uwieczniony na banknocie 200 kun.

Ulica Europejska w Osijeku
Ulica Europejska w Osijeku
Plac. Tvrđa w Osijeku
Plac. Tvrđa w Osijeku
Obraz w pracowni artystycznej w Osijeku. Autor Vice Tomasović
Obraz w pracowni artystycznej w Osijeku. Autor Vice Tomasović
Most w Osijeku
Most w Osijeku

To właśnie w Osijeku, zetknęliśmy się po raz pierwszy ze slavońską kuchnią, w karczmie Kod Ruže (strona WWW), znajdującej się w twierdzy. Kuchnia tego regionu ma bardzo wiele podobieństw do kuchni polskiej. Na stole znajdziemy więcej papryki w różnej postaci.

O poranku, zanim ruszyliśmy w dalszą drogę, udaliśmy się ponownie na główny plac twierdzy, na targ staroci.

Karczma Kod Ruže w Osijeku
Karczma Kod Ruže w Osijeku
Targ staroci w Osijeku
Targ staroci w Osijeku

 

Surrealizm natury – Kopački Rit

Znajdujący się na terenie Baranji, Park przyrodniczy Kopački Rit zajmuje obszar największego w Europie rozlewiska rzecznego, blisko 240 hektarów. Podmokłe tereny rzeki Dunaj stworzyły enklawę dla gatunków fauny i flory, łącznie, ponad 300 gatunków. Park rekomendowany jest do uwzględnienia go na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dla nas, przyzwyczajonych do widoku siedzących na drzewach kawek, gołębi czy wron, największe wrażenie zrobiły drzewa, oblepione wielkimi czaplami oraz bielikami.

Jeśli chcecie osobiście zobaczyć jak orzeł chwyta wielką rybę w swoje szpony, Kopački Rit jest dla Was. Tutaj, takie sceny nie robią już, na pracownikach parku żadnego wrażenia. Więcej informacji uzyskacie ze strony pp-kopacki-rit.hr

Park przyrodniczy Kopački Rit
Park przyrodniczy Kopački Rit
Park przyrodniczy Kopački Rit
Park przyrodniczy Kopački Rit

 

Degustacja w winnicy Belje

Z każdego wyjazdu do Chorwacji, przywozimy ze sobą rozlaną do 3-litrowych kartonowych opakowań Graševine od Vina Belje. Jest wielce prawdopodobne, że Wy również zabieracie ten sam suwenir tego producenta do Polski. Vina Belje produkują wino na dużą, jak na chorwackie warunki skalę, stąd jej wszechobecność.

Podczas tej wizyty odwiedziliśmy winnice oraz piwnice Vina Belje, poznaliśmy również jej  właściciela. Więcej informacji znajdziecie na stronie shop.belje.hr

Piwnica z winem. Vina Belje
Piwnica z winem. Vina Belje
Winnice Vina Belje
Winnice Vina Belje

 

Gospodarstwo agroturystyczne Ivica i Marica

Prowadzone przez sympatyczne małżeństwo Nade, Marka i ich syna Luke, gospodarstwo agroturystyczne Ivica i Marica, znajduje się w miejscowości Karanac, nieopodal Osijeku. To tam, wspólnie z Chorwatami oglądaliśmy spotkanie chorwackiej reprezentacji, zakończone wygraną z Rosjanami. Ivica i Marica to świetny punkt wypadowy, z dobrym noclegiem oraz pysznym lokalnym jedzeniem. Na miejscu możecie wypożyczyć rowery, a także przejechać się konno. Więcej informacji znajdziecie na stronie ivica-marica.com

Gospodarstwo agroturystyczne Ivica i Marica
Gospodarstwo agroturystyczne Ivica i Marica

 

Etno restoran Baranjska kuća

W Karanac, tej samej miejscowości w której znajdował się nasz nocleg Ivica i Marica, mieści się Etno restauracja Baranjska kuća, w której zjecie przepyszne lokalne potrawy. Tak jak już wspominaliśmy, slavońska kuchnia ma bardzo wiele podobieństw do kuchni polskiej. Zapomnijcie o kalmarach, doradzie czy krewetkach. Czas na karpia, suma, grochówkę, rosołek lub pomidorówkę. Więcej o miejscu dowiecie się ze strony baranjska-kuca.com

Etno restoran Baranjska kuća
Etno restoran Baranjska kuća
Etno restoran Baranjska kuća
Pieczone karpie. Etno restoran Baranjska kuća
Kulen. Etno restoran Baranjska kuća
Kulen. Etno restoran Baranjska kuća
Lokalne przysmaki. Etno restoran Baranjska kuća
Lokalne przysmaki. Etno restoran Baranjska kuća

 

Kulen – duma Slavonii i Baranji

Kulen jest najbardziej renomowanym i cenionym wyrobem wędliniarskim w tej części Chorwacji. Kulen, chroniony jest certyfikatem produktu regionalnego UE. Kiełbasę przygotowuje się z najlepszych kawałków mięsa wieprzowego, mielonej papryki, czosnku i soli, którymi wypełnia się jelita. Optymalny czas dojrzewania wynosi około pół roku.
Odwiedziliśmy niewielką firmę, która produkuje nagradzany na wielu imprezach kulen, posiadający certyfikat regionalny.

Kulen
Kulen
Kulen
Kulen

 

Degustacja win Josić

W miejscowości Zmajevac znajdują się niezwykłe piwnice na wino. Wybudowane na wzgórzu budynki, dawniej, podzielone były na zewnętrzną część, mieszkalną oraz część wewnętrzną, zagłębioną we wzgórzu, która pełniła funkcję piwnicy na wino.
W Zmajevacu odwiedziliśmy piwnicę i restaurację uznanego w Europie producenta win Damira Josića.

Osiemnaście lat temu, Damir Josić kupił starą winiarnię z 1935 roku. Odrestaurował ją zachowując tradycyjny wygląd, wyposażając ją w nowoczesne technologie do produkcji wina. Na liście wytwarzanych przez Damira win znajdziecie m.in.: Baranjski šiler, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Cuvée, Graševina, Pinot sivi, Rose czy Sauvignon. Jak podkreślał sam Damir, Baranja słynęła dawniej z bardzo dobrych win czerwonych i właśnie na czerwone odmiany postawił największy nacisk. Więcej informacji o nagradzanej winiarni Josić znajdziecie na stronie josic.hr

Tylko w Zmajevacu, na całą Slavonię i Baranję, w restauracji Damira, spotkaliśmy rodaków, którzy delektowali się najlepszymi potrawami i Baranjskim šilerem.

Piwnice na wino w Zmajevacu
Piwnice na wino w Zmajevacu
Restauracja Josić w Zmajevacu
Restauracja Josić w Zmajevacu

 

Pomnik bitwy pod Batiną

W wiosce Batina, na wzgórzu, przy samym Dunaju znajduje się pomnik upamiętniający bitwę stoczoną na tych terenach w 1944 roku. Wojska radzieckie wraz z jugosłowiańskimi partyzantami pokonały oddziały sprzymierzonych wojsk niemieckich, chorwackich i węgierskich. Pomnik powstał zaledwie trzy lata bo bitwie. Ze wzgórza rozpościera się widok na Węgry oraz Serbię.

Pomnik bitwy pod Batiną
Pomnik bitwy pod Batiną
Pomnik bitwy pod Batiną
Pomnik bitwy pod Batiną

 

Degustacja nagradzanej rakiji

Uwierzcie nam na słowo, tyle degustacji rakiji, ile mieliśmy przyjemność odbyć podczas tego wyjazdu, nie zdarzyło nam się nigdy. Śmiejemy się, że, w ciągu tych kilku dni staliśmy się ekspertami tego trunku. Próbowaliśmy różnych, lepszych i gorszych. Jednak nic nie równało się rakiji od Milana Šarića z miejscowości Popovac. Brandy Milana zdobywa nagrody w całej Europie.

Tereny na których uprawiane są owoce, służące do wyrobu wina i brandy, znane były już w czasach rzymskich. Świadczy o tym m.in. kawałek tabliczki z IV wieku, wspominająca o odmianie wina uprawianego na Złotym Wzgórzu, z niemieckiego Goldberg. Taka również nazwa pozostała do dzisiaj. Obecnie wytwarzane tutaj brandy Milana znajdziecie pod nazwą „Goldberg” lub „sa Goldberga”, co oznacza „z Goldberga”.

Na miejscu, prócz degustacji, możecie korzystać z 2 pokoji z 4 łóżkami, basenu, a także niewielkiego pola golfowego. Więcej informacji znajdziecie na stronie gaudeamus.hr

Rakija sa Goldberga
Rakija sa Goldberga

 

Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Đakovo

Festiwal Đakovački vezovi odbywa się w Đakovo, co roku w lipcu. Jego głównym celem jest pokazanie folkloru Slawonii, Baranji i Syrmii, a także pozostałych regionów Chorwacji. Festiwalowi towarzyszą różne wydarzenia, m.in. wystawy haftów, pokazy jeździeckie, pokaz koni lipicańskich i weselnych bryczek, konkursy na najlepsze wino oraz imprezy kulturalne.

Główna część festiwalu trwa 3 dni. Nam udało się załapać na widowiskową paradę regionalnych ośrodków kultury w ludowych strojach, która miała miejsce na placu Strossmayera, przed Katedrą św. Piotra. Parada wydawała się nie mieć końca, tak samo jak różnorodność strojów, od skromnych po bogato zdobione. Wyruszając w drogę nad Adriatyk, na początku lipca, zaplanujcie jeden dzień na festiwal, bo naprawdę warto. To również niezwykła atrakcja dla najmłodszych. Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na stronie tzdjakovo.eu

Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Đakovo
Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Đakovo
Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Đakovo
Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Đakovo

 

Vinkovci – najstarsze miasto w Europie

Vinkovci to największe miasto w południowo-wschodniej Slawonii, nad rzeką Bosut, między Dunajem i Savą. Tereny te są nieprzerwanie zamieszkałe od 8000 lat, co jest rzadkością jeśli chodzi o Europę i powoduje, że Vinkovci uważane jest za najstarsze miasto w Europie. To właśnie w Vinkovci, kilkadziesiąt lat temu, archeolodzy natrafili na niepozorne naczynie sprzed 4500 lat, na którym ornamenty są zapisem najstarszego kalendarza, jakim posługiwali się ludzie w Europie. Więcej informacji znajdziecie na stronie tz-vinkovci.hr

My mieliśmy bardzo nietypowe zadanie – pod okiem szefa kuchni w jednym z hoteli, musieliśmy ulepić wykopane w Vinovci naczynie (Orion Vučedolski) ze słodkiej masy (na poniższym zdjęciu – Wojtka dzieło, jeszcze nie ukończone).

Kalendarz Orion Vučedolski na słodko
Kalendarz Orion Vučedolski na słodko

 

Nieskończony las dębowy

Kilka kilometrów na południe od Vinkovci, w miejscowości Kunjevci, znajduje się, znany na cały świat las dębowy typu hodowlanego. Jego powierzchnia przekracza 1300 hektarów, a cały teren jest ogrodzony. Las ten jest wykorzystywany przez łowczych pod hodowlę danieli i muflonów. Poruszając się elektrycznymi Melexami (tak, tymi z Mielca), przed nami co chwilę przebiegały sarny i dziki. Na terenie lasu znajduje się dom myśliwski, który oferuje noclegi oraz posiada restaurację serwującą lokalne potrawy i wina.

Las dębowy w Kunjevci
Las dębowy w Kunjevci
Las dębowy w Kunjevci
Las dębowy w Kunjevci
Las dębowy w Kunjevci
Las dębowy w Kunjevci

 

Rzeka Bosut

Z miejscowości Nijemci, udaliśmy się rowerami nad rzekę Bosut, której tereny, po stronie chorwackiej, objęte są programem Natura 2000. Po stronie serbskiej, Bosut łączy się z rzeką Sawą. Niewielkim statkiem udaliśmy się w górę rzeki by poczuć się jak ornitolog w raju. Tereny rzeki są ostoją dla takich ptaków jak czaple, bieliki, myszołowy, pustułki, zimorodki, łabędzie, kaczki, bociany czy kuropatwy. W pewnym momencie wyłączono silnik i nastała cisza. Słychać było tylko naturę, szum drzew, ptactwo, atakujące narybek szczupaki. Coś niesamowitego!

Rzeka Bosut
Rzeka Bosut
Rzeka Bosut
Rzeka Bosut

 

Klub jeździecki Eohippus

3,5 kilometra do Vinkovci znajduje się klub jeździecki „Eohippus”. W gospodarstwie znajduje się 6 koni, które są specjalnie przygotowane do pracy z dziećmi i dorosłymi oraz osobami niepełnosprawnymi. Więcej informacji znajdziecie na stronie kk-eohippus.hr

Klub jeździecki Eohippus
Klub jeździecki Eohippus

 

Vukovar – symbol walki Chorwatów o niepodległość

Najbardziej rozpoznawalnym miejscem walk jest Vukovar. Mieszkańcy Vukovaru przeżyli 87-dniowe oblężenie przez Jugosłowiańską Armię Ludową, przy udziale różnych serbskich sił paramilitarnych, od sierpnia do listopada 1991. Vukovar broniony był przez około 1800 lekko uzbrojonych żołnierzy chorwackiej Gwardii Narodowej (ZNG) i cywilnych ochotników, przeciwko 36 000 żołnierzy JNA i paramilitarnych sił serbskich wyposażonych w ciężkie uzbrojenie i wspieranych przez artylerię.

Podczas bitwy w kierunku miasta wystrzelono około 12 000 pocisków i rakiet dziennie. Vukovar został pierwszym całkowicie zniszczonym dużym miastem w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej.

W Vukovarze odwiedziliśmy Zamek Eltz, w którym mieści się Muzeum Miejskie, które prócz obszernych zbiorów i relacji z wojny ojczyźnianej, zgromadziło również wiele zabytków z różnych epok. Następnie udaliśmy się nad Dunaj by podziwiać panoramę Vukovaru z pokładu łodzi.

Z pokładu łodzi, z prawej strony Vukovaru widać miejscowość Borovo. Miasto to słynie z fabryki obuwia. Starsi, na pewno rozpoznają na poniższym zdjęciu obuwie używane przez szatniarki i woźne w podstawówkach.

Wieża ciśnień w Vukovarze
Wieża ciśnień w Vukovarze
Vukovar
Vukovar
Budynek Vukovarskiej Wspólnoty Turystycznej
Budynek Vukovarskiej Wspólnoty Turystycznej
Vukovar
Vukovar
Muzeum miejskie w Vukovarze
Muzeum miejskie w Vukovarze
Obuwie Borovo
Obuwie Borovo

 

Muzeum Kultury Vučedolskiej

Powstałe w 2013 roku Muzeum Kultury Vučedolskiej w Vučedolu jest również chorwackim muzeum narodowym. Muzej vučedolske kulture było wielokrotnie nagradzane za sposób prezentacji eksponatów oraz okazjonalnych wystaw. Trasa zwiedzania prowadzi „zygzakiem” ku szczytowi, droga powrotna znajduje się na zewnątrz, schodząc chodnikiem po dachu muzeum.

Muzeum podzielono na 19 tematycznych sal, m.in.: geologiczne stanowisko Vučedol, wcześni Indoeuropejczycy, hodowla zwierząt, rolnictwo, łowiectwo i rybactwo, wieś, dom, odzież i tkactwo, rzemiosło i obuwie, hutnictwo, ceramika, horyzont, kalendarz, groby, tubylcy, religia, vučedolska kultura.

Vučedol jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Europie. Pierwsze badania archeologiczne na tych terenach prowadzone były już w 1897 roku. Potwierdziły one, że tereny Vučedolu były zasiedlone już 6 000 lat p.n.e. Znaleziska z Vučedolu  i jego okolic potrafią bardzo precyzyjnie zrekonstruować codzienne życie i zwyczaje mieszkających tutaj ludzi. Najbardziej znanym ceramicznym naczyniem jest Vučedolska gołębica, kultowe naczynie w kształcie ptaka, które jest bogato zdobione. Do kultury Vučedolu należy również Orion Vučedolski, który uważany jest za najstarszy kalendarz europejski.

Więcej o muzeum przeczytacie na stronie vucedol.hr

Muzeum Kultury Vučedolskiej w Vučedolu
Muzeum Kultury Vučedolskiej w Vučedolu
Muzeum Kultury Vučedolskiej w Vučedolu
Muzeum Kultury Vučedolskiej w Vučedolu
Kalendarz Orion Vučedolski. Muzeum Kultury Vučedolskiej w Vučedolu
Kalendarz Orion Vučedolski. Muzeum Kultury Vučedolskiej w Vučedolu
Zmarły pochowany w pozycji Oriona. Muzeum Kultury Vučedolskiej w Vučedolu
Zmarły pochowany w pozycji Oriona. Muzeum Kultury Vučedolskiej w Vučedolu

 

Ilok: najbardziej wysunięte na wschód miasto w Chorwacji

Położony nad Dunajem Ilok jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem w Chorwacji. Od północy, wschodu i południa otoczony jest granicą z Serbią. Nie zdziwcie się jeśli jadąc autem zatrzyma Was patrol policji i poprosi o dokumenty. Ilok posiada dolne i górne miasto. W górnej części znajduje się twierdza, a dokładniej to co z niej zostało. Oglądając mury obronne twierdzy, od strony Dunaju, można wyobrazić sobie jak potężna była to fortyfikacja w latach jej świetności. Przy murach obronnych rośnie nietypowe jak na naszą szerokość geograficzną drzewo. Jest nim, pochodzący z Chin, Miłorząb dwuklapkowy, szerzej znany jako Ginkgo biloba, stosowany w lekach usprawniających pamięć.

Nasz przewodnik, który dowiedział się, że w naszej grupie są osoby z Polski, przez kilkanaście minut opowiadał nam o urodzonym w Iloku, Julije Benešiću. Benešić, w czasach Jugosławii, przetłumaczył wiele polskich dzieł m.in. Mickiewicza, Sienkiewicza czy Żeromskiego. Przetłumaczył również na język polski wiele chorwackich czy serbskich dzieł.

Na zamku, zbudowanym w XV w. przez króla Nikola Illocki, obecnie znajduje się muzeum miejskie z bardzo bogatą ekspozycją, którą musicie zobaczyć. Pośród wielu cennych eksponatów, znajdziecie monetę z lat 1471-1477 na której, po raz pierwszy przedstawiono charakterystyczną dla Chorwatów kratę.

Na terenie twierdzy znajduje się franciszkański kościół św. Kapistrana. Po środku znajdziemy pozostałości po panowaniu na tych terenach Imperium Osmańskiego – hammam oraz grób nieznanej ale na pewno ważnej osoby.

Ilok. Dolne miasto
Ilok. Dolne miasto
Twierdza w Iloku. Duże drzewo, po prawej to Miłorząb dwuklapkowy
Twierdza w Iloku. Duże drzewo, po prawej to Miłorząb dwuklapkowy
Twierdza w Iloku
Twierdza w Iloku
Hammam Sulejmana Wspaniałego. Twierdza w Iloku
Hammam Sulejmana Wspaniałego. Twierdza w Iloku
Zamek, obecnie muzeum. Twierdza w Iloku
Zamek, obecnie muzeum. Twierdza w Iloku
Eksponaty. Zamek, obecnie muzeum. Twierdza w Iloku
Eksponaty. Zamek, obecnie muzeum. Twierdza w Iloku
Moneta z chorwacką kratą. Zamek, obecnie muzeum. Twierdza w Iloku
Moneta z chorwacką kratą. Zamek, obecnie muzeum. Twierdza w Iloku
W oddali twierdza w Iloku
W oddali twierdza w Iloku

Przy Dunaju znajdował się nasz hotel, o jakże unikalnej nazwie – „Dunaj”. Restauracja w hotelu ma rekomendację Michelin. Jedliśmy w naszym życiu wiele ryb słodkowodnych, w wielu lokalach. Ryby serwowane w tej restauracji, absolutnie nie miały sobie równych. Dla nas ideał!

Restauracja z rekomendacją Michelin w hotelu Dunav w Iloku
Restauracja z rekomendacją Michelin w hotelu Dunav w Iloku

Przed wejściem do twierdzy znajdują się Iločki podrumi, słynne na cały świat piwnice z winem. Tej winnicy poświęcimy znacznie więcej miejsca w oddzielnym wpisie. To co na tą chwilę warto wiedzieć, piwnice Iločki podrumi wybudowane były w XV wieku. Najpopularniejsze wina z tej winnicy to Traminac, Graševina, Principovac, Rajnski Rizling, Frankovka, Chardonnay. Najstarsze butelki pochodzą z lat 50-tych XX wieku. Dla koneserów dobrych win cenną informacją może być fakt, że wina Iločki podrumi dostarczane są do brytyjskiej rodziny królewskiej od dawien dawna. Były serwowane na ślubie Królowej Elżbiety, a także na ślubie księcia Harry’ego i Meghan (ok. 4 tyś Euro za butelkę). Jeśli ktoś z Was jest z rocznika ’83, mamy dobrą informację – to był dobry rok, butelka z tego rocznika kosztuje ok 1,2 tyś Euro. Więcej informacji znajdziecie na stronie ilocki-podrumi.hr

Po wizycie w Iločki podrumi udaliśmy się do pałacyku Principovac, dawnej letniej siedziby rodziny Odescalchi, gdzie, przy kieliszku miejscowego wina, podziwialiśmy panoramę winnic oraz Iloka.

Iločki podrumi
Iločki podrumi
Winnice Iločki podrumi
Winnice Iločki podrumi
Pałacyk Principovac. Iločki podrumi
Pałacyk Principovac. Iločki podrumi
Panorama na Ilok
Panorama na Ilok

 

Slavonski Brod

Ostatnim planem naszej podróży po Slavonii i Baranji była wizyta na niekończących się polach słoneczników w pobliży miejscowości Slavonski Brod. Informacja dla fanów piłki nożnej – chorwacki napastnik, Mario Mandžukić urodził się w Slavonskim Brodzie.

Słoneczniki. Slavonski brod
Słoneczniki. Slavonski brod

 

To tylko ułamek Slavonii i Baranji

Tak, to prawda! Opisane powyżej miejsca są zaledwie ułamkiem piękna jakie oferują nam Slavonia i Baranja. Jesteśmy pewni, że nie była to nasza ostatnia wizyta w tych stronach. Gdybyśmy mieli wybierać termin, prawdopodobnie będzie to okres jesienny, czas winobrania, a także eksplozja kolorów przyrody!

Mamy wielką nadzieję, że udało nam się przekonać Was do wizyty w stronach. Slavonia i Baranja zasługują na Waszą wizytę.