Winiarnia i restauracja August w Popovačy

Podczas wizyty w 2019 roku, w położonej na południowy-wschód od Zagrzebia, w żupanii Sisak-Moslavina odwiedziliśmy winiarnię i restaurację August w Popovačy, która zarówno wygląda fantastycznie jak i serwuje wspaniałe potrawy i wina.

Moslavački čardak – tradycyjny dom Moslaviny

To co już na początku wizyty w Auguście przykuwa to pokaźnych rozmiarów dom z zielonymi oknami. Moslavački čardak, w którym znajduje się restauracja i hotel, jest oryginalnym przykładem autochtonicznej architektury moslavińskiej i jedynym w swoim rodzaju zachowanym. Jest to niezwykle rzadkie, ponieważ według ówczesnych warunków na taki dom mogła sobie na to pozwolić tylko niezwykle bogata rodzina. Ze względu na wysokie koszty, domy wiejskie w Moslavinie charakteryzowały się w tamtych czasach niewielkim metrażem.

Wiek domu można tylko zgadywać, a ustna tradycja mówi, że najstarsze części mają prawie 200 lat. Budynek został przetransportowany z oddalonej o 16 kilometrów wioski i starannie odrestaurowany. Przeprowadzka trwała prawie 5 lat.

Winnica i winiarnia

Już w I wieku p.n.e. na zboczach Moslavackiej Góry prowadzono winnice. W pobliżu winnic August, na terenie parku krajobrazowego Lonjsko Polje, odkryto pozostałości rzymskiej winnicy, świadczące o wielowiekowej tradycji winiarskiej w naszym regionie.

Region ten słynie z autochtonicznego szczepu winorośli – škrlet, z którego powstaje niezwykle świeże i lekkie białe wino.

Winiarnia August produkuje wina: skrlet, graševinė, pinot bijeli, sauvignon i chardonnay oraz frankovkę.

REKLAMA

Restauracja

Restauracja August serwuje lokalną kuchnię z daniami, na których wychowały się pokolenia, ale przyrządzanymi z wykorzystaniem nowoczesnych technik i wiedzy z sezonowych i jak najbardziej lokalnych składników.

Jak podkreślają właściciele Dijana i Marko Sušac : „zawsze wiemy gdzie rosną nasze warzywa”.

Restauracja serwuje również potrawy kuchni wegetariańskiej, a także bezglutenową.

Więcej o restauracji i winiarni August dowiecie się ze strony vinarija-august.com

REKLAMA

REKLAMA