Winiarnia Josić w Zmajevac

W miejscowości Zmajevac, w regionie Baranja, zlokalizowanej przy rzece Dunaj, znajduje się winiarnia Josić. Powiecie, cóż w tym takiego nadzwyczajnego, wszak w Chorwacji nie brakuje winnic. Winiarnie w Zmajevacu, prócz świetnych win, wyróżnia jeszcze jeden element – miejsce składowania wina.

Sarduk, czyli winny wąwóz

Winorośl uprawiana jest w tamtym regionie od wieków, na wzgórzu Banova kosa, rozciągającym się w kierunku zachodnio-wschodnim wzdłuż całego obszaru. Starożytni Rzymianie nazywali tereny te Złotym Wzgórzem, bynajmniej nie z powodu kopalni złota, ale od „złotej kropli”, wina – naturalnym nektarze, który zawsze spływał z jego zboczy. Winnice przetrwały również czasy Turków. Część z nich przetrwało w dobrym stanie do dzisiaj.

Piwnice do przechowywania wina w Zmajevacu znajdują się w wąwozie zwanym sarduk. Sarduk to turecka nazwa wąwozu z piwnicami winiarskimi. Tak zwane aligatory, które są ukryte w zboczach wąwozu, sprawiają, że temperatura w nich, w każdej chwili jest idealna do przechowywania wina, pomiędzy 12 a 15 stopni Celsjusza.

Dziś Sarduk jest uważany za jeden z najwybitniejszych oryginalnych skarbów kulturowych i historycznych tej części Baranji.

Wybudowane na wzgórzu budynki, dawniej, podzielone były na zewnętrzną część, mieszkalną oraz część wewnętrzną, zagłębioną we wzgórzu, która pełniła funkcję piwnicy na wino.

Winiarnia i restauracja Josić

W Zmajevcu odwiedziliśmy piwnicę i restaurację uznanego w Europie producenta win Damira Josića.

REKLAMA

Kilkanaście lat temu, Damir Josić kupił starą winiarnię z 1935 roku. Odrestaurował ją zachowując tradycyjny wygląd, wyposażając ją w nowoczesne technologie do produkcji wina.

Na liście wytwarzanych przez Damira win znajdziecie m.in.: Baranjski šiler, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Cuvée, Graševina, Pinot sivi, Rose czy Sauvignon. Jak podkreślał sam Damir, Baranja słynęła dawniej z bardzo dobrych win czerwonych i właśnie na czerwone odmiany postawił największy nacisk.

Więcej informacji o nagradzanej winiarni Josić znajdziecie na stronie josic.hr

REKLAMA