Katedra św. Piotra w Đakovo

Podczas naszej wizyty w regionach Slawonii, Baranji i Srijemu, dwukrotnie odwiedziliśmy Đakovo. Za pierwszym razem udało nam się nawet uczestniczyć w Festiwalu Đakovački Vezovi. Đakovo słynie z wielu atrakcji i wydarzeń jednak to właśnie Katedra św. Piotra, którą widać z odległości wielu kilometrów jest tym, co przyciąga największą liczbę turystów. W 2003 roku Đakovo odwiedził Papież Jan Paweł II.

Katedra św. Piotra w Đakovo

Kilka słów o Katedrze św. Piotra w Đakovo

Katedra św. Piotra w Đakovo to piękny przykład neoromańskiej architektury i jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Chorwacji. Katedra w Đakovo jest jednym z największych kościołów w całej Chorwacji.

Historia katedry sięga XIX wieku, kiedy biskup Josip Juraj Strossmayer zdecydował o budowie nowego kościoła na miejscu starej, drewnianej świątyni z XVII wieku. Strossmayer był znany jako mecenas sztuki i nauki, a katedra św. Piotra była dla niego wizytówką jego zainteresowań i pasji.

Katedra została zbudowana w latach 1866-1882 według projektu węgierskiego architekta Franjo Schüchter. Schüchter wykorzystał styl neoromański, inspirowany architekturą romańską z XI i XII wieku. Kościół jest zbudowany z cegły i kamienia, a jego fasada jest ozdobiona pięknymi rzeźbami i mozaikami.

Przepiękne zdobienia

Wnętrze katedry jest równie piękne, z dużym uwzględnieniem detali i dekoracji. Wysokie łuki i kolumny, wysokie okna i witraże sprawiają, że wnętrze katedry jest bardzo jasne i przestronne. Katedra ma też wiele kaplic, z których każda jest wyjątkowa i ma swoją własną historię i dekorację.

Jedną z najważniejszych kaplic jest kaplica św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która jest poświęcona patronce katedry. Kaplica ta jest bogato zdobiona i zawiera relikwie świętych, w tym szczątki św. Maksymiliana Kolbe.

REKLAMA

Archidiecezja Đakovačko-osječka

Katedra św. Piotra w Đakovo

Miejsce pielgrzymek i wydarzeń kulturalnych

Katedra św. Piotra jest również znanym miejscem pielgrzymek religijnych, a także ważnym miejscem kulturowym i artystycznym w Chorwacji. Co roku organizowane są tutaj koncerty i wydarzenia kulturalne, które przyciągają wielu turystów z całego kraju, m.in. wspomniany na początku Festiwalu Đakovački Vezovi.

Papież Jan Paweł II w Đakovo

Podczas swojej jubileuszowej 100 podróży apostolskiej, a 3 do Chorwacji, Papież Jan Paweł II, 7 czerwca 2003 roku, pojawił się w Katedrze św. Piotra w Đakovo.

Wina mszalne od biskupów z Đakova

Wina od biskupów z Đakova uznawane są wyjątkowo dobre, wielokrotnie zdobywając wyróżnienia na całym świecie.

Historia masowych win sięga XIII wieku, kiedy to Bośniacy biskup Pons i diecezja bośniacka przenosi się do Đakovo. W 1751 roku, Biskup Josip Čolnić powiększa plantacje w Trnawie i sadzi nowe winnic w nowej miejscowości Mandićevac (Pridvorje). W 1806 roku biskupem został Antun Mandić, który się rozszerzył obszar winnic w Mandićevac. Nazwa słynnej miejscowości „Mandićevac” jest związane z pracą i nazwiskiem tego biskupa. Wina z biskupich winnic były prezentowane na wystawach i zdobywały wysokie nagrody w latach 1864-1891 w Paryżu, Wiedniu, Trieście i Zagrzebiu. W 1870 r. Biskup Josip Juraj Strossmaye, zbudował piwnicę w Trnavie, w 1875 r. w Musicić, a istniejącą piwnicę w Mandićevac wyremontował i rozbudował.

Wino leżakuje i jest przechowywane w piwnicach Archidiecezji Đakovačko-osječkiej, która bezpośrednio przylega do katedry.

REKLAMA

REKLAMA