Wiatrak Malin – symbol Medulina

Na końcu nadmorskiej promenady w Medulinie, znajduje się wiatrak znany lokalnie jako Malin. Zbudowany 150 lat temu młyn, stał się symbolem Medulina.

Młyn został zbudowany w 1873 roku przez braci Ivana i Andreę Pošićów z Rovinja. Bracia zbudowali dwa młyny napędzane żaglami, biorąc pod uwagę częste wiatry wiejące w tej części Istrii. Młyny z Medulina były jedynymi tego typu w basenie Morza Śródziemnego. Młyny były miejscem spotkań mieszkańców Medulina, którzy podczas oczekiwania na mąkę przyjemnie spędzali czas.

Po wielu latach, bracia pokłócili się ze sobą, a oba młyny zaczęły popadać w ruinę. Jeden z młynów został całkowicie rozebrany.

Historia medulińskiego młyna została prawie zapomniana. Wielu uważało, że młyn był w rzeczywistości wieżą obronną. Na szczęście zebrała się grupa przyjaciół, którzy postanowili ożywić historię młyna, rozpoczynając jego odbudowę. Rekonstrukcja trwała aż 8 lat. Ostatecznie, młyn Malin udostępniono dla zwiedzających w 2016 roku.

Wewnątrz znajduje się kopia oryginału mechanizmu obracającego żagle, który zamienia energię wiatru na ruch kamienia młyńskiego, który również jest zgodny z oryginałem.

Po raz kolejny młyn stał się miejscem spotkań mieszkańców Medulina i ich gości. Na placu przy Malinie odbywają imprezy i wydarzenia kulturalne.

REKLAMA

W pobliżu młyna znajduje się Park Archeologiczny Vižula, który również stał się ważną lokalizacją turystyczną na mapie Medulina.

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA