Muzeum dziedzictwa Ogulina

W Ogulinie, na terenie Zamku Frankopanów, prócz opisanego już wcześniej na blogu Domu Bajki Ivany Brlić Mažuranić, znajduje się Muzeum Dziedzictwa Ogulina. W muzeum znajduje się wiele ciekawych zbiorów archeologicznych, etnograficznych, dzieł sztuki oraz związanych z powstaniem i rozwojem w tym rejonie sportów wspinaczkowych i alpinizmu. Będąc w Ogulinie koniecznie zajrzyjcie do muzeum!

O muzeum słów kilka

Muzeum Dziedzictwa Ogulina powstało w 1967 roku w głównym budynku Zamku Frankopanów.

Muzeum otwarte jest dla zwiedzających przez cały rok, którzy pod fachowym okiem pracowników muzeum mogą poznać różnorodne bogactwo regionu ogulińskiego od czasów pradziejowych, poprzez średniowiecze, aż po czasy nowożytne.

Więcej informacji o muzeum znajdziecie na stronie zavicajni-muzej-ogulin.hr

Kolekcja archeologiczna

Zbiór archeologiczny zawiera najstarsze ślady życia na terenie Ogulina. Obejmuje eksponaty z różnych okresów archeologicznych, od pradziejów, starożytności po wczesne średniowiecze.

Znajdziemy tam m.in. eksponaty związane z Japodami – iliryjskim plemieniem, które osiedliło się na obszarze dzisiejszego Ogulina w okresie neolitu.

REKLAMA

Śladami ich osadnictwa są biżuteria, ozdoby i części ubiorów, broń i narzędzia, fragmenty naczyń ceramicznych i naczyń do przygotowywania posiłków oraz urny – naczynia do przechowywania prochów zmarłych.

Kolekcja etnograficzna

Muzeum Dziedzictwa Ogulina stawia sobie za cel odtworzenie i zaprezentowanie stylu życia na tym obszarze sprzed około 100 lat. Jak opowiada Ana Krznarić, p.o. dyrektor Muzeum:

Ta kolekcja jest zorganizowana wokół repliki zabytkowego wiejskiego domu, za pomocą którego chcieliśmy zaprezentować tradycyjny sposób budowania i życia w okolicy. Domy zostały wykonane z drewna, ponieważ znajdujemy się na obrzeżach Gorskiego Kotaru (obszar zasobny w lasy). Dachy pokryto żytnią słomą zwaną „škopa” lub drewnianą osłoną zwaną „šindra”.

Bogata tradycja i kultura Ogulina i okolic skłaniają do ciągłego poszukiwania i odkrywania wszystkiego, co wiąże się z ludzką aktywnością na przestrzeni minionego stulecia.

Kamienne artefakty

Na parterze, w korytarzu znajdziemy kamienne fragmenty z okresu starożytności, średniowiecza i czasów nowożytnych.

REKLAMA

Historia chorwackiego alpinizmu

Czy wiedzieliście, że w logo Chorwackiego Związku Aplinizmu (Hrvatski Planinarski Savez) widnieje góra Klek z Ogulina?

Kolekcja alpinistyczna powstała w 1984 roku i znajduje się w dwóch salach na II piętrze Muzeum. Zbiór zawiera oryginalne dokumenty, fotografie, książki, czasopisma i przedmioty związane z alpinizmem i alpinizmem oraz początkami alpinizmu w Chorwacji .

Ważna rola obrony Ogulina podczas Wojny Ojczyźnianej

W ogulińskim muzeum znajduje się również bogata ekspozycja poświęcona Wojnie Ojczyźnianej.

Od zarania dziejów, położenie geograficzne, a także ukształtowanie terenu sprawiało, że Ogulin oraz jego okolica pełniły niezwykle ważną rolę podczas konfliktów. Nie inaczej było podczas Wojny Ojczyźnianej, gdzie m.in. w tych okolicach miały miejsce działania operacyjne w ramach Operacji „Burza” (Oluja).

W pomieszczeniu obok znajduje się Izba Pamięci poległych, zmarłych i zaginionych obrońców Ojczyzny.

Wystawa poświęcona Ivanie Brlić Mažuranić

W muzeum znajduje się również wystawa poświęcona urodzonej w 1874 roku w Ogulinie Ivanie Brlić Mažuranić. Ivana była pisarką, poetką i eseistką, znaną przede wszystkim jako twórczyni opowieści dla dzieci, przez co często bywa nazywana chorwackim Andersenem albo Tolkienem. Była dwukrotnie nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1931, 1938).

Więcej o Ivanie Brlić Mažuranić dowiecie się z wpisu p.t. „Dom Bajki Ivany Brlić Mažuranić w Ogulinie”.

Tito w Ogulinie

W Zamku Frankopan, przebywał więzień, Josip Broz Tito, w związku z rozprzestrzenianiem się i propagowaniem idei komunistycznych w Kraljevicy został przewieziony wraz z grupą nadmorskich komunistów do więzienia Sudbeni stola w Ogulinie, a w okresie od 20 lipca do 21 sierpnia 1927 r. przebywał w celi nr. 6, podczas gdy prowadzone było przeciwko niemu postępowanie śledcze.

Po pięciodniowym strajku głodowym wkrótce po jego przybyciu do Ogulina zmusił sędziów śledczych do przyspieszenia śledztwa i zwolnienia go z aresztu w celu obrony. Na rozprawie sądowej został skazany na siedem miesięcy więzienia, ale złożył apelację, a decyzja sądu wyższej instancji skróciła jego karę do pięciu miesięcy.

REKLAMA

W międzyczasie został skazany w Zagrzebiu w tzw „Proces bombowy” do pięciu lat więzienia, więc pozostałą część wyroku z procesu Ogulina odbył od 15 listopada 1933 do 12 marca 1934 w więzieniu w zamku Frankopan.

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Tagi wpisu:
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA