Dom Bajki Ivany Brlić Mažuranić w Ogulinie

Podczas lipcowego pobytu w Chorwacji, dwa dni spędziliśmy w niezwykle przyjemnym, zielonym i cichym Ogulinie, który położony jest ok 100 kilometrów na południowy zachód od Zagrzebia i 60 km od Karlovača, 6 kilometrów od zjazdu z autostrady A1. Niewielki Ogulin posiada wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich, bez wątpienia jest Dom Bajek, znajdujący się w średniowiecznym zamku Frankopanów, a o którym więcej przeczytacie poniżej. Będąc w Ogulinie, nie zapomnijcie go odwiedzić!

Dom Bajek (Kuća Bajke) to interaktywne multimedialne muzeum, nie tyle poświęcone twórczości jednej z najsłynniejszych chorwackich pisarek Ivany Brlić Mažuranić, ile umożliwiające… przeniesienie się do jej opowieści.

Będąc w Domu Bajek, nie zapomnijcie odwiedzić znajdującego się obok Muzeum Dziedzictwa Ogulina.

Ivana Brlić Mažuranić

Ivana Brlić Mažuranić urodziła się w Ogulinie w 1874 roku a zmarła w Zagrzebiu w roku 1938. Pisarka, poetka i eseistka znana jest przede wszystkim jako twórczyni opowieści dla dzieci i często bywa nazywana chorwackim Andersenem albo Tolkienem. Była dwukrotnie nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1931, 1938).

Jako pierwsza kobieta została przyjęta w 1937 do JAZU (obecnie HAZU – Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti). W roku 1971 ustanowiono literacką nagrodę Ivany Brlić-Mažuranić, dla promowania literackiej twórczości dla dzieci i młodzieży.

Porównania do Andersena czy Tolkiena nie są oczywiście przypadkowe. Brlić Mažuranić, zainspirowana słowiańską mitologią, mieszała jej cudowności z codziennością świata rzeczywistego, budząc do życia zapomniany świat przedchrześcijańskich wierzeń Chorwatów.

REKLAMA

Rodzinne tradycje literackie i językowe (dziadek Ivany był poetą, babcia miała brata językoznawcę, ojciec był pisarzem) oraz fakt, że miała sześcioro dzieci na pewno wpłynęły na kształt jej opowieści dla młodych czytelników. Nie bez znaczenia było też samo miejsce urodzenia Ivany – Ogulin – owiane opowieściami o tajemniczej górze Klek.

Dom Bajek Ivany

Znajdujący się w średniowiecznym zamku Frankopanów Dom Bajek Ivany składa się ze stałej wystawy multimedialnej, biblioteki, wielofunkcyjnej przestrzeni warsztatowej i sklepu z pamiątkami. Na stronie internetowej muzeum planowana jest wirtualna Bajkowa Baza Danych i biblioteka internetowa.

Ponadto ośrodek prowadzi działalność wydawniczą oraz organizuje programy kreatywne i edukacyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, obejmujące opowiadanie historii, ekspresję literacką i wizualną, film, performance i sztuki plastyczne, a także projektowanie.

Od roku 2006 w Ogulinie odbywa się też kilkudniowy Międzynarodowy Festiwal Bajek (Ogulin Fairy Tale Festival). Każda edycja Festiwalu to celebracja bajkowego i baśniowego świata ukochanego i nieustannie eksplorowanego przez Ivanę Brlić Mažuranić. To bogaty program artystyczny i kulturalny przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W zeszłorocznej edycji, w 2021 roku, można było w Ogulinie zdobyć… prawo jazdy na miotłę. I odlecieć na Klek.

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA