Orebić na półwyspie Pelješac w południowej Dalmacji

Kąpiele w morzu czy górskie wspinaczki? A może jedno i drugie? Chorwacja, szczególnie Riwiera Makarska, słynie z takich połączeń, których nad polskim wybrzeżem nie doświadczymy. Dzisiaj zabieramy Was w bardzo interesujące miejsce, które wielu rodaków wybrało jako swój punkt docelowy wakacyjnej podroży, a które, mimo wszystko nadal jest słabo odkryte i często niedoceniane. Cześć, odwiedzających to miejsce, tak jak za pierwszym razem my, odwiedzają go z racji przeprawy promowej na nieodległą wyspę. Mowa o Orebiću, uroczym zakątku południowej Dalmacji.

Kilka słów o Orebiću

Orebić znajduje się na półwyspie Pelješac w Dalmacji południowej, vis-à-vis wyspy Korčula, około 110 kilometrów na północny-zachód od Dubrownika. Półwysep Pelješac, na którym jest położony, to miejsce cieszące się dużą popularnością wśród polskich turystów. Słynie przede wszystkim z produkcji wina (na półwyspie znajduje się bardzo wiele winnic), ale również z łagodnego klimatu i otaczającej ląd krystalicznie czystej wody Adriatyku. Dużą popularnością cieszą się również przepiękne plaże.

Orebić na półwyspie Pelješac w południowej Dalmacji

Położenie Orebića oraz całego półwyspu powoduje, że jadąc tam np. na majówkę 2019 istnieje duże prawdopodobieństwo, że czeka cię słoneczne, ciepły odpoczynek!

Orebić to niewielkie miasteczko z tradycjami żeglarskimi. Zostało założone na przełomie XV i XVI wieku i przez długi czas było ważnym portem morskim. Obecnie zamieszkuje tu około 4000 osób. Mieszkańcy utrzymują się głównie z turystyki (dla rodaków Orebić jest popularnym miejscem na wczasy w Chorwacji, a jego popularność z roku na rok rośnie) oraz rolnictwa, głównie winnice oraz gaje oliwne.

Dojazd do Orebića możliwy jest samochodem drogą lądową, przez Ston lub promem z Ploče do Trpanj na półwyspie. Jeśli chodzi o transport samolotem, to najbliższe lotnisko znajduje się w Dubrowniku, czyli około 100 km dalej. Tam można wypożyczyć samochód lub dostać się na półwysep autobusem.

Orebić to również świetna baza wypadowa. W naszym zasięgu są wyspy Korčula i Mljet, cały półwysep, a także Dubrownik i okolice.

REKLAMA

Atrakcje turystyczne Orebića

Co warto zobaczyć w Orebiću? Jak na tak niewielkie miasteczko, atrakcji turystycznych jest tutaj całkiem sporo. Na pewno warto wybrać się na górujący nad Orebićem szczyt Sveti Ilija (góra św. Eliasza – 961 m.n.p.m.). Na wzgórzu w pobliżu miasta znajdziesz też kościół Gospa od Angela oraz klasztor Franciszkanów z 1470 roku, zbudowany w stylu gotyckim. Warto tam zajrzeć choćby ze względu na piękny widok na Morze Adriatyckie. Ale pamiętajcie by, wybierając się na szczyt Sveti Ilija, koniecznie poinformować gospodarzy o wyjściu (na wszelki wypadek!). Warto również skorzystać z usług kogoś bardziej doświadczonego, popytajcie w centrum o przewodnika.

W miasteczku znajduje się również bardzo ciekawe Muzeum Morskie, które przybliża żeglarską historię Orebića. W samym mieście najbardziej znanymi budynkami są natomiast: Pałac Sądu, Pałac Muzeum Marynarzy oraz Pałac Stowarzyszenia Marynarzy. Jeśli chcesz w pełni poznać to urokliwe miasteczko, zajrzyj też na Cmentarz Kapitański, do Domu Kapitańskiego czy do Pałacu Rektora.

Orebić na półwyspie Pelješac w południowej Dalmacji
Orebić na półwyspie Pelješac w południowej Dalmacji
Orebić na półwyspie Pelješac w południowej Dalmacji


Będąc na półwyspie Pelješac warto również odwiedzić słynne chorwackie winnice i spróbować (a nawet zabrać ze sobą!) produkowanego tam wina. Dla przykładu – w miejscowości Potomje, co dom to praktycznie sklep w winem z własnej winnicy. My upodobaliśmy sobie winiarnię Państwa Matuško.

Wybierając się tam warto przejechać wąskim tunelem, który został wykopany pod wzgórzem, na drugą stronę wzgórza, na którym znajduje się wiele winnic produkujących ten nieziemski trunek. Warto tam pojechać choćby ze względu na widok, jaki z pewnością zapiera dech w piersiach, czyli miejscowość Borak usytuowana w skałach stromego wybrzeża półwyspu.

Orebić na półwyspie Pelješac w południowej Dalmacji
Orebić na półwyspie Pelješac w południowej Dalmacji

Szkoła kite- i windsurfingu w Orebiću

Wybrzeża półwyspu Pelješac mają bardzo dobre warunki do uprawiania kite- i windsurfingu. Niedaleko Orebića, w miejscowości Kućište, znajduje się nawet polska szkoła windsurfingu – Surfclub. Można tam również spróbować swoich sił na wake’u. Poza tym w adriatyckich wybrzeżach możesz też nurkować, pływać czy jeździć na nartach wodnych.

REKLAMA

Pogoda w Orebiću

Południowa Chorwacja znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego. W związku z tym lata są tam ciepłe i słoneczne, a zimy łagodne. Pogoda w Orebiću latem zachwyci każdego miłośnika lata – średnie temperatury wynoszą tam wówczas około 27°C. Zimą średnia temperatura to około 9°C.

Z kolei temperatura wody w okolicach Dubrownika wynosi latem około 23°C, a zimą – około 13°C.

Noclegi w Orebiću

Oferta noclegów na półwyspie Pelješac jest zróżnicowana – znajdziesz tu zarówno wygodne hotele, jak i bardziej kameralne prywatne kwatery. Zaletą noclegów w Orebiću jest to, że nie musisz martwić się o widok z pokoju – w którąkolwiek stronę będą skierowane okna, z pewnością rozciągający się za nimi pejzaż (lazurowe wody Adriatyku lub skalny szczyt góry Eliasza) będzie prezentował się zachwycająco.

Zarówno biura podróży jak i miejscowi gospodarze oferują naprawdę bogatą ofertę noclegów w Orebiću. Ale pamiętajcie – jadąc w sezonie, możecie mieć spory problem ze znalezieniem tego właściwego. Dlatego też im szybciej zaklepiecie nocleg w Orebiću, tym lepiej.

Prom z Orebića na Korčulę

Będąc w Orebiću, nie sposób nie odwiedzić również Korčuli. To wyspa z bogatą historią i przepięknymi widokami. Legenda głosi, że urodził się tutaj słynny podróżnik – Marco Polo. Nie ma co ukrywać – trafiliśmy do Orebića w drodze na Korčule.

Aby dotrzeć na Korčulę, możemy skorzystać z promu osobowego lub promu samochodowego. Cena biletu na prom osobowy relacji Korčula – Orebić to koszt ok 2€ dla dorosłego oraz 1€ dla dzieci w wieku 4-12 lat. Prom kursuje kilkanaście razy dziennie. Z kolei prom samochodowy kursuje z Orebića do miejscowości Dominče, czyli około 2 km od centrum miasta na Korčuli. W okresie wakacyjnym każdego dnia pływa pomiędzy lokalizacjami kilkanaście razy.

Orebić na półwyspie Pelješac w południowej Dalmacji
Orebić na półwyspie Pelješac w południowej Dalmacji

Plaże w Orebiću

Plaże w Orebiću są położone bezpośrednio w mieście, jak i na jego obrzeżach. Najpopularniejsza jest plaża Trstenica, licząca sobie aż 1500 metrów długości. Trstenica jest plażą żwirową, jednak znajdziemy tam również odcinek niemalże piaszczysty, który polubią „amatorzy piasku w kąpielówkach”.

Wybrzeża w Orebića są płytkie. Wzdłuż całej linii brzegowej ciągnie się promenada, na której znajdują się pomosty, bary i kawiarnie.

Orebić na półwyspie Pelješac w południowej Dalmacji

Opinie o Orebić

Kiedy pierwszy raz odwiedziliśmy Orebić – bardziej podobał się on nam z pokładu promu. Za drugim razem zmieniliśmy zdanie o Orebiću. Tak jak już wspominaliśmy na początku – Orebić cieszy się bardzo pozytywnymi opiniami wśród polskich turystów odwiedzających półwysep.

Miejscowość jest kameralna, ale trudno tu o nudę. To fantastyczne miejsce na rodzinne wakacje, romantyczny wyjazd lub wycieczkę z przyjaciółmi. Majówka 2019 za pasem – jeśli jeszcze nie masz planów, z pewnością warto, byś rozważył wizytę w Orebiću!

REKLAMA

Orebić na półwyspie Pelješac w południowej Dalmacji

REKLAMA

5 komentarzy

 1. Andrzej
  -

  Pytanie. Czy na wybrzeżu Chorwacji w dużych miastach są oczyszczalnie ścieków? Co się dzieje z ogromną masą brudnej wody produkowanej przez miliony turystów i garstkę mieszkańców. Czy to wpływa bezpośrednio do Adriatyku?

 2. Grażyna
  -

  Orebić to raczej małe miasteczko, trochę brakuje miejsca z „muzyką na żywo”. Myślę że odpowiednie na tygodniowy pobyt. Niemniej jednak widoki przepiękne, szczególnie szczyt góry Św. Eliasza ( nieziemskie widoki ); łatwo dostać się na Korcule ( prom odpływa co pół godziny ). Polecam jedzenie w Kanako albo „Đardin”.
  Kanako i kilka innych restauracji oferuje menu w j.polskim. A lody tylko w OAZA niedaleko portu ( smaki różne, każdy lepszy od poprzedniego, a panowie obsługujący mówią po polsku i ku uciesze dzieciaków robią świetne sztuczki podając lody ). Na pewno wrócę jeszcze do Orebić.