Organy wiatrowe w Rogotinie

Większość z Was, z pewnością kojarzy organy morskie w Zadarze. Wydobywający się dźwięk powstały na skutek falowania Adriatyku sprawił, że zadarska promenada stała się jeszcze bardziej popularna. A czy słyszeliście o organach wiatrowych w Rogotinie, w południowej Dalmacji?

Chcąc przyciągnąć, chociaż na chwilę do siebie turystów, lokalne społeczności, te bardziej pomysłowe, są w stanie zrobić wiele. Tym razem wyszło naprawdę fajnie. Nie wiemy tylko co o tych wyjątkowych dźwiękach sądzą na co dzień mieszkańcy Rogotina.

Gdzie znajdują się organy wiatrowe w Rogotinie

Każdy kto jechał w stronę Dubrownika lub na półwysep Pelješac, drogą lądową przejeżdżał przez Rogotin. To niewielka wioska, w sąsiedztwie Ploče. Jadąc w kierunku południowym, na jednym ze wzniesień widoczny jest krzyż, a przy nim organy wiatrowe.

Organy Wiatrowe w Rogotinie

Kilka słów o organach wiatrowych

Budowa organów zakończyła się w 2020 roku. Instalacja powstała na wzgórzu Trovro. Projektantem organów jest lokalny inżynier Željko Škorić.

21 piszczałek (a raczej „piszczały”) organowych zlokalizowane są w trzech budynkach, po siedem sztuk w każdym. Trzy lokalizacje powodują, że bez względu na kierunek wiatru, organy powinny grać zawsze.

Dźwięk z organów rozpoczyna wydobywać się, kiedy prędkość wiatru wynosi minimum 2,7 metra na sekundę.

REKLAMA

Jak podaje portal rogotin.hr, koszt budowy organów wiatrowych, wyniósł ok. 3 mln kun i została w 80% sfinansowana ze środków unijnych. Nowa atrakcja południowej Dalmacji jest tylko jednym z dziewięciu zaplanowanych działań infrastrukturalnych podjętych w ramach projektu „Promowanie zrównoważonego rozwoju dziedzictwa naturalnego Doliny Neretwy”

Zobacz i posłuchaj organów wiatrowych w Rogotinie

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA