Morskie organy w Zadarze

Kilka dni temu, na naszym profilu na Facebooku, Robert przypomniał nam o świetnej atrakcji turystycznej jaką są morskie organy w Zadarze, znajdujące się po północno-zachodniej stronie promenady. Budowę organów zakończono w 2005 r. a ich twórcą jest Nikolai Bašić. Gdyby nie fale Adriatyku, trudno byłoby dostrzec, że opadające do wody schody mają taką magiczną moc. Połączenie bajecznego zachodu słońca z wydobywającym się ze schodów hipnotyzującego dźwięku sprawia, że trudno opuścić to miejsce.
Organy morskie w Zadarze

 

Jak to działa?


Morskie organy składają się z 35 polietylenowych rur o różnych długościach i szerokościach ich przekroju osadzonych pod kamiennymi schodami zadarskiej promenady. W Każdej z rur osadzone są gwizdki, które odgrywają siedem akordów w pięciu tonacjach. W momencie kiedy fala wtłacza do rur wodę z gwizdków wydobywa się ten magiczny dźwięk.

 

Schemat budowy morskich organów w Zadarze
Schemat budowy morskich organów w Zadarze

 

Pozdrowienie słońca


Magia dźwięku i obrazu! Żeby tego było mało, przy morskich organach umieszczono instalację świetlną Pozdrowienie słońca (Pozdrav Suncu), która wieczorem daje piorunujący efekt!

Pozdrowienie słońca w Zadarze Pozdrowienie słońca w Zadarze Pozdrowienie słońca w Zadarze Pozdrowienie słońca w Zadarze

REKLAMA

REKLAMA

5 komentarzy