Ombla – najkrótsza rzeka w Europie

Z każdej podróży do Chorwacji chcemy przywieźć Wam jak najwięcej ciekawostek. Jedną z nich jest niewątpliwie rzeka Ombla, znajdująca się w miejscowości Komolac, nieopodal Dubrownika. Cóż takiego ciekawego skrywa ta rzeka? Ombla jest najkrótszą rzeką w Europie i jedną z najkrótszych na świecie. Mierząca zaledwie 30 metrów rzeka tak szybko jak wypływa ze znajdującego się nad nią masywu tak szybko kończy swój bieg w Adriatyku. Pomimo swojego krótkiego biegu Ombla jest dość sporą rzeką.

W ciągu sekundy przepływa nią ponad 24 metry sześcienne wody, a na jej zlewnię składa się ponad 600 kilometrów kwadratowych. Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi od słowiańskiego słowa ubao lub ubla co oznaczało „dobra woda”, „woda pitna”.

Gdzie ta rzeka?

Pojawiają się pytania dlaczego na zdjęciach ta rzeka jest taka długa? Otóż widoczny na zdjęciach uskok to już koniec rzeki Ombli, a to co widać za nią to ujście do Adriatyku. Tak też podpisaliśmy poniższe zdjęcia.

Od 1897 roku woda z rzeki Ombla wykorzystywana jest jako źródło wody pitnej w sieci wodociągowej Dubrownika.

Również od tego roku funkcjonował na rzece młyn z którego do dnia dzisiejszego przetrwały wyłącznie ruiny. Od kilku lat trwają pracę nad budową elektrowni wodnej. te jednak są blokowane przez miejscowych oraz obrońców przyrody.

Ujście rzeki Ombla na wideo

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

3 komentarze