Ubezpieczenie turystyczne dla aktywnych w Chorwacji

Od piątku 26 czerwca oficjalnie mamy wakacje! Do Chorwacji jeżdżą nie tylko rodziny z dziećmi, ale i grupy znajomych, które oprócz wylegiwania się na pięknych plażach, chcą relaksować się bardziej aktywnie, uprawiając żeglarstwo, surfing czy wspinaczkę. Tego wszystkiego można spróbować, warto jednak pamiętać, że takie aktywności – jak to sporty – są ryzykowne.

Koniecznie trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu. Nie wystarczy jednak standardowa polisa podróżna, o której więcej można przeczytać w naszym ubezpieczeniowym MEGA PORADNIKU, ale specjalnie dopasowane do uprawianego sportu ubezpieczenie.

Po co ubezpieczać aktywności fizyczne na wakacjach?

Zastanówmy się, co jest bardziej prawdopodobne – złamanie nogi podczas leżenia na plaży czy wypadek podczas nauki surfingu? To dość oczywiste, że uprawianie sportów jest bardziej ryzykowne niż klasyczny odpoczynek. Każdy z nas powinien mieć tego świadomość. Tak niestety nie jest – bo z badań przeprowadzonych przez IMAS na zlecenie Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa wynika, że  47% Polaków nie wykupuje dodatkowego rozszerzenia chroniącego uprawianie sportów ekstremalnych i innych aktywności fizycznych o wyższym stopniu ryzyka.

Oznacza to nie tylko, że jeśli nie wykupimy ubezpieczenia, to sami pokryjemy koszty leczenia, ale także to, że posiadając standardowe ubezpieczenie turystyczne, bez żadnych dodatkowych opcji, nie możemy liczyć na wypłatę odszkodowania i zrefundowanie kosztów pobytu w szpitalu i innych świadczeń zapewnianych w ramach polisy. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) zastrzega sobie, że pewne aktywności fizyczne są definiowane jako ekstremalne bądź podwyższonego ryzyka i ich ubezpieczenie wiąże się z zakupem dodatkowej składki.

Ubezpieczenie turystyczne dla żeglarzy

Jednym z takich sportów wymagających dodatkowego ubezpieczenia jest żeglarstwo. W Chorwacji spora grupa turystów decyduje się na wynajęcie jachtu i ruszenie w rejs – zarówno samodzielnie, jak i w ramach zorganizowanych wycieczek. Większość ubezpieczycieli traktuje żeglarstwo jako sport podwyższonego ryzyka, chyba że rejs będzie dalszy niż 20 mil od brzegu, wówczas definicja ulega zmianie i żeglarstwo staje się sportem ekstremalnym. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma jednak swoje własne interpretacje – dlatego przed zakupem polisy koniecznie trzeba zapoznać się z OWU, żeby wiedzieć, jakie rozszerzenie dokupić.

Czarter jachtu w Chorwacji

Ubezpieczenie turystyczne dla surferów

Surfing to sport cieszący się bardzo dużą popularnością na chorwackich plażach. O ile w przypadku żeglarstwa, trzeba posiadać patent, to surfing może uprawiać praktycznie każdy. Szkół i instruktorów w kurortach nadmorskich nie brakuje. Zanim jednak zapisze się na lekcje, warto sprawdzić, czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje tą aktywność. W przypadku surfingu rozbieżności w definicjach ubezpieczycieli są bardzo duże. Jedne towarzystwa traktują surfing jako sport amatorski, ale już windsurfing i kitesurfing wymaga dokupienia u  nich dodatkowej składki. W innych firmach surfing każdego rodzaju jest sportem ekstremalnym, a w innych już tylko sportem podwyższonego ryzyka. Podobnie jak w przypadku żeglarstwa nie pozostaje nic innego jako dokładne przeanalizowanie OWU i ewentualne dokupienie dodatkowej składki.

REKLAMA

Ubezpieczenie turystyczne dla miłośników wspinaczki

Niemal wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe traktują wspinaczkę jako sport ekstremalny lub wysokiego ryzyka.


Ci, którzy do swoich hobby mogą zaliczyć turystykę wysokogórską oraz wspinaczkę, znajdą nawet w Chorwacji wiele miejsc, w które warto się udać. Wiąże się to – podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich aktywności – z koniecznością dodatkowego ubezpieczenia. Niemal wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe traktują wspinaczkę jako sport ekstremalny lub wysokiego ryzyka. Różnią się jednak w określaniu wysokości, w niektórych firmach ubezpieczeniowych sportem ekstremalny jest wspinaczka powyżej 3000 metrów n.p.m., a w innych nie ma takich rozgraniczeń – każda wspinaczka jest sportem podwyższonego ryzyka. Trzeba zapoznać się z OWU przed zakupem polis i wybrać odpowiednie rozszerzenie, które pokryje nie tylko ewentualne koszty leczenia, ale i koszty ratownictwa górskiego czy poszukiwań.

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji

Zakres ubezpieczenia turystycznego dla aktywnych

Co zawiera taka polisa przeznaczona dla osób wypoczywających aktywnie? Jej podstawowy zakres obejmuje koszty leczenia, koszty ratownictwa i poszukiwań, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i Assistance rozszerzone o uprawianie sportów podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych. Dodatkowo niektórzy ubezpieczyciele oferują także:

• ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego – dodatkowa ochrona na wypadek kradzieży, zgubienia czy zniszczenia,

• ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej sportowe (OCS) – ewentualne szkody wyrządzone osobom trzecim lub ich własności w trakcie uprawniania sportów zostaną pokryte przez towarzystwo.

Cena ubezpieczenia turystycznego dla aktywnych

Poniższa tabela przedstawia przykładowe koszty ubezpieczenia turystycznego, które zostały wyliczone w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych KioskPolis.pl. Ceny polis zostały uzależnione od liczb wjeżdżających do Chorwacji osób oraz terminu pobytu – na czterodniowy weekend, na tydzień oraz dwa tygodnie.

REKLAMA

Na stronie KioskPolis.pl każdy może sam dopasować ubezpieczenie turystyczne do własnych potrzeb, w zależności od tego, jaki rodzaj aktywności fizycznej ma zamiar uprawiać, jak długo będzie przebywał w Chorwacji oraz czy potrzebuje dodatkowych opcji (np. ubezpieczenia sprzętu sportowego czy rozszerzenia o choroby przewlekłe, niezbędnego dla osób, u których została zdiagnozowana długoterminowa choroba, a jej objawy mogą się nasilić podczas wyjazdu).

Sprawdź cenę i kup najlepsze ubezpieczenie turystyczne

Dzięki porównywarce KioskPolis.pl mamy możliwość sprawdzenia ofert wielu ubezpieczycieli i wybranie najlepszego dla nas ubezpieczenia. Wybierając najlepszą dla siebie ofertę, pamiętajcie, że nie zawsze warto kierować się najniższą ceną!

Przy każdej ofercie ubezpieczyciela należy kliknąć w link „pokaż szczegóły” i sprawdzić czy aby na pewno dana oferta ubezpieczenia turystycznego jest dla nas najlepsza! Kliknij w ten LINK i przejdź do porównywarki ubezpieczeń turystycznych KioskPolis.pl.

Baw się dobrze, ale rozsądnie

Wakacje to czas odpoczynku, wyluzowania, oderwania się od codzienności. Dlatego decydujemy się na nowe doświadczenia albo wreszcie mamy okazje poświęcić się swojemu hobby. Warto jednak podczas wakacyjnych szaleństw zachować zdrowy rozsądek, pamiętać o ubezpieczeniu i ostrożności.

REKLAMA

2 komentarze

 1. Kitestyle
  -

  Polecam bardzo uważnie czytać OWU i nie włazić na deskę po alkoholu bo wtedy nikt nie wypłaci ubezpieczenia i można narazić się na postępowanie i skazanie. Siedzieć w więzieniu na przedłużonych wakacjach to nic miłego.

 2. Łukasz
  -

  Warto wykupić nie te najtańsze ubezpieczenie tylko te od znanej firmy a jak wiadomo firmy z pozycją na rynku są trochę droższe i słusznie bo mamy większą gwarancję pomocy/odszkodowania w razie zaistniałej potrzeby czy wypadku i zachorowania. Nowe firmy kuszą tanimi składkami i świetnymi rozwiązaniami tylko jaką mamy pewność, że kiedy będziemy w potrzebie to ją uzyskamy.
  Łukasz Janiszewski