Park Orsula w Dubrowniku

Miejsc, z których rozciąga się piękna panorama na stare miasto w Dubrowniku nie brakuje. Istnieje jednak pewna wyjątkowa lokalizacja, której nie sposób pominąć. Jest nią zbocze Orsula, od nazwy którego pochodzi Park Orsula. W Parku znajdują się ruiny XIV-wiecznego kościoła, które nadają temu miejscu niesamowitego charakteru.

Orsula to miejsce festiwali, wydarzeń czy ślubów. W 2021 roku sami braliśmy udział w takim ślubie, zorganizowanym przez nasze Ciocie z IdoInDu a Wojtek, niespodziewanie, został świadkiem.

Dawna trasa do Dubrownika

Dawniej, każdy kto chciał dostać się do Dubrownika od południowej strony mógł skorzystać wyłącznie z jednej drogi, której ostatni etap był niezwykle niebezpieczny i był niejako zabezpieczeniem przed szybkim atakiem ze strony wroga.

Dopiero od strony Adriatyku widać jak bardzo ciężka była to przeprawa.

Około dwustumetrowe zbocze Orsula było jednym z ostatnich przystanków na drodze do Dubrownika. Wędrowcy zatrzymywali się tam na modlitwę w kościele św. Urszuli.

Park Orsula zlokalizowany jest około 3 kilometrów od Starego Miasta w Dubrowniku, przy trasie w kierunku Cavtatu. Do Orsuli dojedziecie własnym autem lub komunikacją miejską nr 10. Wejście do parku znajduje się na parkingu przy którym znajduje się punkt widokowy na stare miasto.

REKLAMA

Pamiętajcie, że nie ma nic lepszego niż zwiedzanie Dubrownika z licencjonowanym przewodnikiem, a takim jest m.in. nasza Ciocia Paulina. Więcej informacji na: dubrownikprzewodnik.com

Prócz widoku na stare miasto w Dubrowniku, z Orsuli mamy widok na wyspę Lokrum czy Cavtat.

W pobliżu podnóża parku znajduje się opuszczony Hotel Belvedere, a w jego sąsiedztwie jedna z bardziej rozpoznawalnych plaż – Sveti Jakov.

Kościół św. Urszuli w Dubrowniku

Kościół św. Urszuli został zbudowany w 1348 roku przy dawnej drodze, prowadzącej od południa do miasta. Jego nazwa wiąże się z kultem świętej Urszuli – rzymsko-brytyjskiej świętej chrześcijanki, która zmarła w październiku 383 roku.

W 1806 r. kościół został podpalony przez wojska rosyjsko-serbsko-czarnogórskie, aby powstrzymać wojska Napoleona przed posuwaniem się na Bokę Kotorską. Na przestrzeni dziejów, prowadząca do Dubrownika, jedyna droga zmieniła nieco lokalizację, a same ruiny kościoła, na ponad dwa wieki pochłonęły zarośla.

REKLAMA

Park Orsula

W 2012 roku, Andro Vidak, wraz z zespołem wolontariuszy, uporządkowali teren, tworząc wspaniałe miejsce spotkań dla melomanów czy osób chcących wziąć ślub w niesamowitej scenerii.
W Parku znajduje się scena z tarasami na ok 350 osób. Więcej informacji znajdziecie na ich profilu na Facebooku.

Przed pandemią, w parku przez całe lato, wieczorami odbywały się koncerty jazzowe i rockowe, a także Mali Glazbeni Festival (Mały Festiwal Muzyczny).

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA