Riwiera Makarska

Riwiera Makarska to jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych kierunków turystycznych w Chorwacji, szczególnie wśród Polaków, którzy od wielu lat są na 1 miejscu pod względem zrealizowanych noclegów. Makarska Riwiera położona jest w środkowej Dalmacji, między Splitem a Dubrownikiem. Znajduje się tam wiele urokliwych miejscowości, pięknych plaż oraz malowniczych krajobrazów. Poniżej znajdziecie opisy wybranych miejsc, które warto zobaczyć podczas pobytu na Riwierze Makarskiej.

Widok na Riwierę Makarską znad Pisaka
Widok na początek Riwiery Makarskiej od strony północnej

Baška Voda

Pierwsze ślady życia na tamtych terenach datowane są na ponad trzy tysiące lat. W zbiorach muzealnych miasta znajdują się przedmioty archeologiczne, malakologiczne i geograficzne. Baška Voda dawniej była niewielką osadą uprawiających ziemię chłopów i rybaków, kupców i żeglarzy.

Dopiero kilkadziesiąt lat temu ich przodkowie rozpoczęli przekształcanie jej w nowoczesną turystyczną miejscowość.

Posąg Św. Mikołaja podróżnika w Baška Voda

Więcej o Bašce Vodzie dowiecie się z wpisu pt. „Baška Voda na Riwierze Makarskiej

Brela

Jednym z najbardziej znanych i malowniczych miast na Riwierze Makarskiej jest Brela. To urokliwa miejscowość, położona między górami i morzem, która słynie z jednej z najpiękniejszych plaż w Chorwacji – Punta Rata. Brela słynie również ze swojego symbolu – kamień na którym rośną sosenki.

Więcej o Breli dowiecie się z wpisu pt. „Brela na Riwierze Makarskiej. Plaża Punta Rata i słynny kamień – symbol Breli

REKLAMA

Kamień Brela

Warto również odwiedzić Brelę, aby zobaczyć jej malowniczy kościół pw. św. Stjepana oraz Park Natury Biokovo.

>> Sprawdź oferty wakacji w Chorwacji na stronie ITAKI, gdzie znajdziesz: wycieczki objazdowe oraz hotele z dojazdem własnym i samolotem.

Makarska

Makarska to urokliwe miasto z piękną promenadą, kolorowymi uliczkami oraz pięknym portem. To również doskonałe miejsce na odpoczynek na plaży. W Makarskiej warto zobaczyć katedrę św. Marka, ratusz oraz Klasztor Franciszkanów, gdzie można zobaczyć cenną kolekcję obrazów i dzieł sztuki.

Podczas naszych pobytów w środkowej Dalmacji, wielokrotnie odwiedziliśmy Makarską. Na naszym blogu znajdziecie opis pobytu w Makarskiej w ostatnie dni września kiedy liczba turystów jest już zdecydowanie mniejsza niżeli w lipcu czy sierpniu.

Makarska

Podgora

Pierwsze wzmianki o Podgorze jako miejscu znajdującym się pod panowaniem Republiki Weneckiej, pochodzą z 1571 roku, jednak wszelkie wykopaliska archeologiczne wskazują, że osadnictwo na tym terenie istniało już w czasach prehistorycznych. W okresie najazdów tureckich miejsce to było jednym ze strategicznych punktów obronnych.

REKLAMA

Podgora, Riwiera Makarska

Częścią systemu obronnego zbudowanego w XVII i XVIII wieku w celu obrony przed Turkami były wieże. Do dziś można oglądać pozostałości wieży Roščić, która podczas trzęsienia ziemi w 1962 r. została poważnie uszkodzona.

Więcej o Podgorze dowiecie się z wpisu p.t. „Podgora na Riwierze Makarskiej

Tučepi

Tučepi znane jest z pięknych plaż. Znajdziecie tam również piesze trasy, prowadzące wzdłuż wybrzeża jak i do Parku Przyrody Biokovo. W Tučepi znajduje się kościół św. Jerzego, który pochodzi z XVI wieku i jest jednym z najważniejszych zabytków w regionie.

Drvenik

Prócz pięknej długiej plaży w centrum, Drvenik znany jest również z odpływającego stamtąd promu do Sućuraju na wyspie Hvar.

Drvenik na Riwierze Makarskiej

Wszystkie miasta i wioski Riwiery Makarskiej

Powyżej znajdują się opisy wybranych miejscowości na Riwierze Makarskiej. Poniżej, natomiast znajduje się spis wszystkich miast i wiosek, które wchodzą w skład Makarskiej Riwiery:

 • Brela
 • Baška Voda
 • Promajna
 • Krvavica
 • Bratuš
 • Bast
 • Makarska
 • Tučepi
 • Podgora
 • Drašnice
 • Igrane
 • Živogošće
 • Drvenik
 • Zaostrog
 • Podaca
 • Brist
 • Gradac

Aktywny wypoczynek na Riwierze Makarskiej

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, to na Riwierze Makarskiej znajdziesz wiele tras turystycznych dla pieszych i rowerzystów. Możesz również skorzystać z wycieczek łodzią po pobliskich wyspach lub nurkować w Adriatyku.

Nie zapomnij o wejściu pieszo lub wjechaniu rowerem, skuterem bądź autem na szczyt Sv Jure, a w drodze na szczyt pospacerować po szklanym tarasie Skywalk Biokovo.

Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy, Riwiera Makarska w Chorwacji
Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Tagi wpisu:
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA