Božićno selo w Dolac Gornji. Wioska bożonarodzeniowa w środkowej Dalmacji

Podczas zimowego pobytu w Splicie, odwiedziliśmy niewielką wioskę, do której zapewne nigdy nie trafilibyśmy gdyby nie pewien Chorwat, który postanowił stworzyć bożonarodzeniową wioskę pełną kolorowych świateł i …prawdziwych zwierząt. Mowa o Božićno selo we wsi Dolac Gornji, stworzonego przez Tihomira Lučića.

Powstanie tak fantastycznego miejsca, gdzieś w pośród niczego, z dala od wybrzeża, z dala od głównego szlaku komunikacyjnego, które przyciągnie masy gości, również tych zagranicznych było nie lada wyzwaniem. Udało się!

Zobaczycie, jeszcze jeden lub dwa sezony i Božićno selo w Dolacu Gornjim będzie tak popularne jak Salajland.

Jak dojechać do Božićno selo

Wioska Dolac Gornji, a dokładniej osada Nart, zlokalizowana jest na północno-wschodnich zboczach Mosoru. Oddalona o ok 30 kilometrów od Omiša i 40 kilometrów od Splitu.

Jeśli planujecie odwiedzić wioskę, znajdując się w okolicach Splitu, rekomendujemy wybór trasy przez Omiš, a nie przez Dugopolje. Droga będzie mniej męcząca, o zdecydowanie lepszej nawierzchni i szerokości.

Słów kilka o Božićno selo

Projekt powstał w 2018 roku i początkowo znany był głównie okolicznym mieszkańcom. Jednak z każdym rokiem sława Božićno selo stawała się coraz większa, aż w pewnym momencie stała się częścią adwentowych atrakcji oddalonego o ok. 40 kilometrów Splitu.

REKLAMA

Z każdym rokiem powierzchnia Božićno selo powiększa się, a także wzrasta liczba świateł. W tym roku wioska zajmowała powierzchnię ponad 5000 m2, a rozświetlało ją ponad 3 miliony lampek!

Łączna długość wszystkich, znajdujących się na terenie wioski mierzy niemal kilometr.

Na miejscu znajduje się strefa gastronomiczna gdzie każdy może spróbować m.in. lokalnych kiełbasek, grzanego wina czy znanego w tym regionie (dawnej Republiki Poljica) soparnika. Znajdziemy tam również żywe zwierzęta, takie jak m.in. krowy, strusie, bażanty, muflony, króliki czy lamy.

Božićno selo otwarte jest od 30 listopada do 6 stycznia w godzinach o 16:00 do 22:00. Ceny biletów: Dorośli: 30 kun. Dzieci do lat 7, osoby niepełnosprawne oraz kobiety w ciąży: bezpłatnie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie bozicnoselo.com

REKLAMA

Będąc w środkowej Dalmacji w okresie Świąt Bożego Narodzenia koniecznie odwiedźcie Božićno selo!

REKLAMA