Plaża Zlatni Rat w Bol na wyspie Brač

Przez wiele czasopism i portali plaża Zlatni Rat w miejscowości Bol na wyspie Brač w środkowej Dalmacji, uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż świata. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje. Nie zmienia to jednak faktu, że Zlatni Rat (Złoty Róg) jest jedną z najbardziej wyjątkowych plaż w Chorwacji.

Niezwykle wyjątkowa plaża

Sam jej kształt jest już wyjątkowy. Nie każda plaża położona jest prostopadle do morza, w związku z czym posiada dwa brzegi. Bardzo często bywa tak, że w czasie kiedy po jednej stronie plaży wieje silny, chłodny wiatr, który powoduje wysokie fale, po drugiej stronie woda jest spokojna, a temperatura jest o wiele przyjemniejsza. A jak dorzucimy do tego fakt, że każdego roku jej koniec, w zależności od kierunku wiatru potrafi zmienić kształt, przyznać należy, że słusznie pojawia się w wielu zestawieniach i rankingach.

Dotychczas, plażę Zlatni Rat odwiedziliśmy dwukrotnie. Pierwszy raz podczas naszego rejsu wokół wyspy Brač, a drugi raz autem, podczas objazdu wyspy. W Bolu jak i przy samej plaży znajdziecie parking. Pamiętajcie – im bliżej plaży, tym cena bardziej „zaskakująca”.

Skąd taki kształt plaży Zlatni Rat?

Plaża Zlatni Rat znajduje się po południowej stronie wyspy Brač, w miejscowości Bol. Jak sama nazwa wskazuje, plaża Zlatni Rat ma kształt rogu. Długości jej brzegów wynoszą odpowiednio 420 m „lewy” i 360 m „prawy”, a sam odcinek bez drzew wychodzący bezpośrednio w morze ma ok 158 metrów.

Specyficzny kształt plaży Zlatni Rat powstał na skutek zderzenia dwóch prądów morskich. To właśnie te dwa prądy morskie zmieniają często kształt plaży, szczególnie w okresie zimowym, kiedy wiatry w tamtym regionie są mocniejsze i trwają dłużej.

W okolicy Zlatniego Ratu panują idealne warunki wietrzne dla windsurferów i kitesurferów.

REKLAMA

Zlatni Rat nie jest plażą piaszczystą

W wielu przewodnikach, szczególnie tych starszych, pojawia się informacja jakoby plaża Zlatni Rat miała być plażą typowo piaszczystą. Prawdę powiedziawszy, patrząc na same zdjęcia, wykonane z większej odległości, ciężko jest określić jaki jest faktyczny stan. Sytuacja staje się klarowna dopiero w chwili postawienia na niej nogi.

Plaża Zlatni Rat jest plażą typowo kamienistą, składającą się z niewielkich kamyczków. O piachu czy chociażby drobnym żwirku jaki jest w Omišu, absolutnie nie ma mowy.

Listę piaszczystych plaż w Chorwacji znajdziecie w tym wpisie.

Najbliższa okolica plaży Zlatni Rat

Okolica plaży Zlatni Rat zachęca do relaksu. Po kilkugodzinnym spędzaniu czasu na słońcu, spacer alejką wzdłuż Adriatyku, zacienioną sosnami, których ulatniające się olejki eteryczne ukajają nasze ciało i umysł. Coś wspaniałego!

Cena popularności plaży Zlatni Rat

Chcąc odwiedzić Zlatni Rat w szczycie sezonu, należy spodziewać się dużego tłoku na plaży. Cena popularności jaką płaci Zlatni Rat jest bardzo wysoka. Dlatego też, jeśli odwiedzasz Chorwację w lipcu lub sierpniu, nastaw się na takie widoki jak te poniżej.

REKLAMA

Jeśli natomiast będziecie mieć okazję odwiedzić wyspę Brač poza ścisłym sezonem turystycznym, wasze doznania estetyczne będą o niebo lepsze.

Bol na wyspie Brač

Niesamowita popularność plaży Zlatni Rat przyćmiła całkowicie miejscowość Bol. Sam Bol, być może nie jest ani mocno rozbudowany ani nie posiada dużej ilości zabytków. Nie mniej jednak, będąc tam, koniecznie udajcie się na spacer.

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Tagi wpisu:
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA