Na co zwrócić uwagę wynajmując busa do Chorwacji?

Kilka tygodni temu, kiedy pisaliśmy o tym kto powinien rozważyć wynajem busa do Chorwacji, pytaliście nas, na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze. Istnieje kilka parametrów na które nie tylko powinniśmy rozważyć, ale i koniecznie ich pilnować aby dotyczyły one wynajmowanego przez nas pojazdu.

Po raz kolejny, wspólnie z naszym partnerem – Krzyśkiem z firmy Romax, zajmującej się wynajmem busów do Chorwacji (i nie tylko), u którego wynajęliśmy busa na wrześniowy wyjazd na Istrię – przygotowaliśmy krótki poradnik, na co warto zwrócić uwagę przy wynajmie busa do Chorwacji.

Wiek pojazdu

Pamiętajcie, że eksploatowane bez dłuższych przerw pojazdy, w ciągu jednego roku potrafią wykonać kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy kilometrów. Oferowany 6-letni bus może więc mieć już naprawdę bogatą historię przebiegu.

Stan techniczny

Wyjątkiem są osoby, które przed lub zaraz po wynajmie busa udaje się do stacji diagnostycznej na przegląd auta przed dłuższą podróżą. To zupełnie oczywiste, właściwy stan techniczny jest obowiązkiem firmy wynajmującej. Nie mniej jednak, sprawdzenie stanu opon czy płynów nic nas nie kosztuje, a może oszczędzić nam wiele problemów na trasie.

Pełny zakres ubezpieczeń i Assistance

Poza stanem technicznym, pełny pakiet ubezpieczeń oraz Assistance to najważniejsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę przy wynajmie busa. W przypadku awarii, koszt holowania do Polski może okazać się bardzo odczuwalny dla naszego budżetu.

O ile nowe auta, szczególnie te leasingowane, posiadają pełny pakiet ubezpieczeń, o tyle przy starszych pojazdach zdarza się, że firmy wynajmujące, szukając oszczędności, wybierają niepełne ubezpieczenie.

REKLAMA

Stan wizualny

Przed podpisaniem umowy wynajmu należy sprawdzić czy auto nie posiada uszkodzeń lakieru, wnętrza, ma sprawne oświetlenie, lub czy szyby nie posiadają pęknięć. Każde, nawet najmniejsze uszkodzenie czy usterkę należy zgłosić i odnotować w podpisywanej umowie.

Niezbędne wyposażenie

Przed wynajmem należy upewnić się czy bus posiada niezbędne wyposażenie obowiązkowe w Chorwacji jak i w krajach tranzytowych. Kamizelki (dla wszystkich), żarówki, gaśnica, trójkąt, apteczka itp. Warto dopytać osobę wynajmującą o takie szczegóły. Wynajmujący, zazwyczaj posiadają kompletną wiedzę z zakresu obowiązkowego wyposażenia auta na terenie Europy.

Dodatkowe koszty wynajmu

Większość firm oferujących wynajem aut w Polsce to uczciwe firmy. Warto jednak mieć na uwadze i jeśli mamy wątpliwości, sprawdzić czy umowa nie posiada ukrytych kosztów wynajmu. Należy dopytać czy istnieją dodatkowe koszty wynajmu.

Limit kilometrów

Prawdopodobnie każda firma wynajmująca busy, w swoich ofertach posiada do wyboru dwie opcje: z dziennym limitem pokonanych kilometrów lub bez dziennego limitu. Warto więc zwrócić na to uwagę, ponieważ, przy dłuższych dystansach – a taki mamy do pokonania w drodze do Chorwacji – może okazać się, że przekroczenie ustalonego w umowie limitu, może nas słono kosztować.

Zanim podpiszecie umowę, sprawdźcie czy w Waszym przypadku, korzystniejsza nie okaże się droższa opcja, z brakiem dziennego limitu pokonanych kilometrów.

REKLAMA

Elektroniczne ograniczenie prędkości

Posiadanie ogranicznika prędkości wydawało się nam elementem wyposażenia. Jest ono jednak niezwykle istotne, co najmniej z trzech powodów. Po pierwsze, nasze bezpieczeństwo. Ogranicznik prędkości skutecznie powstrzymuje nasze rajdowe zapędy. Podczas wakacji bezpieczeństwo pasażerów jest ważniejsze od tego czy dojedziemy godzinę wcześniej. Po drugie, nasz portfel. Zarówno w samej Chorwacji jak i w krajach tranzytowych, mandaty za przekroczenie dopuszczalnej prędkości nie należą do tanich. Po trzecie, stan pojazdu. Bus z elektronicznym ogranicznikiem prędkości, daje nam poniekąd gwarancję, że nasi poprzednicy nie „piłowali” silnika, zamykając na autostradzie prędkościomierz.

Ilość pasażerów

Oferowane na rynku busy posiadają różne liczby dopuszczalnej ilości przewożonych osób. Ze względu na wygodę w podróży, czasami warto rozważyć wynajem nieco większego busa, dając pasażerom trochę więcej przestrzeni.

Fotele

W busach znajdziemy m.in. tzw. ławki, czyli oparcia bez podziału na poszczególne siedziska, fotele „ławki” z osobną regulacją oparcia i osobnym siedziskiem, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, a także fotele zupełnie niezależne od siebie, zarówno siedziskiem jak i oparciem. Takie fotele, w niektórych modelach można również obrócić tyłem do kierunku jazdy, co może mieć znaczenie kiedy przewozimy najmłodszych pasażerów. Bywają również fotele wentylowane co również może być pomocne podczas wyjazdu do Chorwacji.

ISOFIX

Każdy, wynajmujący, podróżując z dziećmi, które wymagają umieszczenia ich w foteliku samochodowym, powinien zwrócić uwagę czy w busie istnieje ISOFIX. Warto również zwrócić uwagę na ilu pozycjach foteli występuje mocowanie ISOFIX, co będzie przydatne w chwili kiedy, w trakcie podróży zdecydujemy się na zmianę pozycji fotelika.

Czujniki i kamera cofania

Często bywa tak, że na co dzień poruszamy się mniejszymi autami, z lepszą widocznością. Chorwackie parkingi w miejscach popularnych, bywają ciasne i mocno zatłoczone, a wakacyjna beztroska w takich sytuacjach nie jest naszym sprzymierzeńcem. W przypadku busów, szczególnie tych, które nie są naszą własnością, czujniki cofania to niemal obowiązek, a jeszcze lepiej kiedy bus posiadać będzie kamerę cofania.

Sprawna klimatyzacja

W dzisiejszych autach klimatyzacja jest praktycznie w standardzie. W przypadku busów warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie nawiewów. Nie wszystkie busy posiadają nawiewy, zlokalizowane nad każdym rzędem foteli. Dodatkowym atutem będzie klimatyzacja trzystrefowa.

Pojemność bagażnika

Bagażniki w busach są bardzo pojemne, a ich prosty kształt nie przeszkadza w załadunku i rozładunku. Może okazać się jednak, że jadąc nawet mniejszą ekipą, sprzętu będzie na tyle dużo, że lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie większego busa.

Możliwość montażu boxu dachowego

Jeśli mamy problem ze zmieszczeniem bagażu do bagażnika, a także nie mamy możliwości wynajmu większego busa, można rozważyć montaż boxu dachowego. Ważne jest wcześniejsze upewnienie się czy wynajmowane auto posiada możliwość montażu bagażnika.

Przyciemnione szyby

Wcale nie chodzi o lans. Każdy, podróżujący do słonecznej Chorwacji doceni każdy skrawek cienia. Kolejny aspekt to bezpieczeństwo. Tym razem nie nasze, a naszego bagażu. Pozostawione w aucie rzeczy, ukryte za ciemnymi szybami przed wzrokiem ciekawskich nie będą kusić.

Tempomat

Bez względu na to czy bus posiada tempomat adaptacyjny czy podstawowy, ważne by był on sprawny. Zdarza się bowiem, że dopiero w trasie wynajmujący dowiaduje się, że ten jednak nie działa.

REKLAMA

Światła LED

Dobra widoczność to podstawa. Im lepszy rodzaj oświetlenia zewnętrznego tym lepiej dla nas wszystkich. Najlepiej gdyby wynajmowany bus posiadał już światła LED.

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

2 komentarze