Box dachowy. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze

Nawet w najbardziej pakownym aucie może zabraknąć miejsca w bagażniku. Szczególnie wtedy kiedy wybieramy się do Chorwacji większą grupą lub z dzieciakami. Jeżdżąc w trójkę, upychamy rzeczy w miejscach, których producent nie przewidział jako bagażowe. Sami zresztą wiecie jak wygląda pakowanie auta w taką podróż. Takie praktyki nie są do końca mądrym pomysłem i mogą stanowić zagrożenie życia podczas kolizji.

Ameryki nie odkrywamy – w takiej sytuacji, jedną z opcji jest box dachowy, który staje się naszym drugim bagażnikiem. I właśnie o boxach dachowych będzie ten wpis.

Kupuj z głową

Koszt dobrego boxu dachowego, może być zbyt dużym wydatkiem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby taki box wypożyczyć. Wypożyczalni boxów nie brakuje. Z drugiej strony, jeśli zamierzamy wypożyczać box kilka razy w roku, może się okazać, że zakup własnego zwróci się bardzo szybko.

Decydując się na zakup używanego boxu, zwracajcie uwagę na jego stan, szczególnie na mikropęknięcia, zawiasy oraz uszczelki.

Wybierając box, zdarza się, że nie posiadamy podstawowej wiedzy na co powinniśmy zwrócić uwagę, kierując się wyłącznie jak najniższą ceną.

Jeżdżąc, czy to do Chorwacji czy po całej Europie, z pewnością nie raz widzieliście auta z boxami, które były pospinane taśmami. Ba! Być może niejednokrotnie widzieliście osoby biegające po autostradzie, zbierające z drogi zawartość boxu. Właśnie tak, w praktyce często wygląda oszczędzanie na boxie.

REKLAMA

Nasz box dachowy

Rynek pełen jest firm produkujących boxy dachowe. Jedne są bardziej znane, inne wręcz przeciwnie, co wcale nie musi oznaczać, że ich produkty są gorszej jakości. Sami zdecydowaliśmy się na zakup boxu Moby Dick od polskiej firmy JOST. Być może nawet nie słyszeliście o tej firmie. Niewielka popularność na polskim rynku nie wynika bynajmniej z produkcji słabej jakości boxów. Zdecydowana większość produkcji JOST trafia na Zachód.

Skąd pomysł na box od JOST? Poleciła go nam osoba posiadająca wypożyczalnię boxów dachowych różnych firm, tych popularnych i tych mniej znanych. Boxy JOST wykonane są z włókna szklanego, a nie jak większość produktów na rynku – z plastiku. O przewadze włókna szklanego nad plastikiem przeczytacie w punkcie poruszającym temat użytego materiału.

Zaletą boxów JOST jest ich serwisowanie. Producent oferuje nie tylko wymianę górnej części ale także remont mniejszych uszkodzeń, wymianę części, a nawet dosyłanie kluczy lub wymiany zamka.

Na wypadek zniszczenia boxu np. w podziemnym parkingu, dowiedzieliśmy się, że w przypadku naszego boxu Moby Dick, wymiana górnej części powinna zamknąć się w kwocie 700-900 złotych, a to o wiele tańsza opcja niż zakup nowego boxu.

W dużym skrócie – chcąc zakupić produkt najbardziej rozpoznawalnej na naszym rynku, który będzie posiadał zbliżone parametry, musielibyśmy doliczyć ok. tysiąc złotych.

REKLAMA

Kolejny powód to wygląd boxu. Sami zobaczcie, że aerodynamiczny kształt boxu JOST pasuje idealnie do naszego auta i wygląda o niebo lepiej niż „ciosane klocki” od niektórych firm.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze boxu dachowego

Sami nie uważamy się za ekspertów od boxów dachowych, od tego są specjaliści w tej branży. Nie mniej jednak, w tym wpisie podpowiemy Wam, na co zwrócić uwagę przy zakupie boxu dachowego. Ostateczna decyzja należy do Was

Pojemność boxu

Najważniejszym parametrem, który jest brany pod uwagę podczas zakupów boxu dachowego jest jego pojemność. Na rynku znajdziemy małe boxy o pojemności ok. 200 litrów oraz wielkie, ponad 650-litrowe.

Pakowność boxu

Równie ważna co pojemność boxu jest także jego pakowność. Przykładowo, box może mieć pojemność 400 litrów. Co z tego, jeśli jest bardzo wąski, dedykowany do przewożenia nart. W takim przypadku może okazać się, że nie uda się nam zmieścić do niego większych gabarytowo bagaży.

Dopuszczalna ładowność boxu

Każdy producent podaje również dopuszczalną ładowność boxu. W zależności od rozmiarów oraz użytych materiałów waga przewożonego ładunku waha się od 40 do 75 kilogramów.

Przy tej okazji warto pamiętać, że box dachowy powoduje przeniesienie wyżej środka ciężkości auta. W związku z tym zaleca się umieszczanie w boxie przedmiotów lekkich. Wiąże się to również z bezpieczeństwem podczas nagłego hamowania.

Aerodynamiczny kształt boxu

W dobie szalejących na rynku cen paliw, nie bez znaczenia jest eliminowanie oporów powietrza powodujących wyższe spalanie. Im większy box, tym większy opór powietrza. Dlatego też tak istotny okazuje się aerodynamiczny kształt boxu. Przy wyborze, swój wzrok kieruj na te o opływowej linii.

Limit prędkości dla danego boxu

Warto pamiętać, że nie każdy box dachowy nadaje się do „zamykania licznika”. Większość producentów boxów dachowych, ze względów bezpieczeństwa nie zaleca przekraczania prędkości 130 km/h. Tyle powinno nam spokojnie wystarczyć na autostradzie. Podczas zakupów zwróćcie jednak uwagę, że czy dany box, który posiada bardzo korzystną cenę, nie posiada znacznie niższych limitów prędkości.

Owszem, narzucony limit prędkości wynika również z ograniczeń bagażnika dachowego, do którego montowany jest box. Są jednak na rynku boxy, które posiadają wyższą dopuszczalną prędkość. Dla przykładu, zgodnie z tym co podaje producent, nasz box był testowany przy prędkościach 190km/h. Oczywiście nie zamierzamy tego w żaden sposób sprawdzać.

Materiał z którego wykonany jest box

To, że większość boxów wygląda tak samo, nie oznacza, że użyto dokładnie tego samego materiału. Tańsze boxy dachowe mogą być wykonane z cieńszego i gorszej jakości plastiku przez co, przy większych prędkościach mogą wpadać w wibracje, a także generując większy hałas. Boxy wykonane z gorszej jakości materiałów będą starzeć się szybciej. Szybciej pojawią się mniejsze lub większe pęknięcia i rysy oraz będą podatniejsze na blaknięcie.

REKLAMA

O wiele lepiej wygląda sytuacja w przypadku boxów wykonanych z włókna szklanego. Włókno szklane jest materiałem dużo trwalszym i sztywniejszym. Box z włókna szklanego jest cichszy w eksploatacji, przy dużych prędkościach nie podlega odkształceniom i jest bezpieczniejszy w użytkowaniu. Materiał ciężko zniszczyć czy złamać. Trudniej jest również włamać się do takiego boxu. Produkcja z włókna umożliwia produkowanie największych boxów w Europie. Co bardzo istotne – jest to materiał „remontowalny”.  Dodatkową przewagą włókna szklanego jest wygląd – bagażnik ma naturalny połysk.

Atesty boxu dachowego

Certyfikaty bezpieczeństwa mówią o tym, co dzieje się z boxem w przypadku kolizji. Boxy wielu producentów posiadają różne certyfikaty i atesty. Jednymi z ważniejszych certyfikatów jest norma City Crash (kolizja przy prędkości 30km/h). Przy tej okazji warto również wiedzieć, że aktualnie, używanie oraz sprzedawanie boxów nie podlega regulacjom.

Sposób montażu boxa

W zależności od posiadanych belek bagażnika dachowego, nasz box możemy montować przy pomocy obejm (przy starszych belkach o profilu prostokątnym), wsuwek T-profil (przy belkach aero) lub systemu Power-Click, dostępnego w boxach firmy Thule. Przed zakupem boxu, sprawdźcie czy dostępny system montażu odpowiada Waszym belkom bagażnika.

Sposób otwierania

Do niedawna większość boxów posiadało otwieranie tylko na jedną stronę. Mogliśmy wybrać czy chcemy mieć box otwierany na prawą czy lewą stronę. Aktualnie, coraz więcej boxów posiada opcję otwierania w obu kierunkach.

W przypadku naszego boxu problem ten rozwiązano w jeszcze ciekawszy sposób. Otwiera się on od tyłu, a górna część unoszona jest na dwóch siłownikach. W ten sposób mamy dostęp do boxu z każdej strony. Bez problemu, osoby znajdujące się po obu stronach auta, mogą jednocześnie pakować box.

Kolor boxu

Dobór koloru boxu do koloru nadwozia naszego auta jest czymś oczywistym. Natomiast zdecydowanie mniej oczywistym jest dobieranie koloru boxu pod kątem unikania „przegrzewania” się jego zawartości.

Każdy posiadacz czarnego boxu wie, że w chwili kiedy zostawimy auto na słońcu, po całym dniu, w boxie robi się wyjątkowo ciepło. Tak, sami wybraliśmy czarny box. Pozostawiamy Was jednak z tą informacją, zróbcie z niej dobry użytek.

Jak dobrać box do samochodu?

No dobra, wybraliśmy nasz przyszły box. Zanim jednak klikniemy „Kupuję” powinniśmy sprawdzić czy wybrany box z pewnością będzie pasować do naszego auta. Jest to szczególnie istotne w przypadku kiedy posiadamy niewielki pojazd.

Producenci boxów rekomendują takie dopasowanie boxu aby nie wystawał poza obrys dachu. O ile, z tyłu, często ogranicza nas tylna klapa, o tyle z przodu sami musimy pilnować tej zasady.

Przed zakupem dużego boxu, sprawdźcie jaka jest dopuszczalna nośność dachu Waszego auta.

REKLAMA

Prawidłowy montaż boxu dachowego

Nie zapomnijcie również o prawidłowym montażu, zgodnie z instrukcją producenta. Zbyt mocno wystający przód boxu, który dodatkowo jest nad wyraz mocno uniesiony do góry, nie dość, że może zwiększać spalanie oraz hałas, to jeszcze może oderwać się od belek bagażnika.

Ważne jest również zamontowanie boxu idealnie równo, zgodnie z kierunkiem jazdy. Każde odchylenie od normy może powodować zjeżdżanie auta z drogi.

Bezpieczna jazda z boxem

Każdy posiadacz boxu samochodowego powinien przestrzegać kilku podstawowych reguł związanych z bezpieczeństwem.

  • sprawdź czy box jest zamontowany prawidłowo, zgodnie z zaleceniami producenta,
  • nie przekraczaj limitu dopuszczalnego ciężaru ładunku, zarówno boxu jak i auta,
  • staraj się umieszczać lżejszy bagaż w boxie, a cięższy w aucie,
  • rozkładaj ciężar bagażu równomiernie,
  • bagaż przytwierdź pasami znajdującymi się w boxie,
  • nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości,
  • pamiętaj, że auto może zachowywać się inaczej podczas hamowania, skręcania, a także przy bocznych podmuchach wiatru,
  • po przejechaniu dłuższej trasy upewnij się czy box nadal jest właściwie przymocowany,
  • dbaj o box zarówno w sezonie jak i po jego zakończeniu, a box będzie Ci służyć dłużej.

No i jeszcze jeden ważna rzecz. Auto z boxem jest wyższe. Zmierzmy, zapamiętajmy, a następnie unikajmy podziemnych parkingów oraz tego typu innych przeszkód. Koszt nieprzestrzegania tej zasady może być dużo wyższy niżeli sam zakup boxu.


Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA