Brela na Riwierze Makarskiej. Plaża Punta Rata i słynny kamień – symbol Breli

Każdy kto przemierzał Jadranską magistralą środkową Dalmację, z pewnością kojarzy charakterystyczny znak „Makarska Riwiera”, który rozpoczyna jeden z piękniej położonych odcinków drogowych nad Adriatykiem. Znak ten znajduje się Breli, która jest pierwszą i najdalej wysuniętą na północ miejscowością Makarskiej Riwiery.

Sama Brela, choć znana już była w X wieku, w przeciwieństwie do np. Makarskiej, uniknęła turystycznego boomu, przez co, dzisiaj jest zdecydowanie spokojniejsza od wspomnianej „stolicy riwiery”.

To co przyciąga do Breli setki tysięcy turystów to nie zabytkowa architektura czy riva na wzór tej ze Splitu. Brela to przede wszystkim piękne plaże. W sezonie letnim, znalezienie miejsca parkingowego w pobliżu plaż bywa nie lada wyzwaniem.

Krótko o Breli

Brela jest niewielką miejscowością turystyczną, sąsiadującą z miejscowością Baška Voda. Informacje o Breli można odnaleźć w utworze „To Beroyllia”, który został zachowany dzięki cesarzowi bizantyjskiemu Konstantynowi VII Porfirogenecie około 950 roku, o którym wspomina w swoim greckim dziele „O zarządzaniu państwem”.

W Breli, a dokładniej w Górnej Breli swój początek ma masyw górki Biokovo.

Wszystkie, niezbędne informacje na temat Breli znajdziecie na stronie brela.hr

REKLAMA

Plaża Punta Rata

Najpopularniejszą i najbardziej obleganą w sezonie letnim plażą w Breli jest plaża Plaża Punta, która oznaczona jest Błękitną flagą. Na zdjęciach z drona wygląda jeszcze piękniej.

Popularność tej plaży sprawia, że w szczycie sezonu letniego możecie mieć problem z parkowaniem. Z pewnością natomiast musicie się liczyć z płatnym parkowaniem. Jeśli chcecie skorzystać z parkingu tylko na 2-4 godziny, zdecydujcie się na ten położony powyżej, bliżej drogi prowadzącej do miasteczka.

W lipcu 2004 roku Forbes umieścił na 6. miejscu plażę Punta Rata w Breli na liście dziesięciu najpiękniejszych plaż świata. W tym rankingu Brela zajęła 1. miejsce w Europie. W 2015 roku European Best Destinations uznał plażę Punta Rata za jedną z najpiękniejszych na świecie.

Kamień – symbol Breli

Przy plaży Punta Rata znajduje się znany w całej Chorwacji jak i poza nią kamień – symbol Breli. Kamień z Breli, dawniej znany był jako Šakan.

Plaże w Breli

Prócz plaży Punta Rata, Brela słynie z jeszcze wielu innych, często mniej zatłoczonych plaż żwirowych czy kamienistych/skalnych. Większość z nich znajduje się w sąsiedztwie lasów sosnowych, które pozwalają odpocząć od lejącego się z nieba żaru, dodatkowo wydzielając niezwykle aromatyczne olejki eteryczne.

REKLAMA

Poniżej znajduje się lista plaż w Breli:

 • Plaża Berulia
 • Plaża Jakiruša
 • Plaża Lučica
 • Plaża Maestral
 • Plaża Podcrkavlje
 • Plaża Podrače
 • Plaża Punta Rata
 • Plaża Ščit
 • Plaża Soline
 • Plaża Stari Porat
 • Plaża Stomarica
 • Plaża Sulica

Spacery wzdłuż Adriatyku

Niezwykle przyjemne, szczególnie podczas upałów jak i wieczorami są spacery wzdłuż Adriatyku. Rozbijające się o skalisty brzeg fale, a także unoszące się w powietrzu olejki eteryczne potęgują relaks.

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA