Vodice w północnej Dalmacji

W północnej części Dalmacji znajdują się Vodice, które swą nazwę zawdzięczają źródłu słodkiej wody. Dobrze rozwinięta baza noclegowa sprawia, że w sezonie letnim, Vodice są często wybierane przez turystów. Klimatyczna stara część miasta zachęca do wieczornych spacerów, szczególnie po sezonie, kiedy robi się tam mniej tłoczno. Nasza wizyta w Vodicach miała miejsce w połowie września. Vodice to również świetna baza wypadowa do okolicznych miast oraz na położone nieopodal wyspy.

Krótko o Vodicach

Miasteczko Vodice  położone jest w północnej Dalmacji, w szerokiej zatoce, 11 km na północny zachód od Šibenika. Vodice sąsiadują z miasteczkiem Tribunj. Może poszczycić się doskonałą bazą noclegową i przepięknymi plażami z doskonałą infrastrukturą.

Pierwsza wzmianka o Vodicach pochodzi z 1402 roku, z czasów przynależności do Wenecji, niemniej osadnictwo istniało w tym miejscu już w epoce żelaza, a w starożytności funkcjonowała tu rzymska osada Arausa. 

Podczas prowadzonych przez archeologów wykopalisk odkryto pozostałości przedrzymskiej osady i nekropolii liburnijskiej z IV wieku p.n.e. Położenie na przy ważnym szlaku handlowym z Nadina do Zadaru sprawiło, że były to miejsca tętniące życiem.

Z Vodic blisko jest do Šibenika, podobnie jak na wyspę Murter, do Splitu czy Trogiru. Z Vodic można wybrać się także do trzech chorwackich parków: PN Kornati i PP Telašćica oraz PN Krka.

Stare miasto w Vodicach

Stara część Vodic ma swój wyjątkowy klimat! Jest miejscem wieczornych spotkań. Znajdziemy tam wiele wąskich klimatycznych uliczek, którymi spacerowanie jest niezwykle przyjemne.

REKLAMA

Polacy kochają Vodice

W 2018 roku Vodice zajęły 6 miejsce pod względem liczby polskich turystów odwiedzających Chorwację. Zestawienie powstało na podstawie danych statystycznych z programu do meldowania gości eVisitor*. W 2018 roku Vodice odwiedziło 21 244 turystów z Polski.

Za sukcesem Vodic stoi głównie dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz szeroki zakres usług gastronomicznych i rozrywkowych. Jeśli chcemy zaznać uroków Dalmacji, nie oddalając się zbytnio od kraju, Vodice będą dobrym rozwiązaniem. To również świetne miejsce wypadowe, zarówno do Šibenika jak i PN Krka.

Eksporter wody pitnej

Nazwa Vodice wiąże się faktem, że do końca XIX wieku miasto eksportowało wodę pitną. Przypominają o tym dwie studnie na rynku miejskim oraz wieża Čorić, ufundowana przez bogatą rodzinę Fondra z Šibenika w 1646 roku. Była to przy okazji ich letnia rezydencja. Wyciosano ją ze słynnego kamienia  przetransportowanego tu z wyspy Brač. Miejskie studnie były centrum życia społecznego – przychodzono tu nie tylko po wodę do picia, czy na pranie, ale także w celach towarzyskich.

Zabytki sakralne

Z historią miasta związana jest też budowa kościoła św. Krzyża, która rozpoczęła się w 1402 roku, a zakończyła w roku 1746. To jedna z najważniejszych barokowych budowli w Dalmacji.

Równie ważny jest kościół Matki Boskiej Karmelitańskiej położony za Vodicami na wzgórzu Okit. Projekt obecnej bryły wyszedł spod ręki tego samego architekta, który zaprojektował Morskie Organy w Zadarze.

REKLAMA

Pomnik poległych żołnierzy II Wojny Światowej z Vodic

W centrum znajduje się 10-metrowy kamienny pomnik upamiętniający mieszkańców Vodic, którzy zginęli lub zaginęli w czasie II wojny światowej. Wybudowany w 1965 roku pomnik poświęcony jest 238 poległych żołnierzy i 63 ofiar faszystowskiego terroru, którzy brali udział w bitwie wyzwoleńczej w latach 1941-1945. Obelisk zakończony jest czterema krzywiznami, przypominający biały kwiat. Po bokach pomnika znajdują się inskrypcje.

Plaże w Vodicach

W Vodicach znajdziecie plaże:

  • Blue Beach (Plava) – betonowo-żwirowo-piaskowa z pełną infrastrukturą, wyróżniona Niebieską Flagą. Płycizna przy brzegu sprawia, że to idealne miejsce odpoczynku dla rodzin z małymi dziećmi,
  • Vićevica – naturalne przedłużenie Blue Beach, rozległa plaża żwirowa,
  • Vrulje – plaża w typie laguny, wieczorem nastrojowo oświetlona,
  • Hangar Beach – jedna z najpopularniejszych plaż w Vodicach, blisko centrum, usytuowana  obok kompleksu hotelowego Olympia,
  • Imperial – plaża w małej zatoczce blisko sosnowego lasu, także blisko centrum,
  • Lovetovo-Srima  – plaża dostępna z drogi, usytuowana wzdłuż zatoki od plaży Imperial do Srimy.

W Vodicach znajdziecie także plażę przyjazną psom – to Stara Škola w samym centrum miasta. Podobnie jak Blue Beach może poszczycić się Niebieską Flagą.

Prom Vodice – Šibenik

Z Vodic odpływa prom osobowy do Šibenika, który po drodze cumuje przy wyspach Zlarin i Prvić (Prvić Luka i Prvić Šepurine).

ACI Marina Vodice

Jeśli jesteście amatorami jachtingu, pamiętajcie, że ACI Marina Vodice zlokalizowana jest w samym centrum miasta, w północno-wschodniej części portu Vodice (Vrulje). Obiekt jest całoroczny, ma 290 miejsc do cumowania oraz 60 miejsc na łodzie na lądzie.

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA