Kościół św. Donata w Korniću na wyspie Krk

W miejscowości Kornić, zlokalizowanej przy Zatoce Punat na wyspie Krk, znajduje się niewielki kościół św. Donata (Dunata). Kościół ten jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych na chorwackim wybrzeżu, obok kościołów w Zadarze i Ninie.

Według datowania przeprowadzonego przez Miljenka Jurkovicia, kościół powstał w pierwszej połowie XII wieku. Istnieją jednak podejrzenia, że mógł on stać w tym miejscu nawet już w IX wieku.

Patron kościoła

Kościół jest pod wezwaniem biskupa Donata. Nie do końca jednak wiadomo, o którego biskupa konkretnie chodzi, ponieważ na przestrzeni dziejów biskupów Donatów było kilku. Jeden biskup Donat żył w III, dwóch w IV a jeszcze jeden w VII wieku.

Oprócz wyżej wymienionych, jest jeszcze jeden znany, zadarski biskup Donat, który żył na przełomie VIII/IX wieku, a który jest świętym patronem Zadaru. I najprawdopodobniej to właśnie temu biskupowi Donatowi ów kościół został poświęcony.

Po 1154 roku biskupem Kvarneru został mieszkaniec Zadaru – Lampridije. W tym czasie, na Kvarnerze pojawiło się bardzo dużo kościołów poświęconych zadarskim świętym: Donatowi, Krsevanovi, Anselmovi (Nin) i Stosji.

W sieci odnaleźliśmy również informację jakoby kościół był pod wezwaniem św. Dunata – wczesnochrześcijańskiego świętego, który poniósł śmierć męczeńską podczas prześladowań cesarza Juliana Apostaty w drugiej połowie IV wieku.

REKLAMA

Wygląd kościoła

Pierwotnie, kościółek był większy, w kształcie krzyża, z 10-metrową nawą główną oraz 8-metrową nawą boczną.

Jego aktualny, nieco dziwny – jak na znane nam inne budowle sakralne – wygląd jest wynikiem (być może niedokończonej) rekonstrukcji z 1948 roku, po tym jak 3 lata wcześniej uległ zniszczeniu. 3 października 1945 roku, w sąsiadującej z kościołem karczmie doszło do wybuchu składowanej przez jugłosowiańskich partyzantów amunicji. Wybuch poważnie uszkodził konstrukcję, niszcząc całkowicie kopułę kościoła.

Źródło informacji: Pavuša Vežić, Memorije križnoga tlocrta na tlu Istre i Dalmacije [w:] ArsAdriatica 3/2013, str. 21-52

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Tagi wpisu:
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA