Miasto Pag na wyspie Pag

Nasza wizyta w 2016 roku, zarówno na wyspie Pag jak i w samym mieście Pag była niezwykle krótka, jednakże warta odnotowania na blogu. Pag, z pewnością zasługuje na większą uwagę i bardziej szczegółowy opis. Dlatego też, w najbliższym czasie postaramy się spędzić tam zdecydowanie więcej czasu. Tymczasem zapraszamy Was na krótki opis miasta Pag na wyspie o tej samej nazwie.

Spis treści (kliknij by przejść)

Wyspa Pag

Sama wyspa Pag znajduje się w północnej Dalmacji, tak bardzo, że jej północna część znajduje się już w regionie Kvarneru. Piąta co do wielkości wyspa Chorwacji, mająca jednak najdłuższą linię brzegową. W środek wyspy wcina się długa i wąska zatoka Paški Zaljev.

Trzy najsłynniejsze dobra Pagu to Paški sir (ser dojrzewający z mleka owczego), Paška čipka (koronki igiełkowe wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO), a także Paška sol (sól morska wytwarzana w solanach w mieście Pag).

Miasto Pag

Jeśli zależy Wam na pierwszym wrażeniu, warto wybrać się do Pagu od stronu Novalji i zatrzymać przy punkcie widokowym na jednym z wzgórz, np. Gradac, z których obserwować można panoramę miasta. Z obu stron otoczony surowymi górami pasma Welebit, Pag rozlokował się na mierzei łączącej dwa brzegi małej zatoki Paškiej oraz po obu jej stronach. Z góry wygląda to tak, jakby część miasta unosiła się na wyspie.

Od strony Novaliji na mierzeję wjeżdża się wprost z drogi, przecina ją omijając plażę miejską Prosika, magazyny soli i starówkę i… szuka parkingu. My zaparkowaliśmy właśnie na parkingu tuż przy magazynach soli.

Od strony starówki na mierzeję wchodzi się przez Most Katine – nowy obiekt będący lekko zaadaptowaną repliką starego mostu weneckiego, zbudowanego w 1737 roku według projektu słynnego weneckiego architekta Giambattisty Lodoli.

REKLAMA

Co warto zobaczyć w Pagu

Plac Petra Krešimira IV, wokół którego usytuowane jest zabytkowe stare miasto. Główne zabytki sakralne w jego obrębie to: Kościół Wniebowzięcia Maryi Panny (XVI w.), kościoły pw. św. Franciszka i św. Jerzego, klasztor benedyktynek pw. św. Małgorzaty.

Kneževni Dvor, czyli Pałac Książęcy, w którym mieści się Muzeum/Galeria Koronek. Koronki z Pagu wpisane są na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Na dziedzińcu pałacu znajduje się studnia ozdobiona koroną i herbami książąt z wyspy. W budowę obiektu zaangażowani byli budowniczowie z warsztatu Juraja Dalmatinca z Šibenika i Zadaru.

Solana Pag. Pierwsza pisemna wzmianka o produkcji soli na Pagu pochodzi z 999 roku. Za panowania Wenecjan, zamknięto wszystkie solany poza to z Pagu.

Południk 15. Już pod koniec XIX wieku miasto Pag posiadało jeden z pierwszych zegarów słonecznych w Europie. Oznaczenie 15 południka znajduje się około 5 km od Pagu na drodze żwirowej, w obszarze nazwanym św. Maria Magdalena, a w linii przecięcia znajduje się marmurowy znak.

Pomnik Jurija Dalmatinca na promenadzie niedaleko wejścia na Most Katine. To właśnie on zaprojektował układ miasta w połowie XV wieku, kiedy to po licznych zbrojnych buntach mieszkańców przeciw Wenecji, którzy sprawowała tu władzę, odbudowa straciła sens. Dalmatinec wymyślił miasto na planie szachownicy i układ ten przetrwał do dziś. Zgodnie z jego wizją, miasto otoczone było murami, z których do dziś przetrwały jedynie fragmenty oraz Wieża Skrivanta i Wieża Kamerlengo – w tej ostatniej mieści się administracja miejska.

REKLAMA

Więcej cennych informacji znajdziecie na stronie Wspólnoty Turystycznej Miasta Pag tzgpag.hr

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Tagi wpisu:
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA