10 najpopularniejszych wśród polskich turystów miejsc w Chorwacji w 2018 roku

Przez ostatnie kilka lat, Chorwacja notowała około dwudziestoprocentowy przyrost liczby turystów z Polski. W ubiegłym roku trend ten spowolnił. W 2018 roku Chorwację odwiedziło prawie milion Polaków, czyli mniej więcej tyle samo ile w poprzednim roku. Polska znajduje się na czwartym miejscu pod względem liczby zagranicznych turystów odwiedzających Chorwację. Poniższe zestawienie powstało na podstawie danych statystycznych z programu do meldowania gości eVisitor*.

Zastanawiacie się jakie są najpopularniejsze wśród Polaków miejsca w Chorwacji? Poniższa lista 10 najpopularniejszych wśród polskich turystów miejsce w Chorwacji rozwieje Wasze wątpliwości. Rok temu opublikowaliśmy listę 15 najpopularniejszych wśród polskich turystów miejsc w 2017 roku. Myśleliśmy, że nie będzie większych zmian w TOP10. A jednak!
W podsumowaniu 2018 mamy do czynienia z roszadami, a także nowymi miejscowościami. Przy każdej miejscowości umieściliśmy informację o zmianie pozycji względem roku ubiegłego. Zapraszamy do lektury.

Najpopularniejsze wśród Polaków miejsca w Chorwacji

W najpopularniejszej dziesiątce, niepodzielnie króluje Dalmacja. By właściwie zinterpretować poniższą listę, koniecznie musicie wziąć poprawkę na to, że lista układana jest na podstawie zakwaterowań, a dokładniej na ilości zakwaterowanych osób w danej miejscowości. Lista przedstawia miejsca gdzie lubimy odpoczywać, spędzać więcej czasu, a nie je odwiedzać np. podczas jednodniowego pobytu.

Omiš

1 miejsce. Turystów z Polski: 34 385 (Pozycja: wzrost o 1 poz. W 2017: 31 276)


Ubiegłoroczny lider, który (aż trudno w to uwierzyć) pokonał wielką Makarską. Miasto piratów, jedni do nienawidzą, drudzy kochają. Liczby nie kłamią – tych drugich, z każdym rokiem jest coraz więcej.  My sami, w Omišu zakochaliśmy się dopiero podczas drugiej wizyty. Do największych minusów z pewnością należą wieczne korki czy lekko chłodniejsza woda (w Omišu, do Adriatyku wpada rzeka Cetina). Co do korków – od kilku lat trwa budowa „tunelowej obwodnicy”, a dokładnie trwała – obecnie budowa została wstrzymana, a w sieci „drwią” z „dziury w ścianie przy Cetinie”.

To co wyróżnia Omiš na tle wielu innych miejscowości to bogata oferta rekreacyjna, zarówno w samym miasteczku jak i w jego najbliższej okolicy. Dla rodzin z małymi dziećmi czeka lekko opadająca pół piaszczysta plaża z muszelkami, wesołe miasteczko. Aktywni odnajdą swoje miejsce na ZipLine, windurfingu czy raftingu. Dla tych, którzy lubią pozwiedzać, Omiš to świetna baza wypadowa, ponieważ znajduje się pomiędzy Riwierą Makarską (na południe), a Trogirem i Splitem (na północ).  Więcej o samym Omišu przeczytacie we wpisie „Omiš – urokliwe miasteczko w Środkowej Dalmacji”.

REKLAMA

Omiš Chorwacja

 

Makarska

2 miejsce. Turystów z Polski: 34 117 (Pozycja: spadek o 1 poz. W 2017: 37 302)


Królowa pokonana przez piratów z Omiša. Spadek o jedną pozycję. Piękne kamyczkowe plaże oraz bajkowe widoki na masyw Biokovo, powodują, że od lat Makarska znajduje się w czołówce popularności wśród naszych rodaków. Popularność Makarskiej w szczycie sezonu może również wskazywać na jej imprezowy charakter. Na każdym kroku kluby i bary, a co druga grupka rozmawia po polsku.

Jeśli chcecie odkryć w pełni walory Makarskiej musicie ją odwiedzić przed lub po sezonie, najlepiej we wrześniu, co opisaliśmy we wpisie „Makarska. Po sezonie jeszcze piękniejsza”.

REKLAMA

Makarska Chorwacja

 

Baška Voda

3 miejsce. Turystów z Polski: 25 843 (Pozycja: nowość na liście)
Najniższy stopień na podium dla tegorocznej nowości na liście zainteresowania wsród Polaków! Baška Voda to miejscowość na Riwierze Makarskiej, oddalona o ok. 10 km na północny zachód od Makarskiej. Według danych, w sezonie turystycznym przebywa tu największa liczba turystów z różnych krajów, spośród wszystkich miejscowości na Riwierze Makarskiej.

Byliśmy tam dwukrotnie, bardzo spodobała się nam plaża dlatego właśnie na plaży spędziliśmy najwięcej czasu!

Baška Voda - plaża miejska

 

Šibenik

4 miejsce. Turystów z Polski: 23 684 (Pozycja: wzrost o 3 poz. W 2017: 20 181)

Awans z 7 na 4 pozycję dla Šibenika – kolebki chorwackiej państwowości. Najstarsze miasto rodowe Chorwatów. Nadal trochę niedoceniane i „niedoinwestowane”. W ciągu najbliższych kilku lat, w Šibeniku powinno się jednak wiele zmienić, oczywiście na lepsze. Już poczyniono pierwsze kroki w tym kierunku. Šibenik odwiedza wielu naszych rodaków, są to jednak wizyty jednodniowe. Tegoroczny awans pokazuje, że coraz więcej z nas postanawia zatrzymać się tam na dłużej.

Więcej o tym pięknym mieście dowiecie się z wpisu „Šibenik – zabytkowe miasto kuszące zatoką”. Pamiętajcie, że nieopodal znajduje się centrum sokolarskie, a z Šibenika kursuje prom na wyspę Žirje oraz wyspę Zlarin, gdzie wyrabiane są ozdoby z prawdziwego korala, a także na wyspę Prvić gdzie znajduje się centrum pamięci wielkiego wynalazcy, Fausta Vrančića.

Šibenik zabytkowe miasto kuszące zatoką

REKLAMA

 

Podgora

5 miejsce. Turystów z Polski: 21 693 (Pozycja: nowość na liście)
Kolejna nowość na naszej liście. Kolejne miasteczko położone na Riwierze Makarskiej, ok. 7 km na południowy wschód od Makarskiej. Nie posiadamy takich danych, być może, tak wysoka pozycja to skutek zliczenia noclegów dla wszystkich, znajdujących się na terenie gminy Podgora miejscowości tj. Podgroda, Drašnice, Gornje Igrane, Igrane, a także Živogošće. Wizyta w Podgorze dopiero przed nami.

 

Vodice

6 miejsce. Turystów z Polski: 21 244 (Pozycja: spadek o 2 poz. W 2017: 22 633)

Niespodziewany spadek Vodic o 2 pozycje. Każdego roku, położone nieopodal Šibenika Vodice przeżywają najazd Polaków, Czechów, Słowaków, Niemców i Austriaków. Sukces Vodic to głównie dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz szeroki zakres usług gastronomicznych i rozrywkowych. Na pewno na plus jest też stosunkowo nieduża odległość od Polski.

Jeśli chcemy zaznać uroków Dalmacji, nie oddalając się zbytnio od kraju, Vodice będą dobrym rozwiązaniem. Vodice to również świetne miejsce wypadowe, z jednej strony do Šibenika i NP Krka, a z drugiej do Zadaru.

 

Orebić

7 miejsce. Turystów z Polski: 21 039 (Pozycja: nowość na liście)
Kolejna nowość na naszej liście. Bardzo interesujące miejsce, które wielu rodaków wybrało jako swój punkt docelowy wakacyjnej podroży, a które, mimo wszystko nadal jest słabo odkryte i często niedoceniane. Jak widać po tym rankingu, odkryte coraz bardziej. Część, odwiedzających to miejsce, tak jak za pierwszym razem my, odwiedzają go z racji przeprawy promowej na nieodległą wyspę Korčula.

Więcej o Orebiciu dowiecie się z naszego wpisu „Orebić na półwyspie Pelješac w południowej Dalmacji„.

Orebić na półwyspie Pelješac w południowej Dalmacji

REKLAMA

 

Gradac

8 miejsce. Turystów z Polski: 20 869 (Pozycja: nowość na liście)
Nie inaczej – kolejna nowość na liście TOP10 najpopularniejszych chorwackich miejscowości wśród Polaków. Kolejna lokalizacja, usytuowana na Riwierze Makarskiej – Gradac. Gradac położony jest ok 42 km od Makarskiej i zaledwie 13 km od Ploče. Tak wysoki awans, również w tym przypadku może być spowodowany policzeniem Gradaca jako gminy, co skutkuje zsumowaniem liczby noclegów z takich miejscowości jak: Gradac, Brist, Drvenik, Podaca i Zaostrog. Również ta miejscowość nie została jeszcze przez nas odkryta.

 

Rogoznica

9 miejsce. Turystów z Polski: 20 016 (Pozycja: nowość na liście)
Rogoznica, tak jak większość tegorocznych „laureatów” należy do nowości na liście. Znajdująca się w środkowej części Dalmacji Rogoznica posiada ponad 50-kilometrową linię brzegową. Osobiście znamy i odwiedziliśmy Rogoznicę wyłącznie z powodu znajdującej się tam, jednej z największych marin w Chorwacji. Krótki spacer po Rogoznicy, utwierdził nas w przekonaniu, że musimy tam jeszcze wrócić!

Rogoznica

 

Okrug

10 miejsce. Turystów z Polski: 19 435 (Pozycja: nowość na liście)
Ostatnia pozycja na liście również jest nowością. Okrug, jako jedyna miejscowość z czołowej dziesiątki, nie przekroczył magicznej liczby 20 tysięcy noclegów w 2018 roku, zabrakło niewiele. Znajdujący się na wyspie Ćiovo, Okrug składa się z Okrug Donji i Okrug Gornji. Wielu turystów z Polski wybiera Okrug, planując spędzanie czasu w Splicie, Trogirze i najbliższej okolicy środkowej Dalmacji.

 

Pojedziesz czy unikniesz?

No właśnie, co Ty zrobisz, znając powyższą listę miejsc gdzie znajdziesz najwięcej rodaków? Znamy wiele osób, które jeżdżą do Chorwacji, odpocząć od codzienności, w każdym aspekcie, nawet od języka. Jakiej opcji by nie wybrać, rekomendujemy odwiedzenie wszystkich tych miejsc by sprawdzić co sprawia, że ciągnie tam tak wiele osób. Być może jedno z tych miejsc stanie się Waszym rajem na ziemi.

REKLAMA

*Źródło danych eVisitor: Chorwacka Wspólnota Turystyczna przedstawicielstwo w Polsce, dane na dzień 31.12.2018

REKLAMA

2 komentarze

 1. Andrzej
  -

  Całe szczęście żadnej spośród moich naj naj destynacji nie ma na liście. Nie to że mam coś do rodaków, bo do większości nie, ale byłem z ciekawości dwa razy (dwa popołudnia) w sezonie w Malarskiej i to mnie utwierdziło w przekonaniu, że trzymać się jak najdalej. Od Istrii po Dubrownik, fantastyczne i nie zadeptane, spokojne miejscowosci gdzie odpoczywamy.

 2. Jacek
  -

  Nasze ukochane miejsce w Chorwacji jest na Korculi. Ale nie jest to miejsce które mógłbym polecić jako naj. A jest NAJ, ze względu na rodzinę u ktorej zatrzymujemy się już z 15 lat.
  Ludzie i ich kultura, kuchnia, zwyczaje to jeden z dwóch powodów naszego zauroczenia Chorwacją. Drugi to morze, woda, która w połączeniu z pogodą tworzy mix działający jak narkotyk. Zanim wrócimy z wyjazdu już myślimy którą koleją wyspę zaliczymy następnym razem.